reiking der medailles en prijzen plaats van den gehouden schietwedstrijd uitgeschreven door de scherpschuttersvereeniging "Neerlands Burgerwacht". De prachtige zilveren inktkoker der stad Amsterdam is gewonnen door den heer van Oosterhout, te Rotterdam; de bokaal van Z. K. H. prins Hendrik door den heer J. van Mens, te Rotterdam, en de groote marmeren pendule van Neerl. Burgerwacht door den heer J. van der Made. te Leiden. Te Apeldoorn worden toebereidselen gemaakt om Z. M. den koning bij zjjne komst op het Loo feestelijk te ontvangen. Daartoe wordt reeds een eerewacht gevormd. Te Arnhem is dezer dagen overleden de heer dr. W. Bosch, vroeger werkzaam bij de militaire geneeskundige dienst der landmagt, oprigter der maatschappij tot Nut van den Javaan. Te Zwolle hebben de leesten voor eenige personen onaangename gevol gen gehad. Een paar dagen voor 12 Mei zijn er drie in arrest genomen, omdat zij eenige dennen hadden ontvreemd, met het doel ze voor versiering te gebruiken, en Zondag zijn twee aangehouden, die in den nacht op het feest volgende, in beschonken toestand, een paar kippen bij een boer had den medegenomen! Een schippersknecht, die te veel gedronken had, is over boord gevallen en verdronken. 's üRAVENHAGE 21 Mei. Door Z. M. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, aan F. Cas- sariego. kapitein van de Mexikaansche goelet Vicenta, wegens zijne hulp lot redding der bemanning van het Ned. schip Johan Herman Geertsema, toegekend de zilveren medaille, ingesteld bjj besluit van 22 Sept. 1855, als mede een lolleljjk getuigschrift. Door Z. M. is vergunning verleend aan den heer I. D. Fransen van de Putte, minister van koloniën, tot het dragen der versierselen van de ridder orde van den Witten Adelaar, hem door den keizer aller Russen geschonken. -- Tot burgemeester der gemeente Slóten, prov. Friesland, is behoemd de keer J. Vitringa Coulon. -- Z. M. heeft goedgevonden den luit. ter zee 2' kl. J. G. C. van Casteel, op zijn verzoekeervol uit de zeedienst te ontslaanen den 2'" luit. F. A. J. Schröier, van het 5' res. infanterie, over te plaatsen bij het wapen der infanterie van het leger in O. 1. De luit. ter zee le kl. E. H. E. van Woelderen wordt met uit. Mei op non-activiteit gesteld. De heer W. Paats. thans vice-consul, is benoemd tot consul der Ne derlanden te Buenos-Ayrcs. en lot consul der Nederlanden te Montevideo is benoemd de heer L. de Vry, in de plaats van den heer A. Delisle, op zijn verzoek eervol ontslagen. 1111. MM. de koning en de koningin zijn heden morgen ten 9.10 met de overige leden van de koninklijke familie en HH. KK. HII. de groothertog en groothertogin van Saksen-VVeimar. uitgenomen Z. K. H. prins Alexander die reeds'gisteren naar Vlissingen is afgereisd, per extra-trein van den Hol!, spoorweg naar het feestvierende Rotterdam vertrokken. Een talrijk gevolg vergezelde de hooge personen. Z. M. keert morgen middag omstreeks 1 ure alhier terug en H. M. de kóningin wordt heden avond terug verwacht. Bijna het geheele corps diplomatique is heden bjj de festiviteiten te Rotterdam tegenwoordig. Z. M. de koning vertrekt aanstaanden Maandag 75 dezer naar het Loo p|i zal daartoe des ochtends ten 4 ure per Rjjnspoor de residentie verlaten. Z. K. H. prins Frederik heeft, ter gelegenheid van het 25-jarig rege-< ringsfeest van den koning en de koningin, aan 11. M. ten geschenke aan geboden een massief zilveren juweelkistje. Het kistje, en relief prachtig bewerkt, rust op vier leeuwen van zilver en prijkt aan de hoeken met fraaije niellé-gravurenvoorstellende vier vorstelijke verblijven. Het sleutel gat is in een gouden plaat aangebragt en boven op het deksel in een gouden kroon met diamanten omzet geplaatst. Het geheel is een kunststuk van groote waarde en is vervaardigd in de fabriek van den heer van Kempen te Voorschoten. Bij de tweede kamer is ingediend een ontwerp van wet lot verhooging van hel Vlll"1" hoofdstuk der staalsbegrooling voor het loopende jaar met ƒ225000, dienende tot bestrijding der kosten van voorbereidende werkzaam heden tot vollooijing van