LEllhSCEIE COURAIT. MAANDAG 18 MEI. BINNENLANDSCÏIE BEMGTEN. IS De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De, -prijs der Courant is per vierendeel jaars j 3.f ranco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f\2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5- Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. W. 114. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. generaal van Swielen den wijssten weg heeft ingeslagendoor den vijand niet in de binnenlanden te vervolgen, maar zich hier flink te'versterken. Het kan niet anders of Atchin moet zich op die wijze onderwerpen. Het voortzetten van den aanvallenden oorlog in de binnenlanden zou ons te veel officieren en soldaten gekost hebben, meer dan een klein land als het onze fourneren kan. Nu hebben wij wel is waar ook vele menschen verloren aan cholera en andere ziekten, maar wat was daartegen te doen? Wij had- j den die plaag van Java medegenomen en ze heeft in geheel Indië zeer erg geheerscht." Te Haarlem had Donderdag en Vrijdag de feestelijke viering van 'sko nings jubilé plaats. Op den eersten dag heelt ds. Ten Kate in de Groote kerk eene leeslrede uitgesproken. Vrijdag morgen had er in die kerk eene j uitvoering plaats door een koor van 250 zangers en zangeressen, met bege- 1 leiding van orchest. Van de volksspelen in den Hout voor liet pavilloen kon wegens den regen niets komen. De muziekuitvoering in de open lucht 1 viel insgelijks in het water. Door de feestcommissie werd aan de ingeze- tenen per omroeper bekend gemaakt, dat de illuminatie en het vuurwerk Zondag a. s. zouden plaats hebben. Ten bewijze van belangrijke aflevering van visch naar Holland en verder naar het buitenland, meldt men uit Blokzijl, dat door e'én der drie aldaar gevestigde opkoopers van 1 November tot 1 April ruim 17000 kilogr. alleen aan bliek en snoek werd verzonden, terwijl de verzending van paling, 'naars, zeelt enz. ook zeer aanzienlijk was. Naar men uit Suriname meldt beeft de commissie, benoemd tot het doen van voorstellen om 'skonings zilveren kroningsfeest op eene waardige wijze te vieren, de voor genoemde kolonie niet onaanzienlijke som van ƒ1568.35 uit vrijwillige inschrijvingen van burgers en militairen ontvangen. Zij heeft Z. Exc. den gouverneur voorgesteld twee derden van dit bedrag te bestemmen voor een geschenk bestaande uit eene verzameling inlandsche vruchten en gewassengegroepeerd in eene kast van Surinaamsche hout soorten, gemonteerd met zilver en voorzien van toepasselijke ornamenten, en dat het overschietende zal strekken tot eene bijdrage tot het houden van volksfeesten te Paramaribo op 12 Mei. Ook in Guraqao maakte men aan stalten tot plegtige viering van dien dag. 's GRAVENHAGE 16 Mei. Z. M. de koning heeft benoemd tot ridder 3C klasse in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau, de hh. mr. H. J. van Lennep, mr. F. Th. Westerwout en mr. H. L. Luden, en tot ridder in de orde van de Eiken kroon, de bh. P. C. Van Beeck Vollenhoven. jhr. J. A. Hoeuflt en C. D. van der Vliet, allen te Amsterdam. Zie verder het Bijvoegsel.) LEIDEN, 16 Mei. De gemeenteraad hield heden namiddag eene zitting ter behandeling van de bezwaarschriften tegen het op 30 April 11. vastgesteld kohier der plaatselijke directe belastingen bij gedep. staten ingekomen. Die bezwaar schriften waren van J. Fonteyn en van mr. P. P. P. Kist, als voogd van de minderjarige S. P. Kist. Overeenkomstig de adviezen van burg. en wetii. en van de commissie van financiën werd besloten op die reclames afwijzend bij gedep. staten te adviseren. Ingekomen was eene missive van P. van Rhijn. houdende kennisgeving dal hij den hem algestanen grond aan den Vestwal niet kan aanvaarden, daar de prijs te hoog is. Na hel sluiten der vergadering werd nog eene zitting met gesloten deuren gehouden. j - Morgen zal het 50 jaren zijn geleden sinds de heer J, Kehl, thans eerste beambte ten kantore van den gemeente-ontvanger alhier, werd aange