LEIDSCHE COURANT. 1°. 110. WOENSDAG 20 MEI. 1874, 3TADS-BERICI1TEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Uandelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f :2.5Q 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels 1.—, iedere regel meer 25 cents. Rij deze Courant wordt verzonden IV'. 26 (blad 28) der Uandelingen van den Gemeenteraad. Voor hen die verzuimd mochten hebben zich op de door i.~.y het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter Inschrijving SS». voor den schutterlijken dienst aan te melden, wordt daartoe alsnog gelegenheid gegeven ten Raadhuize, op aanstaanden Donderdag 31 Dei, des voormiddags van 10- 1 uur. LEIDEN, 19 Mei. Voor de herslemming van één lid der provinciale staten van Zuidhol land zijn heden opgekomen 365 kiezers van de 1065 kiesgeregtigden. De boekhandelaars Gebroeders van der lloek, alhier, zullen op 30 Mei en volgende dagen verkoopen eene uitgebreide verzameling boeken, bevat tende een gedeelte van de bibliotheek van wijlen den heer dr. G. C. B. Su- ringar, rustend hoogleeraar van de geneeskundige faculteit der Leidsche hoogeschool, alsmede de boekverzamelingen van wijlen dc hceren mr. F. Canter Alia, lid der arrondissements-regtbank te Leiden, R. W. van Rossum, emeritus-predikant te Alphen, A. G. L. van Dishoeck, med. doet. te Aalten, verder werken betreffende de natuurwetenschap, eene electriseermachine, een toestel voor photographie, chirurgicale instrumenten enz. De catalogus ziet het licht en wordt belanghebbenden ter inzage aanbevolen. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- bragt, dat aan de rijkskweekscholen voor onderwijzers met het begin van den cursus 1874/75, aanvang nemende 1 Sept. 1874, gelegenheid zal zijn tot plaatsing in het eerste studiejaar van 21 kweekelingen te 's Hertogen bosch, 21 te Haarlem en 20 te Groningen, ten einde daar, op kosten van het rijk, opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen. De leermiddelen wor den kosteloos aan de kweekelingen verstrekt. Aan ieder hunner, behalve aan hen wier ouders in de gemeente wonen waar de kweekschool geves tigd is, wordt eene rijkstoelage van ƒ300 toegekend, ten einde zich, onder goedkeuring van den direc'eur der kweekschool, voeding, inwoning en be- wassching binnen de gemeente te verschaflen. Tot het examen ter plaat sing aan de kweekschool worden toegelaten zij die, blijkens over te leggen geboorte-acte, tusschen 1 Januarij 1858 en 15 Maart I860 geboren zijn. De stukken moeten vóór 15 Junij 1874 vrachtvrij worden toegezonden aan den directeur der kweekschool, bij welke men geplaatst wenscht te worden. Aan de rijkskweekschool te Groningen zal bovendien met den aanvang van den cursus 1874/75 gelegenheid zijn tot plaatsing van tien hulponder wijzers, ten einde, onder dezelfde voorwaarden als voor de kweekelingen zijn bepaald, opleiding tot hoofdonderwijzer te ontvangen. Het examen, hetwelk te gelijk met het hierboven vermelde zal worden afgenomenzal overeenkomen met dat ter verkrijging eener acte van bekwaamheid als hulponderwijzer. De stukken moeten vóór 15 Junij 1874 vrachtvrij worden ingezonden aan den directeur der rijkskweekschool te Groningen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat de eindexamens van de polytechnische school, vermeld onder B en C in de arlt. 60 -65 der wet, regelende het middelbaar onderwijs, in de maand Junij aanst. te Delft zullen worden afgenomen. Wie een dier examens wenscht af te leggen, moet zich daartoe vóór 25 Mei eerstk. schriftelijk bij het dep. van binnenl. zaken aanmeldenmet naauwkeurige opgave, tot welke examens hij verlangt te worden toegelaten. Men schrijft ons uit Wassenaar: De gemeente Wassenaar heeft op eene waardige wijze het jubelfeest van onzen geeerbiedigden koning gevierd. Op Woensdag den 13den dezer was er een optogt der schoolkinderen, welke kinderen, niet één uitgezonderd, rijk waren uitgedost, lot hoofdkleur hebbende het geliefde oranje. Schoone vaandels met toepasselijke afbeeldin gen en opschriften wapperden boven de ruim drie honderd kinderen uit, die bijna allen, een nationaal of oranjevlagje in de hand houdende, onder de leiding van hunnen hoofdonderwijzer, de feestliederen deden weêrgalmen. In de dorpschool teruggekeerd, werden de kinderen onthaald op chocolade en krentenbrood, waarna zij, na nog een harieljjk feestlied gezongen te hebben, opgetogen huiswaarts keerden. De IS11» Mei daaropvolgende was tot feestdag vastgesteld der burgerij. Wie op dien Maandagmorgen dan ook Wassenaar gezien had. zou dan ook wel