I sappeurs: de militaire intendant 2' kl. M. de Ras; de eersle officier van gez. kl. dr. J. Smith; de majoor, paardenarts 1' kl. A. .1. de Bruyn, van het 'eg- veld-artillerie; de kapitein der artillerie W. C. Hojel, directeur der stu- j diën bij de kon. militaire akademie. Bjj besluit van dien dag zijn in Nederl. Indië in de orde van den Nederl. 1 Leeuw bevorderd tot kommandeur de lieer O. van Rees, vice-president van den raad van Nederl. Indië. en benoemd tot ridders de volgende heeren: A. Fitz Verploegh, directeur van binnenlandsch bestuur; L. J. YV. de Waal, directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid; mr. F. F. L. U. Last, pro cureur-generaal bij het hoosgeregtshof; 1). YV. Schil!resident van Riouw en onderhoortgheden; P. L. van Bloemen YVaanders, resident van Kadoe; F. J. H. van Deinse. Oost-Indisch hoofdambtenaar met verlof, laatstelijk resident van MenadoYV. E. Schenck. lid van de algemeene rekenkamer; B. E. J. H Becking, kolonel, chef der militaire geneeskundige dienst; E. W. van Gor- kum, directeur der gouvernements kina-aanplantingen in het regentschap Bandong (Preanger regentschappen); J. Hofstede, majoor, onder-intendant le kl. bij de militaire administratie; dr. C. L. Vlaanderen, laatstelijk chef van hel scheikundig laboratorium voor het mijnwezen; A. Fraser, hoofdagent der Nederl.-lndische stoomvaartmaatschappij; A. J. Anemaet, oud-president der kamer van koophandel en nijverheid te Soerabaija; Z. H. Soeleiman Badroe'l-Alam Sjah, sultan van Lingga, Riouw en onderhoorighedeu; Z. H. Sjarif Kasim AbdoeT-Üjalil Safiyoe-diu, sultan van Siak Sri Indrapoera en onderhoorighedeu; Z. H. Moehammad Soeleman Adil Chalifatoe'l-Moeminin, sultan van Roetei. Voorts is benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw de heer mr. P. II. Verbeek, advocaat-generaal en lid der koloniale staten in Suriname. De feestdag is aangebroken, maar, bittere teleurstelling, het lëestweder bleef uit. Reeds in het midden van den nacht brak er een stortvloed van regen uit. De lucht is een en al graauw. Geen lichtend wolkje geeft hoop op verandering. Met stroomen valt het hemelwater en maakt van de stad een waterpoel Het eerste nummer van het feestprogramma; de oplogt der kinderen van de stads-scholen naar het Plein 1813, om daar. onder toepasselijke gezangen het monument met kransen en bloemen le tooijen. kwam dientengevolge voor heden althans te vervallen. YVel had een groot aantal der lieve kleinen den doordringenden regen trotserende in feestgewaad en met kleine banieren in de hand, zich op de verzamelplaats, het Plein, vereentgd maar wie durfde het op zijn verantwoording nemen de kleinen bloot te stellen aan de gevolgen van zulk een watertogt Hunne onderwijzers zonden hen dan ook wijselijk huiswaarts, met de medcdeeling dat het zingen der feestliedjes tot later is uitgesteld en wel naar wij vernemen lot op den verjaardag van Necrlands koningin. Regen en windvlagen trotserende, verbeidden de autoriteiten, eere- wachten, corporationde militaire magt en schutterij, die met hunne muziek corpsen langs den stationsweg opgesteld stonden, de komst van de vorstelijke familie. De muziek van de schutterij bevond zich op het stationsplein, die van het regiment grenadiers en jagers op het plankier. Op eens klinkt het: «YVien Neerlandsch bloed", door de siafmuziek uit gevoerd. De autoriteiten scharen zich. (e weten: regts van den ingang den gemeenteraad, hier naast de ministers en daartegenover de militaire autori teiten. Y'oor elk dier rijen eene schare blozende gezigtjes van net in het wit gedoste kinderen. HH. MM. treder. binnen, gevolgd door H11. RR. Hjl. de prinsen, den groothertog en groothertogin van Saksen-Weimar met een talrijk gevolg. Koning en koningin worden bestrooid met feestlover door