ZATURDAG 18 APRIL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3. franco p. p. f 3.50; met het f'er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3 85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 s jaars. buiten de expeditickosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prrjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 17 April. Blijkens de bij den gemeenteraad ingekomen stukken heeft de com missie van adviseurs voor de monumenten van kunst en geschiedenis, naar aanleiding van het plan lot slooping van de Hoogewoerdspoort, zich tot den raad gewend, met een pleidooi voor het behoud dier poort. De vernieling van dat gebouw zou, volgens de meening der adviseurs, een betreurenswaar dig feit zjjn niet alleen in hun oog, maar ook in het oog van allen, die belang stellen in onze monumenten en die in deze een middel zien tot ver siering onzer steden. Met diep leedwezen denkt de commissie aan de sloo ping der Witte- en der Rijnsburgsclie-poorten daarom wil zjj thans hare stem verheffen tegen die, welke de Hoogewoerdspoort bedreigt. De commissie houdt zich overtuigd dat de raad zal willen medewerken tot het doen her leven van de belangstelling in onze oude monumenten en tot het opwekken van een nieuw leven op het gebied der schoone kunsten. De commissaris des konings in deze provincie heeft de dagen hcpaald waarop de aflevering zal geschieden van de bij de nationale militie voor de ligting van dit jaar in te lijven manschappen. Te Leiden zal dit plaats hebben in het Caeciiia-gasthuis op] Maandag 4 Mei. Door den minister van binnenlandsche zaken is voorloopig en in af wachting van nadere beschikkingen bepaald, dat indien vee in de weide in verdachten toestand geraakt, zoowel de weide waarop dat vee staat, als de onmiddellijk daaraan grenzende gronden, zullen worden afgesloten. Blijkens een bjj het depart, van koloniën van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië ontvangen telegram, niet op de Atchinesche zaken betrek king hebbende, is de korporaal H. Kruiderink, niet gesneuveld (zooals in de gedane opgave was vermeld), maar in verpleging te Padang. Gisteren werden te 's llage door de provinciale commissie voor de acte van hoofdonderwijzer geëxamineerd 15 candidaten. 8 werden afgewezen; 7 toegelaten, te weten: R. Braams, uit Delft; A. A. Ileskes, uit 'sHage; D. J. M. de llondt, uit Delft; W. van Loghem. uit 'sHage; G. Reeman. uit Voorburg; A. van der Spiegel, uit 'sHage; W. F. van Vliet, uit 'sHage. Heden hebben voor de acte van hoofdonderwijzer voldoend examen afge legd de hh. Blok, van Dooren, Mast en van Vliet, uit Leiden. liet centraal-comité voor de aanbieding van een kindergeschenk aan Z. M. den koning heeft gemeend, in een schrijven aan hel übl., eenige inlichting te moeten geven, naar aanleiding van het in de dagbladen ver melde berigt dat het kindergeschenk wegens //te late bestelling" op 12 Mei niet zal gereed zijnopdat dit niet moge worden toegeschreven aan laak bare traagheid bij het centraal-comité. Het nationale feestgeschenk der kinderen moest, zegt de commissie, den koning en het feest waardig zijn. Nederlandsehe kunst moest een gelukkig feit en eene kinderlijke hulde in beelden voorstellen. Zoodra dit vast stond wendden wij ons tot den vader- landschen kunstenaar, prof. Stracké, en voor de uitvoering in zilver tot den heer J. M. van Kempen, te Voorschoten. Zoodra de heer Stracké, die de opdragt met ingenomenheid aanvaardde, zijn 'eerste kleimodel gereed had werden met den heer van Kempen de noodige overeenkomsten aangegaan. Toen reeds werd ons door dezen heer medegedeeld, dat de bewerking in zilver ongeveer een jaar arbeids zou kosten. De heer Stracké begaf zich daarop aan het vervaardigen van zijn model in gips op de ware grootte en beloofde zooveel spoed te maken als met eene goede uitvoering was overeen te brengen; zelfs verbond hij zich geen anderen arbeid te zullen aanvatten eer het gipsmodel gereed was. Bedenkt men nu, dat het geheele monumentale stuk 1 meter breed en diep bij 2 meter hoog moet worden, dat het, behalve de basreliëfseen aantal beelden bevat en aan vier zijden volledig afgewerkt moet worden, dan zal niemand, die van kunst eenig begrip heeft, deze taak ligt achten. Van te late bestelling is geen quaestie, tenzij men wil aannemeu, dat wjj reeds in 1871 of 72 met het ontwerpen van een geschenk hadden moeten beginnen. Wij vreezen echter, dat men ons in dat geval, en te regt, van voorbarigheid zou beschuldigd hebben. Als zeker wordt thans gemeld dat de heer dr. J. Cramer, te Amster dam, voor het professoraat te