1874 99. DINGSDAG 28 APRIL. STADS-RER1CHTEN. BINNEN LAN DSCH E BEIUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50; met het C er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.35. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents. De prijs der Adverlentiëa is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden IV". 22 blad 24) der Handelingen van den Gemeenteraad. BURGEMEESTER en 'WETHOUDERS van I.EIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis, dat bet Stedelijk Museum van Schilderijen en Oudheden in de Lakenhal op den Ouden Singel met aanvang van Vrijdag den lste° Met e. k. voor het publiek wordt opengesteld. Het Museum kan worden bezichtigd op alle werkdagen van des voormid dags 10 tot des namiddags 4 uren, tegen betaling van ƒ0.10 per persoon en des Zondags zonder betaling van 's middags 12 tot 4 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 27 April 1874. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Minste prijs. 25.— 5.- 2.50 LEIDEN27 April. Bij) de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes] zijn de volgende prijzen besteed Hoogste prijs, partijen van 100 hectoliters niet verkocht. 50 f 25.50 10 e ff 5.10 ff ff 5 ff ff 2-55 De minister van binncnlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat bij zijn departement, na vergelijkend onderzoek, twee tweede klerken zullen aangesteld worden op cene jaarwedde aanvankelijk van ƒ400 voor elk hunner. Dit vergelijkend onderzoek zal aanvangen op Vrijdag 8 Mei e. k. Daartoe worden alleen toegelaten zij, wier aanvragen wegens uitmuntend handschrift bijzondere aandacht verdienen. Belangheb benden moeten op genoemden datum niet ouder zijn dan 23 jaren. Alle aanvragen tot toelating, geschreven op gezegeld papier, moeten bij het de partement zijn ingeleverd uiterlijk op 5 Mei e. k. Naar wij vernemen willen de predikanten der Nederd. herv. gemeente alhier de banken in de Armcrikerk. die geverfd moeten worden, met leunin gen voorzien. Wie zou aan de armen die geriefelijkheid niet gunnen? En waarom zou een armenkerk hierin achter moeten staan bij de overige ker ken? Slechts een enkele gulden wordt er gevraagd. Wien het vergund is iets meer te geven, zal zich daarvan door die bescheidene vraag niet laten weerhouden Bij de uitgevers Blom en Olivierse, te fulemborg, is verschenen: Ons Koningsfeest in de kerk; vier gemeente-zangen, op bekende psalmwijzen door E. Laurillard. Heeft de dichter in zijne volksliederen getoond dat hij den reglen toon weet aan te slaan, in deze gezangen is hij er niet min der in geslaagd eene waardige godsdienstige poëzij te leveren, die bij de kerkelijke viering van 's konings jubilé kan gebruikt worden. Ongetwijfeld zullen velen deze gezangen met genoegen ontvangen. Door de noten bij den tekst te voegen is het gebruik zeer gemakkelijk gemaakt. De wijzen zijn die van Psalm 33, 68, 100 en 103. Men schrijft ons het volgende: De temperatuur van de laatste dagen was voor April te hoog, terwijl de geheele maand zich reeds zeer gunstig had doen kennen. Zoo teekende de thermometer op den 21!le" 72°, een warmtegraad, die eigenlijk tot de maand Julij behoort. Ten gevolge van het buitengewoon lenteweder is dan ook de groeizaamheid verbazend toe genomen zoodat het schijnt of reeds een gedeelte van Mei genoten is. De perziken, pruimen en abrikozen hebben vrucht gezet; als met bloesems be zaaid is de kersenboogaard; de peren- en morellen-boomen zijn thans in vollen bloei; de niet minder veel belovende appelboomen beginnen weldra te bloeijen, terwijl de knoppen van de druivenboomen zich met iederen dag ontwikkelen. Zooveel op eens en onder zoo gunstige omstandigheden tol groei en bloei gekomen, kwam in de laatste jaren niet voor. Volgeladen schuiten met bloemen uit Aalsmeer en elders trekken naar de markten. Het graan staat overal voordeelig, terwijl hel koolzaad begint te bloeijen; de aardappelen staan geregeld boven den grond en in de volgende maand ver wacht men peulen uit de Vecnen. Op gelijke wijze als in tuinen en kwee- kerijen. nu zooveel loof en bloemen den waren lentetijd ten toon spreiden, gaan de op den akker of onder het glas geteelde gewassen in de moeze- rijen vooruit. Het vee, dat overal de stallen verlaten heeft, graast in vrucht bare weiden. Toch vreest men dat op al dien overvloed van zonneschijn en malsehe luchten een tijd zal volgen van teleurstelling, misschien wel als de zomer gewenscht wordt. Het schoone lenteweer althans van dit jaar brengt nu menigeen te binnen dat voor 14 jaar, na een even blijden tijd, in den nacht van 20 Junij al de aardappelen-struiken waren afgevroren. Door de prov. commissie voor het lager onderwijs te 's llage werden Zalurdag geëxamineerd voor de akte als onderwijzeres in de Fransche taal 11 candidaten. 