voor de acle in de gymnastiek 3 vrouwelijke candidalen, die alle werden toegelaten, te weten: mej. B. E. P. Groosjohau, W. S. Kalf, T. C. Leeuwen dal, uit 'sHage. Ook werden geëxamineerd 5 candidaten voor de acte in liet teekenen (mannen), 4 werden algewezen, 1 toegelaten, te weten: W. P. Hillen, uit 'sHage. Voor de vrouwelijke handwerken werden geëxamineerd 13 candidaten; 1 trok zich terug, 3 werden afgewezen en 9 toeglaten, als: mej. B. W. H. P. van Breeinen (voor nut), A. C. Pickhardt (voor smaak), M. A. W. Reule (voor nut), E. Schouten, C. II. Thiery (voor nul) en M. van Werkhoven, allen uit 'sHage; J. B. van Eek. uit Loosduinen, C. II. Pontier, uit 'sHage, zoomede mej. C. H. Verwoht, uit 'sHage. Het stoomschip ffarrior. van Nieuwe Diep naar Batavia, is gisteren morgen tc Port-Saïd aangekomen en zou heden van daar vertrekken. Door het hoofd-comité in Nederland van het Roode Kruis is aan de comité's en correspondenten eene circulaire gerigt, houdende wederom eenige mededeelingen uil Indië. Daaraan ontleenen wij het volgende: Van hel centraal-comité te Batavia werden, onder dagteekening van 5 en 14 Maart, de volgende berigten ontvangen. De aanvoer te Padang van zieken en ge kwetsten nam zoo belangrijk toe, dat het comité aldaar met aandrang aan het centraal-comité om toezending van versnaperingen vroeg. Hieraan kon niet voldaan wordenuit hoofde de toen op vertrek staande Padangboot eene groote hoeveelheid goederen moest afwijzenmaar de collectie werd gereed gehouden voor de eerstvolgende gelegenheid. Daar ook te Batavia zieken en gekwetsten van de 2' expeditie naar Atchin aankwamen, trad het centraal-comité aldaar weder handelend op. In den avond van 1 Maart en des ochtends van den volgenden dag werden de lijders, in het hospitaal alhier van Atchin aangekomen, door het lid-secretarisbij verhindering van den president, van wege het centraal-comite bezocht, en werd door hem onderzoek gedaan naar hetgeen van wege hel Roode Kruis zou kunnen worden verstrekt. Bij het eerste bezoek was de geneesheer der wacht, dr. E. de Wolfl', tegenwoordig en bij het bezoek van den volgenden morgen de chef der geneeskundige dienst, kolonel B. E. J. 11. Becking, de officier van gezondheid der 1' klasse A. 11. A. Gobée, de directeur van het hospi taal de heer E. J. L. llerens, benevens de officieren van gezondheid A. Cochius en J. B. Üumont. Zonder onderscheid betuigden de lijders als uit één mond, reeds te Atchin of wel te Padang de weldaden ondervonden of bijgewoond te hebben van de werking van het Roode Kruis, en dat zij uiterst tevreden waren over de behandeling in het hospitaal alhier. Met ge noemde heeren werd overwogen wat ter versnapering en tot tegengaan der j verveling van de lijders in het hospitaal van wege het Roode Kruis gedaan zou kunnen worden. Als een gevolg daarvan werden verschillende artikelen naar het hospitaal gezonden, om door de goede zorgen van den heer llerens geregeld verstrekt te worden. Den 27<° Januarjj 1874 werden eenige vruch- j ten, nipablad en andere versnaperingen verstrekt aan alhier van Atchin teruggekeerde zieke dwangarbeiders. Op den 13dtn Maart jl. werden 90 lijders in het hospitaal opgenomen. Met het stoomschip Soerabaija werden op 16 Maart jl. naar Atchin ge- zonden: 2500 pompelmoezen, 2700 sinaasappelen, 3000 citroenen en 2 kisten lectuur. De heer G. von Bultzingslöwen, een der gedelegeerden van het Roode Kruis, had een vroeger vermelde verzameling ontvangen, en noemde haar prachtig en hoogst welkom. De voorraad pijpen was geheel uitgegeven, en er waren te Batavia niet meer te verkrijgen. Dit gaf aan- j leiding tot een telegram naar het hoofd-comité om 10000 houten pijpen te zenden, waaraan binnen kort zal worden voldaan. Het spreekt van zelf, dat ook naar Makassar in de noordelijke streken van Celebes versnaperin gen werden gezonden. Aan de lijders werd in de hospitalen schrijlgereed- schap