LEIftSCHE COURANT. 1874 M°. 06. VRIJDAG 24 APRIL. BINNENLANDSCIIE BEBIGTEN, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Uandelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. tiet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke notnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 23 April. De commissaris des konings in de provincie Zuidholland heeft bepaald, dat het in de maand Junij aanstaande te houden onderzoek van de verlof gangers der militie te land zal geschieden op de volgende dagen, als: te *s Gravenhageligting 1870 Dingsdag 2 Junij, 1871 Woensdag 3 Junij, 1872 en 1873 Donderdag 4 Junij; Delft, Vrijdag 12 Junij; Rotterdam, lig ting 1870 Woensdag 3 Junij, 1871 Donderdag 4 Junij, 1872 Vrijdag5 Junij. 1873 Zaturdag 6 Junij; Schiedam, Woensdag 10 Junij; Leiden, Dingsdag 9 Junij; Gouda Vrijdag 19 Junjj; Dordrecht Maandag 1 Junjj; Gorinchem Dingsdag 16 Junjj. Wjj vernemen dat er onder de bewoners van de Vischmarkt en de Botermarkt en die van het daartegenover gelegen gedeelte van den Nieuwen Rijn overeenstemming is tot stand gekomen tot opluistering van de viering van 's konings jubilé alhier door eene illuminatie. In verband met de plan nen van het feestcomité, wat betreft het illumineren der onderscheiden bruggen op dat punt, kan er een fraai geheel verkregen worden, dat na tuurlijk nog veel zou winnen, wanneer, volgens de inzigten van het comité naar wij meenen, aan die illuminatie in dat deel der stad nog eenige uit breiding werd gegeven. Rij de voortzetting der examens voor het lager onderwijs te 's Hage op gisteren werden voor de acte in de gymnastiek geëxamineerd 5 candi- daten en wel allen met gunstigen uitslag, te weten: de hh. C. Goedeljee, uit Leiden; D. Ch. Oudshoorn, uit Brielle; A. P. J. Pruyn. uit Leiden; C. G. Memmershuyzen, uit Gouda, en II. Matheeuwissen, uit Rotterdam. Ook werden de examens afgenomen van 8 candidaten voor de acte van bekwaam heid in de Fransche taal. 3 werden afgewezen en 5 toegelaten, als: de hh. S. Claus, P. H. Jaquet, J. W. H. Muller, A. S. Schoevers, allen uit 'sHage, en L. zE. van der Ley, uit Leerdam. Naar men verneemt is door den min. van binnenl. zaken bepaald, dat belast zal zijn met de dienst van hoofd-ingenieur van den waterstaat in Zuid-Holland 1' district, de hoofd-ingenieur L. H. J. J. Mazel en dat als arrondissements-ingenieur dienst zullen doen: in het 10* district de ingenieur 2« kl W. U. Hubrecht, standplaats s Gravenhage; in het 8* district de ingenieur 2* kl. M. B. J. Hogerwaard, standplaats Utrecht, en in het 6« district de ingenieur 3* kl. C. de Bruyn. standplaats 's Hertogenbosch. Z. M. de koning der Belgen heeft een buitengewoon gezantschap be noemd, om onzen koning zijne gelukwenschen te betuigen, bij gelegenheid van het aanstaand jubilé op 12 Mei. In eene particuliere correspondentie uit Atchin. van Maart, door het M.v.d. D. megedeeld, komt o. a. het volgende voor: Er wordt druk voort- gewerkt aan de slechting van den kraton en den aanleg der versterking, welke hem moet vervangen. Als verdere plannen noemt men nog den aan bouw van twee kleinere versterkingen langs de rivier, waarvan één (met eene geschikte landingplaats) aan de monding, en de andere tusschen deze en den kraton. Een breede weg moet deze drie versterkingen verbinden. Binnen zes weken zou dit alles gereed kunnen wezen en het voornemen be staat alsdan 2500 man daarin achter te laten onder een militair, tevens civiel chef. Van dat oogenblik af zou eene meer afwachtende houding wor den aangenomen, en men, door eene afsluiting van den toevoer van de zee zijden, het overige gedeelte van het rijk trachten te dwingen gaandeweg in onderwerping te komen. In hoeverre dit alles waarheid bevat en vooral ook in hoeverre zoodanige taktiek, waarvan de generaal Verspyck zooveel satisfaclie heeft gehad in den Bandjermasinschen krijg, steek zal houden tegen het groote Atchindat rijker is aan eigen hulpbronnenzal de tijd moeten leeren. Dat in dit geval voor de marine nog een langdurige en af mattende kruistijd is weggelegdbehoeft geen betoog. Maar of wij nu wer kelijk alreeds zoover zijn, dat wij over dergelijke plannen, die men toch in den regel als "het begin van het einde" beschouwt, in vollen ernst kunnen gaan denkenbetwijfelen wij wel eenigzins. Wel is waar is de Sultan dood, maar de Atchinecs is te zeer gehecht aan zijne hoofden, dat niet on middellijk een plaatsvervanger zou zijn gevonden, hetzij een "par droit de naissance", hetzij des noods een "par droit de conquête." En dat er inder daad een soort van volkshaat bestaat van den Atchinees