lil de Limburgsche gemeente Vaals is Zondag 11. een vreeselijkc moord gepleegd.Toen de landbouwer S. om 1054 uur 'savonds huiswaarts keerde, vond hij zijnen vader, een grijsaard van 80 jaren, in bewnsteloozen toestand achter de deur liggen, terwijl 5 wonden, hem door middel van een groote bijl aan het achterhoofd toegebragt, duidelijk te bespeuren waren. Op korten afstand van daar vond hij zijne 77-jarige moeder, die eveneens met hetzelfde voorwerp, doch heviger en op twee plaatsen aan het voorhoofd getroffen was, levenloos ter aarde liggen. De vermoedelijke dader, een knecht, die sinds 5 maanden in hun dienst en uit Pruissen afkomstig was, is verdwenen en houdt zich hoogstwaarschijnlijk in het naburige Pruissen op; hij was dien avond om 9 uur uit de herberg gegaan, zeggende: "Ik moet naar huis, want de oude lui zijn alleen tehuis." De reden tot deze daad schijnt diefstal te zijn geweest, daar de geldkist met den sleutel, die de vrouw altijd bij zich droeg, geopend werd bevonden, terwijl onge veer 300 th. in zilver daaruit vermist werden. De grijsaard is nog in leven, doch bevind zich niet builen gevaar en was niet in staat iels omtrent het gebeurde mede te deelen. -- Berigten uit Paramaribo melden dat de gouverneur zijne inspectie-reis voortzet. Door Z. E. is eene commissie benoemd om een onderzoek in te stellen betrekkelijk den toestand der koloniale stoom- en zeilschepen. Aan den heer S. van Dissel, pred. bij de herv. gemeente aldaar is, tot herstel van gezondheid, een buitenlandsch verlof voor een jaar verleend. 's GRAVEN»ACE. 14 April. Aan den heer mr. W. van der Os is. op zijn verzoekeervol ontslag verleend als griffier bij het kantongeregt te Ylissingen, en tot regter-plaats- vervanger in de arrond.-regibank te Breda is benoemd de heer mr. A. M. Sassen, advocaat aldaar. De op pensioen gestelde adjudant van Z. 51. in gewone dienst, de gcneraal-majoor jhr. J. P. A. van Panhuys, is benoemd lot Zr. 5I\ adjudant in buitengewone dienst. -- De kapiteins J. E. Simons, van het 8st'. en jlir. A. 51. C. 11. Bowier en jhr. A. 5V. van Reigersberg Versluys, van het l"le reg. inf., zijn in hunnen rang overgeplaatst bij hel reg. grenadiers en jagers. Door den minister van koloniën is de heer 51. \V. Schokker gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie, om te worden benoeanl tot ingenieur 2lle kl. bij het vak van scheepsbouw daar te lande. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn eenige aan de orde gestelde wetsontwerpen, waaronder dat lot regeling der consultaatregtcn, aangenomen. De behandeling der vestingwet is aangevangen. Al de sprekers waren voor de wet. behoudens het ontvangen van enkele nadere ophelde ringen. Heden avond ten 8 ure zullen de beraadslagingen voortgezet worden. In de afdeelingen der tweede kanier werd heden o. a. onderzocht het wetsontwerp tot voorziening in de verevening van door de rekenkamer afgewezen vordering, houdende beschikbaarstelling van'gelden wegens-door liet dep. van oorlog gedane verstrekkingen, dienst 1874. De soirée door HH. KLv. [III. den prins van Oranje en prins Alexander alsmede door verschillende personen uit den hoogeren stand aan een groot aantal genoodigden, waaronder ook het corps diplomatique, aangeboden, had gisteren avond in de kurzaal van het gemeente-badhuis te Scheveningente dien einde door burg. en weth. afgestaan, plaats en was zeer schitterend. De partij, besloten met een souper, duurde tot laat in den nacht. De gemeenteraadszitting van gisteren werd geopend met de mededee- ling door den burgemeester van eene missive van den directeur van 's konings kabinet, waarin deze, ter voldoening aan de bevelen van Z. 51. den koning, aan burg. en weth. kennis geeft dat Z. 51. bij gelegenheid van 11DS terug komst uit Amsterdam op ia 51ei a. s. gaarne zal voldoen aan hun verlangen om alsdan m de residentie aanwezig te zijn. Z. 51. zal dien dag waar schijnlijk tussclien II