het vestingstelsel des rijks gedurende 1874, zooals opmetingen, grondboringenwaterpassingen, peilingen, aankoop en onteige ning van percelen enz. Aanstaanden Zondag zal het gemeenlebadhuis le Scheveningen worden .opengesteld en zullen de muziekuitvoeringen een aanvang nemen. BlilTKIN LAiN I 11E BISMGTKiS ENGELAND. T LONDEN 20 Mei. De keizer van Rusland heeft Maandag II. een bezoek aan de City ge- bragl en werd aldaar op eene feestelijke wijze ontvangen. Al de straten waar hg doortrok waren rijk versierd en aan de Guildhall was ter opluis tering van het aldaar le geven feest niet minder dan 12000 te koste gelegd. In .antwoord op de toespraak, bij het binnengaan van de Guildhall tot hem gerigt, beval hij zijne geliefde dochter, de hertogin van Edinburgh, wier huiseljjk geluk hem zoo aan het hart lag, in de toegenegenheid van het Brilsche volk, vertrouwende, dat het kortelings gesloten huwelijk de thans bestaande vriendschappelijke verhouding tusschen Engeland en Rusland nog bevorderen zou. Bij het feest in het kristallen paleis van Sydenham, Zaturdag II. gege ven. waren niet minder dan 80000 personen, tegen ƒ8 entree, opgekomen. Er waren aldaar een koor van 4500 zangers en zangeressen, en i2 muziek- corpsen aanwezig. De C/aar was opgetogen over het hem aldaar te beurt gevallen onthaal. Aan het bij die gelegenheid afgestoken vuurwerk was t 60000 te koste gelegd. FRABIKRIJH. lil de Maandag gehouden zitting der nationale vergadering kwam het wetsontwerp tot regeling van den arbeid van kinderen in behandeling, eene quaeslie die reeds, gelijk een der sprekers zeide. sedert jaren te mid den van politieke beroeringen aan de orde kwam en dus niet veel tot hare oplossing vorderen kon. De aangenomen artikelen van het wetsontwerp stellen de heneden den leeftijd van 12 jaren in fabrieken, mijnen, werven en werkplaatsen arbeidende kinderen en minderjarige meisjes onder de be scherming van de politie. Verder wordt verboden het gedurende den nacht arbeiden van kindereu beneden de 16 en meisjes beneden de 21 jaren, de laatste echter uitsluitend in fabrieken. Een kind mag vóór dat het den j leeftijd van 15 jaren heeft vervuld niet langer dan zes uren per dag te 'j werk worden gesteld, tenzij het eene door den mairc geviseerde schrifte lijke verklaring van den onderwijzer eener lagere school overlegge, waaruit blijkt dat het kind bet elementaire lagere onderwijs genoten heeft. In de zitting van Dingsdag is het wels ontwerp afgedaan en bij de derde i lezing aangenomen. De heer Paul Dalloz, de staatkundige directeur van den Von. Univ., is dezer dagen tot officier in de orde van het Legioen van Eer bevorderdter erkenning zijner verdiensten ten opzigte de inschrijving ter bevrijding van het grondgebied, waarvan hij indertijd het initiatief heeft genomen. Te Parijs is thans een van de voornaamste onderwerpen der gesprek- ken een tweegevecht, dat zou moeten plaats hebben tusschen prins Metter- nich, voormalig gezant van Oostenrijk bij de Fransche regering, en den hertog van Montebello, die eene bediening onder hel keizerrijk had en sedert eenigen tijd tot de legitimisten is overgegaan. De aanleiding tot den twist was de gemalin van prins Melternich. Op eene soiree bij de gravin Pourlalès ontmoeten de hertog en de prinses elkander. De Montebello groet haar eerbiedig. De prinses neemt eene stijve houding aan en blijft bewe gingloos. De Montebello wenscht te weten, waarom zij den groet niet be antwoordt. "Ik groet dezulken niet, die uit alle ruiven eten,' zeide zij. Den volgenden dag zond dc hertog aan prins Melternich, die het voor zijne gemalin moet opnemen, zijne getuigen. DlflTHCULAND. De Wes. Zeit. deelt de plegtigheden mede die te Embden hebben plaats gehad bij gelegenheid van de groote uitbreiding, gegeven aan de te dier stede gevestigde maatschappij voor de haringvangst. Drie nieuwe log- gerschepen zijn bij die gelegenheid te Jemgum gedoopt en van stapel geloo- pen. De vloot is daardoor geklommen tot twaalf loggerschepen. De maat schappij bemant tot heden hare vloot bijna uitsluitend met Nederlandsche