surnumerair bij liet vak der posterijen, de hJi. VV. van Oppen Wzn, wonende le Harlingen; (i. K. Wijnen, te Leerdam; J. A. van de Velde, te Maarssen; B. L. van Tienen, te Amsterdam; E. Voorbij, le Üudslioorn; K. J. L. Bolo- meyte Helder; P. Duitgenius, le MeppelA. G. J. Geysen, te Bergen op Zoom; J. Schadée, te 's Gravenliage; R. W. Twiss, te Breda, en H. J. C. Jansen, te Groningen. Aan den kamerbewaarder bjj liet depart, van binnen), zaken A. Muller is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit die betrekking, door bem gedurende meer dan 50 jaren met ijver en naauwgezetbeid bekleed; in zijne plaats is benoemd li. F. Bordewijk, thans bode bij dat departement. De luit ter zee 2' kl. A. Werumeus Riming wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord, ter vervanging van den luit. ter zee 2e kl. T. Dalhuisen, wiens plaatsing aan boord van dat schip is ingetrokken. Bij de beraadslagingen in de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de lieer lleydenryck, die o. a. verklaarde dat de indruk, dien het geheim comité op bem gemaakt had, gunstiger voor den minister was geweest dan hij gedacht bad, gunstig genoeg om. zoo bet werd voorgesteld, een votum van vertrouwen aan te nemen, de volgende vragen lot den minister van koloniën gerigt: I". is hij voornemens om Atchin onder ons regtstreeksch bestuur te brcuge onherroepelijk, ja of neen? 2°. zoo ja, zal dan niet een derde expeditie noodzakelijk zijn? 3". zullen wij de vruchten dier an nexatie kunnen handhaven? 4". welke geldelijke gevolgen zullen uit die annexatie voortspruiten? De minister zeide in zijn antwoord dat de eerste vraag de meest omvatlende was, en dat daarin de andere zich oplosten. De spreker vroeg of het brengen van Atchin onder regtstreeksch bestuur onher roepelijk was vastgesteld. Ook van andere zijden had de minister vernomen dat zijiie rede van 21 Maart tot eenige verkeerde opval ling aanleiding heeft gegeven. Het doel was voornamelijk om acten van bevestiging of van erken ning van ons gezag le verkrijgen. Wat de zaak zelve betreft, zoo ver klaarde de minister dat direct bestuur niet alleen niet van bier geseind is, maar dal bet ook in Indié niet zoo begrepen is. De minister had voor zich een brief van den generaal van Swieten, gerigt aan den gouverneur-generaal, dd. 14 Februarywaarin hij o. a. zegt «wat betreft mijne tegenover den vijand te volgen gedragslijn, nog steeds ben ik van mecning dat. na de vermeestering van den kraton, het hoofdpunt van Atcbin's magt gevallen is en eenc afwachtende houding de bevolking zal dwingen zich te onderwer pen; terwijl overigens alles zal gedaan worden tot bevordering eener vreed zame oplossingtractaten of inlijving zullen afbangen van de houding van de hooiden der bevolking." En dan volgt, naar aanleiding van een middel- lerwijl ontvangen telegram van hier: «Er is nota genomen van den wensch van bet opperbestuur, oui niet dan noode over te gaan tot het invoeren van eigen beheer." Men moge bet oneens zijn over de politiek der regering, maar dat zij niet serieus, niet met kennis van zaken zou hebben gehandeld, niet op de hoogte zou zijn, dit moest hij tegenspreken. Wie het tegendeel meende, moest nu een votum uitlokken. lil de heden door de kamer gehouden titling is behandeld de conclusie der commissie nopens het besluit aan den gouverneur-generaal, waarbij aan in'. C. P. K. Winckel le Samarang het verblijf in Nederlandsch-Indié is ontzegd. Met 45 tegen 16 stemmen werd aangenomen de conclusie tot aanne ming voor kennisgeving van het besluit der bedoelde uitzetting uit Nederl. lndic, met verwerping van een amendement van den heer Mirandolle, waarbij te kennen werd gegeven dat de bijgebragle motiven dien maatregel niet regtvaardigen. De stukken betreffende de ongeregeldheden op Curaco in hel vorig jaar zijn voor kennisgeving aangenomen. Curatoren van het gymnasium hebben bij den gemeenteraad een uit voerig betoog ingediend, tegen het besluit tot verhooging van liet leergeld bij die instelling. Curatoren beschouwen het gewigtige besluit door