DIMSTBODF, GEVRAAGD. 's GRAVENHAGE 28 Mei. j De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. De groothertog en groothertogin van Saksen-Weimar hebben zich heden ochtend tot het bezigtigen der werken van het kanaal door Holland op zijn Smalst, met HD. broeder, Z. K. H. prins Hendrik, ten 8 ure per Rijnspoor naar Amsterdam begeven. Dc vorstelijke personen zullen heden avond te dezer stede terugkeeren. Voor het prov.-geregtshof in Zuidholland werd heden de zaak behan deld van zekeren N. J. J. S.36 jaren oud, koekbakkersknecht te Leiden. Ilcm werd ten laste gelegd de beschuldiging van diefstal bij nacht in een bewoond huis, daarin bestaan hebbende dat hij in den avond van 2 Januari) 11. zijn kosthuis in de Hooglandschekerksteeg heeft verlaten, medenemende een jas, die den zoon van zijn hospes toebehoorde, welk kleedingstuk hij voor 2 heeft verkocht en die hij ten zijnen bate verteerde. De justitie was onzen koekbakkersmaat geenszins vreemd geweest, want behalve eene militaire veroordeeling tot eene tuchthuisstraf van 5 jarenwas over hem door den burgerlijken regter driemalen vonnis geveld, zoodat S. reeds een tiental jaren in de gevangenis heeft doorgebragt. Voor den ambtenaar van i het openbaar ministerie bestond, zooals hij in zijn requisitoir deed uitkomen, j dus alle reden om eene tuchthuisstraf te eischen, maar met het oog op hier aanwezige verzachtende omstandigheden nader aangetoond en verzocht door besch. verdediger mr. Philipse - vroeg adv.-gen. Terpstra eene ver oordeeling tot gevangenisstraf van 3-5 jaren, 7 maanden en 16 dagen. Bij zijn reeds heden gewezen arrest legde het hof den recidivist eene cel straf van 6 maanden op. Ten gevolge van de bevordering van den majoor Vijgh tot luit.-kolonel bij het reg. grenadiers en jagers, zijn er thans drie hoofd-officieren van j dien rang bij het corps aanwezig, twee boven het gewone getal. BUITKNLAiNOSClIE BfóBlGTlbN. ESGELASI». LONDEN27 Mei. Dc hoofdstad was lot hiertoe verstoken van eene zwerainrigting. Daarin is thans voorzien, door het aanleggen van eene dergelijke inrigting in de Theems. Het is een drijvend bassin van 135 voet lang, 25 voet breed en van 3 tot 7 voet diep. Zoowel bij eb als bij vloed stroomt het rivierwater er door. na eerst door filters gezuiverd te zijn; die filters laten per minuut 1000 gallons door. Het bassin is met een glazen dak overdekt; aan de beide uiteinden is een vrij hooge koepel, waaronder een fontein opspringt. Bij de admiraliteit is het berigt ontvangen dat de Niobe, een oorlogs schip van 1574 ton, voerende 5 stukken, op het eiland Miquelon schip breuk heeft geleden. De bemanning is gered. Het huis Oppenhcim is met den Khedive overeengekomen tot uitgifte van de tweede helft der Egyptische leening van 1873, ten bedrage van 32.000.000 tot 7 pCt. Uit statistieke opgaven blijkt dat van 1 Julij 1872 tot 30 Mij 1873 459,803 landverhuizers in de Vereenigde Staten zijn aangekomen en wel 275,792 vrouwen en 184,011 mannen. FRANKKIJ H. De minister van openbare werken, de heer Caillaux, is voorloopig be- s last met de portefeuille van financiën, omdat de heer Magne door ongesteld heid wordt verhinderd zijne functiën waar te nemen. Ten opzigte van de bij het overhandigen zijner geloofsbrieven aan den president der republiek door den nieuwen Duitschen gezant te Versailles gesproken woorden, wordt in het Journ. des Déb. het volgende gezegd: «Het is nuttig te doen opmerken, dat de vorst von Hohenlohe, officieel j bezit nemende van zijne hooge betrekking als vertegenwoordiger van den Duitschen