LEIDSCIIE VRIJDAG 22 MEI. 1874. BINNENLA1NDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; mei hel Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p.p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor [2.50 'sjaars. buiten de expeditickosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. r. 118. LEIDEN, 21 Mei. Tot hoofdonderwijzer aan de bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijs aan den Stillen Rijn alhier is benoemd de heer Kievits, thans le hulponderwijzer aan de school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs te Leeuwarden. Bij den boekhandelaar S. C. van Doesburgh alhier is voor belangheb benden ter teekening gelegd het volgende adres: Aan de Algemeene synode der Nederlandse/ie Hervormde Kerk. De ondergeteekenden, lidma'en der hervormde gemeente te Leiden. van oordeel, dat de kerkeraden, waarin tot dus verre de minderheden niet zijn vertegenwoordigd, tot de beslissing over wetsvoorstellen, die de strek king hebben om daarin verbetering te brengen, niet bevoegd zijn te achten en dat, in bet algemeen, de bepalingen leer en belijdenis betreffende dan eerst gerekend kunnen worden door de gemeente zelve te zijn goedgekeurd, wanneer de meerderheid der gezamenlijke stemgeregtigden zich daarvoor verklaard heeft, wenden zich tot u met het verzoek, dat de wetsbepalingen ter reorgani satie van de kerk, die door de synode in Februari] 1874 voorloopig zijn aangenomen, onderworpen worden aan de eindbeslissing van de stemgereg- tigde leden der gemeente en dat het nieuw ontworpen art. 62 van het algemeen reglement in dcnzelfden zin worde gewijzigd. Men meldt ons uit Rotterdam: 1111. MM. de koning en de koningin en de verdere koninklijke familie zijn heden ten half tien ure aangekomen en aan het station opgewacht door de burgerlijke en militaire autoriteiten, een comité van dames enz. Rij den inlogt werd 'L. M. begeleid door eene eere- wacht. Het enthousiasme der bevolking was groot, maar de orde niettemin voorbeeldig. Het weder is uitmuntend. Rij aankomst aan het gebouw der Jaglclub werd Z. M toegesproken door Z. K. H. prins Hendrik. Met een stoomjagt vertrokken de vorstelijke personen naar Fijenoord, alwaar, onder hevig kanongebulder, de eerste steenlegging plaats had der Maasbrug. Bij die plegtigheid werd Z. M. toegesproken door den heer Pincofls. Z. M. heeft aan den heer burgemeester zijne tevredenheid betuigd over de bjj uitnemend heid ordelijke houding der burgerij. Men meldt ons uit Voorschoten: Gisteren den 20sten Mei werd ook hiel de 25-jarige regering van Z. M. den koning feestelijk herdacht, en waar reeds zooveel maal te vergeefs op gehoopt was. het mooijc weer kwam nu. 's Morgens om negen uur werden de feestelijkheden geopenddoor een oplogt van de kinderen van alle scholen in de gemeente en daar zoowel onderwijzers als leerlingen er veel werk van gemaakt hadden, liep alles zeer geregeld af. Daarna ging de jeugd de poffertjes gebruiken, die haar door het feestcomité werden verschaft en de volksspelen begonnen. Deze beston den in ringrijden eu mastklimuien en voor de meisjes in draadjeknippen en touwtjespringen, en voorzeker trokken de laatsten als nieuwigheden liet meest de attentie. Een en ander duurde tot vijf uur en toen werd door medewerkers zoowel als door toeschouwers een weinig gepauzeerd. Maar tegen den avond begon de vreugde op nieuw, toen de illuminatie zoowel van gemeentewege als van particulieren ontstoken werd. Tot laat in den nacht duurde de vrolijkheid, maar steeds in de pleizierigsle en beste stemming, waartoe zeker niet weinig bijdroeg de muziek van het 4e reg. infanterie, onder de uitstekende leiding van den lieer Grentzius. Men