6 werden afgewezen en 5 toegelaten, als mej. A. P. J. Bruining, C. N. M. de Cocq, A. E. Jolles, J. M. van der Linden, S. F. Spengler, allen uit 's Hage. Voorts werden de examens voor de akte als hoofdonderwijzeres, Vrijdag begonnen, voortgezet en geëindigd. AI de 7 candidaten werden toegelaten, als mej. J. W. F. Boerema. mevr. C. A. M. Heykoop, geb. Goudal, mej. L. W. Ovink, M. S. Schippers, allen uit 'sHage; mej. M. H. G. C. Kolff van Oosterwijk, uit Stad aan 't Haringvliet; mej. M. Koopal, uit Hendrik-ldo-Ambaclit; mej. J. G. Ranneft, uit Gorinchem. Het Nederl. stoomschip Madura, van Batavia naar het Nieuwe Diep, is gisteren morgen te Aden aangekomen. Bij de Holl. spoorweg-maatschappij is tot hoofd-inspecteur benoemd de h<;er P. C. Beelenkamp, thans controleur dier maatschappij. Te Haarlem ligt in een der lokalen van den stads-doelen een adres aan den gemeenteraad ter onderteekening, waarin de wenschelijkheid wordt betoogd van de Indische brigade niet aldaar in garnizoen te doen komen. Adressanten erkennen de voordeelen, welke een verblijf van zoovele officie ren en manschappen opleveren voor neringen en bedrijven en voor eigenaren van huizen; maar zij stellen daartegenover, dat eene vermeerdering van garnizoen door de Indische brigade met ongeveer 2000 man zeker aan de algemeene belangen der stad zal schaden. Zij wijzenom dit aan te toonen op de uitbreidingdie de stad ondergaan heeft ten gevolge van het hier komen wonen van een aantal familien, welke een rustig en vriendelijk verblijf hebben gezocht. Door de komst der Indische brigade zal Haarlem zijn eigenaardig karakter verliezen en die troepen, uit heen- en weertrek- kende militairen beslaande, zullen de kalmte niet bevorderen. Adressanten verwachten, dat ook gegoede burgers gaandeweg zullen verlrekken, althans niet meer hier zullen komen wonen, en zij zouden om deze redenen de Indische brigade niet gaarne zien komen, maar in plaats van kazernes liever sierlijke huizen en gezonde arbeiderswoningen doen bouwen, C.) Door burg. en welh. van Amsterdam is aan den raad het voorstel ge daan tot bestrijding der kosten, door de gemeente te maken bij de aan staande Meifeesten, ƒ35000 uit het batig slot van 1873 beschikbaar te stel len. Met de ƒ15000, reeds op de begrootihg van 1874 voor de feesten uitgetrokken, is het totaal bedrag dus f 50000. De feestcommissie geeft ongeveer een gelijke som uit. Uil Amsterdam meldt men dat, ter gelegenheid der aanstaande Mei feesten, in hel Palcis voor Volksvleit door het gemeentebestuur op 12 Mei een banket zal gegeven worden, als blijk van hulde aan HIL MM. den koning en de koningin, welke, benevens de andere leden der koninklijke familie, alsmede de ministers, het corps diplomatique, de leden der eerste en der tweede kamer enz. enz., aan het feestmaal zullen deelnemen. Het aantal couverts zou 350 a 400 bedragen. Te lloogcarspel heeft Donderdag nacht een hevige brand gewoed. Een winkelhuis met de daarin aanwezige goederen is een prooi der vlammen geworden; de aanwezigheid van petroleum deed de vlammen spoedig eene groote uitbreiding verkrijgen. Men heeft niets kunnen redden. De eerste fabriek van Keulsch aardewerk in Nederland is dezer dagen te Deventer geopend door de firma Hamer Cannenberg. De eerste proeven van bewerking overtreffen in hoedanigheid het Duitsche fabricaat aanmer kelijk en de prijzen zijn niet hooger. Woensdag 11. heeft er een hevige brand plaats gehad in het bosch van Gaasterland. Een gedeelte van de zoogenaamde Rtiigahuizcrzee, en vol gens berekening pl. m. 16 hectaren, is daardoor vernield. Als oorzaak wordt opgegeven, dal eenige boscli-arbeiders legen den middag, als naar gewoonte, een vuurtje hadden aangelegd tot koking van hun koffijwaler. Socdig waren et' 150 man op de been, die, door op een afstand de boomen

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1