keizer, heeft verklaard als buitengewoon ambassadeur en gevol- magligd minister te zijn geaccrediteerd bij de //Fransche Republiek". Ter wijl hier te lande het bestaan der republiek dagelijks meer bestreden wordt, en die woorden met zorg uit de redevoeringen en verklaringen onzer ministers worden verbannen, maken de buitenlandsche regeringen, zoowel de monarchale als de republikeinsche, daarvan voortdurend gebruik om onzen regeringsvorm aan te duiden. Wij willen niet beweren dat zulks aangemerkt moet worden als een onloochenbaar bewjjs van ingenomenheid met den ons door de omstandigheden opgedrongen regeringsvorm; maar er blijkt toch uit dat de spitsvindigheden, de dubbelzinnigheden, in e'én woord dal al die kleine middelen, waarmede men hier te lande het feit der be staande republiek tracht te verbloemen of voorbij te zien, aan gene zijde onzer grenzen niet opgaan. Voor geheel Europa is Frankrijk tegenwoordig eene republiek. De Duitsche ambassadeur, om ons bij dezen te bepalen, is niet geaccrediteerd bij het personele of niet personele septennaat, noch bij de voorloopige regering, die van haar eigen naam cn van hare eigene schaduw verschrikt. De vorst von Hohenlohe is /'buitengewoon ambassadeur en gevolmagtigd minister van Pruissen bij de Fransche republiek". Over deze duidelijke en opregte titulatuur kan het Fransche gezond verstand zich niet ergeren, wanneer de Duitsche diplomatie niet geschroomd heeft haar te gebruiken. De Franpais verzekert dat de zitting der nationale vergadering zal worden geopend, het zij met een boodschap van Mac Mahonhet zij met een eenvoudige mededeeling, eene verklaring van het kabinet omtrent de staatkunde, welke de regering denkt te volgen. De baron de Bourgoing, de Bonapartistische-afgevaardigde, die in het dep. de la Nièvre gekozen werd, heeft tot zjjn kiezers de volgende circu laire gerigt: "Waarde kiezers' Gij hebt op mij 37599 stemmen vereenigd; den dag daarna reeds kom ik n mijn dank betuigen. Door mij tot uw ver tegenwoordiger in de nationale vergadering te kiezen, hebt gjj luide beves tigd uw gehechtheid aan de zaak van het beroep op het volk, onafscheide lijk van die van het keizerrijk. Gij hebt den voorspoed van eertijds niet vergeten en de uitslag der verkiezing is de schitterende getuigenis der diepe wortels, waarmede het keizerrijk in het land bevesligd is geblevenvooral bij de zoo getrouwe, zoo gehechte bevolking van het platteland. De zege, door ons op de zaamverbonden partijen behaald, zal een diepen weêrklank vinden; zij strekke ons tot aanmoediging, tot hoop! Uw stemmen hebben de banden, die ons sedert lang reeds vereenigen, naauwer aangehaald: even als vroeger kunt gij rekenen op mijn toewijding aan uw belangen, op mijn ijver om uw regten te verdedigen, als men ooit trachten zou die aan te randen." DUITSCHLA1VD. De Köln. Zeit. deelt mede dat de landraad, de heer Försler, eene bekendmaking heeft uitgevaardigd, waarin wordt gezegd, dat met toestem ming van den rijkskanselier door den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, dat Nederlanders, die hunne nationaliteit hebben verloren en zich in de Pruissische grensdistricten hebben nedergezet of zich aldaar op houden, binnen een bepaalden tijd aanzoek zullen moeten doen, om in Pruissen te worden genaturaliseerd, indien zij nog langer tijd in die streken willen verblijven. Naar men verzekert is het plan om een wetsontwerp in te dienen, tot invoering van het verpligt burgerlijk huwelijk voor het geheele rijk, voor onbepaalden tijd uitgesteld. Volgens de Ostd. Zeit. is