LEIDSCIIE A A T. 1874 W°. 97. ZATURDAG 25 APRIL. BUMVENLANDSCIIE BER'GTEiN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtcntiën is van 1 4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Igi LEIDEN, 24 April. Ingevolge bepaling van Z. M. den koning zullen te dezen jare in werkelijke militaire dienst worden opgeroepen: 1° tot het houden van her halingsoefeningen; bij del', 3' en 4' divisie infanterie en de reserve brigade (regiment grenadiers en jagers), tegen den 20tn Mei de milicien-verlofgangers der ligling van 1870, tegen 20 Junij, die der ligting van 187) en tegen den 12d'° Augustus, die der ligting van 1872, welke liglingen respectivelijk met groot verlof zullen gezonden worden op 22 Junij, 21 Julij en 16 Sep tember; hij de regimenten vesting-artillerie: legen den 16'° Julijde milicien verlofgangers der ligting van 1870, met uitzondering van die behoorende tot de torpedo-compagnie, zullende de opgekomen artilleristen in het genot van groot verlol worden gesteld, nadat zij derlig dagen onder de wapenen hebben doorgebragt; bij het corps pontonniers tegen 16 Julij e. k. de milicien-verlof gangers der ligting van 1871, die eveneens na dertig dagen onder de wape nen te zijn geweest met groot verlof zullen vertrekken; 2» tot het houden van oefeningen op groote schaal en het bijwonen van troepenvereenigingen; bij de 2' divisie infanterie de milicien-verlofgangers der ligtingen van 1870, 1871 en 1872, bij het 3' en 4' escadron van het 1' regiment huzaren en bij de veld-escadrons van het 3' regiment van dat wapen de milicien-verlof gangers der ligling van 1871; bjj de compagniën hospitaal-soldaten, de milicien-verlofgangers der ligting van 1871. Al deze verlofgangers moeten den 12"" Augustus onder de wapenen komen en 17 September met onbepaald verlof vertrekken; bij de 3'. 4'. 5', 9', 11' en 13' compagnie van het 1' reg. vesting-artillerie en de 10'compag nie van het 2' reg. van dat wapen voor den tjjd van 30 dagende mili cien-verlofgangers der ligting van 1871. Tegen den 3,n Augustus, de milicien-verlofgangers van 1871 van het 3' reg. vesting-artillerie en die behoorende tot de 2'. 6' en 12' compagnie van het le reg. van dat wapen, zullende zij met onbepaald verlof gezonden moeten worden op 29 dier maand, van 27 Augustus tot 23 September de milicien-verlofgangers der ligting van 1871, behoorende tot de 7', 8% 10'en 14' compagnie van het 1' reg. vesting-artillerie en die van het 2' reg. met uitzondering van de 10'compagnie van 15 Junij tot 25 Julij; bij het bataillon mineurs en sappeurs, de milicien-verlofgangers der ligtingen van 1870 en 1871. De miliciens der ligting van 1870, die voor het tijdstip der oproeping gehuwd zijn, zullen voor ditmaal buiten oproeping gelalen worden. In verband met deze maatregelen zullen de miliciens der ligting van 1873 op 21 Mei e. k. met groot verlof naar hunne haardsteden vertrekken. De Staatscourant bevat het eerste gedeelte der verslagen omtrent den toestand van het rijksmuseum van oudheden en het rijks-elhiiographisch museum te Leiden, gedurende bet jaar 1873. Slechts voor het eerste der beide rijksverzamelingen kan van eenige belangrijke aanwinsten melding worden gemaakt. De hoogst ongunstige omstandigheden die zich legen voort gaande uitbreiding, bloei en nuttige werken onverbiddelijk in den weg stel len, bleven en blijven niet alleen nog voortduren, maar zij werden voor het laatstgenoemde museum nog in het afgeloopen jaar verzwaard. Bij den uitgever H. A. M. Roelants, te Schiedam, ziet, voor de aan staande viering van 'skonings jubilé, het licht een vijftal Wilhelmus-Liedjes, Voor feestzaal, school en huis, door B. N". 1 en 2 zijn gewijd aan den grooten /'Zwijger", n*. 3 aan Vorst en Volk, n°. 4 aan Oranje en Nederland n®. 5 aan Nederland en Indië. Deze gedichtjes laten zich met genoegen lezen, ademen een echt vaderlandschen geest en zullen ongetwijfeld bij het gebruik in verschillende kringen de feestelijke stemming verhoogen. Gisteren werden door de provinciale commissie te 's Hage voor de acte-examens in het lager onderwijs, 4 candidaten geexamineerd in gymnas tiek. Drie werden afgewezen en 1 toegelatent. w. de heer J. L. Ph. Duyser, uit 's llage. Voor de acte in landbouwkunde had zich één candi- daat aangemeld en legde ook met goed gevolg examen af; de heer J. W. Franckenuit 's Hage. Een achttal candidaten was opgekomen voor het bekomen der acte in de Engelsche taal. Vijf hunner werden afgewezen en 3 toegelaten, als de lih. J. van Gelder, uit Rotterdam; J. Ch. Kesler, uit Delft, en J. G. van