LEIDSCHE m'MM COURANT. WOENSDAG 15 APRIL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50; met het f'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 s jaars. bur ten de expediliekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents De prijs der Advertentiên is van 1—4 regels I.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 14 April. Op Donderdag 7 Mei e. k. zullen de verkiezingen plaats hebben ter vervanging van de leden der provinciale staten van Zuidholland, die alsdan aan de beurt van aftreding zijn. In het hooidkiesdistrict Leiderdorp treden af jhr. mr. H. A. C. de la Bassecour Caan en mr. F. A. G. grave van Lim burg Stirura Noordwijk; Leiden, mr. 11. P. J. Tollens en J. van Heukelom Jr. Zoetermeer, H. van Zegwaard (die voor eene nieuwe verkiezing heeft be dankt) en mr. J. G. Patjjn; Alphen, E. N. Hengeveld en J. Herrewijn Jzn. De gewone bijeenkomsten der volksvoorlezingen zijn gisteren avond met eene buitengewone bijeenkomst in de slads-zaal besloten. De opkomst was ditmaal vrjj groot, en commissarissen slaagden er in den bezoekers, tot afscheid, eenen hoogst aangenamen avond te verschaffen. De bijeenkomst werd geopend door de uitvoering van het Avondlied van Kuhlau (qtiarlet- zang), waarop achtereenvolgens werden voorgedragen «Suzanna van Oost- dijk" van Tollens, en «het Doode paard" van Hofdijk, door den heer VV. T. Werst, en de «Schippersknecht" van Beets, en een «Dichterlijk allerlei", door den heer II. Burgersdijk. Deze voordragten werden afgewisseld door de uitvoering, door onzen begaafden stadgenoot B. 3. de Goey. van het reci tatief en aria uit «de Gelofte" van Smits, en aria uit «Hansken van Gelder" van Nicolaï. Het geheel werd besloten met de uitvoering van «YVien Neer- landscb bloed", koorzang. De voorzitter van het bestuur rigtte bij deze ge legenheid ook een gepast woord van opwekking tot de bezoekers der volks voorlezingen. Op de wijze, waarop deze in het afgeloopen saizoen plaats hadden, kunnen zij nog, zjj het dan ook in beperkten kring, voor me nigeen nuttig zijn. Te 's llage hebben thans met goed gevolg examen afgelegd voor den rang van tweeden luitenant de sergeanten Rappold, Schwartz, Landsdorpen Blaauwallen van het vierde regiment infanterie en van den hoofdcursus te Maastricht. In het stationsgebouw der Hollandsche spoorweg-maatschappij, builen de Willemspoort te Amsterdam, werd gisteren publiek aanbesteed: het ver lengen der veelading op het slation Schagen. Laagste inschrijver was de heer Jac. van der Kamp te Leiden, voor 4443.35. 's Lauds middelen over de drie eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 19,992,663.09%, zijnde f 362,445.25% meer dan in hetzelfde tjjdvak van 1873. De raming bedroeg 19,834,052.76. Bij de gisteren te 's Hage voortgezette examens voor het lager onder wijs werden geexamineerd voor de acte in de wiskunde 8 candidaten, van welk getal 3 werden afgewezen en 5 toegelaten, te weten: J. P. F. Kos ters. uit Leiden; 3. C. Maarleveld, uit Schiedam; W. T. Malthjjs, uit Groote Lindt; G. Schouten, nit Strijen, en C. van der Waals, uit Leiden. De examens voor de hoofdonderwijzersactegisteren aangevangen, zijn heden voortgezet. De heer J. van Gelderen, uit Rotterdam, die jl. Zaturdag verhinderd was zijn examen voor de acte van hulponderwijzer voort te zetten, deed dit alsnog heden met gunstig gevolg, weshalve hem bedoelde acte werd toegekend. Het Ned. stoomschip Madura, van Batavia naar het Nieuwediep, is. na buiten straat Sunda vijf dagen zwaar weer te hebben doorgestaanden 121*" dezer te Point de Galle aangekomen en zou den volgenden dag de reis voortzetten. Hel Indisch genootschap heeft, behalve het telegram van gelukwcnsching aan luit.-generaal van Swieten, nog een schrijven aan dien opperbevelheb ber gerigt, waarin het volgende voorkomt: «Uwe excellentie gelieve de verzekering aan te nemen dat het berigt van den val van den kraton,even als te voren alle tijdingen die ons nieuwe voordeelen, door uwe wapenen behaald, mededeelden, ons in buitengewone mate heeft verheugd. Wel tracht de nooit slapende oppositie- en partijgeest het gewigt dier overwin ning te verkleinen, maar uwe excellentie zij verzekerd dat tegenover het getal der weinigen, die den onvermijdelijk geworden oorlog tegen Atchin gebruiken als een middel om andere doeleinden te bereiken, staat dat van vele anderen, die uw berigt: kratou is ons" met vreugde vernamen en met instemming de slotwoorden van nwe depêche herhaalden«Koning en vaderland zij geluk gewenschl met deze overwinning." Zij toch beschouweu den val van den kraton als het begin van het