LEIftSCfIE €OlJRAi\T. 1874. W. 124. ZATURDAG 30 MEI. STADS-BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f franco p. p. f 3.50; met het Ferslag der Uandelingen tan den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expediliekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenlién is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den Mei 1872 (Gemeenteblad n\ 11); Doen te weten, dat tot het laten Inschrijven van nieuwe leer lingen, voor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid gegeven wordt: voor die der le klasse, voor jongens, in het schoolgebouw op de Aalmarkt voor die der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de lioommarkt; voor die der 2C klasse, voor jongens, in het schoolgebouw tn de Pie terskerkstraat voor die der 2e klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Breê- straat; en wel van den lstcB tot en met den IS"1™ Juni e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen uren, en op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. I1RANDELER, Burgemeester. Leiden, 28 Mei 1874. E. KIST, Secretaris. BINNKNLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 29 Mei. De Staatscourant bevat het gewijzigd reglement op het examen, voor geschreven in art. 4 van het kon. besluit van 10 September 1864, houdende vaststelling der verordening op het benoemen van ambtenaren bij de burger lijke dienst in Nederl. Indié, zoo als het is gewijzigd en aangevuld bij de kon. besluiten van 23 Junij 1871 en 30 October 1872, alsmede het pro gramma der vereischte kundigheden. Bij kon. besluit van 7 Maart jl. zijn goedgekeurd de statuten der Chris telijke wijkvereeniging te Leiden, welke vereeniging ten doel heeft de bevor dering van den godsdienstzin en den Christelijken levenswandel der bewo ners van Wijk II te Leiden. Men meldt ons uit Voorschoten: De 26e Mei van dit jubeljaar voor koning en vaderland zal voorzeker in de rij der feestdagen niet het flaauwst staan aangeschreven bij de schooljeugd te Voorschoten. Vergist schrijver dezes zich niet, dan is die dag wel onuitroeibaar ingedrukt in de geheugens van het pas opkomend geslacht daar ter plaatse. Op de schoone buitenplaats Berbice namelijk, het eigendom van den heer van Kempen, waren al de schoolgaande kinderen, zonder schijn van uitzondering, der twee openbare scholen en eene christelijke school, ten drie ure in den namiddag verzocht. Daar eerst door den heer van Kempen de tijd van aan komst bepaald was ten elf ure des voormiddags. is die echter verschoven moeten worden tot drie ure, uithoofde prins Frederik. prins Hendrik en nog andere vorstelijke personen de fabriek van gouden en zilveren werken in den voormiddag met een bezoek zouden vereeren. De schooljeugd van den Rijndijk werd op Berbice gebragt met acht opene rijtuigen, daartoe door ecnige ingezetenen van den Rijndijk welwillend ten beste gegeven. Waren de kinderen op den 20co Meiden vastgestel(len dag om het jubileum des konings te Voorschoten te vieren, door dezelfde burgers van den Rijndijk ter feestviering naar Voorschoten gebragt, thans gaven zij wel een door slaand bewijs van ingenomenheid met het verzoek des heeren van Kempen en een goeden zin om kinderen genoegen te verschaffendoor de jeugd nogmaals en wel over het Haagsche Schouw, langs het Huis ten Deil, en door Voorschoten naar het builen Berbice te brengen. De aankomst van die acht opene wagentjes, opgevuld met uitgedoste kleinen, was dan ook een alleropwekkendst gezigt. Drie honderd jonge menschen in jubelklcèren onder nog meer hoornen in het liefelijk lentegewaad; het gekweel der voge len overstemd door het leestgezang der kinderen de dartelheid der jeugd bij de vrolijkheid der meer bedaagdenteeken mij schilderachtiger tooneel dan ik hier naar waarheid met een enkel woord schetsen mogt. Het ont haal was nog daarbij onbekrompen, bestaande in wijn, gebakjes, krenten broodjes en koek; zoodat ligt na te gaan is in welk eene stemming het jonge volkje verkeerde, met welk een gejuich hel: //leve de heer van Kem pen'!" dooi' het bosch klonk, en met welke opgetogenheid de terugreis aan vaard werd. Den gullen gastheer komt dan ook toe alle dank en alle erkentelijkheid. Prinses von Wied, geboren prinses Maria der Nederlanden, is gisteren namiddag ten 5 ure te Neuwied voorspoedig bevallen van een zoon. gij de gisteren gehouden acte-examens voor het middelbaar onderwijs werden toegelaten: voor de Nederlandsche taal mej. M. 11. Blankenburg, van Breda, en voor de Engelsehe taal mej. C. Schmidt, van Utrecht. Voor het boekhouden werden toegelaten de heeren J. Doornbos, van Assen, en J. van der Bruyn, van Schiedam. Een trok zich terug. Blijkens een berigt van het Nederlandsch consulaat te Elminavan 20 April, is de blokkade der Goudkust definitief opgeheven. Volgens het Fad. mag men binnen korten tijd de opening van een rijksmuseum voor vaderlandsche kunst en oudheidkunde tegemoet gezien. Het voornemen schijnt dit museum te