gegeven, dat zij bij de aanstaande verkiezing als zoodanig niet weder in aanmerking wenschen te komen. Te Zundert is in de r. k. kerk ingebroken. De dieven hebbeu voor werpen, tot het beeld der Lieve Vrouw behoorcndc, en het offergeld uit de kerkbus medegenomen. De arrond.-reglbank te Maastricht heeft den 17-jarigen H. schuldig verklaard aan het buiten noodzaak dooden van beesten op een plaats, waarvan degene, wien die dieren toekwamen, eigenaar was, en hem té dier zake veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, benevens eenige boeten ten bedrage van p. m. 1000. 's GRAVENHAGE24 April. Z. M. heeft vergunning verleend aan den voor de dienst in O. 1. be stemden soldaat J. Schilbach. van hel koloniaal werfdepot, tot het dragen der Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870/71. Door Z. M. is W. Verhoeven ontslagen als burgemeester der gemeente Schijiidel. Tot regter-plaatsvcrvangcr in de arrond.-regtbank te Winschoten is be noemd de lieer mr. J. Fresemann Viétor, advocaat en notaris aldaar. Z. M heeft benoemd liij den plaatselijke» staf: tot kapitein en plaatsehjken adjudant klasse den 1'" luit. F. C. 11. L. van Erkelens, plaatselijke» adjudant 2* kl. te Grave. Dij het wapen der infanterie. Dij den staf van liet wapen: tol generaal- majoor en kommandaiit der 3e divisie infanterie levens belast met het bevel in tie 2' militaire afdceling den kolonel 11. 11. de llaes, kommandaiit van hel regiment. Dij het le reg.: lot kapitein de le luilt. 11. D. de Dlij van het reg. grena diers en jagers en J. 11. Weeuink van den staf van het wapen, werkzaam bij de koninklijke militaire akademie. Dij het 2e reg.: lol 1' luit. de 2' luilt. II. L. V. E. Salomon van het 7e en II. W. van der Sluys van het 1* reg. Dij het 3C reg.: tol majoor den kapitein W. 11. Doorman van hel reg. grenadiers cn jagers; tot kapitein de I* luilt. W. L. de Petit van het 2* reg. en ,1. T. T. C. van Dam van Isselt, van het reg. grenadiers en jagers; tot le luit. de 2' luilt. J. 11. Vellman en J. A. lloelulls. beiden van hel corps. Dij het 4C reg.: tot l' luit. de 2' luilt. J. G. von Sandick cn C. G. van Hees, heiden van het corps. Dij het reg.: tot le luit. de 2C luilt. P. J. Schipperheyu en J. C. Buy- tendijk, beiden van corps. Dij het 7e reg.: tot luit.-kolonel den majoor A. F. Beijen, van het corps; lot majoor den kapitein A. Tuckerman», van het 4e reg.; tot Ie luit. de 2e luit. D. Vinkhuyzcn, van het corps. Bij het 8' reg.: tot kolonel-kommandant van het corps den luit.-kolonel 1'. lleitz, van het 7" reg.; tot 1' luit. de 2' luilt. G. A. Pillo en II. J. E. Nierstrasz, beiden van het corps. Dij het instructie-balaillontot 1 luit. de 2' luit. A. ,1. F. van Overstra len van het corps. Z. M. heeft goedgevonden den 2<D luit. A. de Koter, van het 1« reg. infanterie, op non-activiteit te stellen. - De luit. ter zee le kl. J. P. Noorduyn, dienende aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis. en de luit. ter zee 2e kl. E P. H. graaf van Limburg Stirumdienende aan boord van den monitor Tijger, worden op non-activiteit gesteld en respeclivelijk vervangen door den luit. ter zee le kl. .1. L. Duker en den luit. Ier 2e kl. M. J P. Westveer. In de zitting van de tweede kamer van heden is het wets-ontwerp tot wijziging der wettelijke bepalingen omtrent het voorregt der commis sionairs onveranderd aangenomen met algemeene stemmen. Daarna !s de discussie aangevangen over het ontwerp tot wijziging der wettelijke bepa lingen omtrent het pandregt. Het amendement van den heer Smidt op ar tikel 1197 van het burgerlijk wetboek werd verworpen. Morgen voortzetting. Voor de betrekking van procureur bij de arrond.