en'12 ure aankomen. Voorts is in deze vergadering ingekomen een kon. besluit van heden, 14 April, waarbij het beroep van den gemeenteraad alhier op het besluit van gedep. stalen van Zuidholland, houdende niet-goedkeuring der gemeente- begrooting voor het loopende dienstjaar, ongegrond verklaard is. Z. 51. heeft daarbij o. a. overwogen dal de grond waarop gedep. staten de begrooting hebben vernietigd juist is, vermits in de vroeger door dat collegie goedge keurde raadsbesluiten is bepaaid dat de renten en aflossing eeuer leening uit de opbrengsten zullen worden bestreden en zoo niet, dan uit belastin gen, hetgeen uit een oogpunt van goed ftnqnciëel beheer wenschelijk is. Naar aanleiding van dal beslr.it waren door burg. en weth. aan den raad de nootiige voorstellen ter voorziening gedaan, nl. om te besluiten tot de heffing van 52 opcenten op de hoofdsom der rijks personele belasting en om den hoofdtlijken omslag te verhooaen tot twee ten honderd. Zonder eenige discussie vereenigde de raad zich daarmede; insgelijks met de daaruit voortvloeiende voorstellen der commissie voor de plaatselijke belastingen tot wijziging der verordeningen op de heffing van de personele belasting en die op den hoofdelijken omslag. \oorts nam de raad de ontwerpen der commissie voor de plaatselijke be lastingen in behandeling. Hel waren concept-verordeningen omtrent het bedrag der heffing van de schoolgelden op bet gymnasium en de hoogcre burgerschol,!, voor de eersle instelling voorgedragen op 100 en voor de laatste op GO. Het raadslid de l'into vond het schoolgeld voor het gymna sium te laag. en stelde voor dit te stellen op 150. Dit voorstel werd ondersteund door den heer de Casembroolmaar bestreden door andere leden en ook door den voorzitter liet voorstel van den heer de l'into werd aangenomen met 19 tegen 11 stemmen. Een gelijksoortig voor stel werd door den heer de Casembrool gedaan ten aanzien van de veror dening op de heffing van het leergeld op de hoogere burgerschool, en wel om het schoolgeld Ie brengen van GO op ƒ80 per jaar. Over dat voorslel staakten de stemmen, zoodat in eene volgende vergadering herstemd zal worden. BIJITKNLA.NDSCI1E BKIUGÏEN ENGEliASTfll. LONDEN 13 April. Telegrafische berigteri van den correspondent van de Times te Calcutta schilderen den toestand van Brilsch Indie nog zeer ongunstig af. Volgens die berigten hebben er bij de openbare werken gevallen van pokken onder het volk plaats gehad. Drinkwater wordt schaarscher; sommige arbeiders loopen mijlen ver om te drinken. Voor den landbouw wordt ver langend naar regen uitgezien. Het mond- en klaauwzeer heerscht onder het vee. Ik zag, schrijft de correspondent, aan den weg het lijk van een den hongerdood gestorven man; ook zag ik twee kinderen stervende. Velen zullen er nog moeten omkomenondanks de betoonde hulp. In Tirhoot neemt de nood toe. De buffels zijn ziek en sterven; 2800 karrelieden zijn op den loop gegaan. Sir Richard Temple berekent dat half Patna, Bhagul- por en Rajeshaye met gebrek bedreigd worden. Die districten bevatten te zamen een bevolking van 4.573.707 zielen, waarvan er. in het ergste geval, 3,432,713 onderstand zouden behoeven. Duizenden verlaten het land; hun woningen slaan ledig. De Times bevat het volgend telegram uit Singapore, van 11 April: Sir Andrew Clark, gouverneur van de Straits "Settlements, ontvangt het be zoek van eenige Atchinesche afgezanten. F 15. A IV K II IJl li. De heer Ollivier betoogt in een schrijven aan de Liberté dat een be roep op het volk de eenig wenschelijke uitkomst kan geven. Hij geeft te kennendat de republikeinen en Bonapartisten de eenigen zijndie eene toekomst hebben. Gemeenschappelijk behooren zij zich te vereenigen ten behoeve van een beroep op de natie en zij moeten zich eerlijk aan hare uitspraak onderwerpen. Verklaart de natie zich voor de republiek, dan zullen de Bonapartisten haar zonder nevenbedoeling aannemenen komt het keizerrijk uit de stembus te voorschijn, dan verwacht hij van de republi keinen niets minder. 