LEIDSCUE COURANT. ZATURDAG 16 MEI. STADS-BERICHTEFV. OPROEPING in werkelijken dienst van Rilicien- Verlofgangers der lichting van 1870.1 BINNENLAiNDSCHE BEIUGTEN. 1874 M°. 113. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p.p. f3.85. Eet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f{2.50 'sjaars. buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN, Gezien de circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de pro vincie Zuidholland, van den 6den Mei 1874, A. n°. 1307/2 (2C afd.), Pro vinciaalblad n°. 56; Brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde milicien-verlof gangers der lichting van 1870, die beliooren tot de le, 3e en 4C divisie Infanterie en de Reserve-brigade (het le, 2', 3, 5e, 6e en 8e regiment in fanterie en het regiment grenadiers en jagers) dat zij zijn opgeroepen om in werkelijken dienst te komen, tot het hou den van herhalingsoefeningen, en daartoe op IVoensdag den 20,teD Mei aan staande, des namiddags vóór vier uren, bij hunne korpsen tegenwoordig moeten zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medege nomen alsmede van verloipas en zakboekje, zullende de opgeroepen man schappen op den 2281in Juni daaraanvolgende in het genot van onbepaald verlof worden hersteld; dat zij mitsdien worden uitgenoodigd om zich op Maandag den 18den Mei aanstaandedes namiddags tusschen 2 en 4 uren. aan te melden ter plaat selijke Secretarie, tot het ontvangen van aanwijzing van de plaats waar heen zij zich hebben te begeven en van het hun eventueel toekomende dag- of reisgeld; en dat. bijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinde ren aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secre tarie behooren kennis te geven, in het eerste geval, onder overlegging eener geneeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 15 Mei 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 15 Mei. Naar wij vernemen hebben zich voor het in Junij alhier te houden lilterarisch-mathematisch examen 61 en voor het natuurkundig examen 26 candidalen aangemeld. - Ingevolge herderlijk schrijven van de Nederlandsche bisschoppen is gis teren ('s Heeren Hemelvaartsdag) in de R. C. kerken, na de hoogmis, het Te Deum laudamus gezongen met het gebed «Domine Salvum fac Regcm nos trum". tot dankzegging aan den Allerhoogste voor de weldaden gedurende de 25-jarige regering van onzen geëerbiedigden koning genoten. --- Door de ingezetenen van Leiderdorp en die van den Hoogen Rijndijk onder Zoeterwoude worden toebereidselen gemaakt voor eene pleglige viering van 's konings jubilé aldaar. De feestviering zal plaats hebben op Donderdag 21 Mei. Eerst zal er een kinderfeest plaats hebben, waarbij natuurlijk de kleinen zullen onthaald worden. Des namiddags ten 1 uur zal er door jon gelieden een historische optogt worden gehouden; waarbij het meerendeel der personen zal gecostumeerd zijn. Des avonds zal er eene serenade bij fakkellicht worden gegeven, en illuminatie en vuurwerk plaats hebben. Een programma van den optogt zal spoedig verkrijgbaar gesteld worden. Naar men verneemt beloopt het bedrag der nationale inschrijving, dal Z. M. den koning op 12 Mei te Amsterdam werd aangeboden, ongeveer f 180.000. Door den minister van financiën is vastgesteld het plan van de 285sle staatsloterij. Die loterij zal bestaan uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag 1 Junij en gesloten op Zaturdag 13 Junij. De trekking der eerste klasse begint op 29 Junij en de laatste 100 nommers zullen worden getrokken op 19 September. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt, dat de verzending der correspondentie voor de Westkust van Afrika met de pakkelbooten van Liverpool, blijkens eene mededeeling van de Britsche postadministratie, tot ultimo Junij aanst. zal plaats vinden uit Londen, als volgt: naar Madeira. Tenerifïè, Sierra-Leone, Kaap-Palmos, Cape-Cöast-Castle, Accra, Jellah-Coflëe, Lagos. Benin, Bonny, Fernando-Po en Old-Calabar, eiken Vrijdag avond; naar Bathurst (Gambia), Vrijdag 22 Mei en 19 Junij; naar Monrovia, Vrijdag 8 en 29 Mei en 5 en 26 Junij; naar St. Paul de Loanda en enkele ten noorden van die plaats gelegen havens op de Zuid westkust van Afrika, den 14den van elke maand. Het stoomschip Celebes, kapt. Bakker, van Nieuwe Diep naar Batavia, is den I0den dezer te Port-Saïd aangekomen en den volgenden morgen het Kanaal ingegaan. Naar men ons van gisteren uit Amsterdam meldt heeft de schietwed strijd aldaar stoornis oudervonden, ten gevolge van eene ontdekte onregel matigheid, t. w. het toekennen van vier witte rozen aan eene vereeniging. die bleken niet gescholen te zijn. Een luitenant van het Ilaagsche corps had die onregelmatigheid in het licht gesteld. Heden meldt men: Z. M. de koning. H. M. de koningin, HH. KK. HH. de prinsen, en de groothertog en de groothertogin van Saksen-VVeimar ver lieten heden voormiddag ten elf ure het paleis, begeleid door de eerewacht. De kommandant reed naast het portier van het rijtuig des