waren die in deze dagen hel duinwater bezigden voor den schoonmaak. l>e staten werden ten slotte goedgekeurd. Eene missive van gedep. staten van Zuidholland, betrekkelijk eene aan vulling van het kon. besluit van 5 Mei 1850 ten aanzien der watertollen. werd voor kennisgeving aangenomen. De voordragt betrekkelijk de tolhef- fmg aan den Rijnsburgervliet gaf tot eenige discussie aanleiding. Bij de voorwaarden van verpachting waren eenige vrijstellingen van den tol op genomen, waaronder ook vermeld werden de opzieners van Rijnland met onderhebbende bazen en werklieden in de uitoefening hunner functie, en militairen in uniform. De commissie van financiën stelde voor de vrijstelling voor bedoelde categoriën te laten vervallen. De heer Cock stelde thans voor die te behouden. Wat betreft Rijnland konden daaruit conflicten van be voegdheid ontstaan. Rijnland oefende op de wateren policie-regt uit over eenkomstig de bestaande keuren. Rijnlands ambtenaren moesten overtre dingen kunnen constateren, en dus vrijdom hebben wanneer zij in functie waren. Dit was reeds sedert 200 jaren het geval geweest, en hij geloofde dat Rijnland des noods het zou kunnen cischen. Wat de militairen betrof. Lei den had steeds getoond belang te stellen in een groot garnizoen en dus zou het ook bij oefeningen in het rijden wel eenig privilegie willen geven. Het gold hier voornamelijk het afrijden van officiers-paarden, dat ten be hoorlijken tijde moest plaats hebben. De heer Buys verdedigde de ziens wijze der commissie. Hij begreep niet het raison d'etre eener zoodanige vrijstelling en het was abnormaal dat het gemeentebestuur eene uitzonde ring maakte voor bedoeld collegie. Voor militairen was er nog minder aan te voeren. Na eenige discussie werden de drie eerste onderdeden der voor dragt in rondvraag gebragt en goedgekeurd; bij het vierde onderdeel werd het voorstel der commissie van financiën, tot het opheffen der bovenge noemde vrijstellingenverworpenwat betreft de ambtenaren van Rijnland met 18 tegen 4 stemmen, en wat betreft de militairen met 12 tegen 10 stemmen. De voorwaarden voor eene nieuwe verpachting werden daarop, met enkele wijzigingengoedgekeurd. Achtereenvolgens werden goedgekeurd: verzoek van de firma de Heyder en C°. om een put te doen maken in de Nieuwe Waardstraat; voordragt tot onderhandsche verhuring van liet huisje buiten de voormalige Wittepoort: suppleloire begrooling, dienst 1874, van het gereformeerde minne of arme oude mannen- en vrouwenhuis; suppleloire begrooting en staat van af- en overschrijving, dienst 1873, van het r. c. armbestuur; idem van het r. c. wees- en oudeliedenhuis; voordragt tót aankoop van inschrijving op het grootboek over de dienst 1873; suppletoire begrooting, dienst 1873, van het Nederl. Isradlitiesch armbestuur; staat van af- en overschrijving, dienst 1873, van liet Evangelisch Lutherscji wees- en oudeliedenhuis; voordragt tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de meisjesschool der 2Je klasse; suppletoire staat van de gemeente-begrootingdienst 1873; voordragt betrek kelijk de benoeming van eene onderwijzeres aan de meisjesschool der l,le klasse (strekkende lot het voorloopig uitstellen der benoeming). Tegen de voordragt tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de meisjesschool n". 2 verklaarden zich 2 leden, overigens werden die punten met algemtene slem- men aangenomen. Vervolgens kwam in behandeling de rekening der stads bank van leening over 1873. De heer Cock vestigde hierbij de aandacht op de mededeeling vroeger aan den raad gedaan, betreffende een tekort bij de bank, ten ge volge van ontrouw van een der beambten; men had daarvan nader niets vernomen, maar daar de ontdekking plaats had in de eerste'dagen van dit jaar. kon die ontrouw ook wel gepleegd zijn in het jaar 1873. Hem was daarvan bij het inzien der rekening niets gebleken, maar misschien was de blik van andere leden scherper geweest. Door liet goedkeuren der rekening werden al de ambtenaren gedechargeerd. De voorzitter verklaarde dat