den raad genomen als schadelijk en verderfelijk voor de toegankelijkheid van het openbaar onderwijs in het algemeen en meer bijzonder van het onder- wjs op het gymnasium, hetgeen hun aanleiding geeft met kracht aan te dringen om aan het besluit der schoolgeld-verhooging geen uitvoering te doen geven. Hl iTKM.AMiSUIK HKKIf. I KlN E I, I E, De stad Namen is dezer dagen hel tooncel geweest van onrustige bewegingen. De re,bank had uitspraak gedaan in de zaak van zekeren .laumart. beschul- died van zieti door middel van een valscli olographisch testament in bet be zit te hebben willen stellen van de nalatenschap van den baron Pasquet d'Alosse, teil nadecle van diens andere bloedverwanten. Hij werd schuldig verklaard en tot 10 jaren opsluiting veroordeeld. Men had het in elk geval bewezen geacht dat hij van een valscli stuk gebruik bad gemaakt. Jaumart had echter eenc groote volkspartij op zijne hand. die zich overtuigd hield van zijn goed regt. Ten einde op den dag der.uitspraak alle demonstraties, die ook reeds vroeger hadden plaats gegrepen, te voorkomen, bad men het cel lulaire rijtuig reeds des morgens in de vestibule van het gereglshofgeplaatst. Terstond na de uitspraak van liet vonnis en terwijl de menigte verwachtte, dat Jaumart in zijn gewoon rijtuig zou weggebragl worden, deed men hem in hel cellulaire rijtuig plaats nemen, dal omgeven door acht gendarmes te paard met groote vaart naar de gevangenis reed. De menigte bemerkte, lal men haar misleid had. Drie- tot vierhonderd personen reuden onder hel uilen van allerlei kreten hel rijtuig na. Drie der gendarmes te voet, die buiten het gereglshof de wacht hielden, wilden tiisscben beiden komen en de menigte beletten bet rijtuig le volgen. Zij werden algemeen uitge- jouwd. Met kolfslagen gaven zij hierop een antwoord. En de menigte bleefdoor met steenen le werpen, op haar wijs liet antwoord niet schuldig. Zoo drong men tot de Rue Saint-Jacques door, waar men de gendarmes ontmoette, die den veroordeelde naar de gevangenis terug hadden gebragt en nu hunne makkers te hulp kwamen. De gendarmes te voet sloegen toen in den blinde toe, hun karabijn bij de bajonet gevat houdende. Met opgeheven sabel renden de gendarmes te paard door de menigte. Onder scheidene personen werden gekwetst. Er was inlusschen een talrijke hoop volk voor het paleis van justitie gebleven om den advocaat Janson, den verdediger, een ovatie te brengen. Deze wist zich daaraan te onttrekkeu door over eenige zijmuren le klimmen en van den eerstvolgcnden trein naar Brussel gebruik le maken. De voorzitter van het geregtshof werd by zjjn vertrek door een tiental politiebeambten begeleid. KSfCBLAND. LONDEN 21 April. De bevolking dezer hoofdstad bedroeg op^ het eind van het vorige jaar 3,356.073 zielen. In dat jaar beliep het aantal sterfgevallen 76634, of 1446 'sweeks; dat der geboorten 121.100, ol 2285 's weeks. Te Calcutta hebben, naar men aan de Times meldt, twee groote bran den plaats gehad, waardoor eene groote hoeveelheid graan is verloren ge gaan. In de tegenwoordige omstandigheden brengt dit ongeval het bestuur in niet geringe moeijelijkheid. Bij het congres der Vereenigdc Staten is een adres ingekomen van in Amerika en Zuid-Rusland gevestigde Mennoniten, waarbij deze verzoeken dat de regering aan ongeveer 40000 Russische Mennoniten, die na de invoe ring van den algemeenen dienstpligt het Russische rijk wenschen te verla ten, eenige landerijen zal aanwijzen. Berigten uit Brazilië melden dat de keizer de aan den bisschop van Olinda opgelegde straf van vier jaren tuchthuis met dwangarbeid heeft ver minderd tot eene gewone opsluiting voor vier jarenen het fort Santa-Cruz, aan de haven van Rio gelegen, aangewezen als de plaats, waar de straf zal worden ondergaan. Binnen de muren van bet fort zelf zal de bisschop volkomcne vrijheid genieten en behandeld worden met den aan zijn ambt verschuldigden eerbied. FRANKRIJK. De voortdurende aanvallen der legislimistische bladen op bet bestuur van den president, en de pogingen die steeds aangewend worden om hef te