konings. Ten 31.25 spoorden de hooge personen naar 's Gravenhage. Voor het paleis waren niettegenstaande de plasregens zeer vele menschen verzameld, waar onder een dertigtal Belgische schutters die hun /'Vive le Roi!" met ons »Leve de Koning!" deden weergalmen. Te Harderwijk ontstond Maandag avond brand in het etablissement van den heer Bloemkolk. Deze had een versiering en illuminatie aangebragt. die hem ruim ƒ1560 kostte, doch op het oogenblik dat het gas zou worden ontstoken, vatten eenige lovers vloeipapier vlam. hetgeen zich oogenblik- kelijk meêdeelde aan het daarnaast en verder staande dennengroen. In een oogenblik stond alles in vlam, die over het dak heensloeg en op de belen- i dende huizen haar vonken uitstortte. Door de tegenwoordigheid van geest van eenige militairen van het koloniaal werfdepot, nam de brand echter niet den loop waarvoor men vreesde. Twee hunner klommen op het dak, en niettegenstaande de verzengende gloed hun de kleedercn en het haar schroeide, rukten zij alles naar beneden wat brandde, en maakten op die wijze de blussching mogelijk. Uit Vlissingen meldt men dat de keizer van Rusland met den prins van Üranje en prins Hendrik Dingsdag avond ten 10 ure aldaar is aangeko men. Hij werd ontvangen door zijn schoonzoon, den hertog van Edinburgh. Na een korten tijd in de receptiezaal vertoefd te hebben, begaf de keizer zich met den hertog van Edinburgh en de Nederlandsche prinsen aan boord van het Russische jagt. De muziek van het 3de reg. infanterie liet de Ne derlandsche en de Russische volksliederen hooren. Om half 12 ure verliet het jagt de kade. Op de reede werden saluutschoten gedaan en vuurpijlen opgelaten. De oorlogsschepen waren geillumineerd. Het keiz. jagt is later vastgeraakt en eerst aan den morgen door den vloed vlot gekomen; alstoen heeft het de reis voortgezet. sGRAVENHAGE, 15 Mei. Bij kon. besluit van 12 Mei is in de orde van den Nederl. Leeuw be vorderd: tot kommandeur, de vice-admiraal J. J. Wichers; benoemd tot ridder in die orde de kapiteins ter zee W. C. Klis en J. K van de Kruysse Pilaar; de kapiteiu-luitt. ter zee A. J. van Mansvelt, P. J. Buyskes. J. H. P. E. Kniphorst, W. Sluylerman van Loo en jhr. H. O. Wichers; de luit. ter zee le kl. W. M. Visser; de kolonel-kommandant van het corps mariniers 1). Vreedenbërg; de luit.-kolonel bij dat corps J. II. Stengel; de dirigerende officier van gez. bij de zeemagt dr. F. J. van Leent; de kapitein-luit. ter zee titulair H. Engelsman Kleynhens, en de kapitein-luit. ter zee P. Roodzant. Bij besluit van dien dag zijn nog benoemd: tot kommandeur van de orde van den Nederl. Leeuw mr. W. C. Mees, president van de directie der Ned. bank; tot ridders van die orde: mr. T. W. baron van Zuyleu van Nyevelt, lid van de alg. rekenkamer; E. R. Schultz, directeur van de grootboeken der nat. schuld; J. W. Blaauw, agent van het ministerie van financiën te Amsterdam; H. J. Vonk, directeur der registratie te Amsterdam; L. R, Wentholt, prov. inspecteur der directe belastingen te Zwolle; A. H. van Thiel, inspecteur, chef van het rekenpligtig beheer bij den rijkstelegraaph; J. 11. Paëhlig, betaalmeester te 's GravenhageA. C. Ilanegraaif, betaalmees ter te Amsterdam; mr. B. van Hasselt, directeur van het postkantoor te 's Gravenhage; C. W. baron Sweerts de Landas Wijborghidem le Rotter dam, A. Rueb. directeur van het vrij-entrepót te Rotterdam; H. van Beek, deken en pastoor te Haarlem; dr. B. Glasius, president van de synode der Ned. herv. kerk en pred. te Geertruidenberg; J. P. llasebroek, pred. le Am sterdam; S. F. van Hasselt, secretaris der voornoemde synode te 'sGraven hage; H. Heykamp, bisschop van Deventer voor de Oude Klerezy der r. k. en pastoor te Rotterdam; dr. S. Hoekstra Bzn., hoogleeraar te Amsterdam; dr. F. J. J. A. Junius, pred. te TielJ. Lehmans, opperrabbijn te Nijmegen; dr. A. D. Loman, hoogleeraar te Amsterdam; II. van Luenen, deken en pas toor te Amsterdam; S. Moonen. deken en pastoor te Roermond; F. X. Rut- ten, deken en pastoor te Maastricht; S. van Velzen, docent bij de theolo gische school te Kampen; de luit.-kolonel S. L. J. Queysen, kommandant van het reg. grenadiers en jagers, benevens de majoors G. T. W. Vijgh en jhr. A. R. J. Klerck, van gemeld reg.; de kapitein-adjudant W. Goudriaan en de kapitein F. A. V. W. H. van Tuerenhoul. respectivelijk van het 5e reg. infanterie en den staf van dat wapen; de kolonel W. A. A. B. van Toll, kommandant van hel le reg. huzaren; de luit.-kolonel C. L. Hermsen, van het 2C reg. huzaren; de ritmeester-instructeur jhr. P. E. van de Mcrwede Quarles van Uffordvan het 4C reg. huzaren; de kolonel K. II. van Üiepen- brugge, kommandant van het '2' reg. vesting-artillerie; de majoors J. II. Kretzer en J J. Bergansius en de kapitein A. van Kerkwijk, allen van den staf der artillerie; de generaal-majoor jhr. J. F van Thye Hannes, inspec teur der genie; de majoor P. Stolk, van het corps ingenieurs, mineurs en

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1