Door de sergeant Bimhof, de Reus, Hoogeboom, Noorduyn, Opstelten en Wiersma, allen van het instructie-bataillon te Kampen, is met gunstig gevolg examen afgelegd voor den rang van tweeden luitenant der infanterie bij het leger bier te lande. Het kamp te Zeist zal in de maanden Junij en Jnlij betrokken worden door het bataillon mineurs en sappeurs en :.i de maanden Augustus en Sep tember door eenige compagnien van de regimenten vesting-artillerie, de artillerie-instructie-compagnie, alsmede een halve compagnie van het batail lon mineurs en sappeurs. De monitors Krokodil, Heiligerlee en Tijger zijn van Hcllevoetsluis naar Vlissingen vertrokken, ten einde aldaar bij de aankomst van Z. M. den keizer aller Russen tegenwoordig te zijn. Voor hetzelfde doel zal waar schijnlijk ook het raderstoomschip de Valk derwaarts vertrekken. Volgens een berigt van den Nederlandschen consul te Port Louis, van 4 April, is een lievige orkaan, die op Mauritius gewoed heeft, oorzaak dat de oogst van het suikerriet aldaar, welke op 130,000 tonnen geraamd was, 30 a 40 pCt. minder zal opleveren. Naar men uit Vlaardingen meldt is omtrent de in dit jaar te houden haringjagerij bepaald, dat 5 schepen de jagerij zullen uitoefenen, en wel 2 loggers en 3 hoekers, waarvan het vertrek is bepaald van 1 tot 15 Junij. Den lOd'o Julij zal de jagerij geëindigd zijn en de schepen met eigen vangst zullen 21 Julij daaraanvolgende mogen binnenkomen, tenzij er schepen zijn die 10 last haring, eigen vangst, aan boord hebben; in dat geval vervalt die bepaling. De kamer van koophandel te Schiedam heeft bij de tweede kamer een adres ingediend, waarbij verzocht wordt, dat het ontwerp tot afschaffing van den zeepaccijns en tot verhoogiug van den accijns op het gedistilleerd, wat dit laatste betreft, niet worde aangenomen. Als redenen daartoe geeft de kamer op, dat de verhooging der reeds zware belasting op het gedistil leerd nadeelig zal zijn voor een belangrijken tak van nijverheid en ook voor den landbouw, die de spoeling noodig heeft, en voor den handel. De verspreiding van schadelijke mengsels en smokkelhandel zal er door worden bevorderd, bovendien is de accijns in dc twee laatste jaren over 41000 HL. meer dan vroeger geheven, waaruit de schatkist reeds een bate van ruim 2% millioen heeft getrokken, terwijl de geheele zeepaccijns nog geen 1% millioen opbrengt. Te Rotierdam is gisteren door een schipper uit de Vest nabij den Doele een naakt kinderlijkje opgevischt. De diamantwerkers te Amsterdam zullen den koning een eigenaardig geschenk aanbieden. In een blaauwfluweelen albumdat de namen der ge vers bevat, zijn penteekeningen verzameld, door den heer Sequeira vervaar digd, welke de werkzaamheden, aan het diamantvak verbondenvoorstellen. Op het fluweel prijken een ruwe, een gekloofde, een gesneden en een ge slepen diamant. Volgens het N.v.d.D. worden te Amsterdam. Ier deelneming aan den schietwedstrijd door //Neêrlands burgerwacht" aldaar bij gelegenheid vau 's konings jubilé te geven. 50 man uit Luxemburg en 2000 man uit België l verwacht. Alleen uit Brussel komen 600 gardes civiques, 100 artilleristen en 50 chasseurs éclaireurs, onder hevel^. van den kolonel van Ilumbeeck. i Genoemd blad zegt nog: De tallooze aankondigingen in de Amsterdamsche bladen, waarbij tot ontzaglijk overdreven prijzen logies, kamers voor het aanschouwen van op- en inlogt, staanplaatsen zelfs worden aangeboden, doen onwillekeurig denken aan hetgeen verleden jaar te Weenen voorviel. Hok daar zou het onderdakkomenvolgens de aankondigingen, met groote i geldelijke offers moeten gepaard gaan, en het gevolg was. dat "de wereld" I zich liet afschrikken en er. aanvankelijk althans, om zoo te zeggen niemand kwam. Zonder te willen beweren dat het hier bij ons feest eveneens zal gaan. achten wij het niet onmogelijk dat die schrikverwekkende aankon digingen een tcgenovërgestelden invloed zullen uitoefenen van hetgeen men wenscht. Bezitters van kamers en andere gelegenheden zouden wel doen niet »het onderste uit de kan" te begeeren; het bekende deksel is er nog. steeds. 