schrijft ons uit Warmond: Het krooningsfeest van Z. M. den koning is Dingsdag alhier vreugdevol gevierd: het was eene feestviering die gewis in onze gemeente lang in herinnering zal blijven. Reeds vroeg in den morgen was overal de grootste levendigheid zigtbaar, eene groote menigte bewoog zich in het dorp en vele vreemdelingen kwamen herwaarts om ge tuigen le zijn van onze feestvreugde of daaraan deel Ie nemen. Uit alle woningen wapperde de vaderlandsche vlag of de Oranje-wimpel en vele huizen waren smaakvol gedecoreerd of met groen getooid. Met opgewekt verlangen zag men den geprojecteerden oplogt te gemoet, waarvan men .zich zooveel beloofde en die «Jan ook ten volle aan de verwachting heeft beantwoord. Met het houden van dien optogt werd des middags ten half een ure een aanvang gemaakt en tot half drie ure doorkruiste hij het dorp in verschil lende ngtingen. Hij bestond uit een negental hoofdgroepen. De eerste groep werdvoorafgegaan door een hoofdman te paardde vaandrig van Warmond, en eenige eereburgers, geopend door den feestmuziekwagen •waarop zich bevonden de werkende leden van de muziekvereeniging //Har monie van Warmond", die door hunne toonen aan het geheel gloed en leven gaven. Voorafgegaan door de dragers der nationale en der Oranjevlaggen volgde daarop de llollandsche maagd op een zegewagen gezeten, die ge volgd werd door eenige jongens en meisjes. De volgende groepen hadden ten doel eenige feiten uit de regering des konings aanschouwelijk voor te •stellen, zooals het tol stand komen der gemeentewet, door een blazoen drager, en der kieswet, door een volledig stembureau op een wagen geze ten; voorts werden in herinnering gebragt de inrigting van het telegraufnet en de aanleg der staatsspoorwegen: het eerste door eene zinnebeeldige voor stelling der telegrafie met hare beambtenhel tweede door een locomotief vergezeld van de daarbij behooreuiic werklieden. Een der groepen bragt in herinnering den watersnood in Gelderlandwaarbij eene schuit met geredde personen, enz. Deze tragische scène werd gevolgd door eene komische, na melijk een wagen waarop Polichinel en Arlequin eenige pantomimes ten beste gaven, waarbij tevens eene collecte voor de armen plaats had, en het geheel werd besloten door een groep, waarin voorkwam Z. M. de koning, voorafgegaan door de dragers van kroon en eerezwaard en omgeven door verschillende vreemde gezanten, kamerdienaars, pages, lakeijen en verder gevolg, waaronder ook een Atchinees. Al deze groepen vormden een fraai geheel, rijk aan afwisseling, en overal waren de toeschouwers blijkbaar in genomen met de organisatie en de wijze van uitvoering. Des avonds van negen tol half elf ure had de optogt op nieuw plaats en nu bij fakkellicht; aan verschillende woningen prijkten toen illuminatiën en hier en daar werd eene Bengaalsehe verlichting ontstoken, hetgeen een zeer fraai eflect maakte. Natuurlijk nam de feestvreugde door een en ander niet weinig toe; de geestdrift werd algemeen en uitte zich door het zingen van verschillende aan het vaderland en Oranje gewijde liederen. Geen wonder dus dat waar het volk op zulk eene wijze eendragtig feest vierthet eerst omstreeks vier ure in den morgen een einde naui. Bij alles bleef ech ter eene goede orde heerschen. Eere zij toegebragt aan de fecst-commissie. Loffelijk heeft zij zich ge kweten van de taak, die zij op zich had genomen, om Warmonds ingeze tenen in de gelegenheid le stellen 's konings jubilé op waardige wijze te vieren. Inzonderheid zij dank gebragt aan den president dier commissie, den heer C. 11. C. Machen, aan wien men het plan en de zoo sehoone uit voering van den optogt in dé eerste plaats te danken heeft. Zijne