LEIDSCIIE COURANT. 1$M< VRIJDAG 17 APRIL. BINNENLANDSCIIE BERfGTEN. k'o 90* De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p. p. f 3.50; met het f'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars. buiten de expeditiekcstcn. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franca p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden N°. 20 blad 21) der Handelingen van den Gemeenteraad. LEIDEN, 16 April. Wij achten het niet overbodig er dé aandacht der ingezetenen op te vestigen dat, volgens de bekendmaking van burg. en weth. van den 9den dezer, het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1874, nog tot en met Donderdag 23 April e. k. ter inzage ligt op de gemeente-secretarie (financiële afdeeling), dagelijks van 12 tot 3 uren. Bij de op heden van wege de gemeentebesturen van Leiden en Delft aan de W(jkerbrug gehouden openbare verpachting van de opbrengst dei- tolgelden aan het Delftsche trekpad, is pachter geworden de heer C. A. Vreeburg, voor de som van ƒ2316 per jaar. Bij kon. besluit van 10 April is aan J. K. H. van Leeuwen, gewezen knecht bij 's rijks akademietuin der hoogeschool te Leiden, verleend een pen sioen ten bedrage van ƒ275 'sjaars. De minister van koloniën, ad interim minister van marine, heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat, krachtens bepaling des konings. in dit jaar 22 jongelingen als adelborst der 3' kl. voor de zeedienst (na be hoorlijk afgelegd examen) op het kon. instituut voor de marine te Willems oord kunnen worden aangenomen. De admissie heeft plaats op den l'te* September aanst. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen in dit jaar worden geplaatst, moeten vóór den laalsten Mei aanst. aan den minister van marine een op zegel geschreven verzoekschrift indienen. De Staatscourant bevat het verslag van den bibliothecaris der kon. bibliotheek aan den minister van binnenlandsche zakenbetreffende de aan winsten door die instelling in het afgeloopen jaar verkregen. Uit een telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie van 12 dezer, niet op de Atchinesche aangelegenheden betrekking hebbende, is gebleken dat de 1«" luitenant A. M. II. Badings, van het 14de bat. infanterie, in Alchin aan de cholera overleden is. Voor de provinciale commissie te 'sllage, belast met hel afnemen der examens voor hel lager onderwijs, hebben gisteren met gunstig gevolg examen afgelegd voor de acte als hoofdonderwijzer, de hh. P. Baas, uit VlaardingenA. de Keizer, C. N. Kloppert, W. J. A. Kruijer, D. II. Pijzei, allen uit Botterdam; P. II. Machielse, uit Schiedam; zijnde 7 candidaten afgewezen. Naar men verneemt verlangt de heer mr. L. Slingelandt, lid der prov. staten van Zuidholland voor het district Gouda, bij de aanstaande verkiezing niet meer in aanmerkiug te komen. Bij gelegenheid van het zilveren jubilé van Z. M. den koning zal door de Nederlanders te St. Petersburg, grootendeels afkomstig uit Almelo, aan Z, M. worden aangeboden een miniatuur van het standbeeld van Czaar Peter den Groote te Petersburg. Hel voetstuk alleenuit malachiet bestaande, zal ƒ1200 kosten. De heer J. Borski, afgetreden als president van den raad van admi nistratie der Iloll. spoorweg-maatschappij, heeft aait het ondersteuningsfonds dier maatschappij geschonken 5 certificaten 2% pCt. W. S., elk groot ƒ1000. Door de directie van de levensverzekering-maatschappij »Germania" te Stettin, worden omtrent den stand der zaken gedurende het jaar 1873 de volgende mededeelingen gedaan: Het verzekerd kapitaal is in 1873 gestegen op ƒ110,172,960, zijnde ƒ9,149,767 meer dan ultimo 1872. De maatschappij heeft in 1873 ontvangen aan premiëp. ƒ3,338,962 legen ƒ2,974,580 in 1872 en aan rente ƒ530,514 tegen ƒ435,953 in 1872. Voor de sterfgevallen van het jaar 1873 werden betaald 1,389,822 en gereserveerd ƒ90,580. De sterfte onder de verzekerden was onguustig, hoofdzakelijk ten gevoige van cholera-gevallendie eene uitgave van ca. ƒ81,176 berokkenden. De sterfte eischte de betaling van ƒ79,411 meer dan de winslkundige berekeningen lieten verwachten. De premiën-reserven en premiën-transporten zijn in 1873 vermeerderd met ƒ1,405,895 en bedroegen ultimo 1873 ƒ10,959,937. Nadat alle uitgaven gedekt zijn en aan alle verbindtenissen voldaan is, ook de noodige afschrijvingen hebben plaats gehad, en de kapitaal-reserve overeen komstig de statuten bedacht is. ontvangen de actiehouders 10 pCt. over het op de aandcelen gestorte kapitaal als dividend, en wordt aan de »met aan deel in de winst verzekerden 20 pCt., zijnde 