het deficit niet in deze rekening voorkwam. De rekening werd daarop goed gekeurd, alsmede die van de stedelijke gasfabriek. De heer Buys verklaarde bij de behandeling der laatste rekening dat de door de commissie van finan ciën op een enkel punt verlangde inlichtingen hem reeds mondeling waren verstrekt, en dat commissarissen die later bij missive aan den raad zouden herhalen. Ten slotte kwam in behandeling de voordragt betrekkelijk de lusschen- school. De plaatselijke school-commissie die, in plaats van de oprigfing eener tusschenscliool, de oprigting van nog twee scholen voor meer uitge breid lager onderwijs had gewenscht, had zich ten slotte in hoofdzaak met de voordragt van burg. en weth. vcreenigd. De heer Kranlz drukte zijn leedwezen uit dat de school-autoriteit zich geschikt had naar het plan van burg. en weth. De financiële bezwaren, hoewel groot, achtte hij niet onoverkomelijk. Zooals de zaak nu werd aangelegd was het lapwerk. Hij vroeg ook hoe het zou gaan met de school van den heer Japikse; die toch voldeed niet aan de behoeften, en hij geloofde dat er niet een schoolgebouw voor on- en minvermogenden was. dat minder aan de vcreischten voldeed dan dit. De voorzitter zeide dat deze zaak werd aangehouden, om de uit komst na te gaan van de eerstvolgende inschrijving van leerlingen; daarvan zou veel afhangen. De voordragt werd aangenomen en daarbij bepaald dat de tusschenscliool zal worden opgerigt in de beneden- en bovenlokalen van het achtergedeelte van het voormalig Nosocomium op de Oude Vest: tevens werd vastgesteld een suppletoire slaat tot dekking der kosten en werden burg. en weth. gemagtigd een nader voorstel te doen tot vermeerdering, zooveel noodig, van het hulppersoneel aan de openbare lagere scholen. Van wege de policie wordt ons medegedeeld dat wederom bij haar een hond, die lijdende was aan hondsdolheid, ter bewaring is bezorgd. Men meldt ons: De verzendingen van aspersies uit het VVestland, die vertraagd werden door de koude, zijn. nu het warme lenteweder is aange broken toegenomenterwijl daarbij proefjes van nieuwe aardappelen wor den gevoegd. Van de laatste wordt, blijlt het weer zoo groeizaam, met iedere week meer verwacht. De vooruitzigten zijn, ook wat de vruchthoo- men betreft, in het geheel niet ongunstig. Hebben de peren, na doorge stane koude, vrucht gezet, van de appelen, die nu uitgebloeid geraken, meent men geen reden te hebben aan het vruehtzetten te twijfelen. De druivenboomen slaan gunstig. Perziken zullen er over het algemeen weinig zijn. Granen staan zeer goed en de weilanden herleven. Bij de gisteren gehouden acte-exameiis voor hel middelbaar onderwijs (dames) zijn toegelaten: voor de Fransche taal, roej. J. de Lange, van Alk maar; voor Nedcrlandschmej. H. Oomen, van Breda; Engelsch, mej. G. Dirkmaat, van Utrecht; lloogduitsche taal, mej. M. E. J. Lammerls van Bueren, uit Franeker. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Zaturdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. De Staatscourant bevat liet kon. besluit van den 12dtn Mei 1874, hou dende instelling van eene afzonderlijke medaille ter uitreiking aan allen zon der onderscheid van rang of graad, die deel hebben uitgemaakt of zullen uitmaken van de verschillende expedition legen Atchin. Naar men verneemtmeldt het N. v. d. D.heeft Z. M. de keizer van Rusland eene aanzienlijke som gelds geschonken voor de compagniën van het leger, die als eerewacht waren opgesteld bij de verschillende stations hier te lande. In de eergisteren te Dordrecht gehouden zitting van den gemeenteraad is door den voorzitter mededeeling gedaan van een kon. besluit, waarbij voor den tijd van zes jaren ontheffing wordt verleend van de verpligting tot het opriglen eener burgerdagschool. Voorts is besloten, het subsidie voor de meisjesschool aldaar toe te kennen aan mej. J. M. Breunissen Troost, hulponderwijzeres te Leiden. Voor het prov. geregtshof in Utrecht stond eergisteren te regt Frans Robert Hugo Frohnsdorf, zich genoemd hebbende Bernhard Terlop, ond 23 