verstrekt, ten einde aan hunne betrekkingen van zich te doen weten, j De verpleegden ontvingen met graagte van eenige boekhandelaren en ande- i ren gelezen jaargangen van Engelsche, Fransche en Duitschc illustraliën, die wegens de platen het meeste afleiding verschaften. Aan zoodanige lec- tuur was steeds behoefte. Het hoofd-comité kan met genoegen mededeelen, dat geldelijke bijdragen j van de comité's en van vele bijzondere personen voortdurend inkomen, en met de grootste erkentelijkheid ontvangen worden. Op die wijze voort gaande, zal het hoofd-comité aan de aanvragen uit Indië steeds geregeld kunnen voldoen. Het U. I). meldt: Wij vernemen dat de heer Loyson (pater Hyacinthe) i langer te Utrecht vertoefd heeft, dan aanvankelijk zijn voornemen scheen, j Zaturdag heeft hij de pastoors der ottd-roomsche clerezy aldaar bij zich ont- vangen, die zich geruimen lijd met hem hebben onderhouden. Daarna be zocht hij, met een paar bestuursleden van Tlavra Ntnjra, den bisschop van Haarlem van genoemde gezindte, Ie Rotterdam woonachtig, en bragt hjj een bezoek aan 's konings commissaris in Overyssel, mr. P. B. baron Nahuys} die dringend verzocht had zich met den wereldberoemden orator te mogen onderhouden. Hij wordt te Utrecht terugverwacht en vertrekt dan verder naar België, waar tal van vrienden hem wachten. Onder de gesignaleerde personen, wier aanhouding wordt gelast, be vindt zich F. F. J. 11. Bussel, drukker en uilgever van 1'Ami du Limbourg en van den Nieuwsbodezich thans te Laudeken (België) ophoudende, we gens eene hem door de reglbank te Maastricht opgelegde cellulaire gevange nisstraf van drie maanden. Door het kieseollegic der Ned. herv. gemeente tc Amsterdam is tot predikant bij die gemeente beroepen d'. J. W. Felix, pred. te Utrecht. Aan liet station van den Rijnspoorweg te Amsterdam worden toebe reidselen gemaakt voor de komst van den keizer van Rusland. Het plan bestaat het gebouw geheel met groen en bloemen te versieren; het plankier wordt met tapijten belegd. De wachtkamers l»,e en 2de klasse worden gereed gemaakt voor eene waardige ontvangst der vorstelijke personen. Te Tiel is overleden de heer m'. W. F. C. van Lidth de Jettde, oud-lid der tweede kamer. Te Enschedé had dezer dagen de opening van het nieuw aangelegde Volkspark plaats. Bij die gelegenheid werd er een optogt gehouden. Alle fabrikanten namen er deel aan. Iedere fabriek had haar schild, hier en daar afgewisseld door andere schildeno. a. twee met het portret (levens groot) van den heer van Heek, die den grond voor het park heeft afgestaan. Hoewel het nog al sterk woei, gelukte 's avonds de illuminatie naar wensch. De straten, naar het park leidende, waren geheel versierd en geïllumineerd. Onderscheidene eerepoorten waren opgerigt. 's GRAVEN 11 AGE, 5 Mei. Z. M. heeft, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, aan H. Wein- holt te Amsterdam, wegens de redding van een drenkeling, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Aan de voor de dienst in O. I. bestemde soldalen J. Maul en C. B. B. von Winkler is vergunning verleend lot het dragen der Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frankrjjk in 1870/71. Bij kon. beslnit zijn benoemd tot commies der posterijen van de 2d« klasse, de heeren J. P. van Nieuwkuyck, J. 11. de Boer, J. de Vriese, L.J. van Ingen, E. W. L. Wuppermann, 11. Eekhout, G. van West en J. W. Vorster, thans commiesen der posterijen 3dt kl. Van de derde klasse, de heeren J. A. Seefat, A. J. A. baron Mulert, H. Helling en J. A. R. van Has selt. thans surnumerairs der posterijen. Door Z. M. zjjn de 2de luitenants A. F. Ballebréga, F. T. M. van Dul- leman en J. D. Klaasenvan het 5' reg. infanterie, in hunnen rang over geplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Ned. Indië, en is benoemd tot 2'1"1 luit. plaatseljjken adjudant 2de kl. te Grave de sergeant .1. A. Nuy. van het 3de reg. infanterie. De le luitenant L. Tissot van Patot is van het 4e reg. infanterie bij 'net departement van oorlog overgeplaatst, om aldaar werkzaam te zijn. