IJi:ITSCiNLAiNDSCIlE SSKINGTEN. PES\ TELEGRAAF. WILLEM UI FONDS. De prijs der boter aan de waag alhier was le soort ƒ52.50 a ƒ54.50; 2soort ƒ47.— per ton. Dezer dagen is door eenige baldadige jongens een brandende turf nedergelegd in het Denuebosch van den heer J. L. Bakker te N.-Pekela; de turf, door den feilen noordenwind aangeblazenzette spoedig het bosch in brand, waardoor groote schade werd veroorzaakt. De minister van oorlog heeft dezer dagen de wels-voordragt tot wij ziging der wet op de inkwartieringen ingetrokken. De commissie van rap porteurs heeft desniettemin ter kennis der leden gebragt eene nota over het sectie-onderzoek, waarbij vooral bezwaar gemaakt werd legen de ondertee- kening van de memorie van toelichting enkel door den voormaligen minister van oorlog, zonder medewerking van dien van binncnl. zaken, hetgeen bij de indiening der wet van 14 September 1866 wel het geval was, en ook zoo behoorde, daar beide ministers met deze zaak in aanraking komen en verantwoordelijk zijn. De commissie van rapporteurs drong dan ook aan op de medewerking van den minister van binnenl. zaken in deze. 's GRAVENHAGE 9 Mei. Door Z. M. is benoemd tot minister van marine de heer W.- F. van Erp Taalman Kip, oud-zeeofficier, gepensioneerd inspecteur van de bebake- ning, de kustverlichting en het loodswezen in Indië. De heer C. Pothoff Hulst, thans ontvanger der directe belastingen te Ruinerwold c. a., is benoemd tot ontvanger derzellde middelen te Gieten c. a. Tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren is benoemd de tele grafist 3« kl. H. Groese. De minister van oorlog heeft benoemd bij de genie tot opzigter van fortificatiën le kl. den opzigter van fortificatiën 2e kl. C. R. van Ruyven tot opzigter van fortificatiën 2e kl. den opzigter van fortificatiën 3e kl. J. H. Meuskens, en tot opzigter van fortificatiën 3e kl. den sergeant P. T. van de Wetering, bijgenaamd de Rooy, van het bataillon mineurs en sappeurs. HH. KK. HH. de groothertog en groothertogin van Saksen Weimar kwamen gisteren avond ten 8 ure per Rijnspoor in de residentie aan, bege leid door Z. K. H. prins Hendrik die HD. bloedverwanten tot Arnhem was tegemoetgereisd en vergezeld van eenig gevolg. Aan het station alhier wachtte de voorname reizigers eene hartelijke ontvangst. Z. M. de koning omhelsde zijne zuster op innige wijze en bood haar een pragtigen bloem ruiker aan. Niet minder hartelijk was de verwelkoming der vorstelijke per sonen door 11. M. de koningin en Z. K. H. den prins .van Oranje. Na eenig loeven in den salon werden de vorstelijke bloedverwanten door den koning en de koningin in een statie-rijtuig naar het zomerverblijf Buitenrust geleid, alwaar zij hun intrek nemen. De 64e geboortedag van H. K. II. prinses Marianne, tante van Z. M. den koning, werd heden alhier op de gewone wijze gevierd. De voorgeno men parade van het garnizoen werd uithoofde van het min gunstige weder afgekommandeerd. Naar men verneemt is heden een prachtig geschenk den koning aan geboden, namelijk een borstbeeld van Z. M. vervaardigd langs galvanoplas- tischen weg uit zilvermetaal (argent artistique), sierlijk bewerkt op zilveren vergulden voet. Omdat voetstuk jheen bevindt zich een fraai rood fluweelen foudraal, waarop met gouden geborduurde letteren voorkomen de jaren 1849-1874, waaronder de kroon prijkt. Dit geschenk wordt volgens het opschrift aangeboden aan Z. M. den koning Willem III, door zijn dankbare onderdanen C. Abercrombie en C°. Amsterdam—'s Gravenhage—Arnhem, liet borstbeeld en voetstuk ter gezamenlijke hoogte van 2 meter, doen, wat de vervaardiging betreft, het etablissement Abercrombie alle eer aan. Naar men verneemt zal door de vrouwelijke noblesse der residentie aan H. M. de koningin, ter gelegenheid van het koningsfeest, een met bloemen geborduurd wil satijnen ameublement worden aangeboden. Op het perron van den Hollandschen spoorweg zal aan H. M. door die dames een monster-bouquet van zeldzame bloemen, daartoe expresselijk te Nice in Frankrijk besteld, worden aangeboden. Naar men verneemt is