zeelieden. - De baszanger Carl Hill, le Schwerin, heeft van den groothertog van Mecklenburg de gouden medaille van verdiensten ontvangen, die wel niet uitsluitend voor kunstenaars bestemd is, maar volgens de stichtingsoorkonde toch ook ter belooning van bijzondere verdiensten op het gebied der kunst verleend kan worden. PEK TELEGRAAF. VERSAILLES, 20 Mei. Het is niet waarschijnlijk, dat het Joum. Off. morgen de opgave van een nieuw ministerie zal bevatten. LONDEN, 20 Mei. De boerenarbeiders in Lincolnshire hebben het werk hervat ten gevolge van een vergelijk. De Czaar zal morgen vertrekkeri. De koningin vertrekt heden avond naar Balmoral. LONDEN. 21 Mei. Daily News meldt dat de kabinets-crisis in Frankrijk geëindigd is, en dal Goulard, Decazes, Lavergne, Grivart en Cézanne de voornaamste leden van het nieuwe ministerie zjjn. PARIJS, 21 Mei. De heer Belcastel heeft aan de dagbladen een brief geschreven, waarin hg voor onwaar verklaart het berigt dat hg een onder houd met Mac Mahon gehad en aan dezen zijn voornemen, hel herstel van het koningschap voor te stellen, medegedeeld heeft, WIESBADEN, 20 Mei. De keizer heelt heden ochtend te voet eene wa penschouwing over het garnizoen gehouden. Algemeen bewonderde men zijne krachtige houding. i BILBAO, 19 Mei. De Carlislen hebben kanonnen en geweren ontvangen; die hun met een stoomschip waren toegezonden. SMIRNA, 19 Mei. In den nacht van 17 op 18 Mei heeft het sterk gevroren en werd door de vorst groote schade aan de rozgren toegebragt. In Vourta beschouwt men die verloren. INGEZONDEN. DE OPRUIMING VAN DE IIOOGEWOERDSPOORT. De Commissie van Fabricage heeft in Maart 11. een voorstel gedaan om bouwterrein aan te winnen door het afgraven van de vest naast de Hooge- woerdspoort, en de slooping van dat fraaie gedenkstuk der bouwkunst van onze voorvaderen verlangd. Ik heb die poort in bescherming trachten te nemen, en er op gewezen hoe men dat bouwwerk kon laten staan eu rechts en links daar langs zou kunnen gaan. Om van de Commissie van Adviseurs voor de monumenten van kunst en geschiedenis niet le spreken, heb ik van vele kanten instemming ondervon den. liet spijt mij daarom, dat de Commissie van Fabricage in haar schrij ven van 18 dezer de zaak der opruiming dit is het bij voorkeur ge bruikte woord voorstelt alsof daardoor het geheele plan zou moeten worden opgegeven, en het behoud der poort de verbetering in het belang der gemeente onmogelijk zon maken. Dit is naar mijne meening geheel onjuist gezien, en daarom is ook geheel en al verkeerd hare voorstelling dat "legen alle andere gemeentebelangen in de stad zou bezwaard worden door de last en het onderhond van de poort". Ik blijf volhoudendat de uitleg der stad aan de andere zijde der poort mogelijk en uilvoerbaar is, want de behoefte aan goede woonhuizen doet zich gelukkig steeds gevoelen. Dat de laatst gebouwde huizen builen de Wittepoorlsbrug niet zouden ver rezen en bewoond zijn. dat de nieuwe aanleg aan het Noordeinde gcene werkelijke verbetering en verfraaiing zou geworden zijnal ware de Witte- poort blijven staan, zooals de Commissie zegt, lijdt bij mij wel tegenspraak. Eii tot bewjjs daarvan moet ik in herinnering brengen de poort door de Commissie van Fabricage getimmerd om het Noordeinde te verfraaien bij gelegenheid van het feest der oudstrijders; om den Koning waardig te ont vangen voldeed toen aan diezelfde heeren de door hen verbeterde en ver fraaide ingang der stad zoo zeer, dat in plaats der opgeruimde sierlijke Wittepoorl toch een poort met drie openingen verrees! of die zoo veel beter en fraaier was, mogen de deskundigen beslissen. De vraag wordt door de andere voorstellen geheel veranderd, ik bedoel de demping der Binnenvestgracht; daarover mag ik niet oordeelen, want ik heb de schetsteckeningen niet gezien. Daarentegen mag ik wel oordeelen over de bewering, dat de photographie voldoende is om een gebouw aan de vergetelheid te ontrukken. Want als dat waar was, en liet verblecken der photographieën bewijst al zeer veel

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2