uur'kmwvimiscitfc: ukiug s uy dat de regering voor eenigen tijd tol dit doel gelden heeft beschikbaar ge steld voor de hoogleeraren in de zoölogie aan de academiën, ook voor stu denten, die zich door wetenschappelijke kennis en ijver onderscheiden. Jhr. J. F. Ridder de van der Schtteren, te 's Hertogenbosch, heeft Donderdag 11., bij gelegenheid van zijn 50-jarige echtvereeniging met vrouwe S. H. M. van Bommel, aan de St. Janskerk een prachtig geschilderd ven ster geschonken. Aan de armen dier stad werden 1900 kaarten voor brood, benevens eene aanzienlijke geldsom verstrekt. 'sGRAVENHAGE, 4 Mei. Door Z. M. zijn benoemdtot substituut-griffier bij het prov. geregts- hof in Zuidhollaud de hh. mr. C. 11. Q. van Slryen, thans substituut-griffier bij het prov. geregtshof in Noordbrabant, en jhr. mr. F. A. P. Wittert, thans griffier bij het kanlongeregt. te Amersfoorttol plaatsvervangend kanton- regter te Nieuweramstel de heer mr. J. M. van Halmael, advocaat te Am sterdam; en tot plaatsvervangend kantonregler te Amsterdam (3de kanton) de hh. mr. J. G. A. Faber en mr. M. F. de Monchy, advocaten aldaar. Aan den heer mr. A. J. Enschedé is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregler te Haarlem. De officier van administratie 3e ld. II. Kits van Heiningen is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, en benoemd lot 2eD luit.-kwar tiermeester bij het leger in Ncd. ludië, en aan den officier van gezondheid 2kl. van het leger in Ned. Indië G. J. YVienecke-is, op zijn verzoek, eer vol ontslag uil de militaire dienst verleend. De 2e luit. bij het corps mariniers .43. A. G. de Petit wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord, ten einde hel bevel te voe ren over het op dien bodem ingescheepte detachement mariniers, ter ver vanging van den eervol ontslagen 2'° luit. bij dat corps N. van de Roemer; de luit. ter zee le kl. F. J. P. M. Mulder, dienende als eerste officier aan boord van hel ramschip Buffelwordt op non activiteit gesteld en vervan gen door den luit. ter zee lf kl. C. L. van Woelderen; de luit. ter zee2'kl. F. J. Beekman, dienende als eerste officier aan boord van den monitor Krokodil, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. P. Zegers Veeckens. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen over art. 1 van het wetsvoorstel van den heer van Houten en de daarop ingediende amendementen voortgezet en geëindigd. De heer Kuyper heeft zijn amendement ingetrokken. liet amendement van den heer van den Berch van Heemstede werd verworpen met 46 tegen 20 stemmen. De amendementen van de hh. van Kuylc en Gratama werden eveneens verworpen. Art. 1 van het wetsvoorstel werd daarop aangenomen met 40 tegen 26 stemmen. Morgen voortzetting. Uit officiële bron vernemen wij dat Z. M. de koning en H. M. de koningin aanstaanden Maandag den 11 dezer, met een talrijk gevolg, des, middags ten hall een ure per Hollandsche spoor de residentie zullen verla ten om ten half twee ure in Amsterdam aan te komen lot het doen van 11D. intogt. Het uur, waarop de vorstelijke familie den 15,Dte 's Ilage zal aankomen, is des middags om half een vastgesteld. Z. M. de koning zal den 26,n Mei a. s. uit de residentie naar het Loo vertrekken en aldaar tot medio Junij verblijven. H. M. de koningin woonde Zaturdag avond in den kon. schouwburg een gedeelte der tooneelvoorstelling bij door onderofficieren werkzaam bij het depart, van oorlog en van het reg. grenadiers en jagers ten bate der verminkte militairen in den Atchineschen krijg gegeven. Z. R. H. prins Hendrik vertrok heden middag ten 3 ure per IIolI. spoor wederom naar Amsterdam. H. K. H. de groothertogin van Saxen-Weimar, die het krooningsfeest met hare tegenwaordigheid zal vereerenwordt overmorgen hier ter stede verwacht. Heden heeft het geheele corps diplomatique namens het gemeentebe