den koninklijken jubilaris gewijd. Gedurende liet. feest, waarbij de meeste animo becrschte en hetwelk door nagenoeg al de Hollanders werd bijge woond, heeft men een telegrafischen gelukwensch aan koning Willem III gerigt. 's GRAVENHAGE 20 Mei. Door Z. M. isals blijk van goedkeuring en tevredenheidaan den inlander Sairoen, sergeant bij het corps barissan van de kampong Manga Besar, en aan J. M. Bruinsdijk, te Waddiuxveen, wegens de redding van drenkelingen uit het water, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een lofléüjk getuigschrift. Door Z. M. is vergunning verleend aan L. II. Rouppc van der Voort, te 's Hertogenbosch, tot het dragen van het gouden Verdienstkruis met de Kroonhem door den keizer van Oostenrijk geschonken, De heer J. Prins Jz., thans rijks-ontvanger te Buiksloot c. a.is Be noemd als zoodanig te Purmerend c. a. Tot commies der posterijen 3,|e UI. zijn benoemd de hh. G. Bruch en P. M. Caland, thans surnumerair der posterijen. Aan den Oost-lndischen ambtenaar T. C. Gerth van Wijkgewezen telegraphist 3e kl. in Ned. Indie, laatstelijk met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Z. K. 11. prins Alexander vertrekt reeds heden middag ten 5 ure naar Vlissingen. Z. M. de koning en prins Hendrik vertrekken morgen avond ten 11.50 u., na afloop der feestviering uit Botterdam mede naar Vlissingen, om aldaar den keizer van Rusland te ontmoeten en Z. K. M. verder tot Bosendaal te vergezellen, van waar de koning dadelijk naar 's Hage terug keert. terwijl de keizer een uitstap naar Brussel zal maken. Al de ministers vertrekken deels heden of morgen ochtend naar het feest te Riltcrdam. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning den Russischen gezant alhier benoemd tot grootkruis vau den Leeuw van Nassau. Bij Z M. den koning zijn heden voormiddag toegelaten verschillende commissionuit wier handen de koning de huldeblijken en geschenken, bij gelegenheid van het krooningsleestwelwillend heelt aangenomen. Voor zooverre bekend is werd de jubilaris heden vereerd met geschenken van: 1°. De Vrijmetselarij iu Nederland (een gouden feest ui etl a ille). De aanbie ding van dit cadeau geschiedde door de opperbesturen van de verschillende loges met Z. K. H. prins Frederik, grootmeester-nationaal der orde. aan het hoofd. 2°. De Geuzenvereeniging, die Z. M. onder eene toespraak van haren pre- sident, den heer A. O. Schaafsma uit Utrecht, overhandigde de teekening van eene prachtige en Iraai geornamenteerde lamp. 3". eene commissie uit 's Ilertogenboschbestaande uil de Leeren Cooymans, van der Linden en Stokvis, die eveneens Z. M. complimenteerde en tevens een kostbaar geschenk aanbood. 4°. de ingezetenen van Zeelandwier "Zeeuwsch geschenk" zooals men weet. bestaande uit eene geheel van zilver gedreven pièce de milieu, geor- neerd met goud en met inscription Z. M. wérd ter fiand gesteld door de heeren: Hennequin, Borsius, Bijbau, Masure en v. d. Hove. -- De pauselijke nuntius, mgr. Bianchi, heeft op de audiëntie van het corps diplomatique, die Zaturdag 11. op het paleis plaats had, Z. M. een eigenhandig schrijven van gelukwensching van den Paus aangeboden. Bij de gehouden herstemming is tot lid der provinciale staten van Zuidholland voor het hoofdkiesdistrict 'sGravenhage gekozen de heer mr. J. de Bas Jz. met 352 van de 635 geldig uitgebragte stemmen; de heer mr. L. G. Greeve erlangde 283 stemmen. lieden morgen is de muziek met een escadron van het lereg, huzaren van hier naar Botterdam gemarcheerd, ten einde morgen dienst te doen bij den inlogt des konings en de verdere festiviteiten aldaar. Het 25-jarig jtibile' van het koningschap van Z. M. Willem 111 werd zeer teregt te Scheveningen gevierd op den dag. waarop Z. M. dat dorp be zocht bij gelegenheid van het groot officieel diner dat Z. M. gisteren namid dag door de gemeente 'sGravenhage werd aangeboden. Aan