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over het wets-voorstel van den heer van Houten. Art. 2, waarbij aan burg. en weth. de bevoegdheid werd verleend om voorwaardelijk ver gunning te vcrleenen om jongens van 10 tot 12 jaar in fabrieken aan den arbeid te stellen, werd verworpen met 50 tegen 18 stemmen. Op art. 3 werd aangenomen, met 43 tegen 28 stemmen, een amendement van den heer van Zuylen, tot het doen wegvallen der bepaling dat het verbod niet toepasselijk is op kinderen, die geregeld onderwijs ontvangen. Ten slotte is het wets-voorstel in zijn geheel aangenomen met 64 tegen 6 stemmen. Ingekomen is eene missive van den directeur van het kabinet des konings houdende kennisgeving dat Z. M. de leden van de tweede kamer en de grif fiers zal ontvangen ter aanbieding van het adres in de Nieuwe kerk te Am sterdam op den l2deo Mei des voormiddags. Z. K. H. prins Hendrik is heden morgen uit Amsterdam hier terug gekeerd. Gisteren middag kwam alhier aan H. K. H. aartshertogin Elisabeth van Oostenrijk, zuster van H. M. de koningin van België, vergezeld van een talrijk gevolg. Aan het station werd 11. K. H. verwelkomd door Z. M. den koning en If. M. de koningin. De vorstin heeft haar intrek genomen in het hotel Pattlez, alwaar IIH. MM. de koning en de koningin en Z. K. H. de prins van Oranje haar een bezoek bragten. Ter harer eer was er diner ten hove. Aan de paleizen van HH. KK. 11H. prins Hendrik en prins Frederik is een aanvang gemaakt met de toebereidselen voor de illuminatie in den avond van 15 Mei. Voor dat van prins Frederik zal o. a. een prachtig verlichte eereboog prijken. De aanstalten, die voor eene waardige viering in de resi dentie worden gemaakt, vorderen met rasscbe schreden. De hier ter stede gevestigde bloemkweekers zullen mede een bljjk ge ven van hun instemming met het aanstaand krooningsfeest. Te dien einde is besloten gezamenlijk op 15 Mei een pyramide van de schoonsle en zeldzaamste bloemen op te stellen, in het Lanee Voorhout bij den Kneu terdijk. Men is reeds begonnen het houten toestel voor de pyramide te plaatsen. lUJITKM-ANDSCIIE HKIIIC» I E BELGIË. De minister van bintienlandsche zaken heeft ter kennis van de bevel hebbers der corpsen van de burgerwacht gebragt, dat de Nederlandsche regering, door middel van ziin gezantschap te Brussel, de Belgische schut ters uitgenoodigd heeft deel te nemen aan den schietwedstrijd, die van den 13drD tot den I9d'n dezer maand, ter gelegenheid van het krooningsfecst van koning Willem 111te Amsterdam gehouden zal worden. De jury, belast met de toewijzing van den driejaarlijkschcn prijs van Nederlandsche tooneelletterkunde. voor 1871—73, heeft dien toegekend aan het historisch drama «Philippine van Vlaanderen; acht tafcreelen uit de ge schiedenis van het vaderland", door den heer D. üelcroix. ENG ELANB. LONDEN4 Mei. Aan H. M. zijn op het kasteel van Windsor door sir Bartle Frère en door den secretaris van liet zendingsgenootschap der Engelsche kerk voor gesteld dfe twee zonen van wijlen dr. Livingstone en Jacob Wainwright, de trouwe negerbediende, die Livingstone's lijk naar Europa gebragt heeft. Het lagerhuis heeft, zeer tegen den zin der regering, met eene zeer geringe meerderheid van stemmen, aangenomen een voorstel van het lid Synautot het subsidiëren der lersche zeevisscherijen en daartoe eene som van 20000 beschikbaar te stellen. De Times keurt dit besluit ten hoogste af. Dat blad zegt dat de lersche zeevisscherijen niet in verval verkeeren, maar dat zij door de lersche bevolking verwaarloosd worden. Wanneer er geldige redenen zijn, zegt het, waarom de Ieren hun beschikbaar kapi taal niet steken in ondernemingen tot visscherij, dan bestaan diezelfde rede-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2