LEIDSCHE COURANT, 1°. 108. VRIJDAG 8 MEI. STADS-BERICHTEN. B1NNENLANDSCIIE BKRiGTIiN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het l er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor [2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke novimers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de wet van den 11 April 1827 Staatsbln°. 17), een aan vang zal worden gemaakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van de genen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1840 tot 1848 ingesloten, welke zich hier tér stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hehhen nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen, zullen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hun nen ouderdom behoorenterwijl de geborenen in het jaar 184:9 zullen worden geplaatst io een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1874 en het tiende, of dat der geborenen in 1839, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrij-ingingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad n". 6), zullen worden geopend op Vrijdag den 15 Mei aanstaande, en op den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dal derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den len Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai ren, welke hun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getre den), bij ontdekking, alsnog achter de teekening tot sluiting, door bet hoofd van de Regeering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schut tersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon~ der lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aan zien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebracht te wordenalles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krachte der wet van den 31 December 1832, Staatsblad n°. 67), op hen mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zoo\eel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand)van heden af, van des voor- iniddags 10 tot 's namiddags 4 uurterwijl zij, welke elders geboren zijn, zich dat be wijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoor delijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gernis zijner geboorte-akte, door eene verkeerdp opgave van het geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij bij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens het straatnomvier hunner woningliun beroep en dat hunner ouders, zoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijn, en in liet eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwelijksregisfer te voorzien, om daarop door den lieer der gebuurte, waarin zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeerenteneinde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van des voormiddags 10 tot 's namiddags 4 uur. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis, en wel: Op Vrijdag den 15 Mei 1874, de bewoners van Wijk I, II en III; Op Zaterdag devi 16 Mei 1874, de bewoners van Wijk IV en V, Op Maandag den 18 Mei 1874, de bewoners van Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Dinsdag den 19 Mei 1874, de bewoners van Wijk VII en VIII: telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; met uitnoodigingom op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangèduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achterblijven Zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopcn, nader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit van den 7 September 1828 Staatsbln°. 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaars met kind of kinderen, in het afgeloopcn jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schutters- rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te melden des voormid dags tusschen 10 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang der inschrijvingen dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaandezullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mocht zijn verzuimd, en hij dientengevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt, en aan de Rechtbank ingezondenten einde op de nalatigep toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 (ófnam n°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ100, en eene gevangenisstraf vari ter» langste veertien dagen, hetzij afzonderlijk, ofwel beide de straffen te zamen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, y. d. BUANDELER, Burgemeester. Leiden, 1 Mei 1874. E. KIST, Secretaris LEIDEN, 7 Mei. Van de 1065 kiesgeregligdcn voor de verkiezing van leden der provin ciale staten van Zuidholland zijn heden ingekomen 365 stem briefjes. In de gisteren gehouden vergadering der commissie voor het gedenk- teeken van »Leidens ontzet" werd door den voorzitter medegedeeld, dat door hem ontvangen en aan den penningmeester ler hand gesteld was de som van ƒ1953.43, zijnde de zuivere opbrengst der loterij, onlangs door de damescommissie hier ter stede ten behoeve van het gedenkteeken gehouden. De vergadering, erkentelijk voor deze zoo belangrijke bijdrage, besloot aan de damescommissie een dankadres te rigten voor hare krachtige medewer king, die met zulk een uitstekend gevolg mogt bekroond worden. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de gezamenlijke gel den waarover de commissiena aftrek van alle tot hiertoe gemaakte on kosten, te beschikken heeft, thans de som van 14200 bedragen. Tevens werden in deze vergadering de wapens en opschriften vastgesteld, die op het gedenkteeken zullen worden aangebragt. Wrj hopen die morgen mede te deelen. Vroeger is verzuimd te berigten, dat van den heer Goedeljee, pliotograaf alhier, eene bijdrage van 25 bij de commissie is ingekomen, als gedeelte lijke opbrengst van de door hem uitgegeven photographische kopie van de bekende schilderij op het stadhuis. Door den dood is weder het vaderland van een zijner geleerdste man nen en de wetenschap van een harer sieraden beroofd. De heer dr. Taco Roordahoogleeraar bij de rijks-instelling voor het onderwijs in de Indische taal-, land- en volkenkunde alhier, overleed eergisteren, na eene lansdnrige ongesteldheid, in den ouderdom van ruim 72 jaren. Reeds vroeg onder scheidde hg zich door eene grondige beoefening derSemilische talen en onaf gebroken waren daaraan, en later ook aan die der Javaansche taal en let terkunde, zijne studiën gewijd. Hoe hij als leeraar in die vakken eerst aan het athenaeum te Amsterdamen vervolgens aan de rijks-instellingen te Delft en te Leiden, ter bevordering eener degelijke studie, gewerkt heeft, zullen zeer zeker zijne leerlingen zich met dankbaarheid herinneren. Van zijne veelomvattende kennis en grondige studie getuigen niet minder de werken op taalkundig en wijsgeerig gebied, door hem in het licht gegeven; deze zullen zijn naam in eere doen blijven. Bij de heden ten dienste der marine te AmsterdamWillemsoord en Hellevoetsluis aan het dep. van marine gehouden aanbesteding van verschil lende artikelen, 74 nommers, waren onder de minste inschrijvers: voor vlaggedoek van Hartrop en Zoon ad ƒ4436.38; voor lakens J. Scheltema Jz. voor ƒ1134.56; voor saai Clos en Leembruggen ad ƒ3514. Voor het geneeskundig gedeelte van het staatsexamendal 25 Mei te Amsterdam zal aanvangenhebben zich in het geheel 57zoo burgerlijke als militaire, candidaten aangemeld. Het sloomschip Prins van Oranje, kapt. Aukes, van Batavia naar Nieuwe Diep, is eergisteren Ie Suez aangekomen en des namiddags leji 3 nre het Kanaal ingegaan. De minister van oorlog heelt bepaald dat de vroeger gegeven voor schriften omtrent de vrijwillige verbindtenis van milicien-korporaal ook van toepassing zijn op de milicien-sergeanten, zoodat, wanneer een milicien korporaal of sergeant met eene vrijwillige verbindtenis als soldaat overgaat bij een ander corpshjj daardoor de aanspraak niet verliest pp de premie van ƒ300.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1