den ingang van het dorp, het einde van de Iraaije allee, wapperde de Nederlandsche drie kleur, terwijl de hoornen prijkten met wapenborden, sierlijk met vlaggen gedrapeerd. Onmiddellijk daarachter, even voor de Keizerstraat, werd de toegan? geopend tot eene karakteristieke galerij. De Keizerstraat namelijk was over haar geheele lengte overspannen door een dak van vischneltcn. die aan de beide uiteinden waren afgesloten door poorten, die met netten zoodanig waren gedrapeerd, dat men wanen zou een openslaand gordijn voor zich te hebben. Die poorten werden voorts versierd met de attributen van de visscherij: vaten, korven en ankertjes. liet geheel gaf aan die straat een regt vrolijk aanzien. Bij het uittreden van die galerij, naast het hotel Zèerust, verhief zich een pink op het hoogestrand, die geheel opgetuigd was met Nederlandsche en Oranje-vlaggen. Een soortgelijk getooide pink stond op den Wassenaarschen straatweg bij de scheepstimmerwerf. Verder waren bijna alle woningen, ja zelfs bijna alle stulpen met groene guirlandes ver- sierd. terwijl verschillende winkels fraai gedecoreerd waren. Ten ongeveer hall zes ure kwam Z. M. de koning Ie Scheveningen aan. waar hij werd opgewacht door eerewachten te voet en te paard, die hem tot liet badhuis begeleidden, waar bet diner van gemeentewege Z. M. werd aangeboden. Behalve de koning, vereerden II. M. de koningin, de prinsen van Oranje, Alexander. Hendrik en Frederik en de groothertog en groot hertogin van Saxen-Weimar het diner met hunne tegenwoordigheid. Het werd ook bijgewoond door het corps diplomatique, alle ministers, den com missaris des konings, de kommandanlen van het garnizoen, den president der tweede kamer en verdere autoriteiten, velen met dames. Door den bur gemeester werd. namens de burgerij der residentie, met herinnering aan de groole verdiensten der vorsten van Oranje, een dronk ingesteld op het stam huis ian Oranje. i Z. M. de koning nam daarop het Woord op en sprak genoegzaam woor delijk het volgende: "Mijnheer de burgemeester! Heeren leden van den gemeenteraad van's Gra- venhage! Ik ben ten diepste getroffen, ten diepste erkentelijk voor de gevoelens zoo welsprekend en tevens zoo hartelijk namens n allen en namens de inge zetenen van 's Ilage bij monde van den heer burgemeester uitgebragt. Bij alle gelegenheden, zonder uitzondering, ik herzeg zonder uitzondering, waar het gegolden heeft hetzij eene gebeurtenis van vreugde, hetzij eene gebeur tenis van rouw van lief of leed van het huis van Oranje af van een van deszelfs leden, waar het gegolden heeft de dierbare belangen van ons allen 11 hartelijk geliefd Vaderland, daar, ik moet het bekennen, heeft 'sGraven- hage's burgerij steeds getoond wat zij overhad voor het huis van Oranje. Zij heeft van haar hartelijke gevoelens bij alle gelegenheden blijk gegeven. Ik ben diep erkentelijk voor de hartelijke gevoelens en kan niet nalaten deze aanspraak te besluiten met te drinken op het welzijn en den toe- nemenden bloei van 'sGravenhage en van haar ingezetenen." Deze aanspraak werd met daverende toejuichingen begroet, en de geest drift klom ten top toen Z. M., terstond daarna op nieuw hel woord opvat tende, het volgende zeide: "Mijne heeren! Ik heb het woord opgenomen om een toast uit te brengen op Z. K. H. den groothertog van Saksen Weimar Eisenach en van H. K. H. mevrouw de groothertogin van Saksen Weimar Eisenach. Ik vraag het u allen, mijne heeren, of uw gemoed niet van fierheid trilt, wanneer van dezen naam wordt gewaagd. De heer burgemeester heeft daar even in herinnering gebragt de glorierijke dagen van Quatrebras en Water loo. Maar wie zal vergeten de onvergankelijke trouw en de dapperheid van den hertog Bernard van Saksen-Weimar? Zijn naam staat gegrift, ten eeuwigen dage in de roemrijke bladzijden van onze geschiedenis. Zijn witte pluim wapperde steeds naast