tegen de Hollan ders. is vrij wel uitgemaakt. Wij zijn voor hen trouwens steeds geweest de loerende naburen, zonder regt van buurschap. De vreemde handelaars op hunne kust hebben zeker wel gezorgd, dat die indruk niet werd weggeno men, mogelijk zelfs het vuurtje nu en dan eens wat aangeblazen. Zelf zijn we zeker ook wel niet vrij te pleiten van fouten. Hoe het zjj, de haat be staat en we moeten daarmede rekening houden. Bestaat er echter niet eenige grond voor de vreesdat de onderwerping van zulk een volk niet zoo vlug zal gaan als men wel gaarne zou willen, en misschien gehoopt had? Heb ik een beetje pessimistische gevoelens geuit wat den duur van dezen oorlog betreftik acht mjj gelukkig weer optimist te kunnen wezen omtrent de zorg in het algemeen welke hier bestaat voor vele zaken, die bij andere expediliën vaak veel te wenschen overlieten. Naar men uit Amsterdam meldt zal op 12 Mei des ochtends ten 8% uur in de Wester-, Oude- en Oosterkerk der Ned. herv. gemeente aldaar godsdienstoefening worden gehouden en zal die in eerstgenoemd gebouw door Z. M. den koning worden bijgewoond. Men meldt uit Utrecht: Voortdurend passeren langs de Kculschc vaart Duitsche en Geldersche schepen met groen en sparrenboomen beladen, be stemd .oor de aanstaande feesten te Amsterdam. Ook uit gemeenten in deze provincie heeft de uitvoer op groote schaal plaats; de sparrenb omeu zjjn daardoor meer dan 50 pCt, in prijs geslegen en menige arbeider ver dient door deze aanvraag een goed daggeld. Een paar kinderen van den arbeider H. M.te Olst, zagen dezer da gen eene locomotief naderen; waarop het oudste, een knaap van 11 ja ren, lot zjjn zusje zeide: "Ik durf wel dertig tellens met het hoofd nog op de rails gaan liggen." Hjj deed dit werkeljjk en zou het met den dood bekocht hebben, had niet de machinist den knaap bemerkt en zoo spoedig hij kon de locomotief stil doen staan, onmiddellijk bij het kind. Was hel in plaats van eene enkele locomotief een trein geweest, dan zou het onmogelijk geweest zjjn, zoo spoedig op te houden. Te Willemsoord is ook de vrouw van P. A. Loenen, wiens woning dezer dagen afbrandde, aan de gevolgen der bekomen wonden overleden. De buitengewone gezant en gevolmagtigde minister van Frankrjjk by het Nederlandsche hof, de heer Target, heeft, na een bezoek aan de haven werken te Vlissingen te hebben gebragt, vergezeld van zijn secretarissen, 11. Maandag ook Middelburg bezocht en, rondgeleid door den heer burge meester, het bezienswaardige van Zeelands hoofdstad in oogenscheuw genomen. Ilet bjj de tweede kamer ingekomen wets-ontwerp tot wijziging en verhooging van hoofdstuk VI (marine) der slaatsbegrooling voor het dienst jaar 1874 strekt: 1". tot wjjziging ten gevolge van omstandigheden die zich na de vaststelling hebben voorgedaan, en 2". tot verhooging, ten gevolge van de late oplevering van materieel op de dienst van 1874. De wijziging bevat vooreerst eene aanvulling van een te kort op de artikelen: houtwa ren, van ƒ48500; artillerie, van ƒ32000, en steenkolen van ƒ80000; op de twee eerste, ontstaan door den oorlog met Atchin, en op het laatste tevens door hoogcre prijzen dan waarop bij de raming was gerekend, en ten andere eene aanvulling van art. 14, kosten der kustverlichting enz. met ƒ30000; waarvan ƒ14000 voor de gedeeltelijke betaling van een nieuw lichttoestel op West-Schouwen en ƒ16000 voor de verlichting van den Nieuwen Rotter- damschen waterweg, en voor buitengewone kosten van herstelling der licht en transportschepen; alle uitgaven, waarop bij het opmaken der begrooling niet is gerekend. 's GRAVENHAGE, 23 April. De heer E. P. de Monchy is, ingevolge zijn verlangen, met dankzeg ging voor de door hem bewezen diensten, eervol ontslagen als commissaris van rijkswege bij het rijks-entrepótdok te Amsterdam; als zoodanig is be noemd de heer A. W. van Eeghen, zeehandelaar te Amsterdam. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht is benoemd de heer J. C. Costerus, dusver tijdelijk leeraar aan die school, en lot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Tilburg de heer .1. Cardinaal, dusver tjjdelijk leeraar aan die school; lot tjjdelijk leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Zwolle is benoemd de heer C. J. J. Vinck Blok, tijdelijk leeraar aan de l oogere burgerschool te Helmond. De 1* luit. J. P. L. Gelpke, van he: 4* reg. infanterie, is, op zjjn verzoek, voor den tijd van 2 jaren, zonder bezwaar der schatkist, op nou- activiteit gesteld, en aan den met verlof hier te lande aanwezigen oflleter

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1