doen beschouwen als een overgang tot de monarchie, geven het Journ. des Dei. aanleiding tot de volgende uiteenzetting van den loop der zaken Wanneer wjj scherp toezien om het karakter van de Fransche regering te' ontdekken, zullen wij bemerken, dat Frankrijk sedert 20 November eene werkelijke regering bezit. Die regering is de zevenjarige republiek. Om dit te erkennen moet men de handeling van November niet als op zich zelve staande beschouwen, maar in het onmiddellijke en innige verband waarin zij staat lol de handeling van 24 Mei. Wat is er in den laten avond van 24 Mei geschied? Men heeft den heer Thiers omvergeworpen en hem ecnen opvolger gegeven; niets meer, maar ook niets minder, tenzij men zich moge gevleid hebben door deze verandering van personen eene meer krachtige leiding en meer bekrompene conservative rigting in de binnen- Iandsche politiek te zullen verkrjjgen. Men heeft zich gehaast om aan de natie te verkondigen dat er niets in de bestaande instellingen zou veranderd worden. Waarom is die aankondiging geschied Waarom heeft men met zoo veel zorg rekenschap gegeven van den aard der geschiede verandering? Omdat men er prijs op stelde hen gerust te stellen, die in den val van den beer Thiers het begin zagen van ecnen aanslag tegen de republiek. Men legde dus zich zeiven tegenover de natie zekere banden aan. liet is waar. de aangegane verpligling is niet vervuld; de verleiding was daarvoor te grooten de vervoering der hartslogten en overtuigingen te sterk. Men poogde de monarchie te vestigendoel» men slaagde niet. En wat bad er toen plaats? Het volgende: Op den 20""1 November legde men even veel zorg aan den dag als op den 24,"n Mei om de nieuwe beweging te karak teriseren; men zeide tot de natie: «Niels is in den stand van zaken ver anderd, niets dan de duur". En welke was destijds de stand van zaken? Dezelfde, dien men op den 24,,"> Mei zoo uitdrukkelijk gehandhaafd had. Den 24,,tn Mei is de maarschalk Mac Mahon tot opvolger van den heer Thiers benoemd als president der republiek. Den 205ten November is de magt van den president der republiek voor zeven jaren verlengd. Ziedaar de zuivere waarheid, gelijk iedereen haar heeft opgevat en begrepen. Alle uitleggingen in redevoeringen, in onderling tegenstrijdige beluigingenin circulaires en in officieusc stukken kunnen daaraan niets veranderen. Blijkens berigten uit Nuinea, door den ill on. unit. medegedeeld, zijn aldaar vier uit Parijs gedeporteerdenpersonen van 22 a 25 jarengefusil leerd geworden, wegens eenen aanslag op het leven van een hunner makkers, zekeren Saint-Bris, die aan het hoofd stond eener door de gedeporteerden op bel Pijnboomen-eiland gevormde Commune, maar die te scherp toezag op het gedrag zijner lotgenooten. De gedeporteerden blijven nog altijd hopen op eene omwenteling in Frankrijk, ten gevolge waarvan het moeder land weder voor ben opengesteld zal worden. Naar men verneemt is de algemeene raad der bedevaartgangers voor nemens tegen het einde dezer maand naar Rome te vertrekken, om den 11. Vader, ter gelegenheid van zijn naamdag, in de volgende maand een adres van gelukwensching, geteekend door omstreeks 100.000 personen, die in 1873 ter bedevaart zijn geweest, ter hand le stellen. Ook zou de alge meene raad in 1874 zes groote bedevaarten organiseren, verdeeld over even zoovele streken des lands. Voor de regibank te Parijs werd dezer dagen een vreemdsoortig proces ter zake van echtscheiding gevoerd. De vrouw telt 77 en de man 79 jaren. Reeds vóór 30 jaren hadden beiden zich tot de regtbank gewend om te scheiden; maar de regibank meende dat daartoe geen termen bestonden en weigerde alzoo het verzoek in te willigen. De vrouw verliet de echtelijke woning en de man vond het niet geraden baar door dwang tot haar pligt le brengen. Zoo leefden zij 30 jaren gescheiden. Voor eenigen tijd echter scheen de 77-jarige vrouw eindelijk hare vrijheid moede te worden. Zij liet den man aanzeggen dat zij naar de echtelijke woning dacht terug te keeren.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2