PER TELEGRAAF. H. Hinse, aan Z. M. waren voorgesteld, hield een der jongens, Felix Westerwoudt, op ferme en toch kinderlijke wijze eene toespraak, waarbij hij uit naam van ongeveer 400.000 Nëderlandsche kinderen Z. M. verzocht het geschenk als een bewijs van hunne kinderlijke hulde te willen aan vaarden. Hij sprak den koning aan als volgt: »Sire. Indien alle kinderen in het land op dezen dag zich om u konden ver eenigen, gij zoudt in ieders oog liefde lezen, uit ieders mond blijdschap verstaan, en uwe blikken, wij weten het, zouden met welgevallen rusten op die breede jubelende schare van jeugdige burgers. Ontvang dan, sire, uit onzen mond de wenschen, die zij allen u zoo gaarne zouden toebrengen, in eenvoudige maar uit bet hart vloeiende taai. God spare u en H. M. onze geliefde koningin nog lang. Hij schenke u alles, wat n gelukkig kan doen zijn. Hij spare u ook tot heil van het lieve Vaderland en verleene u de kracht om te voldoen aan de begeerte uws harten: de bevordering van het welzijn uwer onderdanen. Wij wenschen u een blijk van onze liefde voor u en van onze blijdschap voor uw feest aan te bieden. Aanvaard het, sire, en vergun aan de jeugd van Nederland en van de kolonie Suriname, dat zij uw paleis tooije met een voortbrengsel van vaderlandsche kunst. De arbeiddie er aan besteed moet worden, is oorzaak dat het niet gereed kon zijn. Moge wat hier aanwezig is, u eene voorstelling geven van ons Icestgeschenk. Nog één woord, sire, eene belofte. Wij Nederlandsche jongens en j meisjes, willen er ernstig naar streven, vrome en bekwame mannen en vrouwen te worden, opdat wij den schoonen naam van Nederlanders met i eere mogen dragen en onzen koning uit het beminde stamhuis van Oranje reden geven om zich over zijn volk te verblijden. God schenke u, sire, en uw huis en het Vaderland zijne beste zegeningen." Zigtbaar geroerd dankte de koning zijne jeugdige onderdanen voor bet 1 blijk van hunne liefde en verklaarde dat dit geschenk zeker niet het minst aangename was van de vele, die Z. M. dezer dagen werden aangeboden. Nog eenigen tijd onderhield Z. M. zich op zeer minzame wijze met de kleinen, en nadat prof. Stracké, de ontwerper van het te geven kunstwerk, eenige ophelderingen gegeven had, verliet de deputatie het paleis. Alle standen en rigtingen werden bij deze gelegenheid door de kinderen verte- ji genwoot'digd, Donderdag morgen heeft de geheele koninklijke familie de godsdienst- i oefening bijgewoond in de Westerkerkonder gehoor van ds. TernooyApèl, j die tot tekst zijner rede had gekozen Phil. 111. vs. 20a. In Natura Artis Magistra, waar de koning, de koningin, al de prinsen, de hertog en hertogin van Saksen-Weimar ten half twee ure ongeveer aan kwamen, was alles lot een feestelijke ontvangst voorbereid. 1111. MM. wer den door den voorzitter van het genootschap verwelkomd en naar de portiek geleid, waar hun eene aangename verassing bereid was. 1111. MM. namen 5 plaats onder een smaakvol versierden troonhemel, en onmiddellijk daarop ving de uitvoering aan eener feestcantate, woorden van dr. E. Laurillard, ji driestemmig op muziek gebragt door den heer C. 1. Mattern en door de j, leerlingen zijner koorklasse gezongen. 1111. MM. betuigden den directeur herhaaldelijk hunne ingenomenheid met deze proeve zijner verdienstelijke leerlingen en met zijne compositie zelve, die den koning vooraf was opge dragen en door Z. M. aanvaard was. Na nog eenigen tijd op het terrein des genootschaps vertoefd en o. a. de bibliotheek bezocht te hebben, hebben 1111. MM. en 11. IC II. Artis verlaten, waar een groote menigte was bijeen- gestroomd. Op haren weg naar Artis reed de vorstelijke familie de Bree- slraten over. waar zij op uitbundige wijze werden begroet door de groole menigte, die er geschaard stond. Z. M. de koning heeft verder nog het Trippenhuis bezocht en de Wester- slraat, waar hem vanwege de bevolking, die zich door de fraaije decoratie zoozeer onderscheiden had, een ovatie werd gebragt. Te 4% uren kwamen 250 Belgische scherpschutters aan; zij werden aan het station van den Rijnspoorweg ontvangen door de heeren jhr. van Spengler en Schubart, en een aantal officieren van verschillende wapens. De heer van Humbeeck antwoordde, namens de Belgen, in het Fransch en in bet J Vlaamseh. De Belgische officieren bestegen