BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidseke Courant van Maandag dd Mei d874V°. ddO. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. LEIDEN, 9 Mei. Heden morgen werd op de begraafplaats aan de Groenesteeg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van dr. Taco Roorda, hoogleeraar bij de rijks instelling voor onderwijs in de Indische taal-, land- en volkenkunde. Aan de groeve voerde dr. P. J. Veth. als ambtgenoot van den gestorvene, het woord. Spreker's woorden getuigden van liefde, bewondering en hoog achting. Hij herinnerde aan de deugden van den gestorvenen vriend als mensch en als geleerde; aan al wat hij tijdens zijn vruchtbaar leven ge wrocht had als middel om den Javaanden bewoner onzer uitgestrekte koloniën, te Teeren (kennen. Spreker| wees op de stemmen, die beweerden dat de Javaan door het moederland niet altijd wèl werd behandeld. Om die beschuldiging te niet te doen, was het streven van Roorda, kennis te ver spreiden van Java's taal, zeden en gewoonten. Mogt men er eenmaal toe komen het middel te bereiken op het ingeslagen pad; mogt er sprake zijn van de hervormingen, thans reeds in die gewesten ingevoerd, de naam van Roorda, den doode, wiens groeve hier was gedolven, zou daaraan on afscheidelijk zijn verbonden. Namens de leerlingen der inrigting voerde daarna het woord de student Jac' Termeulen. Hij herdacht den geleerden meester, den vriendelijken leeraar. Hij beschreef de bekommering zijner medediscipelen tijdens de ziekte van den booggeachten man, zijn helder, degelijk onderwijs. Waar het lot die leerlingen heen zou voeren aan gene zijde van den Oceaan, de nagedachtenis van den hoogleeraar Roorda zou blijven voortleven, met dank baarheid en eerbied wórden onderhouden. Als oud-leerling en mede-docent voerde de hoogleeraar Meinsma, uit Delft, het woord. Hij schetste Roorda's rusteloozen ijver, scherpzinnigheidzoowel in kleine als in groote zaken, zijn vruchtbaar leven voor de wetenschap, ge tuigen de talrijke, degelijke werken door hem nagelaten. De heer mr. G. T. H. Henny, schoonzoon van den overledene, dankte de aanwezigen en in het bijzonder de studenten voor hunne tegenwoordigheid; wees er op hoe de schoonste eerzuil den gestorvene zou kunnen worden toegewijd, indien zijne leerlingen het voetspoor, door hem ingeslagen, volgden. Zijn stalen vlijt, zijn liefde voor Java en zijn bewoners, wenschte spreker als erfenis op die leerlingen over te dragen. Slechts de kennis der taal, de zeden en gewoonten dier Javaansche bevolking, waren de regte middelen om wanklanken, als door Multatuli geschreven, te niet te doen. In die kennis lag de kiem tot verbetering van het lot van den Javaan. Daarop was Roorda's streven gerigl; dat zouden zijne leerlingen navolgen, dat zou zijn naam onafscheidelijk verbinden aan de geschiedenis onzer kolonie. Men deelt ons het volgende mede: Gisteren, in het namiddaguur, had eene treffende bijzonderheid plaats ten huize van dr. A. H. van der Roon Meseh, emeritus hoogleeraar alhier. *1. K. II. prins Alexander bragt dien hoogleeraar een bezoek van dank zegging voor het genoten onderrigt in de natuurkundige wetenschappen. Rij die gelegenheid bood Z. K. H. den sinds vele maanden kranken hoog leeraar, uit naam van Zijne Majesteit den koning en met diens groet, een waarlijk vorstelijk cadeau ter gedachtenis aan, bestaande: in een prachtig zilver-verguld plateau, waarop een koffijkan, trekpot, melkkan en suiker vaas van datzelfde metaal, en zulks onder de welwillende betuiging, dat Zijne Majesteit gaarne in persoon dat geschenk en zijn dank zou hebben aangebodenzoo Z. M. daarin niet ware verhinderd geweest. De woorden, die Z. K. H. daarbij sprak, vereeren evenzeer zijn hoofd als zijn hart. De geachte hoogleeraar poogde, diep getroffen, zijne innige erkentelijk heid te betuigen; maar wat hij niet onder woorden brengen kon, sprak zijn handdruk en geroerd gemoed, zoo welsprekend mogetijk, uit. In de synagoge der Israëlieten werd heden middag een plegtige dankstond gehouden, naar aanleiding van het heugelijke krooningsfeest waarvan de dag weldra zal aanbreken. In het kerkgebouw, rijk met bloe men en planten getooid, waartusschen het waslicht schitterde en allerwege de oranje en nationale kleuren waren aangebragt, weerklonk weldra een hooglied aan vorst en vorstenhuis gewijd. De voorganger der gemeente, de heer M. J. van Wezel, hield eene rede naar aanleiding van hel woord van Salomo: //O, heer geef mij een wijs hart om mijn land te besturen". Deze rede getuigde van warme liefde tot vorst en vaderland. Daarna werden nog eenige plegtige gezangen gezongenwaarvan de indrukwekkende com