-regtbank alhier zijn door dat college voorgedragen: 1». mr. J. D. Veegens, procureur te Prielle: 2'. mr. G. van Ilossem, procureur te lloorn; 3". C. W. Margadant, candi- daat-procureur le Botterdam. lil m^LAMJSCHK UKKlGlKN. E W E S, A 3Ï R. LONDEN 23 April. ,Dc a'hier gevestigde agent der Suez-kanaalmaatschappij heelt in de dagbladen een schrijven openbaar gemaakt, waarin hij de bevoegdheid der internationale commissie bestrijdt, en aankondigt, dat een brief.aan den mi- ni.-tcr van koophandel is gezonden, houdende kennisgeving dat koopvaardij schepen voortaan niet tot de vaart door hel kanaal zullen worden toegela ten dan tegen voldoening der wettig vastgestelde region. alsmede een .brief aan de admiraliteit, volgens welken de Engelsche oorlogsschepen het Suez- kanaal niet zullen mogen invaren, dau na betaling der regten. De nagelalen betrekkingen van Livingstone ontvangen thans van regeringswege een jaargeld van 200 hun eigen inkomen bedraagt niet meer dan dezellde som. Dat was al wat de man vermogt over te houden i van een vermogen, dat hij grootendeels aanwendde ten bate zeiner reizen en ter wille van beschaving en menschelijkhcid. Op dien grond heeft zich een aantal vereerders tot de minister van financiën en van buitenland- j sebe zaken gewend, met verzoek om, door toekenning van een ruimer pensioen aan de nagelaten betrekkingen, Livingstone's groote verdiensten te eeren. Tot hetzelfde doel is een petitie aan Disraëli onder de leden van het parlement, in omloop. Dit verzoekschrift is reeds van een groot getal handteekeningen voorzien. Dezer dagen werd gemeld dal een correspondent van dc Times in Spanje gevaar had geloopen door de Carlislen te worden gefusilleerd. Die correspondent schrijft thans omtrent zijn wedervaren o. a. het volgende: Ik zwierf rond in de buurt van Algortein de hoop van een paard te kunnen koopen, toen eenige Cai'listische officieren het in hun hoofd kregen, dat ik een spion moest zijn. Ik werd gevangen genomen, kreeg allerlei scheld woorden naar het hoold, was op het punt van te worden doodgeschoten en werd ten slotte gevankelijk weggevoerd naar het hoofdkwartier van den brigade-kommandant Paterodie mij onmiddellijk in vrijheid deed stellen en zjjn groot leedwezen betuigde over het gebeurde. Ik trok daarop weder naar een koepel in den tuin van den Franschen gezant, waar ik altjjd welkom was. Het geval echter wilde, dat degecn, die mij zonder eenigen vorm van proces had willen doen doodschietenop den 25eD sneuvelde en daags na mijne aankomst bij dien tuin werd begraven. Door een mij vol komen onbegrijpelijke logica kwamen zijne kameraads te Algorta tot de gevolgtrekking, dat zij zijn dood niet beter konden wreken, dan door mij te vermoordendie aan zijn dood zoo onschuldig was als een pasgeboren kind. Natuurlijk preekten zij dit voornemen niet van de daken, maar is de wijn in den man, dan is de wijsheid in de kan en een der heeren gaf in een opgewonden oogenblik te kennendat hij van plan was den buiten- landschen correspondent neêr te schieten, die, naar zijne vaste overtuiging, in de soldij van Serrano stond. Ik zou, volgens hem, op den 26CD, toen de kogels zóó digt vielendat een haas niet levend uit de eene linie naar de andere gekomen zou zijn. in het kamp der republikeinen zijn geweest en aan sommige officieren hebben medegedeeld, hoe zij het best naar Bilbao konden komen en waar de Cai'listische linie het zwakst is. Een officier vloekte er op, dat de Engelschman geen Engelsch bier meer proeven zou en geen aanteekeningen meer maken zou voor de republikeinenhij zou Worden doodgeschoten en als dit te veel leven maakte, dan wisten de «sol daten van de II. Maagd" de bajonet te gebruiken. Uit zijn verder schrijven blijkt dat de correspondent van een en ander heeft kennis kunnen geven aan hoogere autoriteit, die den officier liet ge vangennemen, maar den correspondent den raad gaf zich te verwijderen. 