ijverige bemoeijingen in deze zaak worden door allen ten hoogste gewaardeerd. Ten slotte mag nog vermeld worden dat de collecte, voor de algemeene armen bij den optogt gehouden, de niet onaanzienlijke som van ongeveer 65 heeft opgebragt. Het door de Zeeuwen aan Z. M. den koning aangeboden huldeblijk bestaat uit eene monumentale allegorische voorstelling in massief zilver, uitdrukkende hoe Zeeland, strijdende met de zee. tot bloei is gekomen vooral onder de 25-jarige regering van Willem III. Uit den aan de wateren ontwoekerden grond verhellen zich eenige sierlijk gegroepeerde waterplanten, die een kolossalen nautilus of zeeschelp dragen. Deze, versierd met het koninklijk wapen met tenanten en devies, omgeven door vredepalmen, alles en liaut relief, vertoont aan de eene zijde 's konings aankomst te Zijpe. op 21 Mei I8fi2, bij Z. M. bezoek aan Zeeland, naar eene schilderij van den heer J. F. Schütz te Middelburg, den koning door eenige Zeeuwen indertijd ter herinnering aangeboden; aan de andere zijde, de picgtige ope ning der havenwerken te Vlissingen door Z. M. den koning, op 8 September 1873. Deze voorstellingen zijn zeer artistiek uitgevoerd in niellé-gravure, eene oude kunst, door Florentijnschc goudsmeden het eerst toegepast. Tus- schen de plantengroep verheft zich de Zeeuwsche leeuw uit de wateren met de spreuk van Zeeland's wapenLuctor et emergo op eene breede jar- retière. Het geheel rust op een massief zilveren voetstuk, georneerd met eenige door een drietand van elkander gescheiden medaillons, waarop zijn uitgedrukt de voornaamste bronnen van Zeeland's bestaan en welvaart, in dezellde wijze bewerkt als de schelp, terwijl het randschrift: «Aan koning Willem 111. de Zeeuwen" in breede letteren is aangebragt. Ter zijde van dit voetstuk stellen twee dolfijnen de hoofdrivieren: //de Ooster- en Wesler- Schelde," voor. omringd door schilden, vermeldende de namen der streken, welke door ieder barer besproeid worden. Hel werk doet den ontwerper en vervaardiger, den heer J. M. van Kempen, te Voorschoten, eer aan. Het zilveren monument, hoog 92 en aan het voetstuk breed 62 cent.is geplaatst op eene ebbenhouten tafel, sierlijk bewerkt en omgeven door lauwerkransen: aan de eene zijde de koninklijke kroon, aan ile andere het wapen van Zeeland. Blijkens kennisgeving van den minister van financiën bestaat er gele genheid, door middel der pakketbooten tusschen Bombay en Bassora, de correspondentie voor Perzië, inzonderheid voor plaatsen gelegen aan de Ferzische golf, door tusschenkomst der Britsche post-administratie te verzen den, op denzelfdcn voet en dezelfde voorwaarden als die voor de Britsche bezittingen in \'oor-Indie. De correspondentie behoort op het adres met de gj aanwijzing »via Engeland en Bombay" voorzien te zijn. Het hoofdbestuur der vereeniging tot verspreiding van kennis aan gaande 's lands verdediging heeft een adres aan de tweede kamer opge steld en ter onderleekening aanbevolen, waarin de overtuiging wordt uit gesproken, dal bij de regeling der levende strijdkrachten het stelsel van dienstvervangingin eiken vormbehoort le vervallen en de verpligte persoonlijke dienst te worden ingevoerd. Te Rotterdam is door de vereeniging //Vrede en Vriendschap" aan de agenten van politie G. J. Vrij en J. G. 11. Hekman, in tegenwoordigheid van den hoofd-commissaris en verdere ambtenaren van politie, een horlogie met inscriptie uitgereikt, als belooning voor hun moedig gedrag bij het reddeti der kinderen, die zich in het brandende huis in de Vischsteeg bevonden. Dingsdag avond had te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt de uit-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1