einde van den krijg, die door 's vijands hardnekkigen weerstand, welke ons bewondering afperst, groote offers vordert en langer duurt dan velen in den aanvang verwacht hebben. Het behaalde wapenfeit heeft de hoop op een gunstigen afloop van den oorlog versterkt, een afloop, die, gelijk wij wenschen, spoedig nabij moge zijn, opdat uwe excellenlie dan, na volbrenging uwer laak, moge kunnen terugkceren in den kring van uwe talrijke vrienden, bovenal in het midden van uw gezin, dat gij zoo zeer lief hebt en noode hebt veriaten, alleeu omdat het vaderland u riep, daar men begreep dat uwe oudervinding en uw talent noodig zouden zijn om een gunstigen afloop te verzekeren. Te Amsterdam heeft de nieuwbenoemde hoogleeraar in de medische faculteit aan het athenaeum illustre, d'. C. L. Wurfbain. gisteren zjjn ambt aanvaard met hel houden eener redevoering over de verpliglingen van den heelkundige in het algemeen en van den clinischen chirurg in het bijzonder. Te Vianen had Zaturdag 11. het volgende plaats: In het huis. bewoond door 3. 11. C., was diens huisvrouw 's nachts te voren aan eene besmette lijke ziekte overleden en daar het woonvertrek tevens tot ziekenvertrek gediend had en de lijderes daarin was overleden, achtte de burgemeester de toepassing van art. 13 der wet tegen besmettelijke ziekten noodig en ge lastte, dal het lijk des avonds ten 6 uur naar het lijkenhuis op de begraaf plaats der r. k. gemeente zou worden overgebragt. Toep op het bepaalde uur de lijkwagen voor hel sterfhuis gekomen was en de dragers aldaar aan wezig waren, meende men dat tegen dezen maatregel, in het belang der bewoners te nemengeen verzet zou plaats hebbendaar de man der over ledene daariu scheen te berusten; doch al ras bleek bet, dat die meening onjuist was, daar de vader, daartoe aangespoord door zjjne kinderen, het lijk niet wilde laten volgen. Niettegenstaande de politie daar ter plaatse aanwezig was, mogt het haar niet gelukken, wegens het krachtdadig ver zet en den heftigen tegenstand, dien zij bij de aldaar vergaderde volksme nigte ontmoette, tot het vervoer van het lijk over Ie gaan. De burgemees ter besloot daarop van de zaak den officier van justitie bij de arrond.-regt- bank te Gorinchem per telegram kennis te geven en verdere instrucliëu af te wachten, waarvan het gevolg was, dat de officier, vergezeld van twee rijksveldwachters, zich van Gorinchem naar Vianen begal en de overbren ging van het lijk naar het lijkenhuis des avonds ten elf ure zonder verde- ren tegenstand plaats vond. Voor de drie vacatures bij de Ned. herv. gemeente te Ilarlingen zijn tot predikanten aldaar beroepen: II. C. Voorhoeve, te Amersfoort; E. W. Heinec- ken, te Renswoudc. en A. Verhouw, te Wamel. Uit Middelburg meldt men dat vanwege de firma van Zcylcn en Dekker de vereischte opmetingen hebben plaats gehad voor den bouw v»n een droogdok aan den dam aldaar. Te Middelburg is overleden de heer 3. S. Frederiks in den ouderdom van bijna 102 jaren. Hij was nog in het bezit van al zjjne vermogens eg deed nu en dan nog eene wandeling. Naar men verneemt wordt thans aan het scheikundig laboratorium tc Amsterdam, onder leiding van prof. Gunning, een onderzoek betreffende de Middelburgsche worst ingesteld. Gisteren is in druk rondgedeeld het eindverslag der commissie van rapr porteurs uit de eerste kamer over het ontwerp van wet tot regeling en vol- toorjing van het vestingstelsel. Bjj het onderzoek daarvan in de afdeclingen heeft de meerderheid der leden hare goedkeuring gehecht aan het beginsel eener vaststelling bij de wet van de regeling en voltoojjing van het vesting- ste'scl. Sommigen waren uit dit oogpunt met deze voordragt ingenomen en juichten haar toe, anderen hebben, ziende op het verleden en op al wat reeds met betrekking tot de verdediging des lands voorgevallen is, verklaard daarin nu gebeel te kunnen berusten. Een gering aantal van leden had be zwaren tegen bet vaststellen bij de wet van het vestingslelsel. Door eenige leden werd evenwel bij deze gelegenheid het bezwaar geopperd dat or* leger niet in verhouding staat tot het voorgestelde veslingstelscl en dat de voornaamste taak van onze verdediging onvervuld bljjft, zoolang de levetude strijdkrachten niet geregeld zijn. 's GRAVENHAGE14 April. Z. M. heeft vergunning verleend aan J. Th. Wittkampf, te Schiedam, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van Santa Rosa, hem door den president der republiek van Honduras geschonken, en aan raej. S. Iludig, te Rotterdam, tot het dragen van het Kruis van Verdienste voor

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1