de paarden der cavalerie, die voor hen gereed stonden en zoo trok de stoet met de muziek van het 7C reg. inf.J dat o. a. de Brabanqonne speelde, naar den Dam, waar de wacht in het geweer kwam en de stoet uiteenging. Des avonds was er soiree ten hove. In Volksvlijt was reünie der Belgen, die er door de groole menigte met veel gejuich werden ontvangen en waar op de verbroedering der twee af- deelingcn van denzelfden volksstam herhaaldelijk hartelijke woorden werden I geuit. De heeren Schubart en jhr. van Spengler spraken van het orebest j) en het tooneel in het Nederlandseh en het Fransch. Het orchest speelde de Nederlandsche en Belgische volksliederen. Woensdag en Donderdag avond werden op verschillende plaatsen illumi- natiën ontstokenwaartoe op Dingsdag avond het weder te ongunstig was j| geweest. Men verneemt nog dat de heer J. M. van Kempen, van Voorschotendoor f wicn het plateau, door heeren officieren der schutterij aan Z. M. den koning ten geschenke gegeven, is ontworpen en uitgevoerd, bij de overhandiging t vau dat plateau tegenwoordig was en persoonlijk van Z. M. diens bijzondere ij tevredenheid over ontwerp en uitvoering mogt vernemen. U l TEN L A IN USUI E B KB 10 i E A MSGBIiAMÏÏ. LONDEN. 15 Mei. Een zestigtal Nederlanders, alhier woonachtig, vierden Dingsdagavond het zilveren krooningsfecsl van hunnen koning met een feestmaal in het Cannon-street Hotel. Graaf van Bylandt, de Nederlandsche gezant, was president; onder de aanzitlenden waren de heer May. Nederlandseh consui- generaalen de Engelsche admiraal sir William Hall. De Nederlandsche vice-consul te Glasgow, de heer van Raalte, heeft den 12:,n Mei al de te dier stede gevestigde Nederlanders op een feestmaal genoodigd, ten einde met hen het kroóningsfeest te vieren. Bijna allen hebben aan die uitnoodiging gehoor gegeven. Te Gravesand heeft het oponthouddat de keizer van Rusland in de j haven van Vlissingen heeft ondervonden, groole teleurstelling verwekt. In het telegram, waarbij daarvan kennis'werd gegevenwerd tevens medegedeeld, dat, om eenigen tijd in te winnen, de keizer nu niet te Gravesend, maar te Dover landen zou. Al de prachtige versieringen, te Gravesend aangebragt, dienden dus tot niets. Te Dover is in de grootste haast al het mogelijke jj gedaan om de stad te versieren en een eerewacht te vormen. FKANKRUK. Er worden eenige bijzonderheden medegedeeld omtrent het ontwerp lot oprigting van een senaat. Het ligchaam zal den naam dragen van «Groote Raad". Het zal omstreeks 300 leden tellen, waarvan 100 benoemd zullen worden door de uitvoerende magt; ongeveer 150 leden zullen worden gekozen in de departementen, door eene klasse van kiezers, behoorende tot de hoogst aangeslagenen in de belasting, uit de vroegere en tegenwoor dige leden der regterlijke magt, ambtenaren, ridders van het legioen van eer en de hoogst aangeslagenen. De kardinalen, admiralen, maarschalken, presidenten van het hof van cassatie, van de rekenkamer, enz. hebben van regtswege zitting in den grooten raad. Het ligchaam heeft dezelfde be voegdheid als de nationale vergadering; het heeft het regt van initiatief en amendement; de financiële wetten echter zouden alleen de goedkeuring van de nationale vergadering noodig hebben. De groote raad vormt verder, als het zijn moet, een hof van justitie, om de ministers en den president der republiek te vonnissen. De regterzijde stelt als grondslag van gemeen overleg met het minis terie de volgende voorwaarde voor: De regering zou verklaren, dat de nieuwe kieswet van toepassing zal zijn zoowel op de gemeentelijke als de staatkundige verkiezingen. De beraadslaging van de gemeentewet, bij de eerste lezing, zal volgen na de beraadslaging van de kieswet bij de eerste lezing. Het zal de vraag zijn of de regering deze schikking aanneemt. Men verhaalt dat de keizerlijke prins aan maarschalk Mac Mahon een j brief heeft geschreven, waarin hij hem verzekert, dat zijne aanhangers de organisatie van het Septennium niet zullen tegenwerken, mits hij van zijn kant aan de vreedzame propaganda van het Bonapartisme geen hinderpalen in den weg legt. Een verschrikkelijke brand heeft de passage Brulon te Parijs, een der digtst bevolkte arbeiderskwartieren, uit een vijltigtal woningen, schuren, stallen enz. beslaande, geheel in de asch gelegd. Er