dat gedrukt wördt en aart de leden zal worden toegezonden. Ingekomen was eene missive van den heer mr. C. Cock, houdende kennisgeving dat hij de benoeming tot lid der interimaire commissie voor de bank van leening aanneemt, en eene missive van commissarissen der gasfabriek, houdende kennisgeving van het overlijden van den directeur dier inrigting, den heer 1'. F. W. de Timmerman, in Junij 1849 als zoodanig benoemd. De voor zitter deelde mede dat, volgens den rooster, de hh. Dercksen en Verster met hem hel stembureau zullen uilmaken bij de aanslaande verkiezing van leden voor de provinciale slaten. Tot hulponderwijzer aan de jongensschool der 2e kl. werd benoemd C. Goedeljee, en lot hulponderwijzers aan de school n°. 2 voor minvermogenden A. Waasdorp en P. de Jong. Aan L. P. Haring werd, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onderwjjzer der 2* kl. aan de school n°. 2 voor minvermogenden. Op het verzoek van de leden der vereeniging "Bouwkunst en Vriendschap", om aanwijzing van bouwterrein, werd, overeenkomstig de conclusie van het advies van burg. en weth., besloten de verzoekers te verwijzen naar het_ terrein dat eerlang beschikbaar zal zijn. De voordragt betrekkelijk de in schrijving in het grootboek van een gedeelte der kapitalen afkomstig vair de voormalige administratie der gasthuizen, en die betrekkelijk het Utrecht- sche jaagpad (adhaesie aan het voorstel van burg. en weth. van Utrecht, om zich tot den minister van binnenl. zaken te wenden, tot het overnemen door het rjjk van het onderhoud van dat jaagpad) werden aangenomen. De rekening van het geref. minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis over 1873, de rekening van de dienstd. schutterij cc een suppletoire staat van hcgrooling en staat van af- en overschrijving der begrooting van het H. G. of arme wees- en kinderhuis, dienst 1873, werden goedgekeurd, liet kohier der plaatselijke directe belasting voor 1874 werd goedgekeurd, nadat daarin, ten gevolge van ingekomen bezwaarschriften, eenigc wijzigingen waren ge- bragt. De aanslagen van P. M. Brulel de la Rivièrc. 0. A. Franchimon. 11. Wijnen en W. Werst werden verminderd en de aanslag van J. Muller van hw kohier geroyeerd. Voorts werden er geen termen gevonden om op de reclames van P. P. P. Kist en C. Colpa gunstig gevolg te geven. Het kohier werd vastgesteld lot een bedrag van 127,310.14. Op de verzoeken van D. W. Schuuring en P. Molenaar, ont afschrijving van plaatselijke directe belasting over 1873, werd gunstig beschikt. De voordragt betrekkelijk het onderhoud van riolen werd goedgekeurd. Dientengevolge is beslist dat het onderhoud der riolen niet komt ten laste van de belanghebbende eigenaars en zijn burg. en weth. gemagtigd voor dat werk te beschikken over eene som van ƒ5000, op de loopende begrooting daartoe uitgetrokken. De heer Eigeman vestigde bij deze gelegenheid de aandacht op hel weuschelijke om door middel van een stoommolen de stads-grachten te zuiveren. De voor zitter gaf hieromtrent te kennen dat dit punt nader bij het collegie van burg. en weth. in overweging zou worden genomen. Vervolgens kwam in behandeling de voordragt betrekkelijk de reorgani satie der kweekschool voor onderwijzers. De verordening voor die instel-, ling werd. op verschillende plaatsen gewijzigd, aangenomen, terwijl burg. en weth. zijn gemagtigd te trachten voor die instelling een rijks-subsidie te verkrijgen, minstens tot het bedrag van de kosten, die de daaraan te geven uitbreiding zal vorderen. Daarna was aan de orde de voordragt be trekkelijk de oprigting eener tusschenschool. De voorzitter deed mededee- ling eener ingekomen missive van de plaatselijke schoolcommissie, waarbij deze uitstel van de behandeling dezel' zaak verzocht, op grond dat zij, naar aanleiding van het rapport door de commissie van financiën uitgebragt, in verband met een nader voorstel van een harer leden, nog eene vergade ring wenschte te houden, welke vergadering, wegens de verpligte afwezig heid van den schoolopziener, ten gevolge van de examens te 's Hage, eerst beden kon gehouden worden. Op voorstel