stuur te Amsterdam, de uitnoodiging ontvangen ter bijwoning van de gala voorstelling op 13 Mei in den stads-schouwburg te geven, welke vereerd zal worden met de tegenwoordigheid van Z. M. den koning. *3 tl K S, A 23. LONDEN 3 Mei. De keizer van Rusland en Sir Garnet Wolseley zullen benoemd wor den tot ecreburgers van Londen. Laatstgenoemde ontvangt van den ge meenteraad daarenboven nog een eere degen ter waarde van 100 Volgens berigten uit New-York strekt zich de overstrooming van den Mississippi over 14000 Engelsche vierkante mijlen (omstreeks 3ti millioen bunders) uit in de staten Louisiana, Mississippi en Arkansas en bedekt zij ten deele de beste katoengronden. De commissie van deskundigenwelke door de Peruaansche regering belast was met het onderzoek der nieuwe guano-lagen, heeft berigt dat de voorraad in de eerste opgavc.i veel te laag geschat was. De lagen bevatten volgens haar minstens acht millioen ton guano, in deugdzaamheid gelijk slaande met die van Guanape en Macabi. De officieren van het Brilsche oorlogsschip Petrel bevestigen dit berigt der deskundigen. V 21 A X li 11 2.3 K. De regering heeft alle afgevaardigden, die ons land bij vreemde rege ringen vertegenwoordigen of met militaire konimando's belast zijn, uilgc- noodigd bij de hervatting der parlementaire werkzaamheden naar Versailles le komen. - De Pays houdt staande, dat de graaf van Chamhord le Parijs is. In dien de prefect van policie er aan twijfelt, zegt het blad, dan gelieve hij slechts de omstreken van dc Rue Francois I te doorsnuflelen, in dc nabij heid van zeker klooster, waar de laatste der Bourbons wel eens voor altoos zou kunnen blijven. Van regeringswege zijn opgaven gedaan betreffende de uitbreiding van de tabakscultuur in Algeric. Die cultuur, welke aan gcenerlei belemmerin gen van staatswege onderworpen is, dan aan de bepaling dat de tabak aan de régie moet worden verkocht, werd aanvankelijk alleen door de inlandsche stammen gedreven, waarvan er enkele zeer veel zorg aan de teelt besteedden en goede merken afleverden. Eerst in 1844 begonnen daarvan de kolonisten werk te maken, en zij breidde zich spoedig zoo ver uit, dat in 1860 niet minder dan 2297 hectaren met tabak bezet waren. Hoezeer de tabakscultuur toegenomen is. en hoe verre het product zelf is verbeterd kan uit de officiële cijfers blijken. In 1871 werden aan de régie in het geheel 1,587,948 kg. Algerijnsche tabak geleverd; in 1872 bereikte de levering ongeveer het dubbel, 3,040,399 kg., nagenoeg ter helfte door de Europesche kolonisten en door de Arabieren geteeld. De prijs voor de soorten, voor eenige jaren slechts 65 fr. bedragende, was in 1869 tot een cjjfer van 78 fr. a 85 fr. gestegen, en beliep in 1872 90 fr. a 150 fr. Te Tours is een congres der provinciale pers. t. w. van clericale en royalistische bladen in die provincie, gehouden. Er waren 22 katholieke bladen vertegenwoordigd bij de hoogmis, die aan het congres voorafging, en 28 bij het dejeuner, hetwelk onmiddellijk op de mis volgde. Daar, aan dat dejeuner, zegt de Univers, konden wij het best oordeelen over de een stemmigheid, waarmede de provinciale royalistische pers over de politieke quaestiën denkt. Allen wcnschten het eind van den voorloopigen toestand, het eind der dubbelzinnigheden, waaraan de regering zich schuldig maakt. Te Parijs is Maandag en Dingsdag het grootste gedeelte van het schil- derrjen-kabinet van den heer Wilson verkocht. De gezamenlijke opbrengst heelt nagenoeg 900,000 fr. bedragen. 