die van Z. K. H. den prins van Oranje in Quatrebras en Waterloo. Ik ben er groolsch op mij te herinneren de eer genoten te hebben onder zijn regtstreeksche bevelen te hebben gestaan. De banden, die in vroeger eeuwen tusschen de huizen van Saksen en Oranje-Nassau beslaan hebben, zijn niet vergelen. Wat die beide huizen hebben verrigt staat gegrift in de historie der wereld. Ik stel u voor te drinken de gezondheid, het welzijn van Z. K. II. den groothertog van Saksen-Weimar en van (hier trilde de stem van Z. M. van innige aandoening) mijne hartelijk geliefde zuster, de groothertogin!" En zelf riep Z. M. daarop luidkeels: "Hip'.iiphip, hoera!" waarin alle aan wezigen instemden. Met een enkel woord bedankte de groothertog voor dien hartelijken dronk en dronk op zijne beurt op het stamhuis van Oranje. Kort hierna stonden de hooge gasten van tafel op en begaven zich naar de receptiezaal, waar zij nog geruimen tijd verbleven. Ten ongeveer 9 ure verlieten de hooge gasten het geïllumineerde dorp. liUITKNLANDSCHK UKMGTKiV r EXCEL A.WB. LONDEN. 19 Mei. De keizer van Rusland heeft Zaturdag 11. aan de ex-keizerin van Frank rijk op Camden-IIouse een bezoek gebragt, hetwelk den volgenden dag door den jeugdigen Louis Napoléon werd beantwoord. Dezer dagen brak de koppelkcttirig van een trein van 25 geladen steenkolen-waggonsdie in een klimmende rigting een tunnel doorstoomde op den Great-Western-spoorweg. 22 dier waggons met spoed lerugloopende stootten aan het station Merthyn op een trein met reizigers, en wierpen dezen door het station en door een muur op den straatweg; met uitzondering van ccnte aldeeling waren de waggons van den reizigerstrein vermorzeld. Van de passagiers waren 40 meer of min verwond. Aan één dame moesten beide beencn afgezet worden, een tweede dame-moest een been verliezen. Uit New-York meldt menliet belangrijkste van de geschiedenis van het congres in de vorige week was het feit. dat voor de eerste maal sedert het bestaan der unie een kleurling het voorzitterschap in het huis van ver tegenwoordigers bekleedde. De voorzitter van het huis, de heer Blaine, kon de zitting niet bijwonen en benoemde den heer Rainy, eencn mulat uit Zuid-Carolina, lot zijnen plaatsvervanger. Hoe vreemd en onaangenaam het schouwspel van een halven neger op den zetel voor menigeen ook wezen mogt. zoo moest toch een ieder erkennen, dat hij de pligten van zijn ambt met al den vereischten takt en ernst vervulde. Rainy werd als slaaf gebo ren. kocht zich in zijne jeugd vrij, en oefende in Charleston het bedrijf van barbier uit, vóór dat hij door de bewoners van hel eerste district van Zuid- Carolina tot hunnen vertegenwoordiger in het congres benoemd werd. F RANK U IJ M. Naar men verneemt heeft Mac Mahon. alvorens den heer de Goulard de opdragt tot het vormen van een nieuw ministerie te doen, zich gewend tot den heer Buffet, voorzitter der nationale vergadering; deze echter wei gerde, waarbij hij als reden aanvoerde dat de keuze van een nieuwen voor- li zilter in eene zoo verdeelde kamer uiterst moeijelijk zou zijn. Nieuwe en ernstige verwikkelingen, die men vooral moest voorkomen, konden daarvan I het gevolg wezen. De opdragt der kabinetsformatie aan den heer de Goulard wordt in het Journ. des Déb. goedgekeurd. Dit blad ziet daarin een voorteeken dat het nieuwe ministerie gegrond zal zijn op de zamenwerking der beide middenpartijenwelke het in den iaatsten lijd aanhoudend heeft aangeprezen en welker tegenwerking door het vorige ministerie streng door het blad werd veroordeeld. De vroegere meerderheid, door allerlei schikkingen en belolten onderhouden, zegt het blad, is thans niet meer; de meerderheid I heeft zich verplaatst enwil de president der republiek constitutioneel han delen, dan behoort de zamenstelling van het kabinet getuigenis te geven

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2