genoopt zjjn geweest te zeg gen: dat is Wassenaar niet. Alle woonhuizen der hoofdstraat waren met groen en bloemen opgesierd; alle deuren met eerepoorten getooid; zelfs de huizen met guirlandes aan elkander verbonden, zoowel de nevens elkander staande als ook de tegenover elkander; zoodat die hoofdstraat met hare guirlandes, eerepoorten en kroonen een regt opwekkend, vrolijk en feeste lijk aanzien had. Ten 10 ure in den morgen begonnen de volksspelen; maar eerst nog een optogt door het dorp van de genommerde mastklimmers, ringstekers, hardloopers en zakloopsters, alweêr gesloten door de uitge doste schooljeugd, alles voorafgegaan door de muziek van de jagers uit de residentie. Gp eene weide van den heer baron van Pallandt, even buiten het dorp, daartoe feestelijk ingerigt, hadden die onderscheidene volksspelen, onder de meest opgeruimde stemming en in de volmaakste orde plaats; dat dan ook ligt te vatten is, waar de door geheel Wassenaar beminde en hoog geachte persoon president was der feestcommissie: de heer C. J. van der Oudermenlen, Ten 2 ure des namiddags was er harddraverij op den Kat- wijkschen weg en de prachtige illuminatie des avonds, onder begunstiging van het schoonste weder, met de ontelbare feestvierenden, wedijverde als dorp wezenlijk met de grootste steden. Eere, Wassenaar! Eindelijk zullen de schoolkinderen op aanstaanden Woensdag nog eens bijeenkomen; allen eet: exemplaar van het portret des konings ten geschenke ontvangen en aan verscheidene kinderen daarenboven op het feest toepasselijke boekgeschenken en kaarten van Nederland, ook versierd met de beeldtenis van Zijne Majes teit, door de feestcommissie worden uitgereikt. Was het lang stil en hoorde men niets van eene feestviering, zoodat er soms met verwondering hier of daar gevraagd werdzou er te Wassenaar voor den 12d"1 Mei 1874 niets te doen wezen; te Wassenaar! de verblijfplaats van onzen geliefden prins Frederik? Schitterend is het te dezen aanzien bewezen, dat lang vooruit- loopen weinig afdoet, en slechts een goede toeleg en welmeenende gezind heid noodig is. tot het schielijk maken cn voorbeeldig uitvoeren van een meer dan voldoend programma. Nog eens daarom: eere, Wassenaar! De stemgeregtigden der gemeente Wassenaar hebben op Vrijdag den 15i"> Mei tot lid van den gemeenteraad met nagenoeg algemeene stemmen geko zen den heer C. J. van der Oudermeulen. Voor de examens ter verkrijging eener acte van bevoegdheid tot het geven van middelbaar onderwijs in wis- en natuurkundige wetenschappen, zeevaartkunde, hand- en regtlijnig-teekenen en boetseerengymnastiek en landbouwkunde, hebben zich aangegeven de navolgende candidaten: Acte Ki (lagere wiskunde) 17, onder welke 1 dame; acte Kii (beginselen der mecha nica, der kennis van werktuigen en der technologie) 5; acte Km (beginse- selen der natuurkunde, scheikunde en kosmographie) 2; acte Kiv (natuur lijke geschiedenis) 2; acte Kv (hoogere wiskunde) 11; acte Kvi (hoogere me chanica) 2; acte I (zeevaartkunde) 4; acte Mi (handteekenen) 18; onder welke 1 dame; acte Mn (regtlijnig teekenen) 9; acte O (boetseeren) 4; acte P (gymnastiek) 10; acte R (landbouwkunde) 1. Totaal gevraagde ac- ten derhalve 85. De N. R. C. meldt dat bij den branddie te Rotterdam heeft plaats gehad in het pand op den hoek der Wijnhaven en Vischsteeg, twee agenten van politie G. J. Vrij en J. G. H. Hekman zich uitstekend gedragen hebben. Die beambten bevonden zich in de nabijheid van dit pand toen de brand uitbrak en werden door den bewoner te hulp geroepen, daar zijne kinde ren zich nog in zijne woning (gelegen op de derde verdieping) bevonden. Ofschoon de brand reeds het inwendige van het gebouw had aangetast, liepen beiden de trappen op en braglen ieder twee kinderen naar beneden. Doch nu bleek dat nog een vijfde kind, een meisje van twee jaren, was achtergebleven. De agent G. J. Vrij begaf zich op nieuw in het brandende gebouw; en terwijl zelfs de vader niet verder durfde gaan wegens den ver- stikkenden rook, begaf hij zich naar boven en redde ook het vijfde kind, hoewel de trap reeds brandde. Te Haarlem is Zondag avond het gedeelte der feestviering, dat Vrij dag 11. werd uitgesteld, doorgegaan. De illuminatie was nagenoeg algemeen en het vuurwerk, tegenover het Paviljoen ontstoken, had eene groote me nigte derwaarts gelokt. Ofschoon de invloed van den wind, en van eene kleine regenbui merkbaar was, is het geheel toch vrij goed geslaagd. Ter vervulling der betrekking van kantonregter in het kanton Haar-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1