de lieve jeugd, terwijl elk harer till. MM. een frisch bouquetje presenteer-i de, die met veel welgevallen werden aangenomen. H. M. de koningin sprak de meisjes op minzame wjjze toe. Nadat men op het gejuichhet geroep van hoezee, leve de koning en koningin! van de talrijke aanwezigen, eenigzins tot kalmte gekomen was, plaatste zich de heer burgemeester, jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot, voor het koninklijk echtpaar en hield daarop eene toespraak tot HH. MM. Zijne laatste woorden: »üe glorie van Nederland is het stamhuis van Oranje, leve de koning'' maakten diepen indruk. Deze toespraaak werd met levendige toejuichingen door de talrijke menigte begroet, liet leve de koning, leve de koningin! deed zich aller- wege met vernieuwde kracht hooren. De geestdrift was algemeen. De koning was blijkbaar bewogen. Na die tredende toespraak viel de lieder tafel Caecilia in. die rondom de verhevenheid geschaard stond, langzaam en met haar welkomstlied van 15 Mei 11174, getiteld «'sGravenhage's Oranje- dag, woorden van den dr. YYrap. muziek van den Richard Hol. De pleglige ontvangst was hiermede ten einde, weshalve de vorstelijke jubilaris, die den kleinen generaals-uniform droeg, in de gereed staande open calèche plaats nam met 11. M. de koningin, den groothertog van Saxcn- YVeimar en gemalin. De prinsen Hendrik. Alexander en Frederik stapten, onder een luid hoezee, mede in hunne rijtuigen, waarna de stoet zich onder »hct YVilhelmus van Nassauwen," door de beide aan het station geplaatste muziekcorpsen uitgevoerd, in beweging stelde. Tegen bet vertrek van den stoet werd het weder ccnklapsdroog, hetgeen niet weing het genot van den oplogt verhoogde en het uitgestrekte plafond van regenschermen opruimde Een detachement huzaren, door zijn muziek corps voorafgegaan opende den optogt die daarna in de bepaalde orde optrok. Laiigs den ganschen weg van het station tot aan het paleis was er bij het voorbijtrekken van het vorstelijk gezin, zoowel in dit als in volgende rij tuigen gezeten, geen einde aan het gejubel en de welgemeende blijken van geestdrift cn opgetogenheid van het overgroot aantal toeschouw ers. dat langs de straten en in de net versierde en vooral in de Hoogstraat prachtig gede coreerde en gedrapeerde woningen den stoet zag passecren. Koning en koningin en al de vorstelijke personen groetten allerminzaamst en onophou delijk. Het volk verdrong zich hier en daar zelfs lusschen de koetsen en het daarachter volgende detachement cavallerie. (Per Telegraaf). De uitvoering van het Te Deum van Neukomm voor 'skonings paleis is goed geslaagd; ntaar de gecostumcerdc optogt en de illuminatie zijn uitgesteld wegens het ongunstige weder. AMSTERDAM. 14 Mei. Omlrent den Dingsdag II. gebonden historisch-allegorischen oplogt moet nog vermeld worden dat Z. M. de koning, in gezelschap van de prinsen en zijnen keizerlijken gast. den keizer van Rusland, van het balkon van het Paleis gedurende meer dan een uur liet défilé heeft bijgewoond. Aan den optogt namen ongeveer 1000 personen deel. De bevelhebber van de lijfwacht van prins Willem 1 (de beer Oscar Carré) liet zijn paard op bevallige wijze voor den koning knielen. Woensdag morgen kwamen al de weeskinderen op den Dam bijeen, om ten hali' 10 ure den koning eene aubade te brengen voor zijn paleis. Het gezang der kinderen, begeleid door de muziek van het 7de reg. infanterie, voldeed over het algemeen zeer goed. ofschoon het niet krachtig klonk. Y'ervolgens defileerden op den Dam de leden der corpsen en der vereeni- gingendie deel zouden nemen aan den grooten schietwedstrijd. Zij kwa men in het beursgebouw bijeenen trokkenvoorafgegaan door de muziek der huzaren, naar het schielterrein buiten de Willemspoort. Op dat terrein waren een aantal tenten