'sGRAVENHAGE. 7 Mei. Z. M. heeft vergunning verleend aan den lieer L. Mulder, eervol ont-fï slagen majoor der infanterie, te Utrecht, tot het dragen der versierselen van ridder der Kroonorde 4e kl., hem door den koning van Prnisscn, keizer van Duitschland geschonken. Tot burgemeester der gemeente Zwartewaal is benoemd de heer G. L. W. Ridder, in de plaais van den heer 11. W. Croes, aan wicn op zijn ver zoek eervol ontslag is verleend. Z. M. heeft de kolonels A. G. Visée en C. C. Coxbeiden van den staf der artillerie, respectivelijk inspecteur der draagbare wapenen en direc teur der pyroteehnische school tevens inspecteur der buskruidlabricaiie. als- mede de majoors N. A. Boom, van het 1' reg. vesting-artillerie, en W. J. J. Verkouteren, magazijnmeester der artillerie le klasse te Geertruidenberg eerstgenoemde op zijne aanvrageop pensioen gesteld. Z. M. heeft benoemd; bij het wapen der artillerie tot kapitein 2e kl. IID. ordonnance-oflicicrden ltn luit. J. li. N. baron Sirtema van Grovcstins, van den grooten staf', thans voor den lijd van twee jaren gedetacheerd hij het leger in O. I.; tot l,n luit. den 2"" luit. J. B. dc Mesquita, onlangs van de landmagt in West-fndië bij het leger hier te lande overgeplaatst; de 2' luit. P. de Wijs en F. van Exter, van bet wapen, voor den tijd van twee jaren gedetacheerd bij het leger in O. 1, Rij den staf van het wapen: tot directeur der pyroteehnische school te vens inspecteur der buskruidfabricalic, den majoor J. 11. Méursinge, van het 3e reg. vest.-art.: lot majoor, inspecteur der draagbare wapenen, den kapitein J. J. Bergansius, v3n het le reg. vest.-art.; tot kapitein 2' kl. den J 1 luit. J. C. Altink, van het 3e reg. vest.-art., chef der patroonfabriek bij de pyroteehnische school; tot majoor den kapitein M. C. F. Simon, van den staf, voorzitter der commissie van proefneming; tot magazijnmeester der art. 1' kl. den kapitein H. A. Kuster, magazijnmeester der art. 2' kl. te Utrecht; tot kapitein magazijnmeester der art. 2e kl. te Geertruidenberg, den leD luit. T. J. Jans, van het 2® reg. vest.-art. Bij het reg. veld-artillerie, lot majoor den kapitein J. G. C. van Dijk, van het 2' reg. vest.-art.tot le luitenants de 2e luitenants N. J. A. P. H. van Es en P. C. J. Visser, beiden van het corps. Bij het le reg. vest.-art., tot majoor den kapitein M. J. van Nieuwkuyk, van het 2e reg. vest.-art.; tot kap. 2e kl. den 1,B luit. W. P. Stakman, van het corps. Bij het 2ereg. vest.-art., tot kap. 2e kl. den ltB luitt. J. G. van Gennep, van het corps pontonniers en P. J. Kallenfels, van het reg. veld-art.; tot len luit. den 2" luit. II. J. J. van Eyk, van het corps; bij het 3e reg. vest.-art., tot kap. van de 2e kl. den 1" luit.-adjudant J. J. Schluiter. van het reg. veld-art. De kapitein-luit. ter zee W. F. H. Cramer wordt eervol ontheven van het bevel over het schroefstoomsehip Kijkduin, met den dag volgende op dien van de aankomst te Paramaribo van den luit. ter zee lc kl. J. P. van Rossum, aan wien met dat tijdstip het bevel over genoemden bodem wordt opgedragen. Z. Exc. de minister van oorlog heeft heden aan eenige generaals, hoofd en mindere officieren, die bij de laatste promotie een hoogeren rang ver wierven. audiëntie verleend. De tweede kamer heeft in hare zitting van heden aangenomen de wets-ontwerpen tot beschikbaarstelling van de gelden wegens door het departement van oorlog gedane verstrekkingen, dienst 1674, en tot wijzi ging van hoofdstuk VIII der slaatsbegrooting voor 1873. Vervolgens zijn de algemeene beraadslagingen aangevangen over het wets ontwerp tot wijziging der bepalingen van het Burgerlijk Wetboek over de beperkte handligting. Daarover voerden het woord de heeren van Zinnicq Bergmann, van