positie (Méhul) en de gelukkige uilvoering diepen indruk maakten. Deze godsdienstoefening werd door personen van alle gezindten bijgewoond. - Bij de Ned. hervormde gemeente alhier zal morgen avond, in de Pieters- en Hoogelandsche kerken een dankstond worden gehouden ter gele genheid van het koningsfeest. In de kerken der Christ, geref. gemeente zal Dingsdag avond eene dergelijke dankstond plaats hebben; in de kerk aan de Hooigracht zal alsdan aan het einde der godsdienstoefening eene uitvoe ring geschieden van vaderlandsche zangen, door het zangergezelschap //Po lyhymnia", onder begeleiding van het orgel door den heer Joh. J. Eggers. Wij vernemen dat bij gelegenheid van het koningsfeest door m"n regenten van de roomsch-catholijke armen alhier aan de zomer- en win- terbedeclden dier gezindheid eene buitengewone soepuitdeeling zal worden verstrekt en wel op Dingsdag den I2ïn dezer. In de gemeente Zoeterwoude zal bij gelegenheid van het koningsfeest, op Dingsdag aanst.eene uitdeeling van brood en eijeren aan de mingegoe- den plaats hebben. Wij vernemen dat door het hoofdbestuur der Leidsche vereeniging lot bevordering van geregeld schoolbezoek het volgende adres is ingezonden aan de eerste kamer der staten/generaal: //Het in de zitting der tweede kamer van de slaten-gencraal van den 5dtn Mei jl. aangenomen wetsvoorstel van den heer mr. S. van Houten om trent het werken van kinderen in fabrieken, heelt in hooge mate de belang stelling opgewekt van het hoofdbestuur der Leidsche vereeniging tol bevordering van geregeld schoolbezoek. Indien er toch eene vereeniging is die kan beoordeelen welke nadeelige gevolgen het werken van kinderen in fabrieken of werkplaatsen op te jeugdigen leeftijd teweegbrengen, dan is het deze. Hare leden stellen zich ten doel om door persoonlijk bezoek de ouders uit de geringere volksklasse aan te sporen om hunne kinderen schoolonder wijs te doen ontvangen. In den regel zijn zij hiertoe niet onwillig; het groote bezwaar evenwel bestaat daarin dal de kinderen te vroeg de school verlaten, dan dat zij eenige vruchten van dit onderwijs kunnen plukken. Reeds op acht- of tienjarigen leeftijd verlaten zij de school om het grootste gedeelte van den dag te worden opgesloten in fabrieken of werkplaatsen waar zij met geestdoodenden arbeid zich moeten bezig houden, alleen om door hunne kleine verdiensten in het onderhoud van het gezin bij te dragen. In de stad onzer inwoning, waar een aantal labrieken en werkplaatsen gevonden worden en waar alzoo ruimschoots de gelegenheid wordt aange boden aan kinderen om werk te verkrijgenkunnen dan ook de gevolgen van dit misbruik waargenomen worden. De gewone verschijnselen, zieke lijke zwakke arbeidersoud voor hun tijdmet een talrijk gezin bezwaard het gevolg van ondoordachte huwelijken, onkunde en dikwijls verdierlijking door het misbruik van sterken drank, ziedaar het schouwspel dat iedereen dagelijks onder de oogen kan krijgen. Aan de werkgevers is deze toestand zeer goed bekend, zij kunnen even wel het werken van kinderen in fabrieken niet tegengaan, zoolang geen algemeene maatregel dit voor alle industrieeien onmogelijk maakt. Het eenigste middel tegen dit misbruik zijn wettelijke bepalingen, waarbij de arbeid van kinderen in fabrieken wordt gerereld, gepaard met eene strenge controle op de naauwkeurige toepassing. Het beginsel, in het wetsontwerp van den heer van Houten uitgesproken, verdient daarom met belangstelling te worden overwogen. Aan dit beginsel geeft het hoofdbestuurook namens de geheele vereeniging, volkomen zijne adhaesie. Wanneer de werkplaats voor de kinderen gesloten is, vertrouwt men dat de school beter door hen bezocht zal worden. Ernstig wendt het hoofdbestuur zich tot UEd. met het verzoek om dit wetsontwerp met uwe goedkeuring te bekrachtigen." Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 84 tot 96 volwassen personen en 31 tot 39 kinderen. In het kiesdistrict Alphen zijn als leden der provinciale staten van Zuidholland herkozen de hh. K. N. Hengeveld en J. Herrewijn Jz., in het kiesdistrict Zoetermeer is gekozen de heer mr. J. G. Patijn en moet er eene herstemming plaats hebben over de hh. mr. P. D. Kley en J. H. C. van der Kun. Blijkens een berigt van het Nederlandsche consulaat te Elmina van 2 April, zijn de kustplaatsen tusschen Cape Coast en Assynie voorloopig voor den handel opengesteld, in afwachting der definitive opheffing van de blokkade. Den 8eo dezer vertrok het stoomschip Warrior van hier naar Batavia, en het stoomschip Prins van Oranje van Port-Said naar Nieuwe Diep. Men verneemt dat in Amerika een effect is aangehouden, dat afkomstig is van de