LEIDSCHE C 0IIIA 1874. BP. 121. WOENSDAG 27 MEI. ST ADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCIIE BEUIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertenliBn is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, Donderdag 28 Mei 1874, des namiddags te twee uren. Onderwerp 1°. Benoeming van een lid der plaatselijke Schoolcommissie. (104) 2°. Idem van een onderwijzer der 2de klasse aan de school n». 2 voor min vermogenden. (110) 3°. Voordracht tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de school n°. 2 voor minvermogenden. (105 en 115) 4». Staten van af- en overschrijving op de begrooting. dienst 1873. (106 en 121) 5e. Missive van de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, betrekkelijk eene aanvulling van het kon. besluit van 5 Mei 1850 (Stbl. n°. 23) ten aan zien van watertollen. (107) 6°. Voordracht betrekkelijk de tolheffing aan den Rrjnsburgervliet. (108 en 127) 7°. Verzoek van de firma De Hcyder en C°. om een put te doen maken in de Nieuwe VVaardstraat. (109) 8Voordracht tot onderhandsche verhuring van het huisje buiten de voor malige Wittepoort. (Ill en 121) 9°. Suppletoire begrooting, dienst 1874, van het Gereformeerde Minne of Arme Oude Mannen en Vrouwenbuis. (112) 10". Suppletoire begrooting en staat van af- en overschrijving, dienst 1873, van het R. C. Armbestuur. (113) 11". Als voren van het R. C. Wees- en Oudeliedenhuis. (114) 12°. Voordracht tot aankoop van Inschrijving op het Grootboek over den dienst 1873. (117 en 121) 13". Suppletoire begrooting, dienst 1873, van het Nederl. Israêlieliesch Arm bestuur. (119) 14°. Staat van af- en overschrijving, dienst 1873, van het Evangelisch Lnthersch Wees- en Oudeliedenhnis. (122) 15». Voordracht tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de meisjesschool der 2de klasse. (123 en 125) 16". Suppletoire staat van de gemeente-bcgrooting, dienst 1873. (124 en 125) 17». Voordracht betrekkelijk de benoeming van eene onderwijzeres aan de meisjesschool der l"c klasse. (126) 18». Rekening der Stads Bank van Leening, dienst 1873. (120) 19». Idem van de Stedelijke Gasfabriek. (t28) 20». Voordracht betrekkelijk de tusschenschool. (45, 54, 63, 87, 96 en 129) LEIDEN, 26 Mei. Bij de heden ten raadhuize gehouden aanbesteding zijn aannemers ge worden van: 1». het schoonmaken, invoegen en herstellen der gemetselde wallen in en buiten de stad, 1' perceel J. Verhoog, metselaar, voor/1140; 2e perceel G. Rietbergen, metselaar, voor 1000; 3» perceel J. J. Planjer, metselaar, voor ƒ900; 2». het schoonmaken enz. van de gemetselde brug- werken, binnen de stad en langs de singels gelegen, J. Verhoog voornoemd, voor ƒ315; 3°. het leveren en plaatsen van eenige slootpalen, P. van dei- Kamp, timmerman, voor ƒ880; 4". het verrigten van eenige verwwerken, le perceel P. Niesten, huisverwer, voor ƒ200; 2e perceel, dezelfde, voor ƒ225; 3e perceel J. J. van Amerom, huisverwer, voor 287; 4' perceel, P. Niesten voornoemd, voor 110. Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besleed Hoogste prijs. Minste prijs. partijen van 100 hectoliters ƒ50.— ƒ50. a ir 50 25.50 25. it u 10 e e 5.30 ff 5.- 5 ff 2.55 2.50 In den morgen van den 24,tcD overleed alhier, na een langdurig lijden, de kunstschilder Hendrik Ringeling. Geboren te dezer plaatse den 23,lm Maart 1812 en leerling van den hier nog niet vergelen Barlholomcus van den Broeck, legde hij zich toe op het schilderen van portretten en huise lijke tafereelen, maar was niet zoo gelukkig de voortbrengselen van zijn penseel naar verdienste gewaardeerd te zien. In de laatste jaren zijns levens hield hij, ofschoon hij de beoefening der kunst niet geheel liet varen, zich hoofdzakelijk bezig met het restaureren van oude schilderstukken, en met welk eene kunde hij daarin te werk ging kan in de eerste plaats het Leid- sche museum getuigen. De heer Ringeling gaf ook onderwijs in de teeken kunst en was lid van het bestuur der Leidsche schilder- en teeken-akademie «Ars aemula Naturae." Wij achten het niet ongepast aan de belangstellenden, die er nog moglen zijn, mede te deelen dat het zoo prachtige geschenk, dat door een 100-tal kunstschilders op den 13d"1 Mei 11. Z. M. den koning werd aange boden, en dat met toestemming van Z. M. gedurende eenigen tijd in eene der zalen van Arti et Amicitiae te