Baar, van Lyndenvan EekGodefroi en de Bieberstein. Morgen is de minister van justitie aan het woord. Aan het diner door Z. K. H. prins Hendrik gisteren ter eere van H. K. ff. prinses Elisabeth, aartshertogin van Oostenrijk, gegeven, is deelgenomen door Z. M. den koning. II. M. de koningin, HH. KK. 11H. den prins van Oranje en prins Alexander, die daartoe uit Leiden was overgekomen. De aartshertogin is heden ochtend uit de residentie naar Duitschland vertrokken. H. M. de koningin begeleidde de prinses lot Arnhem; insgelijks de gezant van Z. M. den keizer van Oostenrijk alhier. Naar men zegt zou de hertog van Edinburgh, schoonzoon van den Czaar. hier tc lande komen om den keizer van Rusland te begroeten en naar Engeland te geleiden. Het feestbanket, door de gemeente op Dingsdag 19 Mei fill. MM. den koning en de koningin aan te bieden, zal gegeven worden in de groote eetzaal van het gemeente-badhuis te Schcveningen. Het aantal genoodigden zal 130 bedragen, waaronder de ministers, de buitenlandsche gezanten, 1 eenige militaire autoriteiten en onderscheidene leden der hofhouding, allen met hunne dames. j Gisteren avond had in het locaal "de Vereeniging" eene bijeenkomst plaats van het meerendeel der ledendie zich oorspronkelijk opgewekt ge voeld hadden tot de vorming van eene burger-eerewaeht te voet zamen te werken. Hoewel het vroeger gekozen bestuur zich onverwacht aan de zaak had onttrokken, meende de leider der vergadering, de heer Grandia. dat het thans door de opgekomen leden definitief behoorde te worden be slist of men zich, na de veelvuldige ondervonden teleurstelling en tegenkan ting, nog als geconstrueerde burger-eerewacht zoude aanmelden dan wel het plan verder opgeven. Na,, langdurige bespreking werd door de aanwezigen besloten zich des noods geheel afgescheiden van gelijksoortige eerewacht te constitueren en werd aan een zevental regelings-commissarissen de verdere uitvoering hiervan overgelaten. Naar men verneemt zou de burger-eerewacht te paard zich reeds afzon derlijk aan den burgemeester hebben aangemeld. Als eene bijzonderheid wordt gemelddat alléén de firma wed. N. E. Davidson, costumier te dezer stede, voor niet minder dan 22 gemeenten de costumes heeft geleverd ten behoeve van opiogten bij gelegenheid van het krooningslcest. Curieus is hierbij, dat te Nicuwediep in zoodanigen optogt o. a. zullen vertegenwoordigd zijn de hoofden der twaalf stammen Israels, in historische kleederdragt naar de bijbelsche overlevering, gaande onder een soort van troonhemel. IRJITKM-ANIKSCIirc RKRK'.TKN. ENGELANB. LONDEN6 Mei. In het lagerhuis heeft, gelijk bekend is, de lieer Kinnaird aan dc rege ring dc vraag gedaan wat de Britsche regering gedaan had om hare uil het tractaat met Atchin van 1819 jegens dien staat voorvloeijende verpligtingen na le komen in den door Nederland met Atchin gevoerden oorlog. De heer Disraeli gaf op deze vraag het volgende antwoord: Deze vraag raakt aan vele ingewikkelde transactiën. Voor heden behoef ik alleen te verklaren, dat. met betrekking tot het tractaat van 1819 met den Sultan van Atchin, en de daaraan voorafgegane en daaruit gevolgde verschillende ingewikkelde transactiën, wij van meening zijn, dat het, naar artikel 1 van het tractaat van 1871 tusschen Hare Majesteit en den koning der Nederlanden, voor ons onder de bestaande omstandigheden zedelijk onmogelijk zou zijn, in Atchin bemiddelend op te treden. Blijkens een officieel rapport van den toestand van het lager onderwijs in de Vereenigde Staten wordt het getal kinderen, welke den schoolleeftijd hebben bereikt, op 14% millioen geschat. Het onderwijzend personeel telt een rond cijfer van 225,000 personenen de jaarlijksche kosten bedragen 95 millioen dollars. In den staat New York zijn 1 millioen leerlingen op de scholen van lager onderwijs, welke in 12000 inrigtingeu van 28000

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2