moeten hierbij eenige menschen het leven hebben verloren en 200 gezinnen zijn van dak beroofd. Oemiddellijk werd door eenige aanzienlijken voor een som van 26000 francs ingeteekend. De "Société des Missions Evangéliques" te Parijs heeft den 23steD April haar vijftig-jarig bestaan gevierd. Verscheidene Fransche en Zwit- sersche predikanten (hervormde zoowel ais Luthersche) hebben in twee feestelijke bijeenkomsten het woord gevoerd. De rapporteur Casalis heeft in zijn geschiedkundig overzigt van bet genootschap hulde toegebragt aan zijne stichters, alsmede aan den eersten directeur der missiën, den pred. Galland, en aan den tegenwoordigen directeur, den pred. Grandpierre. Dit evangelische zendelinggenootschap bezit thans 12 centrale statiën, 44 annexen en 2 normaalscholen. Op voorstel van den heer Dardier, agent van de Geneefsche evangelische maatschappijis tot het instellen van een "jubilé-fonds" besloten, waarin reeds dadelijk voor een aanzienlijk bedrag is ingeschreven (o. a. door een onbekende voor 1000 fr.) en waaruit het genootschap zijne tekorten grootendeels of geheel hoopt te kunnen bestrijden. VERSAILLES, 15 Mei. De overeenstemming tusschen de groepen der reg terzijde schijnt nog niet volkomen. De hertog de Broglie heeft bij de kamer het wetsontwerp op de zamenstelling van een senaat ingediend. WINDSOR, 15 Mei. De Czaar, vergezeld van den groothertog Alexis, den hertog van Edinburgh en prins Arthur, heeft een bezoek gebragt aan de kapellen, ter cere van prins Albert en St. George opgerigt. Na het ontbijt eeft de koningin den hoogen gast iiaar de koninklijke hoeven geleid. De Czaar zal heden naar Londen terugkeeren. LONDEN, 15 Mei. De Czaar heeft het corps diplomatique en de minis ters, daarna den hertog van Cambridge, den hertog van Teek, den prins van Wales en den graaf van Parijs bij zich ontvangen. Lie prins van YVales en de graaf van Parijs hebben bij elkander bezoeken algelegd. VERSAILLES, 15 Mei. In de vergadering heeft de heer de Broglie hel wets-ontwerp op de zamenstelling van een senaat uiteengezet en toegelicht. Hij deed daarbij uitkomen, dal het der regering niet te doen was de ver gadering uit te noodigen den regeringsvorm des lands definitief vast te stel len. Wat noodig was, was dat het tegenwoordige bewind geëerbiedigd werd. Daartoe werden instellingen vereiseht, die hel steunen en tevens beperken zouden. Om die te verkrijgen, was zamenwerking van al de par tijen noodig. LONDEN, 10 Mei. De Times meldt dat de Czaar. in antwoord op de gelukwensching van het corps diplomatiek, verklaard heeft dat Ruslands politiek is: "handhaving van den vrede op hel vasteland," en de hoop uitte dal de voornaamste regeringen van Europa hare pogingen mogen vereenigen om deze uitkomst te verkrijgen. BERLIJN, 15 Mei. Het- Heerenhuis heeft de wellen betreffende het beheer van vacante bisdommen en het vormen en aanstellen van geestelijken niet 51 tegen 46 stemmen aangenomenzoo als zij door het huis van afge vaardigden waren vastgesteld. BERLIJN, 15 Mei. Prins Bismarck zal morgen ochtend naar Varzin vertrekken. Geneesmiddel voor veie ziekten. Verscheidene menschen die jaren lang met ziekte geplaagd waren, zijn geheel en zeker door het Eau d'Anvers genezen. De heer AUG. DE MAR- BAIX heeft jaren noodig gehad om al de goede eigenschappen te verzamelen die in deze parlumerie zijn opgesloten én die noodig zijn om een mensch van ziekte te bevrijden. Gewezen vonnissen in strafzaken door hel Kantongeregt te Leiden dd. 9 Mei 1874. 1 wegens hel, als tolgaarder, belemmeren der passage. 5 wegens het werpen op straat met harde voorwerpen, t wegens het, als good- eu zilverkashouder en goudsmid, niet bijhouden van zijn register van inkoop. 1 wegens het ongedekt dragen van vuur over de straat. 3 wegens het rijden, zonder noodzaak, over de klinkerstraat. 1 wegens het spelen met centen. 2 wegens het buiten eene' openbare waterplaats (urinoir) verrigtcn van datgene, waartoe die inrigtingen bestemd zijn. 2 wegens het rijden met een kar met ongemuilbande honden. 1 wegens hel maken van nachtelijk burengerucht. 1 wegens bet. zonder vergunning van burg. en welh., innemen van ge meentegrond, tot berging van voorwerpen. Twee vrijgesproken. Te Leiden ter Boekdrukkerjj van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6