9PA.VJ E. Aan de Parijsche Patrie worden de volgende voorwaarden medegedeeld, waaronder de maarschalk Serrano, volgens de loopende geruchten, een ver gelijk aan de Carlisten zou hebben voorgesteld. 1°. De Spaansehe natie zal, binnen 20 dagen na hel sluiten dezer over eenkomst, worden opgeroepen om zich, hij geheime stemmingover de restauratie van de legitime monarchie te verklaren. 2". Indien de natie zich vóór die restauratie verklaartzal don Carlos den Spaanschen troon beklimmen, onder de verbindtenis van alle officieren van het leger in hun tegenwoordigen graad te handhaven en eene volledige amnestie af te kondigen voor alle politieke misdadigers. 3". In geval de restauratie der monarchie niet door het volk toegestemd wordt, zal de Spaansehe regering, vertegenwoordigd door den maarschalk Serrano, aan don Charlos een jaargeld toeleggen, welles bedrag nader door de partijen zal worden vastgesteld. Don Carlos zal zich bovendien ver- pligten zich buiten 's lands te vestigen en den voet niet meer te zetten op het grondgebied van Spanje. 4°. Indien de natie zich tegen de restauratie verklaart, verbindt zich de regering wederkeerig om de officieren der Carlisten in hunnen tegenwoordi gen graad te handhaven en eene volledige amnestie af te kondigen voor alle politieke misdrijven, gedurende den jongsten burgeroorlog gepleegd. Van de zijde der leiders van de Carlisten waren daarentegen tegen een plebisciet bezwaren geopperdterwijl door hen het voorstel was gedaan dat de tegenwoordig in het bezit van don Carlos zijnde provinciën, als Na- varra. Catalonië, de Baskische geweslen en een deel van Valencia tot een afzonderlijk rijk, onder de regering van don Carlos, zouden worden ge vormd, terwijl aan hel overige Spanje vrijheid zou worden gelaten om de door dat deel gewenschte regering te kiezen. Van Carlistische zijde wordt het plan tot het sluiten van een vergelijk geloochend. Wij loochenen dit, zegt een Carlistisch orgaan, uit naam der waardigheid van Karei VIIuit naam van de eer onzer generaals, uit naam van de heldhaftige getrouwheid onzer vrijwillige legers aan de leus: "God, vaderland, koning". Een koning van Spanje, hij uitnemendheid autoritair, op grond der overlevering zoowel als wegens zijn persoonlijk karakter, transigeert niet met oproerige ol verdoolde onderdanen. Het eenige, dat wjj mogelijk achten, is, dat door de nederlagen, door 5Ioriones en Serrano geleden, die verdoolden zicli gedrongen gevoeld hebben, hunne onderwer ping aan den koning aan te bieden, wiens vaderhart in zulk eene onder werping zou kunnen berusten. DDITSCIIIGABf». De Pniissische kamer van afgevaardigden is. gelijk zij vroeger beslo ten had. dezer dagen w.eder bijeengekomen, maar wegens de zitting van den rijksdag stelde de president voor, de zittingen te verdagen tot 27 April, of zooveel vroeger of later als het met de werkzaamheden van den rijksdag uitkomt, terwijl inmiddels de verschillende commissiën van rapporteurs zoo veel mogelijk hare taak zouden voortzetten. Bit votrstel is aangenomen. De bisschop van Culm is wegens overtreding der wet op de benoeming van geestelijken veroordeeld lot eene boete van 600 th of vier maanden gevangenisstraf. Bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van von Kaulbach te Mnnchen was eene uiterst talrijke schaar aanwezig. In den stoet, voor- algegaan door een muziekcorps, hetwelk een treurmarsch deed hooren, waren de akademie, de polytechnische school, de kunst- en andere instel lingen door corporatiën vertegenwoordigd, waarbij zich de ministers, leden van den rijks-, van den staats- en van den gemeenteraad, benevens een aantal officieren en ambtenaren hadden aangesloten. De kist was met bloemen en lauwerkransen letterlijk omzet en overdekt. Bij het graf hielden

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2