PEK TELEGRAAF. nit ile inrigling voor kunsimatfge vischieelt van Nalura Artis Magislra, te Amsterdam, in vrijheid gesteld. De vischjes hadden de grootte van 2 Ned. duim. -■ Het provinciaal archief van Friesland heeft dezer dagen van den heer mr. VV. P. Saulyn Kluit, te Amsterdam, een belangrijk geschenk ontvangen ii.l. een achttal brieven, gewisseld tusschen de staten van Friesland en den graaf van Leicester (1587). Maandag II. hebben twee gevangenen in hel tuchthuis te Leeuwarden een medegevangene, die als opzigter in de werkzaal dienst, deed. met een plank zoodanig op het hoofd geslagen, dat men voor zjjn leven vreest. •sGRAVENHAGE. 29 April. Aan den heer 11. van Es is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kantonregtcr te 'sGravendeel. - Aan den heer 11. Budde, ontvanger der registratie Ie Enschedé, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. In de zitting van de tweede kamer van heden is de heer Schepel, nieuw benoemd lid voor het kiesdistrict Appingadara. beëedigd en toegelaten. In de plaats van den heer Messchert van Vollenhoven, die bedankt heeft, is benoemd tot lid der commissie lot hel houden ecner enquête omtrent de koopvaardijvloot de heer Fabius; de lierr Mirandolle is thans benoemd tot voorzitter dier commissie. Aan de orde was de behandeling van het voorstel van den heer van Hou ten om nvermatigen arbeid en verwaarlozing van kinderen legen te gaan. Onderscheidene leden hebben daarover het woord gevoerd. Het bleek daarbij i!at de gevoelens zeer verdeeld waren. Morgen voortzetting. 11. M. de koningin, beschermvrouwe van hel Idioten-gesticht alhier, leeft aan dr. C. E. van Koetsveld, als blijk van hulde en waardering, ter gelegenheid zijner vervulde vijf en twintig jarige evangeliebediening bjj de Ned. hervormde gemeente alhier, een prachtige pendule met coupes vereerd. In de groote zaal der teeken-akademie had gisteren de jaarlijksche plcgtigheid plaats der prijsuitdeeling aan de vrouwelijke en mannelijke leer lingen, die door prijsteekeningen het bewijs hadden geleverd den afgeloopen cursus met vrucht te hebben gevolgd. Hun getal was niet gering, getuigen de fraaije. net afgewerkte teekeningeu, schetsen eu studiekoppen, die aan de wanden der zaal prijkten cii zeer de aandacht van de belangstellenden trokken. Nadat de voorzitter. jhr. mr. J. K. .1. de Jonge, een woord over den. toestand der akademie in het algemeen had gesproken, en voor dat de uitreiking der prijzen aan de bekroonden plaats had. werd naar gewoonte eene rede uitgesproken, iu verband staande met het doel der instelling, liet bestuurslid, jh'. mr. Victor de Stuers, bad ditmaal die taak op zich geno- men. Hij verklaarde geen feestrede te zullen houden, maar slechts een ge nu edelijk woord te zullen rigten tot de aanwezigen. Al dadelijk beweerde de spreker dat met deze akademie de bloei der schoone kunsten niet gered is. want zonder eene voortdurende oefening des' geestes is het z. i. onmo- geljjk een artist te zjjn. Men moest te dien einde leven in eene artistieke- atmospheer. die aan de lessen vruchtbaarheid schenkt. Gedeeltelijk be staal zulk eene atmospheer, vermits er hulpmiddelen zijn om den goedeï suiaak op te wekken, maar waarvan niet genoeg of geen gebruik wordt' gemaakt, te weteu het weinige bezoek der musea en verzamelingen tc dézer stede achtervolgens door den redenaar opgenoemd en waar niemand!; heengaat. Hiervan ligt de schuld in de eerste plaats aan de menschen zei-* venmaar de fout is voor een gedeelte te wijten aan hen die geen zorg) dragen dat dje musea enz. goed zijn ingerigt, waardoor de sehoonè kunsten- zullen kwijnen. Vervolgens sloeg spreker een blik op den vreemde, waar bij de menschen zclven en reeds vroeg een goede smaak en kunstzin ont- waakt, zooals te Home en te Parjjs, in wier straten voorwerpen geplaatst zijn. die van kunstzin getuigen. Maar hier ter stede, spreker bepaalde zich, tot de residentie, is dit