LEIDSCHE COURANT# DONDERDAG 23 APRIL. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. 1874. 95. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p. p. 3.50; niet het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars. buiten de exp editie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p, 0 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 22 April. Blijkens een regeringstelegram, Alchin 17 April, was eene sterke patrouille den 15dtn dezer op eene vijandelijke stelling, ongeveer 1500 pas ten zuiden van den kraton, gestuit; zij werd beschoten en is teruggetrokken. Eene versterking, onmiddellijk tot dekking gezonden, ging verder dan noodig was, viel de stelling aan, maar werd teruggeslagen, met verlies van 8 dooden en 59 gekwetsten. Onder de laatsten zijn de kapiteins Bardok, van Poel en Vervloct en de luitenants Beijen, Siewers en Kruyt, niet gevaarlijk. Aan de oostkust heelt Edi de acte van souvereinitcit geteekend, zoomede Passei en Kertai. Tamian had nog niet beslist; de andere staten bleven nog vjjandig. Bij de gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der slaten-generaal in het hoofdkiesdistrict Appingadam zijn uitgebragt 1995 stemmen. Gekozen is de heer J. Schepel, te Winsum, met 1253 stemmen. De heer van der Hoop, te Slochteren, bekwam 724 stemmen. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Vrijdag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Door de provinciale commissie te 's Hage zijn gisteren geëxamineerd 8 candidaten voor de Engelsche taal6 werden afgewezen en toegelaten de heeren J. Schippers, nit 'silage, en J. van der Togt, uit Noordwjjk. Van de 9 candidaten voor de Fransche taal werden 5 afgewezen en toegelaten de heeren J. Brouwer, uit Leiden; F. H. Leroy, uit Delft; 11. J. van Wet- tum, uit Voorburg, en J. J. Wiegman, uit Delft. Voor de acte in het tee kenen werden geëxamineerd 5 candidaten, waarvan alleen de heer J. Hel der, uit Rotterdam, met gunstig gevolg. Bij voortduring wordt door den minister van koloniën bekend gemaakt, dat voor de dienst in Ned. Indië nog benoodigd zijn eenigc onderwijzers, bij voorkeur ongehuwd, die in het bezit zijn eener acte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer, en van eene aanteekening voor eene vreemde taal, bij voorkeur de Fransche. Naar men verneemt zal de opening van den Ooster-spoorweg voor het gedeelte Amsterdam—Amersfoort en Hilversum—Utrecht door den raad van toezigt op de spoorwegdiensten medio Mei plaats hebben. Volgens het D. D. heeft zich bereids een 30-tal militaire geneeskun dige studenten voor het in de maand Junij e. k. te Leiden te houden natuur kundig examen aangemeld, terwijl een 6-tal cand.-artsen aan het in het laatst van Mei aanst. te Amsterdam te houden arts-examen zal deelnemen. Te Haarlem had gisteren de tweede veiling plaats van ingepolderde en drooggemaakte gronden van het voormalige Wijkermeer, toebehoorende aan de Amsterdamsche kanaal-maatschappij. In het geheel zijn geveild 446 heet., 38 aren en 33 centiaren. Daarvan werden verkocht 411 heet., 99 aren en 69 cent. voor ƒ794,888, terwijl 34 heet., 38 aren en 64 cent. werden op gehouden voor ƒ54374. De prijzen varieerden van ƒ2750 tot 650 per hectare. Door wijlen mej. de wed. A. Bots is aan het r. k. wees- en armhuis, genaamd St. Jacob, te Haarlem, 1000 gelegateerd. Uit Amsterdam meldt men dat de oude en algemeen geachte kassiers- firma J. H. Schuymer Zonen, Keizersgracht, over het Molenpad, hare betalingen heeft gestaakt. Men zegt dat een der chefs Zaturdag in de rig- ting van Antwerpen de stad verlaten heeft en dat het huis in relatie stond met Duvernois, de Overijsselsche bank, enz. Te Arnhem hebben de leerlingen der hoogere burgerschool eene sere nade gebragt aan den afgetreden directeur, den heer dr. J. M. van Bemmelen, benoemd hoogleeraar te Leiden, en aan den heer dr. II. van de Sladt, be noemd tot directeur der hoogere burgerschool aldaar. De Zwolsche Cour. meldt: Naar ons wordt medegedeeld is de naam van den heer Louis Wolrt op hoogst onbillijke wijze gemengd in een aan l'Evénemant ontleend berigt omtrent de arrestatie van zijnen broeder, die zich ten aanzien van de Overijsselsche bank en de Banque territoriale d'Es- pagne gecompromitteerd heeft. De heer Louis Wolf!, die sedert Mei van het vorige jaar te Parijs, rue Mendiant 26, gevestigd is, moet in de geheele zaak niet anders betrokken zijn, dan dat hij aan zijn broeder eenig geld geleend heeft. Eenige uren na de arrestatie van Iaatstgemelde heeft men zijn naam onder de papieren van dezen aangetroffen en gemeend dal hij in