LEIDSCHE i; It A N T. 1874 K°. 112. VRIJDAG 15 MEI. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; tnet het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p.p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. I)e prijs der Advcrlentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHT EN. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de wet van den 11 April 1827 Staatsbln°. 17), een aan vang zal worden gemaakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van de genen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1840 tot 1848 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingenzullen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hun nen ouderdom hehoorenterwijl de geborenen in liet jaar 1819 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te Meten: het eerste van den jare 1874 en het tiende, of dat der geborenen in 1839, van liet vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat ^iin de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad n°. 6), zullen worden geopend op Vrijdag den 15 Mei aanslaande, en op den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den len Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai ren, welke hun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst gelre den), bij ontdekking, alsnog achter de teekening tot sluiting, door het hoofd van de Regeering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schut tersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon der lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aan zien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebracht te worden; alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krachte der wet van den 31 December 1832, (Staatsblad n°. 67), op hen mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zooveel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te-komen afhalen ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand)van heden af, van des voor middags 10 tot 's namiddags 4 uurterwijl zij, welke elders geboren zijnzich dat be wijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoor delijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-akte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij hij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens hel straatnomvicr hunner woninghun beroep en dat hunner ouders, zoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd z>ijn, en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwelijksregister te voorzien, om daarop door den heer der gebuurte, waarin zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeerenteneinde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van des voormiddags 10 tot 's namiddags 4 uur. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis, en wel: Op Vrijdag den 15 Mei 1874, de bewoners van Wijk I, II en III; Op Zaterdag den 16 Mei 1874, de bewoners van Wijk IV en V, Op Maandag den 18 Mei 1874, de bewoners van Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Dinsdag den 19 Mei 1874, de bewoners van Wijk VII en VIII telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; tnet uitnoodigingom op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebhe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. M8. besluit van den 7 September 1828 Staatsbln°. 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaars met kind of kinderen, in hel afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse ie verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Sclmtters- rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te melden des voormid dags tusschen 10 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang der inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaandezullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mocht zijn verzuimden hij dientengevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 (Staatsbl, n°. 12),houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ100, en eene gevangenisstraf van ten langste veertien dagen, hetzij afzonderlijk, ofwel beide de straffen te zamen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BR AN DELER, Burgemeester. Leiden, 1 Mei 1874. E. KIST, Secretaris Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden. Zaterdag IC Mei 1874, des namiddags te drie uren. Onderwerp Bezwaarschriften tegen liet bij raadsbesluit van 30 April jl. vastgesteld kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1874 (116). HI NNEN L ANDSCIIE BERIGTKN. LEIDEN, 13 Mei. Ingevolge de bepalingen van het hoofdbestuur, in overleg met den raad van administratie, is de dag van 12 Mei ook teestelijk gevierd door de man schappen van het Invalidenhuis alhier. Nadat zij des middags een extra- ->:ithaal hadden genoten, had er des avonds eene uitdeeling plaats van wijn, tabak, sigaren en andere versnaperingen. Het plein was toen geïllumineerd, de muziek der dienstd. schutterij liet zich aldaar hooren en bij tusscl en- poozen werd eene verlichting door Bcngaalsch vuur ontstoken. De com missie van administratie was geruimen tijd bij de leestviering tegenwoordig en door een harer leden werden de manschappen op eene hartelijke wijze toegesproken. Hij wees hen op het hooge gewigt van het feest, dat Neder land thans mogt vierenen bragt in herinnering den oorsprong van het gesticht, dat onder koning Willem I was tot stand gekomen, en inzonder heid het vele goede, dat het gesticht te danken had aan den held van Waterloo, koning Willem II; van lien, die met hem voor de onafhankelijk heid des vaderlands hadden gestreden, waren er nog verscheiden onder de feestvierenden aanwezig. Met een luid "Leve de koningwerd deze toe spraak beantwoord. Het leest, dat bij deze oude krijgers de spranken van liet jeugdige vuur nog eens helder opwakkerde, liep in de hesic orde af. Onder de feestelijkheden van den 12dtn dezer hier ter slede kunnen wij ook vermelden, dat aan de bewoners van de twee hofjes der remonstrantsch- gereformeerde gemeente, Joost Fransen van der Lindens Poorte en van Francois llouttuyn, door regenten eene buitengewone uitdeeling van wijn en krentenbrood verstrekt en een vrolijke avond geschonken werd. in de kerken der Christ, geref. gemeente alhier werden gisterenavond, naar aanleiding v3n 'skonings jubile', dankstonden gehouden. In de kerk aan de Hooigracht hield d*. J. 11. Donner hij die gelegenheid eene toespraak naar aanleiding van den 20t'n Psalm. Na die toespraak, alsmede bij het eindigen der zamenkomst werden door de zangvereeniging "Polyhymnia" onderscheidene vaderlandsche liederen gezongen. In de kerk aan de Heeren gracht sprak d5. J. Hulster lot de gemeente naar aanleiding van Spreuken XX. vs. 28. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nommer voorko mende advertentie van het bestuur van den "Koninklijk Zoölogisch-Botani- schen Tuin" te 's Gravenhage. Niet alleen dat de talentvolle Hutschenruyter, van Rotterdam, zich daar met zjjn kape! zal doen hoeren, maar wij zien tevens met genoegen, dat ook de tuin zelf regl feestelijk zal worden ver sierd; daarenboven zal de gecostumcerde optogt den tuin. gedurende het concert, met een bezoek vereeren. Wij kunnen daarom niet nalaten onze stadgenooten. die de plegtige intrede van Z. M. den koning binnen de resi dentie wenschen bij te wonen, op te wekken ook den tuin te bezoeken, le meer daar de entrée-prijs slechts 50 cents is en de consumlie, als altijd, niets te wenschen zal overlaten. Te Gouda, te Schiedam, te Dordrecht, te Utrecht en te Groningen is gisteren het koningsleest op meer of minder luisterrijke wijze gevierd. De optogten te Gouda en te Utrecht hadden veel te lijden door den hevigen regen. Het eerste kind op 12 Mei te Rotterdam geboren heeft de namen van Willem Alexander Paul Frederik Lodewijk, en liet tweede die van Sophia Frederika Mathilda ontvangen. Te Dordrecht is een 4-jarig kind in een ketel met kokende pap ge vallen. De vader nam het kind onmiddellijk op en hield liet onder de pomp, doch het is spoedig overleden, waarschijnlijk meer van den schrik dan van de hekomen brandwonden. Uit Vlissingen meldt men de aankomst aldaar van don hertog van Edinburgh, met het kon. stoomjagt Vivid, ten einde den keizer van Rus land naar Engeland te vergezellen.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1