vermoorde weduwe van der Kouwen. Volgens De Tijd. hebben de genealogische studiën van den heer Everts, directeur van het seminarium te Rolduc, aan het licht gebragt, dat Z. M. de koning in regte lijn afstamt van keizer Karei den Groote. Aanleiding tot deze studiën moeten gezocht worden in de bijzonderheid, dat niet min der dan vijf der onmiddellijke voorouders van Z. M. den koning, allen her togen en hertoginnen van Limburg, in de oude abdij-kerk Van llolduc begra ven liggen. /-Het werd ons vergund, zegt genoemd blad, een prachtig album in oogenschouw te nemen, waarin de gansche stamboom, van den grooten keizer regtstreeks opklimmende tot Z. M. onzen koning, op acht folio perkamentbladen is voorgesteld, en dat, naar wij vernemen, Z. M. den 12dtB Mei a. s. ten geschenke zal worden aangeboden. Tc Rotterdam is eergisteren nacht een stoute diefstal gepleegd. Door het uitsnijden eener ruit heeft men zich den toegang verschaft tot het ge bouw, waarin de beide stoombrandspuiten der gemeente zijn geplaatst, en j van die spuiten heeft men verschillende koperen en ijzeren stukken afgeno men en ontvreemd. Een dier spuiten is zoozeer beschadigd, dat zij gedu rende eenige dagen onbruikbaar is. Naar men met zekerheid verneemt zal voor de aanstaande feesten te Amsterdam het garnizoen aldaar worden versterkt met een detachement van 150 man van het 3e reg. infanterie uit Bergen-op-Zoom, een detaehement van het 6e reg. infanterie van gelijke sterkte uit Breda en een detachement van het 4e reg. infanterie uit Haarlem van ruim 50 man. Die troepen zullen na afloop de feesten naar hunne garnizoenen terugkeeren. Ten opzigte van de Amsterdamsche beurs is, met wijziging van vroegere besluiten, het volgende vastgesteld. Maandag 11 Mei. Effecten zonder offi ciële notering. Granen, zaden, of olie (volgens besluit van de meeste koop lieden en makelaars) geen notering. Dingsdag 12 Mei. Gesloten koopmans beurs. Woensdag 13 Mei. Effecten met officiële notering. Granen, zaden of olie zonder notering, Te Amsterdam geeft de werktuigkundige G. Sardemann, in de St. Luciënsteeg, een konings-borstbeeld te aanschouwen met beweegbare oogen. liet beeld is in een lauwerkrans gevat, gedekt door de koninklijke kroon en omstuwd door bloemslingers, alles doorschijnend verlicht: terwijl een verborgen schijf, die door hetzelfde raderwerk in beweging wordt gebragt, bij afwisseling een rooden, witten, blaauwen en oranjc-gloed afwerpt. Te Amsterdam zijn door de kiesvereenigingen Grondwet en Burgerpligt vergaderingen gehouden, waarin is beraadslaagd over het vroeger vermelde schetsprogramma voor de liberale partij, ontworpen door de hh. J. W. Tijdeman c. s. In de vergadering van Grondwet nam men met 14 tegen 10 stemmen de wenschelijkheid aan van zamenwerking, tnsschcn de liberale kiesvereenigingen in Amsterdam op een programma. Met 12 tegen 10 stem- men beantwoordde men ontkennend de vraag, of men daartoe tot grond slag zon nemen dit ontwerp-programma. Het bestuur kreeg in het algemeen volmagt een programma te ontwerpen, waarvan evenwel dit programma niet tot basis kan worden genomen. In de vergadering van Burgerpligt S werd eene motie aangenomen strekkende om het programma te stellen in handen van het bestuur, ten einde daarover een zaakrijk praeadvies te ge ven, vooral inet betrekking tot de vraag, in hoever het strookt met de be ginselen van het reglement. De officier van justitie te Hoorn heeft berigt, dat in het arrondisse ment aldaar in de maand April jl. zijn in beslag genomen: te Nieuwendam een valsch 25-centstuk met de beeldtenis van koning Willem II en het jaar tal 1848; te llpendam een valschc gulden, als voren; te Hoorn een valsche gulden met hel beeld van koning Willem III en het jaartal 1866; in de Beemster een valsche halve gulden, als voren en het jaartal 1063; te Edarti een valsch 25-centstuk met de beeldtenis van koning Willem II en het jaar tal 1848, en te Hoorn een valsch 25-centstuk als voren en het jaartal 1849. Men meldt uit Leeuwarden: De heeren commissaris des konings, F. de Boer en D. D. Breuning, leden der gedeputeerde staten, en de griffier dér staten zullen zich in de volgende week naar Amsterdam begeven omnamens de provinciale staten van dit gewestaan Z. M. den koning een adres van hulde aan te bieden. Naar men verneemt is door voogden van het St. Anlhony-gaslhuis alhier besloten om ter gelegenheid van de feestviering op den 12d,B dezer aan de 8 bedeelden in deze gemeente eene kleine versnapering te bezorgen. Aan de onderscheidene armbesturen moet daartoe reeds eene niet onaanzienlijke som ter hand gesteld zijn.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5