dr. Jonckbloet, ais een bewijs van waardering zijner letterkundige werken, benoemd tot lid der Belgische akademie van wetenschappen. SUNGEliANïIS. LONDEN 8 Mei. In hetj lagerhuis' is (eene discussie gevoerd over de door den heer Mundella ingediende bill tot uitbreiding van de wetgeving op den fabriek- arbeid. Volgens dit voorstel zou het verboden zijn kinderen beneden den leellijd van 10 jaren aan let werk te stellen, in weverijen en spinnerijen, en zouden eerst wanneer zij eene zekere mate van schoolonderwijs hadden genoten, kinderen van 10 14 jaren in die fabrieken aan het werk mogen worden gesteld. Het maximum van het getal werkuren werd daarbij voorts op 54 per week bepaald. De voorsteller nam genoegen met een uitstel van de verdere behandeling dezer bill, vermits de minister van binnenlandscbc zaken verklaard had dat de regering overtuigd was van de goede werking der bestaande wetgeving op dit punt, en er op het oogenblik reeds een wetsontwerp tot hare uitbreiding in bewerking was. liet eerste doel van dat voorstel zou zijn de beperking van den arbeid van vrouwen en kinde ren; de vaststellingen van hoogstens 12 werkuren daags, lusschen 'sochtends 6 en 's avonds 7 ure; de bepaling van de onafgebroken werktijden op een maximum van 4% uren enz. liet geheele verbod van arbeid wensebte de regering te verhoogen van den achl-jarigen tot den tien-jarigen leeftijd, met een jaar van overgang tot 1875, waarin de negen-jarige leefiijd de grens zou aanwijzen. De mededeelingen van den minister ontmoetten uit sluitend tegenspraak bij den heer Fawcelt, welke te kennen gaf dal hij zich zou verzetten tegen elke bepaling tot regeling van den arbeid van volwassen personen. In eene alhier gehouden bijeenkomst van tappers is besloten eene dank betuiging tot de regering te rigten wegens den spoed waarmede zij maat regelen heeft genomen om een einde le maken aan de grieven der tappers. Naar men uit Dublin meldt heeft H. M. de koningin eene uitnoodiging van den onder-koning aangenomen en zal zij met den hertog en de her togin van Edinburgh en hare overige kinderen een bezoek brengen aan de Iersche hoofdstad. FRANKRIJK. De Courr. de l'Eure meldt, dat de hertog de Broglie Maandag 11. aan een 70-tal personen, allen autoriteiten uit het dep. Eure, op zijn landgoed een banket heeft aangeboden en bij die gelegenheid den volgenden toast heeft uitgebragt: //Ik stel u voor, mijne heeren, op de gezondheid te drinken van den president der republiek. Wij wenschen dat de nationale vergadering hem weldra, door vaststelling der constitutionele wetten, het middel verschaffe, om gedurende zeven jaren, tot welzijn van Frankrijk, het gezag uit te oefenen, dat zij hem heeft opgedragen. Voor de weldaden, die het land van zijn gezag verwacht, voor de bescherming van handel en nijverheid, voor de veiligheid aller belangen, voor de herleving van Frank- rijks bloei, en voor de handhaving van 'slands waardigheid tegenover het buitenland, te midden des vredes. zijn die constitutionele wetten onver mijdelijk." De legitimistische bladen laten duidelijk hun ongenoegen over deze taal van den minister blijken. De heer Guizot heeft voor de eerste kamer van het civile geregtshof J der Seine de zaak aanhangig gemaakt, betreffende de teruggaaf der door zijn zoon van Napoleon III ontvangen gelden. Men weet, dat de keizerin, na de zaak publiek gemaakt te hebbende ontvangst dier gelden geweigerd heeft. Guizot vraagt nu, dat de regtbank erkenne, dat hij de teruggaaf aanbiedt. De Egyptische staatsraad heeft, op voorstel van den minister van financiën, het besluit tot het uitgeven eener renteleening uitgevaardigd: De I aandacht der regering is gevestigd geworden op het feit dat aanzienlijke sommen, de vruchten van de spaarzaamheid der bevolking, in hare handen, zonder renten af te werpenbewaard worden bij gemis van eene voordee- lige en veilige wijze van belegging, welke zoowel voor den kapitalist als voor het land nuttig zou kunnen zijn. De uit den handel met het buiten- j land getrokken winsten blijven dus buiten den omloop en werpen aan