LEIDSCHE COURANT. VRIJDAG 29 MEI. M°. 123, STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p.p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f ,2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Ad verten liën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. Oproeping van de V er lofzangers der Nationale Militie tot het bijwonen der Inspectie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet besluit van den Heer Commissaris des Konings in de provincieZuid-IIolland van den 18den April 1874, A. N°. 1257 (2de Afd.), Provinciaalblad N°. 50, hou dende regeling van liet onderzoek der verlofgangers van de Militie te land Roepen dientengevolge op, al de binnen deic gemeente met onbepaald verlof aanwezige manschappen der Nationale Militie, om te verschijnen in het Caecilia- Gastliiils in <ie Vrouwenkerksteeg, ten einde door den Heer Militie- Commissaris te worden geïnspecteerden wel de verlofgangers, behoorende tot de lichtingen van 187® en 1871, op Dinsdag den 9"™ Juni 1871, des voormiddags te ÏO uren, die behoorende tot de lichting van 1872, mede op dien dag, des namiddags te 1 uur, en de verlofgangers, behoorende tot de lichting van 1873, op IVocnsdag den 10(len Juni 1871, des voormiddags te ÏO uren; in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en nitrusling-slukkenhun hij het vertrek met verlof medegegevenalsmede van hunne zakboekjes en verlofpassen. En vermanen Burgemeester en Wethouders de betrokken verlofgangers, aan deze oproeping nauwkeurig te beantwoorden, te zorgen dat hunne kleeding en uitrusting in goeden staat worden voorgesteld, alsook om zich, gedurende de Inspectie en bij het gaan naar en terugkeeren van de daartoe bestemde plaats, ordelijk te gedragen, en aizoo zich te vrijwaren voor de toepassing der strafbepalingen, vermeld hij de artt. 130, 141145 der Wet van 19 Augustus 1861 Staatsblad N°. 72), daar onge regeldheden als anderszins, zoolang de manschappen in uniform zijn gekleedwor den gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk le lande. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant van den 29slen Mei en den 4den Juni 1874. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. Leiden, 28 Mei 1874. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4den Mei 1872 (Gemeenteblad n". 11); Doen te weten, dat tot het laten Inschrijven van nieuwe leer lingen, voor «lc openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid gegeven wordt: voor die der le klasse, voor jongens, in het schoolgebouw op de Aalmarkt voor die der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Boommarkt voor die der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in de Pie terskerkstraat voor die der 2e klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Breê- straat en wel van den 1stc0 tot en met den 13dtn Juni e. k.dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen uren, en op Woensdag en Zaterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BUANDELER, Burgemeester. Leiden, 28 Mei 1874. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van P. Van Beek, vleeschhouwer alhier, verzoekende vergunning om het pakhuis in de Bolwerkstraat, n". 4o, tot slachtplaats en veestalling te moegen doen inrichten; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari f824 (Staats blad n». 19); Doen te wetendat tot net hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo. door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeenteop Maandag den l»1"1 Juni aanst. 'svoormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in le brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich'tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELERBurgemeester. Leiden. 28 Mei 1874. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doel te wetendat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 27!le0 dezer maand invorderbaar verklaard kohier voor het patentrecht, over het dienstjaar 1873/4, vierde kwartaal, terwjjl ieder verplicht is zijn aanslag op den hij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 28 Mei 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 28 Mei. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is ingekomen een brief van J. Kehl, beambte ten kantore van den gemeente-ontvanger, hou dende dankbetuiging voor het hem door den gemeenteraad gedane geschenk. Ingediend werd eene voordrag! tot vaststelling der jaarwedden van den di recteur en van den boekhouder der stedelijke gasfabriek. Tot lid der plaatselijke school-commissie werd met 15 stemmen benoemd de heer H. C. Juta, die deze benoeming heeft aangenomen; op den heer J. van Heukelom Jr. werden 3 stemmen uitgebragt. Tot onderwijzer 2C kl. aan de school n°. 2 voor minvermogenden werd benoemd G. Brinks. Eene voordragt tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de school n\ 2 voor min vermogenden werd goedgekeurd. Bij de behandeling van twee staten van af- en overschrijving op de begrooting voor 1873, waarop o. a. voorkwamen de kosten voor meerderen aanvoer van duinwatervestigde de heer Le Poole er de aandacht op dat het duinwater ook gebruikt werd voor de locomobile bij het Liernnr-stelsel, hoewel de fabrikanten alhier daartoe singel- oi grachtwater gebruiken. Hjj had daartoe vaten met duinwater zien vullen, en bij het onderzoek door hem gedaan was hem gezegd dat bij gebruik van ander water de machine te veel bruischte. De ingezetenen van de buurt waarin ditf plaats had waren zeer ontevreden daarover en hij wenschte dat daartegen maatrege len zouden genomen worden. De voorzitter zeide dat hem ofschoon hjj bijna dagelijks op het stadhuis te spreken was, geen klagt van de zijde dier ingezetenen was ter oore gekomen. De heer Stoffels verklaarde dat het waarheid was dat twee of drie emmers duinwater gebruikt werden voor de locomobile, uithoofde het singelwaler daartoe minder geschikt was. Het was dus eene noodzakelijkheid, en van niemand had hij daaromtrent aanmerkingen vernomen; de pomp in die buurt was ook nooit ledig. De heer Le Poole meende dat velen er soms tegen op zien het hoofd van liet bestuur te gaan spreken. Het gebruik van het duinwater werd door den heer Stoffels nu tot een paar emmers gereduceerd; intusschen de fabri kanten aldaar gebruikten voor eene locomobile slechts het gewone gracht water. De lieer Krantz bevestigde dit: hij had eene locomobile in gebruik gehad en daartoe slechts grachtwater gebruikt. Bedoeld werktuig, waarvan de pijpen naauw zijn, was echter gevoelig. De voorzitter was van meening dal door het gebruik van duinwater de pijpen minder werden aangezet, waarom men ook te Amsterdam duinwater bezigde. De heer van Wensen had gezien dat hij het gebruik van singelwater voor de locomobile de pijpen als het ware op hét barsten waren. Deze discussie lokte ook,nog andere opmerkingen uit omtrent het mis bruik dat van het duinwater gemaakt wordt. Zoo wees de heer Buys op eene klagt, die hij onlangs gelezen had, dat doorvarende schippers groote vat^i gevuld hadden. Hij herinnerde dat vroeger burg. en weth. waren uitgenoodigd na te gaan in hoeverre hel mogelijk zou zijn eene controle op het gebruik in te stellen en of het mogelijk zou zijn een tarief voor het gebruik vast te stellen. Hjj vroeg of men spoedig den uitslag van hun onderzoek zou kunnen vernemen. De voorzitter antwoordde hierop dat ook hij eenige dagen geleden bekend was geworden met bedoeld mis bruik en dat hij terstond den agenten van poiicie last had gegeven den schippers te beduiden dat dit niet mogt plaats hebben. Wat betreft de controle en een in te voeren tarief was bij burg. en wetli. bet overleg nog niet afgeloopenmaar dit kon hij reeds zeggen dat een en ander aan groote bezwaren onderhevig was. Ook de heer Cock drong op controle aan daar er thans veel water werd verspilddat ten nutte van de gezondheid der ingezetenen kon strekken. Hij wist het niet zeker en moest zich van eene stellige uitspraak onthouden, maar hij had gehoord dat het duinwater ook wel gebruikt werd door neringdoenden, h. v. voor het vervaardigen van spuitwater. De heer van (Interen voegde hierbij dat er ingezetenen

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1