van den voorzitter werd dan ook besloten de behandeling dezer zaak uit te stellen. Ten slotte werd nog gunstig beschikt op het verzoek van B. H. Vos en Zn,, tot liet leggen van een stoep. Den 2,|en Mei zal van Rotterdam naar Batavia vertrekken het sloom-; schip Haupton, van de General Sleam-company. waarmede de gelegenheid is opengesteld tot het verzenden van aangeteckende en gewone brieven; monsters en drukwerken. De depêches worden ten 8 ure des avonds tert poslkantore aldaar gesloten. De laatste ligting der met die gelegenheid te 'verzenden brieven heeft alhier plaats des namiddags ten 3.10 ure. Door de provinciale commissie voor het lager onderwijs te 's Hage werden gisteren geexamineerd 9 vrouwelijke candidaten voor de acte in de Engelsclie taal. Er werden 4 afgewezen en 5 toegelaten, te weten: mej» A. B. W. R. van Hoëvell, M. A. S. Keller van Hoorn, J. VV. de Koningh eij S. .1. van Deventer, uit Dordrecht, en A. Verster. uit 's Gravesande. Yooij de hulp-onderwijzercssen-acte werden voorts geëxamineerd 23 vrouwelijk^ candidaten; 3 werden afgewezen en 20 toegelaten, te welen: mej. J. M, Mers, uit llillegersberg; W. A. Arentsma, uit Leiden; G. M. Beyl, J. C. Har» deman, W. F. Kromhout en II. van der Vliet, uit Gouda; S. Brandes, A, M. Hogcma. A. 11. L. M. Lampc, M. G. Lokermans, B. P. Mortelmans, M. W. Pesch. E. van der Poorten. A. G. Stronck en M. van der Werf, uit Rotterdam; J. H. Hendriks, uil Oegstgeesl; R. G. G. van liolthe, uit 'sGra vesande; D A. M. van 't Sant. uit Delft; B. W. Schuurman, uit Rijswijk; en P. van Tiflelcn. uit llellevoetsluis. 2. Exc. de minister van oorlog heeft openlijk zijne bijzondere tevreden heid betuigd aan den kapitein C. van Leinmcren, voor zijn lofwaardigen ijver en naauwgezettc pliglsbetrachting als plaatselijk adjudant (tevens waar nemend plaatselijk kommandant) te Wierickcrschans. Gelijke eer is ten deel gevallen aan de kapiteins Joost en van Rijen, en zulks voor de lofïe- lijke wjjze, waarop zij hunne betrekking, eerstgenoemde bij de normaal schietschool en laatstgemelric van regimenis-adjudant hebben vervuld. In een extra-poücieblaadje .verzoekt de officier'.van justitie te Amster dam de aanhouding van Jan Ruiger Sclntymer, Hendrikszoon, oud 24 jarea laatst kassier, lid der firma "Johan Herman Schuymer Zonen", kantoor gehouden en gewoond hebbende op de Keizersgracht te Amsterdam. Hij heeft den 18<|eB April jl. zjjn woonplaats verlaten met medeneming van een deel der gelden, welke aan zijne schuldeischers toebehoorden, en is den 19den April jl. te Antwerpen geweest. De Amst. Ci. verneemt, dat het geschenk, hetwelk van wege het groothertogdom Luxemburg Z. M. den koning bij het zilveren feest zal wor den aangeboden, bestaan zal in een prachtig bewerkt antiek schild, voor stellende de Aegis, het schild van Zeus door Hephaistos vervaardigd. Volgens de Arnh. Cour. was de overleden mevrouw Ekstein, die bjj testament haar vermogen aan de vrijmetselaren vermaakt heelt, niet wel bjj het hoofd. Bij gelegenheid van eene reis van Parijs naar Wurlemberg moet zij, naar men zegt, door een val of schok op een spoorweg in haar ver stand zjjn gekrenkt. Daarna is zij in Canstadt onder de hoede geweest van dr. Kürner. Zij was onderhevig aan zinsbegoochelingen. Zij leed zeer, doordien zijvoor hetgeen zij zag en de stemmen haar zeidenbij anderen geen geloof vond. Iii de gemeente Haarlemmermeer neemt de longziekte onder het rund vee toe. Te Vlaardingen is door de reeders besloten dit jaar weder eene ha- ringjagerjj te houden. Men verwacht ook dat van Maassluis vele reederijen tot die gemeenschap zullen toetreden. Uit Schoonhoven meldt men dat Zondag 11. aldaar plotseling is over leden de huisvrouw van zekeren schipper D. B Het schijnt dat daardoor eenige verdenking is ontslaan; althans, Dingsdag avond kwam aldaar de officier van de regtbank te Rotterdam, om een onderzoek in te stellen. Na de lijkschouwing ving een langdurig getuigenverhoor aan, dat tot zeer laat in den avond werd voortgezet. - Maandag avond had op de rivier voor Dordrecht een treurig ongeval plaats. Het van boven