niet het geval. Dit gaf hem aanleiding tot het ont- j wikkelen dezer stelling, dat den Haag een fraaije stad is daar waar de natuur uewerkt heeft. Eene wandeling, die hjj in gedachte met zijn auditorium i door verschillende dcelen dezer stad maakte, bewees dit overtuigend. Waar de kunst was aangewend was dit echter geenzins het geval. De schuld van i liet bouwen en aanleggen van die wanstaltige gebouwen, misvormde plei- nen en daarop geplaatste voorwerpen en monumenten enz.die hjj afteekende, j schreef spr. toe aan de onverschilligheid in het bezoeken onzer kunstinstel lingen en die onverschilligheid dreigt een karaktertrek te worden, nood- i lottig voor onze industriedie niet leven kan zonder kunst en smaak. Hjj hoopte dat er voor de kunst een nieuw leven zou aanbreken door de maat regelen van regeringswege genomen, die zooals men weet eene kunst-com missie heeft ingesteld, waarvan het doel bekend is. MTrKNLAM^aifc ES6ELAM& LONDEN28 April. De heer Fawcclt, de blinde hooglceraar in de staathuishoudkunde te Cambridge, die bij de jongste parlementsverkiezingen tc Brighton niet her- kozen werd, is thans te Hackney als lid van bet parlement gekozen. In de kon. gesehulfabriek te Woolwich is een reusachtige stoomhamer vervaardigd, die eene onbeschrijfelijke kracht zal uitoefenen. Het gewigt van hel vallende gedeelte is 40 ton of 40000 kilogr. De hamer is 45 voèt j hoog en bedekt 120 vierkante voeten. Hij rust op fondamenten van steen, versterkt door ijzer ter zwaarte van 665.000 kilogr. De hamer valt van een hoogte van 15 voet en 3 duim. doch de drijfkracht van den stoom is zoo groot dal de hamer er evenveel kracht door krijgt als viel hij vau een i hoogte vau 8i) voet. FRlXHll IJ K. 'let Joj.ru. »ff. bevat een overzigl van de opbrengst der Fransche rijksbelastingen over bet eerste vierendeeljaais van 1874. vergeleken met de ramingen op de begroolihg en de opbrengst dier Mastineeo over het over eenkomstige tijdvak van 1873 De oude. reeds vóór den oorlog bestaan hebbende, belastingen bleven 2,342,000 fr. beneden het 54 der ramingen, de in 1871 en 1872 ingevoerde nieuwe belastingen overtroffen dat 54 met 1,677,000 fr.: de in 1873 en 1874 nieuw ingevoerde bleven 389,000 fr. beneden het 5i der geraamde sommen. Volgens een schrijven uil Parijs aan het Journ. du Havre zou bij de Órleanistjsche partij, tegenover den gebleken onwil of het onvermogen van den graaf van Chambord om partij te trekken van het terugtreden der prinsen van Orleans, het voornemen beslaan hare vrijheid van handelen te herne men en zouden er reeds onderhandelingen gevoerd worden om aan dit voornemen uitvoering te geven. Die partij ziet zeer wel in dat het oogen- blik nog niet gekomen is om werkzaam te zijn ten behoeve van de verhef fing van den graat van Parjjs op den troon, en zij zou daarom genegen zjjn zich neder te leggen niet alleen bij het zevenjarige presidentschap, maar zelfs bjj de organisatie van dal gezag bij de constitutionele wetten, mits die organisatie aan zekere voorwaarden beantwoordde. Zij zou zich daarom zeer wel kunnen vereenigen met het voorstel van de regering tot de vorming van een magtigen senaat, waarvan het voorzitterschap aan den hertog van Aumale zou worden opgedragen. De voorzitter van den senaat zou bij de wet worden aangewezen als de opvolger van den maarschalk Mac Mahon, wanneer deze in den loop der zeven jaren mogt overljjden of de funclien van president der republiek nederleggen. Na afloop van dat tijdvak zou de hertog van Aumale dan als president der republiek den maarschalk opvolgen, en deze funclien vervullen bjj wijze van een stadhou derschap, tol dat men den tijd gekomen achtle voor de verheffing van den graaf van Parjjs op den troon. De graaf van Chambord zou door deze plannen zeer ontstemd zijn. lie heer Victor Lapradc, lid van de Fransche akademie, is tot hoog leeraar in de letteren aan de hoogeschool te Lyon benoemd. De heer La- prade