opgerigt ten behoeve der schutters en aan het boveneinde van die rijen tenten staal een klein gebouw, dat tot konings tent is ingerigt. Ook eene restauratie is aldaar aanwezig. Het terrein is zoodanig gelegen dat de wind nog al invloed kan uitoefenen op het schieten. Ten 10 ure heeft zich de feeslcommissie naar het Paleis begeven en den koning den gedenkpenning aangeboden, voor deze gelegenheid geslagen en waarvan slechts vier exemplaren zijn afgestempeld. Drie daarvan, één in goud, één in zilver en één in brons, werden den koning aangeboden. Het vierde exemplaar is voor het stedelijk archief bestemd. Het kindergeschenk is in eene afbeelding- in gips door eene deputatie van 13 kinderen aan den koning overhandigd. De burgerweesjongen Willem Hendrik Cornclissen sprak namens de deputatie en werd door den koning beantwoord met de woorden: «Dank je wel van Speykje, denk je ook bij de marine te komen?" Ten 10 ure is ook het feestgeschenk van de officieren der schutterij door de daartoe benoemde commissie den koning aangeboden. Ten 12 ure had er eene harddraverij plaats in de Middellaan van de Plan tage. Daaraan namen 18 paarden deel. De lengte van de baan was 325 meters. De uitslag was als volgt: Iste prijs, uitgeloofd door de Amsterdam- sche feestcommissie: een prachtig zilveren pièce de milieu, benevens50 voor den berijder, behaald door het paard Sophia, van F. Y'clstra, te Marsum, bereden door YV. de Boer. I51" premie, uitgeloofd door de afdeeling Amster dam der Holl. maatschappij van landbouw: een stel zilveren presenteerlrom- mels op zilveren blad, behaald door Aafke. van U. Rijpma, te Pingjum. bereden door P. Rijpma. 2lle premie, uitgeloofd door de Amsterdamsche IJsclub: een kristallen ijskom op zilveren voet, behaald door Sümme Jan, van L. Dijkshoorn, te llof van Delft, bereden door P. van Santen. Z. M. vertoefde eenigen tijd bij dit nationale feest en nam ook de volksspelen op het Amstelveld en op het exercitieveld bij het Fttnen in oogenschottw. Toen Z. M. op laatstgenoemd terrein aankwam waren de jongens niet bij hunne spelen te houden. Zij stormden op den koning los en omringden Z. M.. onder het zingen van vaderlandsche liederen en het aanheflen van een hoera! De koning nam deze ovatie met blijkbaar welgevallen aan, en de commissie voor de volksspelen kon de jongens niet aan den gang krijgen voor dat Z. M. vertrokken was. Z. M. bragt ook een bezoek aan den schietwedstrijd buiten de YVillcms- poort, alwaar hij door muziek en gezang werd ontvangen en eenigen tijd vertoefde. YVoensdag morgen, na afloop van de officiële ontvangsten, begaf zich Z. M. de koning, vergezeld van de prinsen Hendrik, Alexander en Frederik, den groothertog van Saksen-YY'eimar, den burgemeester van Amsterdam en een talrijk gevolg naar het gebouw van Arti et Amiciliae op het Rokin, waar Z. M. door een lOO-tal artisten in een der bovenzalen werd ontvangen. Naauwelijks was de koning binnengetreden, of hij bespeurde in een der eerste rijen den bekenden kunstschilder Herman ten Rate, wien hij minzaam groetend de hand reikte. De heer ten Kate, zigtbaar getroffen door dit kon. blijk van welwillendheid, wenschle met warme woorden Z. M. geluk met zijn 25-jarig regerings-jubilaeum. Terstond daarop trad het bestuur van Arti etAuiicitiae voor, om bij monde van den president, den heer Lingeman Z. M. te verwelkomen. De leden, zeide hij o. a.. begeerig Uwe Majesteit een blijk van hulde en toegenegenheid te geven, wisten dit niet heter le doen dan door een geschenk aan te bieden, hetwelk hunner handen arbeid is. Moge het Uwe Majesteit behagen dit geschenk en deze hulde van Arti et Amiciliae aan te nemen. In eene der zalen waren de schilderijen ten toon ge leld en namens hel bestuur, werden door den heer Herman ten Rate aan Z. M. de namen