komende vaartuig Op Hoop van Welvaartschipper Swart, geladen met zand en steenen. kwam dwars tegen eene sleepboot, ten gevolge waarvan de vrouw van den schipper zoodanig tusschen den helmstok en de roef beklemd raakte, dat haar arm brak, haar het borst been werd ingedrukt en zij eene wond aan het hoofd bekwam. Reeds een half uur na het ongeval overleed de ongelukkige aan de bekomen wonden. Het bestuur van de Amsterdamsche afdeeling der Ned. vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft in een aanplakbillet bekend gemaakt, dat de opbrengst van den accijns op bet gedistilleerd in de drie eerste maanden van dit jaar reeds bijna ƒ200,000 meer bedraagt dan in die maan den van 1873, of daags ruim ƒ1029 meer. Te Nieuwe Diep is met het stoomschip Borneo aangebragt een prach tige koningstijger, voor het genootschap Natura Artis Magistra. te Amsterdam. Eenige officieren van het NQmeegsche garnizoen hebben der nagedach tenis van hun in Atchin gevallen krijgsmakker, den 1«» luit. der infanterie C. van Leeuwen, hulde gebragt door het plaatsen van een zwart marmeren steen met verguld inschrift, in het kerkgebouw der hervormden te Beek; i r" 'sGRAVENHAGE30 April. Z. M. heeft vergunning |verleend: aan den gouverneur-generaal van Ne- derl. Indië, den heer mr. J. Loudon, en aan diens adjudant, den luit.- kolonel der artillerie van het leger daar te lande, den heer J. I. de Roche- mont, tot het aannemen der versierselen respectiveljjk van grootkruis en van ridder 1* kl. der Hertogelijk Saksische Huisorde van Ernst, hun door den hertog van Saksen-Coburg-Gotha geschonken; aan den onder-intendant 2' kl. bij de militaire administratie van het leger in Nederl. Indië P. F. Kraal, en aan den officier van gezondheid 2e kl. bij dat leger dr. C. II. A. Wcsthofl", respectiveljjk voor zooveel eerstgenoemde betreft tot het aanne men der decoratie van ridder der orde van de Kroon van Italië, hem door den koning van Italië geschonken, en voor zooveel laatstgenoemde aangaat, tot het aannemen der medaille voor niet-strijdenden, ter herinnering aan den oorlog van 1870—71, hem door den Duitschen keizer, koning van Pruissen geschonken; en aan J. II. graaf van Rechteren Limpurg, teDalfsen, tot het dragen der versierselen van ridder 4* kl. der Kroonorde, hem door den Duitschen keizer, koning van Pruissen geschonken. Z. M. heeft benoemd: bij het wapen der artillerie, tot generaal-majoor. de kolonels F. van Exter, van den staf van het wapen, kommandant in de Nieuwe Hollandsche waterlinie bezuiden de Lek, en E. J. Jacobs, iuspecteur van het wapen. Z. M. heeft eervol ontheven van de waarneming der functiën van gou verneur der residentie den gepens. generaal-majoor F. H. baron, van Tnyll van Serooskerkenen met de waarneming dier functiën belast den geiieraal-majoor G. H. J. Michelhofï, benoemd plaatselijken kommandant der residentie. De luit. ter zee 2e kl. T. Dalhuizen en de adelborsten le kl. G. M. Kooy en jhr. D. van Heemskerck van Beest zijnop hun verzoekeervol uit de zeedienst ontslagen. Door Z. M. is bepaald dat in dit jaar de bjj art. 29 van het reglement voor hel kon. instituut voor de marine te Willemsoord bedoelde commissie tot bet afnemen van het eindexamen van de adelborsten der 2* kl. zal be staan uit: den heer J. M. Obreen, voorzitter der commissie tot het exami neren van zeeofficieren enz., als voorzitter; den kapitein ter zee R. L. de Haas, non-actief; den kapitein-luitt. ter zee A. Dronkers, kommandant van het stoomschip Valk, J. B. A. de Josselin de Jong, non-actief; en den luit. ter zee le kl. jhr. E. I'. E. de Stuers, lid der commissie tot het examineren van zeeofficieren enz., als leden. - Be minister van oorlog heeft op non-activiteit gesteld, op het daartoe door hen gedaan verzoek, den luit.-kolonel jhr. W. U. C. ridder van Rap- pard, van het 2e reg. vesting-artillerie, en den I'° luit. J. P. Wijnstroom, van het 3e reg. huzaren; voorts in active diénst hersteld: bjj het-personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, den officier van gezondheid 2e kl.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2