steld tot ambtenaar bij de rijks- en stedelijke accijnsen. In 1830 trad hij, met toestemming van het gemeentebestuur, als vrijwilliger in dienst bij de mobile schutterij en trok met deze ter verdediging des vaderlands op. In .834 keerde hij als sergeant-majoor en versierd met het Metalen Kruis te rug, uithoofde zijne tegenwoordigheid, na de invoering van den rijks-accijns op het gemaal, alhier werd vereischt. Gedurende eene halve eeuw heeft hij dus den lande en de gemeente, tot het meeste genoegen zijner superieu ren, trouw gediend, en nog geniet hij het voorregt als met jeugdigen ijver in zijne betrekking werkzaam te kunnen zijn. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 80 tot 92 volwassen personen en 27 tot 38 kinderen. Te Warmond zal Dingsdag aanst. de feestelijke viering van 'skonings jnbilé plaats hebben. Aan den aldaar te hóuden allegorischen optogt wordt de uiterste zorg besteed. In overleg met den heer luit.-kolonel provincialen adjudant in dit ge west, heeft de commissaris des konings bepaald dat al de verlofgangers (miliciens), die op 30 of meer kilometers van hun garnizoen wonen, zich regtstreeks, voorzien van reisgeld, naar hunne corpsen moeten begeven, met uitzondering alleen van die, bestemd voor de garnizoenen van Middel burg en Vlissingen, voor wie als verzamelplaats is aangewezen het terrein van het station van den staatsspoorweg te Dordrecht. Aangaande het voorgevallene bij den schietwedstrijd te Amsterdam wordt ons gemeld dat gisteren eene vergadering is belegd, zamengesteld uit leden van het centraal-comilc en leden der feest-commissie, waarop besloten is dat j wat gescholen is, geldig blijft, uitgezonderd twee quaestieuse gevallen, en dat het concours heden zou worden voortgezet. liet stoomschip Prins van Oranje is te Napels aangekomen en van daar weder vertrokken. Het stoomschip Koning der Nederlanden is den 11llcn van Batavia vertrokken. De acte-axamens voor middelbaar onderwijs en letterkundige, geschied kundige, staats- en handelswetenschappen beginnen den ISd"1 Mei te 'sGra- venhage onder voorzitterschap van den inspecteur 1). Sleyn Parvé. De examens der vrouwelijke candidaten beginnen den 18dcn Mei en duren tot 2 Junijdaarvoor hebben zich aangemeld voor Nederlandsch 9, voorge schiedenis 4, aardrijskunde 3, Fransch 12, Engelsch 13, Duitsch 9, schoon schrijven 1, in het geheel 51 canditaten. Het getal der mannelijke candidaten bedraagt 109, waaronder 58 voor boekhouden de examens van dezen beginnen den 28dCD Mei om dagelijks lot den 16 Junij te worden voortge zet, de examens in de andere vakken worden gehouden tusschen 3 en 16 Junij. Van de 51 candidaten hebben zich aangemeld voor Nederlandsch 10, voor geschiedenis 10, voor aardrijkskunde 4, voor Fransch 7; voor Engelsch 7, voor Duitsch 6, voor staatswetenschappen 3, voor handelswetenschappen 1 en voor schoonschrijven 3. Wij ontvangen, meldt het Hbl., het volgende uiltreksel van een brief geschreven door een officier uit Penajoeng, dd. 30 Maart 11. verzonden. //En nu van de expeditie: ze is met succes afgeloopen, maar toch zal indeneer- t sten tijd de geheele onderwerping van Atchin nog niet volgen, het volk is hier moedig en vooral op de Hollanders gebeten. Ik geloof echter, dat de j k wv fik'riGvrtHa. Voorspoedig bevallen van eene Dochter S. G. VAN LOGHEM— DE BRUIJN. Goes, 14 Mei 1874. Heden ontsliep, zacht en kalm, in haren Heer en Heiland, na een lang durig en geduldig lijden, mijne hartelijk geliefde Echtgenoote CATHARINA SUSANNA VAN DEN BERG. Leiden 14 Mei 1874. M. S. REYST. Heden overleed, ten onzen huize, onze Moeder en Behuwd-moeder HELENA LIEZEN, geboren NIEUWENDORP, in den ouderdom van 83 jaren. J». DE LA BIJE. Leiden, 14 Mei 1874. G. G. DE LA BIJE, Liezen. Eenige en algemeene kennisgeving. De Ondergetcekenden beluigen hunnen opregten dank voor de belangstelling dezer dagen ondervonden. L. WARMENHOVEN. N. WARMENHOVEN, v. d. Mueen.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1