genoemd van de vervaardigers, die achtereenvolgens door hem aan den vorst werden voorgesteld. Z. M. rigtte tot ieder hunner een minzaam en vleijend woord van dankbetuiging en waardering hunner talenten en onderhield zich in het bijzonder met de vier onlangs gedecoreerde kunstenaars, de bh. Y'er- veer. Springer, Verschuur en Lingeman. Z. M. betuigde bij herhaling zijne bijzondere ingenomenheid met een zoo prachtig geschenk. Op het verzoek der commissie gaf Z. M. terstond zijne goedkeuring aan het plan om het geschenk der schilders gedurende ecnige dagen in een der zalen van Arti voor het publiek ten loon te stellen, ten voordeelé van het weduwen- en weezenfonds der maatschappij. Niet onwaarschijnlijk is het dat dit geschenk ook nog in andere plaatsten ter bezigtiging van het publiek zal gesteld worden. Y'ele schilders hebben zelfs meer geleverd dan men redelijkerwijs van hen verwachten kon. ware meesterstukjes in hun genre, te zamen een geheel vormende, geheel eeltig door zijn waarde uit het oogpunt van kunst, maar vooral door de belangrijkheid, dat deze collectie een uitnemend overzigt geelt van hel tegenwoordig standpunt der Hollandsche schilderschool Alma Tadema, die den naam der Nederiandsche school zoo krachtig ophoudt in den vreemde, zond een juweeltje alsj bijdrage aan het schilderscadeau; met hem dingen om den voorrang David Bles, Bisschopten Kale, de beide Verveers, Stroebei, Heemskerk van Beest. Itilders. Cunaeus, Roster, Linge man. enz. (Uit Leiden is ook door den heer G. J. Bos eene keurige bij drage geleverd.) De paneeltjes, ten getale van 99 en ongeveer van dezelfde grootte, zijn verdeeld over zeven kaderswaarin zij prijken op een fond van karmoziju fluweel, van elkaêr gescheiden door gouden biezen, een en ander een regt schoonen en aangenamen indruk gevende. YVat de kaders betreft, zij mun ten uit door artistieke conceptie, strengen stijl en fijne teekening. Aan weerszijden een caryatide. in strengen renaissance-stijl, dragende de sierlijke kroonlijst, die in haar midden prijkt met het wapen van Arti, de zilveren ossenkop op het blaauwe veld. aan beide zijden gedragen door fraai gesne den engeltjes. De teekening der kaders is ontworpen door den heer Sprin ger (den jongere) en de uitvoering van de lijsten was toevertrouwd aan den heer J. H. Sala (firma D..Sala en Zonen), die een werk heeft geleverd, dat door pracht en smaak uitmunt cn aller bewondering wegdraagt. Den heer Sala mogt dan ook de eer te beurt vallen aan Z. M. den koning te worden voorgestelddie hem geluk wenschte met den goeden uitslag van zijn werk. Een achtste kader bevat een zevental gegraveerde koperen platen, zooge naamde nielles, door eenige meesters in dal vak ingezonden en op dezelfde wijs gearrangeerd; daarlusschcn medailles van de hh. v. d. Rellen en Elion. De heeren architecten hadden zich aangesloten bij htm kunstbroeders door tie aanbieding van een album met prachtige pltolographiCn naar een aantal bekende gebouwen, terwijl de jongelui, 'skonings pensionnaires, op het ge lukkig denkbeeld waren gekomen om hun doorluchtigen beschermer een portefeuille leekeningen als een nederig blijk hunner dankbaarheid te ver- eeren. Ook trok de opmerkzaamheid een door den heer Guypers met zeld zame kunstvaardigheid bewerkte oirkonde, bevattende in prachtig gelee- kendc golhische letters de opdragt door de maatschappij Arti et Amiciliae van haar huldeblijk aan Z. M. haar doorluchtigen beschermheer. Des avonds heelt de koninklijke familie de gala-voorstelling van den schouwburg bijgewoond. Bij de komst van 1111. MM. den koning en de koningin, die vergezeld waren van de prinsen van Oranje, Alexander en Hendrik en den hertog cn de hertogin van Saksen YYeimar, allen met ge-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2