LEIDSCHE COURANT. 1874. N°. 117. DONDERDAG 21 MEI. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p.p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor [2.50 'sjaars. buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels ƒ1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te wetendat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee, op den 18lleD dezer maand, invorderbaar verklaarde ko hieren voor de belasting op het personeel, over het dienstjaar 1873/4, vol- jaarsche en kwartjaarsche aanslagenterwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 20 Mei 1874. v. d. BRANDELER. PROCESVERBAAL van de opening der stembriefjesdie ter benoeming van één lid der Staten van de Provincie Zuid-holland den 19den Mei 1874 zijn ingeleverd. Op heden den twintigsten Meidesjaars achttien honderd vieren zeventig, in de gemeente Leiden, hoofdplaats van het hoofdkiesdistrict Leiden, is door liet bureau van stem opneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op bet Raadhuis plaats genomen, des morgens ten negen uren. Het bureau is samengesteld uit den heer Hendrik Philip Christoffel Stoffels, oudste Wethouder in jaren, den Heer Burgemeester vervangende, Voorzitter, en de heeren Jacobus Marinus Everhardos Oercksen en Florenlius Abraham Verster, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel één stembus, bij hem den 19ien Mei 1874 overgebracht uit de gemeente Leiden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bus wordt geopend en bevonden driehonderd vijf en zestig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijst der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de brieves zijn ondereengemengd, worden zij door den Voorzitter één voor één geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard twee slembriefjesdie oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest driehonderd drie en zestig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren: Mr. Hendrik Petrus Jacobus Tollens 186 stemmen, Mr. Martinus d'Anmerie 177. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heer Mr. Hen drik Petrus Jacobus Tollens, Lid van de Arrondissements-Rechtbank alhier. Is derhalve verkozen tol lid van de Stalen der provincie Zuid-Holland de Heer Mr. HENDRIK PETRUS JACOBUS TOLLENS, Lid van de Arrondissements-Rechtbank alhier. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoordig heid van allen, die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden den SO5"» Mei 1874. STOFFELSVoorzitter. J. M. E. DERCKSEN, j F. A. VERSTERf Stemopnemers. I3INNENLANDSCIIE BEIUGTEN. LEIDEN, 20 Mei. Door de Leidsche scherpschuttersvereeniging zijn op het feest-concours te Amsterdam de navolgende prijzen behaald: wedstrijd Ba, afstand 200 pas sen, 1' prjjs, met 56 punten, door J. A. van der Made; 14e prijs, met 49 punten, door J. Braggaar; wedstrijd Bbs afstand 200 passen, 16' prijs, met 45 punten, door W. P. Mulié; wedsirijd B\ afstand 600 passen, 6e prijs, met 39 punten, door J. A. van der Made, terwijl op de vrije banen nog werd behaald de 3e prijs, met 30 punten, in drie scholen, door G. 0. L. ten Sande. Bij den corpsstrijd zijn de volgende prijzen behaald: 1« prijs, zilveren medaille, 2' reg. infanterie, met 586 punten; 2e prijs, idem, reg. grenadiers en jagers, met 570 punten; 3e prijs, bronzen medaille, te reg. infanterie, met 554 punten; 4' prijs, idem, 8« reg. infanterie, met 547 punten. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragt, dat de commissie, belast met het examineren van hen, die het diploma, vermeld in art. 16 der wet van 1 Junij 1865, wenschen te verkrij gen, zitting zal houden op Maandag 15 Junij e. k. en volgende dagen te Leiden; en dal de commissie, belast met bel examineren van lien, die eene acte van bevoegdheid als hulpapotheker wenschen le verkrijgen, zitting zal houden op Maandag 15 Junij e. k. en volgende dagen te Utrecht. De Staatscourant bevat het verslag aangaande den staat van 's rijks herbarium, gedurende bet jaar 1873, door den directeur, prof. W. F. R, Suringar, uilgebragt aan den minister van binnenlandsche zaken. De ver kregen aanwinsten zijn niet gering geweest. Onderscheidene belangrijke planten-collecties werden in ruil