Santenuit Delft. Voor het teekenen werden 4 candida ten geëxamineerd, waarvan 3 werden afgewezen en 1 toegelaten, te weten de heer J. C. Pabst, uit 's Hage. Aan de Groningsciic hoogeschool heeft dezer dagen mej. Jacobs, van Sappemeer, met gunstig gevolg haar candidaats-examen in de geneeskunde afgelegd. Volgens het Vad. zijn de studenten Glazemaker en Spruit uit het oud- roomsch-katholiek seminarium te AmersfoorL, op last van den bisschop Iley- kamp, algemeen vicaris van het aartsbisdom van Utrecht, vertrokken naar Bonn, ten einde aan de oud-katholieke universiteit aldaar hunne studiën te voltooijen. Volgens het V. D. heeft zich nog geen enkele arts aangemeld bij het ministerie van koloniën, om als officier van gezondheid 2' kl. bij het leger in Oost-Indië geplaatst te worden. Zooals men weet, heeft de regering eene premie van ƒ6000 beschikbaar gesteld voor hen, die zich aanmelden en aan de eischen voldoen. Men meldt uit Amsterdam: Men verneemt dat aan dc leden der kies- verceniging "de Grondwet" door het bestuur is toegezonden de schets van een programma voor de liberale partijten einde aan datgene vorm en ge stalte te geven, wat thans op het vaandel dezer partij behoort geschreven te worden. Dat programma, het uitvloeisel van rjjp overleg van stadge- noolen, die verschillende nuances der liberale partij vertegenwoordigen, zal welligt het middel worden om de eenheid bij de partij, allereerst in Am- sterdam en ook in het geheele land, te herstellen, Hetzelfde programma is ook in "llurgerpligt" voorgesteld. Te 's llage is Zondag II. in het locaal van den heer Gisolf, gymnastiek- onderwjjzer, eene vereeniging van gymnastiek-onderwijzers opgerigt, waar aan deelnamen de heeren Disse van Leiden, Hellemans van Dordrecht, Tuinenburg van Schiedam, Sonne van Delft en de heer Gisolf voornoemd. Het doel is de gymnastiek meer algemeen te doen kennen en naar toepas sing uit te breiden in de provincie Zuidholland. De volgende vergadering zal den 31,ten Mei bij den gymnasliek-leeraar Tuinenburg te Schiedam plaats hebben. Men meldt juit 's Graveland: Woensdag nacht brak in dat gedeelte van Ankeveen, hetwelk aan deze gemeente grenst, een hevige brand uit. Binnen korten tijd lagen de boerderijen van Eyma en G. Boeschotende stalhouderij van W. Boeschoten, de smederij van Reesink, de wagenmakerjj van v. d. Paauw en nog een huisje in de asch. Sommige bewoners konden slechts hun leven redden. Zeven paarden en een twintigtal runderen zjjn verbrand. Een groot gedeelte der goederen, zoowel als der gebouwen, was verzekerd, hoewel ten deele veel te laag. Aan den gunstigen wind en aan de omstandigheid dat een groote hooischuur gespaard bleel, is het te dan ken, dat de brand niet naar deze gemeente oversloeg. Te Arnhem is gisteren de tentoonstelling geopend van planten, gewas sen, tuinsieraden enz., die van wege het dep. Arnhem der Ned. maat schappij ter bevordering van nijverheid gehouden wordt. Zij is boven ver wachting geslaagd. De catalogus toont aan dat er 61 inzenders zijn en 234 inzendinaen. Op deze tentoonstelling munten bijzonder uit eenige takken, met rijpe Mei-kersen, bekroond met de groote zilveren medaille, van graaf R. L. van den Bosch, te 's llage. Kerkvoogden der Ned. lierv. gemeente te Harderwijk ontvingen dezer dagen eene gift van den heer II. van Meurs, oud-burcemeester van Harder wijk, welke bestaat in een kapitaal heerenhuis, laatst bewoond door d". Buitendijk, met de bepaling, dat dit huis in het vervolg aan den oudsten der drie predikanten in gebruik zal worden afgestaan. Men meldt uit Leeuwarden: Gisteren nacht, omstreeks 12 ure, ont stond op het Zuidvliet alhier brand iu het huis, bewoond door W. C. Plet, kastmaker. en toebehoorende aan den heer J. Dijkstra. De brand nam zoo spoedig in hevigheid toe. dat binnen 1% ure het geheele huis met alles wat er in was, als meubelen, hout, gereedschappen enz., eene prooi der vlammen was geworden. De brandweer was echler spoedig op de plaats des onheils aangekomen en door de werking van een vijftal spuiten is men er in ge slaagd de belendende gebouwen te bewaren; zij hebben evenwel, vooral dat ten oosten, waarin eene blikslagerij en verlakkerij wordt uitgeoefend, nog al belangrijk geleden. Omtrent de oorzaak van dit onheil verkeert men in het onzekere. Naar men verneemt was een en ander tegen brandschade verzekerd. De heeren mr. J. Bieruma Oosting en jh'. N. AJZ. van Sminia. aftredende leden der provinciale staten voor het district Leeuwarden, hebben te kennen

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1