jaren, voorgevende van beroep koopman te Berlijn te zijn geweest, thans in hechtenis, beschuldigd opzettelijk een gevaar te hebben doen ontstaan voor den sneltreindie den 25 December jl. Driebergen passeerde. De procureur- generaal wees in zijn requisitoir er op, dat het. Goddank! geen Nederlan der was, die zulk een snood plan gesmeed had, waarvan geen ander voor beeld bestond, en eischtc een tuchthuisstraf van vijf tot tien jaren. Dings- dag aanst. zal het hof uitspraak doen. liet prov. geregtshof in Gelderland heeft in hooger beroep den notaris F. W.te Zevenaarvrijgesproken van de beschuldiging dat hij de 10 pCt., bij een verkooping ontvangen, om daarmede registratieregten enz. te voldoen, ten eigen bate had aangewend. De arr.-regtbank had hem cellulaire gevan genisstraf en boete opgelegd. --- Zaturdag avond barstte boven Tiel en omstreken een hevig onweer los. Schitterende bliksemstralen schoten flikkerend neer, gevolgd door he- vigen donder en regen. Het water viel bij stroomen van den hemel en gudste langs de straten. De Waterpoort aan den Waalkant werd door den bliksem getroHen zonder groote schade aan te rigten. Onder de gemeente Wadenoijen veroorzaakte hij brand in een watermolen en werden telegraaf palen versplinterd. Te Wageningen sloeg de bliksem in den zolder boven het postkantoor. De daardoor ontstane brand werd, voordat hij zich kon uitbreidendoor de tegenwoordigheid van geest van den postdirecteur ge stuit. Ware deze hevige donderbui des nachts losgebroken, de gevolgen zouden, ook wegens de onmiddellijke nabijheid van eene likeurstokerij, noodlottig kunnen geweest zijn. Volgens de Prov. O. Cour. is de heer Louis Wolff te Parijs, door be middeling van den Ned. consul aldaar, tegen een borgstelling van 10000 fr. op vrije voelen gesteld. Naar men uit Harderwijk meldt houdt zich sedert eenigen tijd in den omtrek dier stad een wild zwijn op, dat veel verwoesting onder de veld vruchten aanrigt. De pogingen om het dier meester te worden zijn mislukt. Naar men uit Deventer meldt hebben in die streek de nachtvorsten mede veel schade veroorzaakt. De rogge zou voor meer dan de helft be dorven zijn. De 14-jarige knaap te Hoornsterzwaag, die het 15-jarige dienstmeisje van den landbouwer Sikkema, zonder opzet, met een geweerschot doodelijk heeft getroffenheeft pogingen aangewend om zich te verdrinkendoch door de tegenwoordigheid van aanwezige personen is hem dit belet. De maskeradg, welke in het najaar door de leden van het Groningsch studenten-corps zou worden gehouden en zou voorstellen: //den intogt van Rennenberg, binnen Groningen in 1580," zal, wegens te geringe deelname, geen voortgang hebben, zoodat nu het 260-jarig bestaan der Groningsche hoogeschool zal worden gevierd door concerten, bal, enz., aan de ingezete nen aan te bieden. Te Tilburg is eergisteren morgen brand ontstaan op den Heuvel, inde onmiddellijke' nubijheid van Villa Nova. De drie daaraan belendende wo ningen, toebehoorende aan II. Dielissen, zjjn geheel uitgebrand, terwijl het groote lokaal gelukkig behouden is. De oorzaak van den brand is onbe kend. Naar men verneemt, was een en ander tegen brandschade verzekerd. Tc Wissekerkein Zeelandis tot predikant beroepen d8. I. Mon tague Az., pred. te 'sGraveland. Ten gevolge der buitengewone uitgaven hier te lande, in verband met de tweede expeditie naar Atchin, zijn sommige onder-afdeelingen van het y l"e hoofdstuk der begrooting van Nederl.-Indië voor het dienstjaar 1873 ei niet toereikend tot bestrijding der behoefte. Eene verhooging is zoowel sl voor deze, als voor een drietal andere onder-afdeelingen bij wets-voordragt aan de tweede kamer der slaten-generaal voorgesteld. Het eindcijfer van di het hoofdstuk behoeft evenwel door die verhoogingen, gezamenljjk bekopende la ƒ765,000, geene verandering te ondergaan, omdat de tekorten worden opge- di wogen door de vermoedelijke overschotten op de onder-afdeelingen: //Ver- tt pachle middelen" en //Materieel der zeemagt." ti

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2