Amsterdam was tentoongesteld, morgen aldaar voor het laatst zal te bezigtigen zijn. Aan het denkbeeld om dit geschenk ook in andere plaatsen ten toon te stellen zal geen gevolg kunneu worden gegeven, aangezien Z. M. het verlangen heeft uitgedrukt dat het thans naar het Loo zou worden overgebragt, aan welk verlangen Donderdag zal worden voldaan, en waartoe de heer J. H. Sala alhier, de bewerker der zoo prachtvolle lijstenzijne diensten zal verleenen. Dat Z. M. thans de overbrenging naar het Loo gaarne zietkan weinig be vreemding verwekken, daar op dat lustslot eenige uitstekende mannen op verschillend gebied van kunst en wetenschap, zoo landgenooten als vreem delingen, zijn genoodigd, aan wie Z. M. zeker gaarne dit huldeblijk onzer vaderlandsche kunstenaars zal willen toonen. Van het station van den lloll. ijzeren spoorweg alhier zijn gisteren 2172 personen naar elders vervoerd. Te Noordwijk aan Zee en te VVaverveen is tot predikant beroepen de heer F. van Spall, candidaat tot de h. dienst alhier. Men leest in Sempervirens.- De heer J. C. Rodbard, sedert jaren als een der meest ervaren kweekers, niet alleen hier te lande, maar ook in het buitenland, bekend, heeft zijne zaak, te Leiden, met 15 dezer, over gedaan aan den heer J. van Leeuwen, en is voornemens het overige zijns levens rustiger door te brengen. Z o iemand, dan heeft de heer Rodbard aanspraak op rust. Jaren lang mocht hij terecht onder onze eerste tuin bouwkundigen geteld wordenen wat hjj geworden is heeft hii aan gunst noch bijzondere ondersteuning, hij heeft het alleen aan zijn noeste vlijt, aan zijn onvermoeide werkzaamheid en inspanning te danken. Ofschoon '/bloemen kweeken" zijn lust was, liep toch zijn levenspad niet altjjd langs bloemen, en van verdriet en leed had hjj ruim zijn deel. Die dit wisten, schatten er hem te hoogcr om, wijl hij in zichzelf de kracht vond om te blijven voortwerken waar anderen allicht den moed zouden hebben laten zinken, en waaraan het alleen te danken is dat zijn inrichting in vele op zichten op de hoogte bleef van den tijd. Mogen hem nog vele jaren van stil geluk geschonken zijn! De heer J. van Leeuwen is de zoon van den chef der welbekende firma de wed. J. van Leeuwen Zoon te Rotterdam, 't Is derhalve aan geen twijfel onderhevig, dat deze schoone zaak in goede handen komt. De heeren van Leeuwen toch kennen hun tijd. en weten aan de eischen daar van te voldoen, 't Is dus wel te verwachten dat dit Leidsche etablissement weldra een afspiegeling van het zoo gunstig bekende Rotterdamsche zal zijn. Men meldt ons van Zoetermeer—Zegwaart: Den 20"en werd alhier op luisterrijke wijze het krooningsfeest gevierd, nadat op den 18df dezer alle schoolkinderen, van welke gezindte ook, onthaald waren door de milde zorg van de beide gemeenteraden. Het feest te 8 uren met klokgelui geopend zijnde, nam ten 9 ure de historisch gecosfumeerde oplogt een aanvang, die door de rijke costumes, de net gewerkte banieren, de smaakvol opgetooide feestwagens, de degelijke muziek volkomen geslaagd mag heeten. Als bij zonderheden vermelden wij: een feestwagen, in den vorm eener schuit, voorstellende de aankomst van den prins te Scheveningenwaarin een aantal in het wit gekleede meisjes gezeten waren, die keurige liederen uitvoerden; voorts een 25-tal schilden, waarop vermeld waren de gewigtigste gebeurte nissen uit 's konings regering. Alle eer aan de hoofd-commissie, met den heer burgemeester van Zoeter meer aan het hoofd, en niet het minst aan de speciale commissie voor den optogt, die ten volle voor hare taak berekend met allezins historische ge trouwheid tijd noch moeite gespaard heeft om alles naar eisch te regelen. Des namiddags volksspelen en des avonds herhaling van den optogt met fakkellicht en Bengaalsch vuur en daarna een schitterend vuurwerk sloten het feest. Eere de burgerij, die door het aanbrengen der keurigste versieringen, zoowel binnen- als buitenshuis, en door het ontsteken eener prachtige ver lichting het goed voorgaan der commissie gevolgd heeft en door hare na- tionale eensgezindheid getoond heeft de vele opofferingen van bestuur en commissie le waarderen. In de Staatscourant is door den heer Heeckeren van Keil, directeur van het kabinet des konings. het volgende bekend gemaakt:

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1