Groningen heeft bedankt. Naar wij vernemen, meldt de N. 11. C., is de beschikking van me vrouw Ekstein Cort Heyligcrs, onlangs bij Deventer overleden, in een zeer zonderlingen vorm vervat, en zijn daarbjj voorwaarden gesteld, die het voor het genootschap der vrijmetselaren moeijelijk kunnen maken, het legaat te aanvaarden. Door wijlen den heer Petrus Elderman, overleden 14 Junij 1871, z(jn indertijd de volgende legaten besproken, als: een van 60000 inschrijving 2y2 pCt. nat. werk. schuld, voor de helft aan hel oude mannen- en vrou wenhuis en voor de wederhelft aan het weeshuis der Ned. herv. diaconie» te Amsterdam, en een, groot ƒ10000, aan het wees-, oude mannen- vrouwenhuis der Christel, gereform. gemeente aldaar, beide legaten onder bepaling, dat zij slechts kracht zouden krijgen na den dood van zjjnen door hem tot erfgenaam zijner nalatenschap gemaakten broeder Frans Elderman, die den 14dtn Februarij jl. is overleden. Deze laatste heelt zelf ook een legaat, en wel een van ƒ16000 inschrijving 2% pCt. nat. werk. schuld, vermaakt aan de Ned. herv. diaconie aldaar, onder last van vrucht gebruik. i Door wijlen mej. J. M. lleyse is aan de diaconie der Evang. Luth. I gemeente te Amsterdam, en aan het weeshuis dier gemeente, elk eene som van ƒ1000 gelegateerd. De D. C. meldt dat eergisteren avond te Delft eene poging tot moord heeft plaats gehad op de openbare straat. Zekere C. B. heeft op den mr. smid bij de marinewerf te Amsterdam. J. H. S. genaamd, in de Oudemanhuis- steeg aan de Markt, nadat hij dezen vooraf uit de tapperij van A. Waar aldaar had doen roepen, a bout portant een pistoolschot gelost en hem met ganzenhagel in de linkerborst getroffen. De uniformjas van den getrof fene is op onderscheidene plaatsen door de hagels doorboord en door de I lading verbrand. De dader heeft zich dadelijk na het gebenrde bij de po litie aangemeld en van het voorgevallene kennis gegeven, met de bijvoeging dat hij niet wist of hrj S. gedood haddoch dat hij «hoopte" dat zulks het geval mogt zijn. Het spreekt van zelf, dat hij onmiddellijk in verzekerde bewaring werd genomen. Naar men verneemt moet de reden dezer wan daad in jaloezij gezocht worden. Het pistool met toebehooren was even te voren door C. B. gekocht bij den geweermaker S. aan de Beestenmarkt, aan wien hij had te kennen gegeven op musschen te willen schieten. Onder Capelle a. d. IJssel is eergisteren morgen door den van Rotter dam komenden sneltrein een arbeider overreden. Hij was onmiddel lijk dood. Ook te Soest is een werkman, bij het laden van zandwagens voor den Oosterspoorweg, tusschen de buffers geraakt en omgekomen. Te Wijk is Dingsdag morgen brand ontstaan op het schip van schip per Kasteleyn uit Oosterhout, dat de Maas kwam afvaren en geladen was met afval van vlas. Ofschoon de schipper terstond pogingen deed tot blos- schen, stond in een oogwenk de geheele lading in volle vlam, zoodat de schipper en zjjn knecht, met achterlating van alles, het brandende schip moesten verlaten. Schip en lading zijn geheel verbrand; niets was tegeu brandschade verzekerd. Te Nijmegen werden Woensdagavond, bij het ontvangen der lijding dat de eerste kamer de vesting-wet had aangenomenwaardoor Nijmegen een open stad wordt, op verschillende plaatsen vlaggen uitgestoken en op enkele plaatsen Bengaalsch vuur ontstoken. Den volgenden dag was de geheele stad met vlaggen gelooid en hadden er verschillende vreugdebedrijven plaats. Te Vaals, in Limburg, is ook de 80-jarige grijsaard Schillinga aan de gevolgen van de hem op het hoold toegebragte verwondingen overleden. 's GRAVENHAGE17 April. Door Z. M. zijn benoemd: tot kantonregter te Alphen de heer mr. J. G. Vogeladvocaat te 's Gravenhage; tot griffier bij het kantongeregl te Oot- marsum de heer m'. G. S. van Delden, aldaar; en lot plaatsvervangend kan tonregter te Wijk bij Duurstede de heer G. J. Verwey, ontvanger der re gistratie aldaar. Tot schoolopziener in het 1»" schooldistrict van Friesland is benoemd de heer jhr. J. A. A. van Panhuys, te Berguni. Bij de tweede kamer heeft heden het comité-generaal tot ongeveer 4 uur geduurd en nog is het niet afgeloopenmaar zal morgen worden voort gezet. Morgen namiddag zal er waarschijnlijk eene openbare zitting wor den gehouden. Voor de hervatting van het comité-generaal had in eene openbare zitting de regeling plaats der werkzaamheden na afloop der discussie over Atchin. Onder leiding van den luit. Krieger wordt een gedeelte van liet reg. grenadiers en jagers dagelijks geoefend iu het leggen van sporen, langs

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1