de heer Raffel tot administrateur van het vacante bisdom Posen benoemd. Zijne benoeming zal openbaar worden ge maakt terstond na afkondiging der wet betreffende de administratie van j vacante bisdommen De spoorweg op den Rigi blijkt steeds eene winstgevende zaak te zijn. Van 21 Mei tot 15 October 1873 is de weg bereden door 96063 personen. Personen- en goederenvervoer gaf een ontvangst van 517,518 fr. Na aftrek van alle onkosten en van 85060 fr. voor het reservefonds, ontvingen de aan deelhouders behalve de gewaarborgde 5 pCt. nog 12 pCt. dividend. PER TELEGRAAF. BONN, 27 Mei. Heden voormiddag heeft bisschop Reinkens alhier de eerste oud-katholieke synode geopend. Het reglement op de synodes en gemeenten, overeenkomstig de besluiten van het Constantzer congres, is vastgesteld. De beraadslaging over kerkelijke hervormingen is aangevangen. Er zijn 28 geestelijken en 57 afgevaardigden van gemeenten aanwezig. PARIJS, 28 Mei. Het Journ. des Déb. meldt dat. ten gevolge van het vertragen van de vaststelling der belastingenhet tekort op de begrooting 36% millioen bedraagt en dat de hoofdcommissie voor de financiën, niet tegenstaande al hare nasporingen, niets gevonden heeft dat het evenwigt kan herstellen, zoodat de regering misschien genoopt zal zijn de verhooging van de registratieregten en van de directe belastingen op nieuw voor te stellen en op de aanneming er van aan te dringen. PARIJS, 27 Mei. Het Journ. off. bevat een decreet, waarbij de gemeen teraad van Marseille ontbonden wordt verklaard. /.BERLIJN, 27 Mei ('s avonds). Ten 7% ure is de keizer hier aangeko men. 'Hij werd op het Potsdammer spoorwegstation ontvangen door de twee oudste zonen van den kroonprins, prins George, den gouverneur en den kommandant der stad en den president van politie. De keizer zag er gezond en vrolijk uit en was zeer blijde dal zijne kleinzonen hem waren komen verwelkomen. Het vertrek van prins Bismarck naar Varzin is om het gure weder uit- gesteld, doch slechts kort. BONN, 27 Mei. In de avondzitting der oud-katholieke synode werden de bepalingen betreffende de hervorming van de hiechtformalileiten aangenomen, bjjna onveranderd zoo als zij door de synodale commissie waren ontworpen. Bevallen van eene Dochter J. RUIGROK VVOBBE. Leiden, 28 Mei 1874. De Heer en Mevrouw SCHIM VAN DER LOEFF ENGELS betuigen, ook namens wederzijdsche betrekkingen, hunnen dank voor de belangstelling bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. De Ondergeteekende en familie betuigen bij deze hunnen innigen dank aan allen, zoo binnen als buiten de stad, voor de hartelijke belangstelling hem den 17d,n dezer geschonken. Leiden, 28 Mei 1874. J. KEHL. Al degenen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van den Wel-Edelen Heer PIETER FREDEBIK WOUTER DE TIMMERMAN, in leven Directeur van de Stedelijke Gazfabriek te Leiden, gewoond hebbende te Leiden en aldaar overleden den 27ste° April 1874, gelieven daarvan vóór den 15d,n Juni e. k. opgaaf te doen ten kantore van den Notaris W. F. KAISER, Hooigracht N°. 46, te Leiden. Op een Dorp nabij Leiden wordt tegen Augustus a. s.in een klein gezin zonder kinderen, eene Dienstbode met goede getuigen gevraagd, liefst van de P. G. en omstreeks 30 jaren, die goed koken en het huiswerk ver- rigten kan. Loon en voor verhooging vatbaar. Adres franco onder letter II. bij den Boekhandelaar C. KOOYKER, te Leiden, AH VJKKTH1VTIISÜ. Getrouwd: GERARD LEONARD SCHIM VAN DER LOEFF en Leiden, 28 Mei 1874. HENR1ETTE SOPHIE ENGELS.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3