was reeds hooglceraar onder bet keizerrijkdoch hij werd door het Napoleontisch bes'unr wegens zijne onafhankelijkheid afgezet. Het Fransche aardrijkskundige genootschap heeft in zjjnc eerste alge- meene vergadering van 1874 zijnen jaarljjkschen prijs (gouden medaille) voor de belangrijkste ontdekking op aardrijkskundig gebied toegewezen aan den heer Alph. Pinart, wegens zjjne onderzoekingstogten op de Alleuten-of Vossen-eilanden en op de kust van het schiereiland Alaska, waaraan door hem ecu geheel jaar is besteed en die de aardrijkskundige wetenschap aan merkelijk verrijkt hebben. De prefect van policie te Parjjs beeft aan alle commissarissen van po- licie in zijn district een circulaire gezonden, waarbjj hij hun gelast Ie waken voor de naleving der verordening van 8 Nov. 1870. betreffende de koffij-, bierhuizen en kroegen, waar vrouwen bedienen met te opziglige toiletten, of die te aanhalig zijn. De commissarissen moeten proces-verbaal tegen de overtreders dier verordening opmaken, en in geval van herhaling tot de sluiting dier inriglingcn overgaan. In den algemeenen raad van bet dep. Pas de Calais is een rapport over den onderzeeschen tunnel tusschen Frankrijk en Engeland uitgebragt, waar uit blijkt, dat de diplomatieke bezwaren, die met opzigt tot deze ontwor pen onderneming opgerezen waren, zijn verelTend. en dat de voor de voor bereidende werken vereischte gelden, ten bedrage van 2 millioen fr., door de Fransche noorder-spoorweg-maatschappij en de Londenschc South Eas- teru-maatschappij zullen worden verstrekt, onder voorwaarde, dat haar de concessie der onderneming zal worden verleend. De lengte van den tunnel zal 50 kilometers bedragen, waarvan 30 onder de zee. De algemecne vergadering der aandeelhouders van de Suez-kanaalmaat- sctiappjj is tegen 2 Junij belegd. DVIT8CULAND. Volgens de Augsb. Allg. Zeil. zullen de verdere onderhandelingen over de wjjziging der dioecesale grenzen in Elzas Lotharingen te Parijs worden gevoerd. Door elke der beide regeringen zhIIcii daartoe twee speciale ge- volmagtigden worden afgevaardigd; van de zijde van Frankrijk een ambte naar van hel ministerie van buitenlandschc zaken en een van dat van eere- dienst; van de zijde van Duilschland een lid van het gezantschap te Parijs en een vertegenwoordiger der rijkskanselarij. Naar men uit Genève meldt ziet men bij de openbare veilingen der kostbaarheden en kunstwerken uit de nalatenschap van hertog Karei van Brunswjjk eenen bnitengewonen toeloop van vreemdelingen, vooral van Ame rikanen en Engelschen en onder anderen Martino. uit Teheranjuwelier van den Scliach van Perzil'. alsook een gelastigde van den Maharajah van Jeypore, die een paar der voornaamste kostbaarheden heeft aangekocht. Ecnigc nommers zijn, naar het schijnt wegens tc laag bod, opgehouden: doch andere hebbeu veel meer dan den taxatieprijs opgebragt. UKUSSEL. 28 April. De heer Frère-Orban heeft in de zitting der kamer in een lange redevoering de algemecne politiek van hel clericale ministerie sedert'zijn optreden bestreden, en den heer Malou in hel bijzonder verweten *(jne beloften aan de kiezers niet gehouden tc hebben. WEENEN, 28 April. De kamer van afgevaardigden is met de beraadsla gingen over de kloosterwet tot 16 gevorderd. Twee amendementen wer den aangenomen, het eerste houdende dat tot de stichting van nieuwe orden of het oprigten van kloosters eene rijkswet vereischt wordt, en ten tweede dal in de kloosters op 's rijks grondgebied slechts Oostenrijkséhe burgers kunnen opgenomen worden en priors kunnen zijn. Bij het debat verklaarde de minister van ccredienst. dat de regering onmogelijk met deze wijzigingen kon instemmen. BAGDAD, 25 April. De stad is in een omtrek van 25 kilometers van water omringd. In den afgeloopen nacht heerschte een vreeselijke orkaan, vergczfld tan wind, hagel, regen en donder. Boomen werden ontworteld

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2