de I bezitters geene rente af. Ten einde de ontwikkeling van handel en nijver heid in het algemeen te bevorderen, heeft de onderkoning besloten aan dit gebrek te gemoet te komen door het doen uitgevendoor de gouvernements administratie der lijfrenten en annuïteiten, van gevestigde en onaf losbare schuld tot een bedrag van 5,000,000 welke den bezitter uitsluitend regt geven op eene vast le stellen rente die in maandelijksche termijnen zal worden uitbetaald. Deze leening is, vooral in de provinciën, gunstig ont vangen. DIJITSCHLABID. Te Munchen hebben zich op nieuw gevallen van cholera voorgedaan; twee personen zijn aan die ziekte overleden. BERLIJN8 Mei. De kamer van afgevaardigden heeft het ontwerp tot aanvulling der wet op de benoeming van geestelijken bij tweede lezing aan genomen, met de bijgevoegde, door den minister van eeredienst goedge keurde artikelen, betreffende de benoeming van geestelijken door patronaat of gemeente. BRUSSEL. 8 Mei. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Guillery, ten gevolge van in de discussie gewisselde personaliteiten, waarbij herin nerd werd aan een parlementair incident van tien jaren geleden, den heer Frere Orban tot een duel uitgedaagd. Bij eene zamenkomst van beide hee ren in het kabinet van den voorzitter der kamer zijn pogingen ter verzoe ning gedaan, doch mislukt. PARIJS, 8 Mei. De Soir verzekert dat de hertog de Broglie de behan deling van het ontwerp van wet tot instelling van eene eerste kamer als spoedeischend wenscht. PARIJS, 8 Mei. Troncin-Dumerson, een der directeuren van de ontwor pen vrije wereldtentoonstelling in 1875, is gisteren in hechtenis genomen. De reden is onbekend. PESTH, 8 Mei. Het voorstel tot afschaffing van het Roode Boek is ver worpen. nadat graaf Andrassy het behoud er van had verdedigd. Laatst genoemde berigtte voorts, dat met Spanje slechts officieuse betrekkingen onderhouden zullen worden tot. dat de definitive regering is geconstitueerd. Raad aan iedereen. Wilt gij nooit zomersproeten in het aangezicht hebben. Wilt gij blank en fijn van vel zijn. Hiervoor is het Eau d'Anvers van AUG. DE MARBAIX uitnemend geschikt. Men giet er van. eiken morgen en middag, in het wa ter waarmede men zich wascht. De uitwerking laat zich niet wachten. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de eerste helft der maand April door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: Ed. Maubach, te Aken; mej. E. Fergieson (10 stuks), mej. A. M. Reder, Doornaar, de Ruyter en Zn., D. Doove, allen te Amster dam; Smits, te Breda; de Jager, te 'sllage; Usener. te Kaap de Goede Hoop; mej. C. W. A. Sterk, te Leiden; N. Hekelaar, te Menado; G. P. H. van Maarseveen, te Voorst; J. Boere, (niet vermeld), briefkaarten: A. A. Kiiller, te 's Gravenhage. Het heeft Zijne Majesteit onzen Koning behaagd aan de Heeren J. S. SPANJAARD te Borne en J. ELIAS le Strijp bij Eindhoven, bij Kabinet schrijven van den 2I|C" dezer maand, vergunning te verleenen ter oprichting van een fonds ten behoeve van het Ccntraal-IsraëlUiscli Weeshuis, gevestigd te Utrecht en dit fonds te mogen noemen: «Willem lil Fonds." Dit fonds wordt opgericht als blijvende herinnering aan het feest, hetwelk in deze maand in Nederland wordt gevierdter gelegenheid Zijner Majesleits 25-jarige regeering. lie gelden, welke voor dit fonds worden ontvangen, zullen aan Heeren Regenten van genoemd Weeshuis worden ter hand gesteldonder bepaling dal deze gelden ten name van het Gesticht op het Grootboek zullen worden ingeschreven, terwijl de rente ten behoeve van genoemd Weeshuis zal moe ten worden aangewend. Een album houdende liet bedrag en de namen der gevers zal aan Z. M. den Koning worden aangeboden. In alle plaatsen van Nederland zullen ter bevordering van dit fonds sub- commissiën worden benoemd. Het is le hopen dat door aanzienlijke bijdragen een fonds zal kunnen worden daargestcldhetwelk de naam van onzen geëerbiedigden Koning ten volle waardig is. De Hoofd-Commissie is gevestigd te Strijp bij Eindhoven. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6