112.923, van de in 1873 betaalde premiën als dividend vergoed. Deze 20 pGt. worden van de in 1875 te storten premiën afgetrokken. De geheele activa der maatschappij hebben ultimo 1873 het bedrag van ƒ17,099.957 bereikt. De heer F. Muller, te Amsterdam, plaatste dezer dagen in het Han delsblad een schrijven, waarin hij den directeur der beide gasthuizen aldaar dr. E. II. G. Thrjssenbeschuldigde, een deel van het archief van het gasthuis vernietigd en voor scheurpapier verkocht te hebben. De heer Muller kocht er eenige fragmenten van, zonder er den oorsprong van te kennen. Voor andere stukken, die hij niet wilde koopen, verwees hij den primitieven opkooper naar den stads-archievaris. Of zij dezen zijn aangebo den en of die er van gekocht heeft, is nog niet bekend. Deze aangelegen heid maakte gisteren het onderwerp ecner interpellatie in den gemeenteraad aldaar uit. Twee leden interpelleerden het dagelijksch bestuur over den verkoop van deze bedoelde stukken, lie hh. II. J. van Lennep en Berg vroegen dienaangaande inlichtingen. Het debat leidde tot de volgende mededeelingen; 1". dat ecnigen tijd geleden de stads-archivaris, op uitnoodi- ging van de commissie van de gasthuizen, een aantal administratie-stukken en notulen onderzocht, waarvan een deel werd verplaatst naar het stadhuis en een ander deel ter vernietiging werd bestemd; 2°. dat de stukken welke door den heer Muller zijn gekocht, volgens de getuigenis van den archivaris zich niet bevonden in de door liern uitgezochte verzameling, en dat den heer Scheltema geene perkamenten te koop zijn aangebo den zooals de heer Muller beweert3°. dat de commissie van beheer over de gasthuizen magtiging heeft verleend aan den directeur om de stukken te verkoopen: 4°. dat de opbrengst van den verkoop voorkomt op de rekening der gasthuizen; 5". dat de heer Koster, die het oud papier kocht onder voorwaarde van vernietiging, een deel, dat hem merkwaardig voorkwam, met heeft verscheurd, maar getracht te verkoopen; 6«. dat de justitie de zaak in handen heeft; 7°. dat B. en W. eene enquête zullen instellen om den raad van advies te dienen. Bij de voortzetting van de veiling van het kabinet van schilderijen van wijlen baron van Reede van Oudtshoorn, te Amsterdam, hebben opgebragt: Naoogcn door L. Meijer 10000. of met de 10 pet. kosten 11000; Bosch- gezigt door B. C. Koekkoek ƒ7260, de schoone min door D. Bles ƒ6710, een kerk van binnen door J. Bosboom 3245een lastige drinker door J. B. Mailou ƒ2915, het meer Leman bij den Montblanc door C. Lieste 737, een ruitergevecht door J. van llughtenburgh ƒ303, eene kerk door II. Sebron ƒ1111, eene jagt door A. Hondius 572, boerenlieden door C. Dusart ƒ350, een dorpsgezigt door G. van Tilborg ƒ534. een stadgezicht door C. Leickert ƒ924, een standgezichl door F. Musin ƒ886, de Pont Neuf door C. Hoguet ƒ847, de rooversgrot door P. M. Molyn 935, een riviergezigt door A. Schelfhout ƒ440, een havengezicht door A. Waldorp ƒ1023, een portret door F. Hals ƒ374, de verzoeking van St. Antonius door L. Leloir ƒ1375, Wolfhezen door J. W. Bilders ƒ1100, een woelend water door L. Meijer ƒ451, een landschap door Kriiseman van Elten ƒ770. De opbrengst dezer zitting bedroeg 58265. Het geheele kabinet heeft opgebragt 125.534. - Te Amsterdam is eergisteren en gisteren de jaarlijksche vergadering gehouden van moderne theologen, die door 130 leden'werd bijgewoond. Naar men aan het M. v. d. D. meldt zou onlangs het schoonerschip Jacoba, kapt. F. Boerhave, op reis van Kroonstad naar Leer, vergaan zijn. De geheele bemanning moet haar graf in de golven gevonden hebben. Te Schiedam heeft gisteren avond een hevige brand gewoed. De boekdrukkerij van Gebr. Langendam en het kantoor van den heer M. G. Lagerwey, aan de Vischmarkt, zijn geheel uitgebrand. Aan de brandweer is het gelukt de belendende panden te behouden, ofschoon ook de branderij van den heer Lagerwey en een gistpakhnis van de firma J. H. van Gent eenige schade bekwamen. De oorzaak van den brand is niet met zekerheid bekend; hij schijnt ontstaan te zijn in de zetterij van de heeren Langendam. Van den inboedel en het materieel is niets gered. Uit het kantoor van den heer Lagerwey zijn de boeken gered, terwjjl de brandkast niets geleden heelt. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten da' de beurs op 12 Mei aldaar zal gesloten zijn. Te Amsterdam hebben zich dezer dagen mede gevallen van hondsdol heid voorgedaan. Door de arrond.-regtbank te Arnhem is notaris F. W te Zevenaar,

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1