1'RAÜiHK IJ H. Naar aanleiding van het gerucht dat de constitutionele wetten reeds door de regering ontworpen zijn en dat binnen weinige dagen de hoofd zakelijke inhoud daarvan zal worden medegedeeld, neemt de Républ. Prang. o. a. het volgende op: Voor zoo verre het mogelijk is den weg Le vinden te midden van den afschuwelijkcn woordenstrijd, die weken lang over het zevenjarige gezag is gevoerd geworden, schijnt men te mogen aannemen dat de toetssteen voor de bedoelingen der meerderheid bij de aanslaande discussie over de constitutionele wetten moet gezocht worden in de regeling van de overdragt van het gezag, in geval het gedurende hel zeven jarige tijdvak door den maarschalk Mac Mahon wordt nedergelegd. Naar mate men de regeling van dit punt zal bestrijden of voorstaan, zal men .gerekend worden tot de voorstanders of de tegenstanders der monarchie te tbeliporen. Dit is duidelijk op te maken uit dc taal, die de organen van de meerderheid ten beste geven. Volgens die taal zou het regter-centrumof misschien wel de regering zelve, voorstellen dat dit onderwerp vooraf gere geld worde. De regterzjjde, althans dat gedeelte van de regter-zijde dat zich zuiver koningsgezind noemt, zal dit voorstel met warmte bestrijden. Op dit terrein zal Hendrik V zijn laatslen veldslag leveren. Verliest hij dien, dan is het met hem gedaan, en rest hem niets meer dan om, verre van Frankrijk, rond le zwerven als een van die veelvuldige kroonpreten denten, welke als curiositeiten aan dc reizigers worden vertoond. Wint hij den slag, dan zal hij wel niet terstond den troon zijner vaderen beklimmen, maar eene politieke rol blijven spelen en het wachtwoord uilgeven aan eene partijdie meer te prijzen is om hare verkleefdheid dan om haar doorzigt; men zal in dat geval met den graal van Chambord te rekenen -hebben." Het blad wijst daarna op de ongerijmdheid en op het gevaar van het verzuimen der bepaling, wie den maarschalk Mac Mahon bij overlijden of ontslagnemen zal opvolgen. Alleen door die regeling, door bij de wet den man aan te wijzen^die in zoodanig geval den president opvolgt, kan men in werkelijkheid zeggen het bestuur voor dm tijd van zeven jaren te heb ben gevestigd; verzuimt men zulks dan bestaat er geen eigenlijk septennaat, maar alleen eene persoonlijke concessie aan den maarschalk Mac Mahon. vervallende met het overlijden of de aftreding van den persoon. De bedoe ling der wet van 20 November kan geene andere zijn dan het vestigen van een constitutioneel gouvernementverzuimde men in het bedoelde geval te voorzienmen zou niets anders dan een persoonlijk gouvernement bezitten. Voorts beweert het blad dat de constitutionele wetten op het stuk der op volging in het gezag een weerklank moeten bevatten van de oude spreuk der royalisten. De koning is dood, leve de koning! werd toen gezegd; ook thans moet legen het open staan van het opperste gezag worden gewaakt, en bij de wet aangewezen worden, wie bij ontstentenis, overlijden of ontslag, den president der republiek vervangen en hem opvolgen zal. De schoul-bij-nacht Dupré, gouverneur van Cochin-China, is te Parijs aangekomen. Onmiddellijk tia zijne aankomst heeft de ratificatie van een meL de Anamilische regering gesloten verdrag plaats gehad, waarbij voor den Franschen handel belangrijke voordeelen bedongen zijn, voorna melijk wat het verkeer in het gewest Tonkin betreft. Hel vraagstuk van het protectoraat is bij dit tractaat op eene wijze geregeld, waardoor Frankrijk zich voortaan in staat gesteld zal zien de zecschuimcrijdie in de wateren van Anarn en Cochin-China op eene maar al te groote schaal wordt uitgeoefend, onbelemmerd en krachtdadig te keer te gaan. Generaal Trochu heeft zijn ontslag genomen als president van den algemecnen raad van Morbihan, waarvan hij sedert vijf en twintig jaar het lidmaatschap heeft vervuld. Hij wil zich geheel aan het ambtelooze leven wijden. -- Te Avignon en op andere plaatsen in het zuiden van Frankrijk wor-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2