of ten geschenke ontvangen. De minister van koloniën heeft goedgevonden, de voorwerpen van kinasoorten betrek kelijk de kinacultuur op Java, en welke door het gouvernement op de Weener tentoonstelling geëxposeerd waren geweest, aan 'srijks herbarium af te staan. Zij zullen daar eene blijvende herinnering vormen aan het roemvol aandeel der Nederlandsche regering in de overbrengst en aankwee- king van deze belangrijke planten in de tropische streken der oude wereld. Onderscheidene binnen- en buitenlandsche botanici bezochten en consuleerden ook nu weder het herbarium. Te Amsterdam werd gisteren de jaarlijksche algemeene vergaderiug gehouden van de stoomvaart-maatschappij Nederland, onder voorzitting van Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden. De balans en verantwoording over het dienstjaar 1872/73 werden aangenomen en door de aanwezige aan deelhouders werden geene nadere inlichtingen omtrent den toestand der maatschappij verlangd. Als eene bijzonderheid, meldt het HM.die voor den handel en ook voor personen buiten den handel van gewigt is, wijzen wij op eene rege ling, die bij de Ned. bank, volgens het jaarverslag over 1873, is ingevoerd. Van de bank-assignatiën tot overmaking van gelden werd tot dusver weinig gebruik gemaakt, wegens het evenredig zegelregt. Om nu het publiek in de gelegenheid te stellen zonder dat bezwaar de bankkantoren te gebruiken tot het overmaken van gelden, is thans als proef ingevoerd, dat aan elk kantoor der bank gelden kunnen gestort worden met verzoek om die op een ander kantoor aan een bepaalden persoon uit te betalen, en wel door middel van een quitantie met lormaatzegel. De bank geeft daartoe geene verbindlenissen af, maar de uitbetaling geschiedt zoo, dat de ter ontvangst aangewezen persoon eene quitantie inlevert en afteekent, welke op het kantoor van storting is opgemaakt en door dengene die gestort heeft is geteekend. In de wekelijksche aankondigingen zullen de sommen onder de rekening-courant-saldo's worden opgenomen. Te Gouda zijn dezer dagen door de policie in beslag genomen twee valsche guldens, die echter zeer goed van de echte te onderscheiden waren door hunne loodkleur, doffen klank en het ontbreken van het randschrift //God zij met ons". Naar men uit Rotterdam meldt heeft die stad zich mede op eene luis terrijke wijze in feestdos gestoken, om H11. MM. den koning en de koningin op morgen te ontvangen. Van wegc de gemeente worden twee eerepoorten opgerigt; een aan den ingang der Delftsche poort en een voor de Nieuwe- uiarkt. Op verschillende plaatsen zjjn muziektempels opgeslagen, om het volk zooveel mogelijk verspreid te houden, terwijl de koninklijke tribune voor de Veerhaven prachtvol is. Het stadhuis en de beurs worden mede fraai gedecoreerd. Te Gorinchem is Dingsdag 11. de koopman Hartog Jakob Visser over leden in den ouderdom van 101 jaren. Tot in den laatsten tijd van zjjn leven zag men hem eiken Maandag zijne waar (rozijnen, vijgen, enz.) te koop aanbieden. De heer mr. J. Rau van Gameren, president van het prov. geregtshof in Gelderland, mogt Maandag 11. den dag herdenken, waarop hij gedurende 50 jaren onafgebroken in verschillende regterlijken betrekkingen werkzaam is geweest. De Zw. Cour. meldt nader: Een allertreurigst voorval heeft te Wijhe algemeene deelneming gewekt. De pastoor dezer parochie was Zalurdag- avond bezig naar een doel te schieten; een jongeling is daarbij tegenwoor dig en begeeft zich vóór dat doel, juist op het oogenblik dat het schot valt, waardoor hij zoodanig in den rug of schouder getroffen werd, dat hij weinige uren daarna bezweek. De ongelukkige was een oppassend mensch van 22 jaren en eenig kind. De ouders en de pastoor zijn radeloos. De te Petersburg gevestigde Nederlanders hebben ter gelegenheid van het Nederlandsche krooningsfeest van den 12den Mei dien dag, in het hotel- Demouth aldaar, een groot diner aan den Nederlandschen gezant bij het Russische hof, aan het verdere personeel van hel gezantschap en aan den Nederlandschen consul-generaal aangeboden. De eerste bij dit feestmaal door den gezant uitgebragte toast was aan keizer Alexander II, de tweede aan

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1