vestigen binnen de residentie. Reeds zouden onderhandelingen over een daartoe te bestemmen lokaal zijn geopend. Naar men verneemt heeft de staats-commissiebelast met de opneming van den Oosier-spoorwegden weg en de kunstwerken allezins naar eisch bevonden, zoodat in de eerste helft van Junij de spoorweg voor het publiek zou geopend worden. De keizer van Rusland heeft aan den zeeloods B D. Streefkerk een gouden horlogie met ketting geschonken en ook aan de loodsen G. Ketting, M. van Boven en A. van Gelder geschenken doen toekomen. In de vergadering van den geneeskundigen raad voor Gelderland en Utrecht, gehouden te Arnhem den 22steo jl.,wees de voorzitter op het lot nog toe gunstige verloop der cholera in ons vaderland. Deze ziekte heeft zich het eerst voorgedaan in de laatste dagen van September te Bergen-op-Zoom en geduurd tot het einde van Maart; in April is slechts nog één sterfgeval voorgekomen te Utrecht en één te Dordrecht. Zij heeft volgens officiële berigten geheerscht in 44 gemeenten en, bij een duur van een half jaar, slechts 312 menschen weggerukt. In de eergisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering der maatschappij tot bevordering der bouwkunst werd medegedeeld dat op de in 1872 uilgeschreven prijsvragen slechts 3 antwoorden waren ingekomen, nl. één ontwerp van een beursgebouw, waarvoor een prijs van ƒ500 was nitgeloofd, geen enkel ontwerp van eene monumentale straatversiering en twee ontwerpen van een badkamer. De commissie van beoordecling was van meening, dat aan geen der inzenders een prijs kon worden toegekend, maar stelde voor eene premie van 300 te geven voor het ingekomen beursplan en voor elk der badkamer-ontwerpen een premie van 25. De vraag van den voorzitter, of de vervaardiger van het ontwerp van een beurs gebouw ter vergadering aanwezig was, bleef onbeantwoord; als inzender van een der ontwerpen voor een badkamer maakte zich de heer J. B. Springer bekend, wien de voorzitter met een woord van aanmoediging de toegekende premie uitreikte. De niet aanwezige bekroonden zullen in de dagbladen wor den opgeroepen. Te Gouda heeft eergisteren de heer M. H. Kluitman den dag gevierd, dat hij, 40 jaar veledcn, tot hoofdonderwijzer aldaar werd aangesteld. Dc straat, waar de jubilaris woont, was feestelijk met vlaggen versierd, en er was ook een eerepoort opgerigt. De waardige man ondervond van vele 'zijden bewijzen van deelneming en belangstelling. Een ingezeten van Gouda, op den Moordrechtscheu weg wandelende, is aangevallen door een marinier, die hem bij de worsteling van een gouden horlogieketting heeft weten te berooven. Te Rotterdam had gisteren op de buitenplaats den Heuvel, ter viering van de 25-jarige regering van Z. M. den koning, een kinderfeest plaats, waaraan ongeveer 5000 schoolkinderen deel namen. Door het gemeentebestuur van Rotterdam is een zilveren tabaksdoos cn 50 in geld vereerd aan den agent van politie G. .1. Vrij. die bij den brand op 17 Mei met groot levensgevaar een kind van de derde verdieping heeft gered. Het le Oudewater ter cere van Z. M. gehouden (eest heeft negen dagen geduurd. Den 12'len met godsdienstoefeningen begonnen, waren de volgende dagen gewijd aan allerlei feestelijkheden, als: schoolfeesten, concerten."alge meene illuminatie, allegorische optogten en voorstellingen der Rederijkers kamer. Te Zeist wondde in de vorige week een arbeider zijne hand by het ovcrklimmen van een rasterwerkom bloemen en groen voor de feesten ,te verkrijgen. Donderdag hielp hij nog mede feestvieren, doch Vrjjdag zette zijn geheele arm op, en Dingsdag ochtend was hij reeds dood. Eene treffende verrassing viel, naar men aan het Hbl. meldt. Z. M. den koning, bij zijn vertrek naar het Loo. jl Maandagochtend ten deel. Te halfzes uur reeds stond op den weg digt bij de spoorbaan te Bronbeek, langs welke Z. M. moest passeren, eene tropee, met een invalide uit het gesticht met een vlag in de hand er boven; beneden verscheidene invaliden met vlaggen voor de tropee in een halfrond, verschillende veroverde vlaggen en vaandels, alle gedragen door invaliden, regis van den weg dc overige invaliden meerendeels met Oranjevlaggen en wimpels op vijf passen afstand van elkander, zoodat het geheel een halven driehoek vormde. Aan het hek, waar de trein passeeren moest, alsook aan dat van Bronbeek, waren twee invaliden met vlaggen geposteerd. Op den achtergrond bevonden zich drie veroverde stukken geschut, namelijk een vijftien duims houwitser, in 1864 in Japan hij den slag van Simonosaki veroverd, de andere twee bron zen drieponders. Ofschoon het geheel een verrassing moest zijnreed de trein reeds op verren afstand langzaam en naauwelijks was de locomotief en het daarop volgend rijtuig, waarin zich de koning bevond, in het ge zigt of het saluut werd door invaliden uit de stukken gegeven en de mu ziek speelde. Dc trein hield stil, het portier werd geopend cn onder een

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1