38 schilderijen der Hollandsche school hebben opgebragt ruim 315,000 fr. waaronder een //buitenverblijf', van Hobbema, 69500, de //goudweger", van Metzu, 34000, de //boorden van den Rijn", van Wouwerman, 40000 fr. De Levant Hernld bevat eenigeberigten omtrent den nood, die in sommige gedeelten van Klein-Azië heerscht. In de provinciën Kastamouni en Angora sterft de bevolking van honger. Graan van zeer geringe quali- tcit, gerst en maïs, kosten ƒ90 lot ƒ96 de honderd pond. De bevolking is gedwongen' zich met bedorven graan te voeden. De plaatselijke autoriteiten hebben een groote fout begaan. Inlandsche kooplieden, die een tijd van gebrek vooruitzagen, hadden graan ingevoerd en dit bewaard om tegen een prijs te verkoopendie betrekkelijk hoog genoemd worden moest. De plaat selijke besturen hebben toen, ongetwijfeld met de beste bedoelingen maar ook in volkomen onbekendheid met de wet van vraag en aanbod, de koop lieden, die graan hadden ingevoerd, gedwongen dit tegen prijzen te verkoo pen, waarbij zij geene rekening maakten. Die tusschenkomst van regerings wege gaf een tijdelijke verligting, maar deze was duur gekocht, want nie mand wilde meer graan invoeren. Voor de Christenbevolking dier streken wordt reeds iets gedaan. Inlandsche kooplieden en Engelsche handelaren organiseerden te Galata een inschrijving, die ook in Engeland zelf reeds bijval vond. Evenwel hetgeen tot nu toe bijeen werd gebragt is als éen druppel in den oceaan. SPAKJE. Omtrent de krijgsverrigtingen van het leger nabij Bilbao wordt gemeld: Op 28 April, ten 1 uur, ontving Serrano kennis van het voornemen van Concha om met den aanval op Munecas den strijd te beginnen. Een uur daarna hoorde Serrano kanon- en geweervuur. Hij gaf toen dadelijk bevel tot den aanval op de Carlistische posilien ter linker- en regterzijde van Carretera de Sopuerta. De geheele artillerie opende haar vuur en de vijand beantwoordde dat met geweervuur uit zijne loopgraven en met zijne artil lerie geplaatst te San Predo, op de hoogten tegenover Pucheta en op an dere hooglen achter San Juliano. Generaal Laserna rukte vooruit over Carretera de Sopuerta; generaal Pallacios trok voorwaarts over de hoogten van Arzcnillas, ten einde het dorp Montellano te nemen. Tegelijkertijd volgde een ander balaillon den spoorweg om Les Cortes le vermeesteren. Na twee uur strijdens namen de troepen alle posiliën, die Serrano had aan geduid, met het oog op de hulp aan Concha te verleenen. Concha heelt berigt dat de regtervlcugel en het centrum van zijn leger las Munecas had den ingenomen; dat dc tweede afdeeling een bijna onoverkomelijk terrein ontmoet had, maar dat toch de vijand verdreven was. De hitte was zeer groot, de troepen hebben, zeer vermoeid, gekampeerd op de veroverde posiliën. DITITSCH LAND. De rijkswet op de uitoefening van kerkelijke ambten door onbevoeg den, zooals die iu den rijksdag is aangenomen, is door den bondsraad goed gekeurd en den keizer ter bekrachtiging toegezonden. OOST-I X DIE. BATAVIA. 28 Maart. Wij meenenzegt het Alg. D.v. IV. I.met zekerheid te wetendat eene som is afgezonderd of weldra afgezonderd zal worden voor het koningsfeest van 12 Mei. Omtrent de wijze, waarop die gelden zullen worden besteedis nog niets bekend. Door de onderwijzers in Indië zal Z. M. een allium met Javaansche landschappen en typen aangeboden worden. Het naar den koning genoemde gymnasium Willem III geelt een afzonderlijk aandenken en zal den feestdag bovendien vieren met een bal. Een groot aantal ingezetenen hebben gehoor gegeven aan het verzoek om in het societeisgebouw Harmonie bijeen te komen, ten einde zich tot eene commissie te vereenigen, om namens de burgerij een feestelijk ont haal aan de van Atchin terugkeerende troepen voor te bereiden. De Jav. Cour. meldt dat ovcrwijld en met kracht de hand zal worden geslagen aan het bouwen van een vuurtoren op Poeloe Bras, waar ook een steenkolen-depót zal worden opgerigt. Voorts behelst dat blad een besluit van 19 Maart, waarbij den generaal van Swieteu is toegestaan, aan onze militaire hoofdvestiging in Groot-Atchin, slaande op bet terrein van

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2