diens avonturen deelde. Hij moet integendeel als koopman een zeer goede reputatie genietenen ook op zjjne leefwijze moet niet het minste kunnen worden aangemerkt. Er zou dan ook geen twijfel bestaan ol hjj zou ter stond na het voorloopig onderzoek in vrijheid gesteld worden. De regering heeft aan de tweede kamer voorgesteld de goedkeuring eener dading, gesloten door den staat en de provincie Zuidholland met jh', J. N. J. Jantzon van Erffrenten van Babylonienbroek en Capelle te Dord recht over diens aanspraken op tiendregt van gronden in den polder Prins Alexander, tegen eene uitkeering van 20000. Zoowel aan gedeputeerde staten van Zuidholland als aan den minister kwam het verkieslijker voor om, zoo mogelijk door afkoop van matigen prjjs, met den heer Jantzon over al zijne aanspraken op tiendregten in de droogmaking te transigeren dan een proces af te wachten, waarbij vooral over Jen omvang en de waar dering dier aanspraken zou getwist moeten worden. 's GRAVENHAGE22 April. Bij kon. besluit van 20 April jl. zijn benoemd tot lid en voorzitter der commissie, gedurende den tijd van ée'n jaar, in gaande 1 Augustus e. k.belast met het afnemen der natuurkundige exa mens, volgens art. 4 der wet van 1 Junij 1865, dr. J. W. Gunning, hoogl. te Amsterdam; tot lid en vice-president 'dier commissie dr. J. 11. van den Broek, eerste officier van gez. le kl., te Amsterdam; tot lid en secretaris dr. J. P. van Braam Houckgeest, officier van gez. 2' kl.te Amsterdam; tot leden: dr. C. A. J. A. Oudemans, hoogl. te Amsterdam; dr. C. H. D. Buys Ballot, hoogl. te Utrecht; dr. C. J. Matthes, hoogl. te Amsterdam; dr. H. J. van Ankum, hoogl. te Groningen; dr. A. Ileynsius, hoogl. te Leiden; F. J. Swartwout, lector te Amsterdam; tot plaatsvervangende ledendr. P. J. van Kerckhoff, hoogl. te Utrecht; dr. A. C. Oudemans, hoogl. te Delft; dr'. J. A. Fles, eerste officier van gez. 2e kl. le Utrecht; dr. N. W. P. Rauwen- hoff, hoogl. te Utrecht; J. A. Snijders CJz., leeraar aan de Polytechnische school te Delft; dr. R. A. Mees, hoogl. te Groningen; dr. W. Berlin, hoogl. le Amsterdam; dr. Th. W. Engclmann, hoogl. te Utrecht; W. Stoeder, apotheker te Amsterdam; tot lid en voorzitter der commissie, gedurende den lijd van één jaar, in gaande 1 Augustus e. k.belast met het afnemen der geneeskundige exa mens, volgens art. 5 dier wel, dr. L. C. van Goudoever, hoogl. te Utrecht; lot lid en vice-president dr. G. D. L. lluet, hoogl. te Leiden; tot lid en secretaris mr. R. Timmerman, officier van gez. ll' kl., te Amsterdam; tot leden: dr. T. Halbertsma, hoogl. le Utrecht; d'.W. Koster, hoogl. te Utrecht; dr. P. J. Barnouw, lector te Amsterdam; dr. H. A. Kooyker, hoogl. te Gro ningen; dr. C. L. Wurfbain, hoogl. te Amsterdam; G. J. Jacobson A.Bz., oud-apotheker te Schiedam; tot plaatsvervangende leden: dr. M. Polano, hoogl. te Leiden; d' S. S. Rosenstein, hoogl. te Leiden; dr. A. E. Simon Thomas, hoogl. te Leiden; dr. A. F. Bauduin, eerste officier van gez. 2» kl. te 's Gravenhage; dr. J. A. Boogaard, hoogl. ie Leiden, dr. L. Lehmann, hoogl. le Amsterdam; dr. H. Hertz, hoogl. te Amsterdam; dr. J. W. R. Ti- lanus, hoogl. te Amsterdam; J. Polak, apotheker te Amsterdam; tot lid en voorzitter der commissie, gedurende den tijd van één jaar, in gaande 1 Augustus e. k., belast met het afnemen der examens van hulp apotheker, volgens art. 8 dier wet, dr. W. F. R. Suringar, hoogl. te Leiden; tot lid en vice-presidentdr. J. M. van Bemmelenhoogl. te Leiden; tot lid en secretaris, C. Burgersdijkmilitair apotheker 2' kl. te 's Gravenhage; tot lid, mr. 11. G. van de Sande Bakhuyzen, hoogl. te Leiden: tot plaatsver vangende leden: dr. D. J. Coster, le Amsterdam; dr. F. van Calker, leeraar aan de h. burgerschool te Tilburg; dr. J. Sirks, leeraar aan de h. burger school te Deventer; A. C. Cramer, apotheker te Rotterdam; tot lid en voorzitter der commissie, gedurende den tijd van één jaar, in gaande 1 Augustus e. k., belast met het afnemen der examens van apothe ker, volgens art. 9 dier wet. dr. W. F. R. Suringar, hoogl. te Leiden; tot lid en vice-president, dr. J. M. van Bemmelen, hoogl. te Leiden; tot lid en secretaris, C. Burgersdijk, militair apotheker 2e kl. te 'sGravenhage; tot lid. R. J. Opwyrda. apotheker te Nijmegen; tot plaatsvervangende leden dr. D. J. Cosier, te Amsterdam; dr. F. van Calker, leeraar aan de h. bur gerschool te Tilburg; A. C. Cramer, apotheker te Rotterdam; C. II. van Ankum, apotheker te Groningen. Bij kon. besluit van 21 April zjjn, na afgelegd examen, benoemd tot

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1