BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. werd de koren- en pelmolen van H. Koster door den bliksem getroffen. De brand, die eerst in den kap aanving, nam spoedig zóó in uitgebreidheid toe, dat aan blusschen niet te denken viel. Te Middelburg had eergisteren avond de aangekondigde soire'e dëcla- matoire et musicale plaats ten vooideele van hen, die, ten gevolge van de algemeen bekende ziekte, niet in staat zijn zich die versterkingsmiddelen te verschaffen als voor hun herstel dienstig geacht worden. De opkomst was talrijk en de zuivere opbrengst zal ruim 450 bedragen. 's GRAVENHAGE11 April. Naar wij vernemen heeft het Z. M. den koning-groothertog behaagd in de orde van de Eikenkroon te benoemen tot officier dr. M. W. C. Gori, te Amsterdam, en tot ridders dejheeren J. Gregoir, toonkunstenaar te Brussel, en A. Blane, toonkunstenaar te Parijs. Tot regter in de arrond.-regtbank te Groningen is benoemd de heer mr. B. Dorhout Mees, thans procureur bij het prov. geregtshof in Groningen, uit welke betrekking hem eervol ontslag is verleend. Door den Nederl. consul-generaal te New-York is de heer J. R. Planten aangesteld tot zijnen vice-consul aldaar. Bij kon. besluit van 9 April jl. zijn bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië benoemd tot 2cn luitenant, de sergeanten D. la Feber, van het 4C. J. H. J. Reiche, van het 6e, en J. F. H. Janssen, van het 8e reg. infanterie. E. P. C. Sol en T. P. 0. Döderlin de Winbeiden van het instructie-bataillonK. W. Steinmetz, van het reg. grenadiers en jagers, A. Picard, van het 4C, A. Erneste, van het 8e, F. P. H. Roersch, van het 6e en J. A. H. Kirchner, van het le reg. inlanterie; de sergeanten- titulair J. Beets en J. C. R. Schenck, beiden van het 8e reg. infanterie; de sergeanten K. J. de Weerth, van het reg. grenadiers en jagers, S. Menno, van het 6e, A. van den Brandeler en J. P. Moorrees, beiden van het 2e, als mede F. A. Le Grand, van het 6e reg. infanterie, en M. E. J. van den Bossche, van het reg. grenadiers en jagers. Z. K. II. prins Hendrik is heden ochtend ten 9 ure langs den Ilolland- schen spoorweg naar Amsterdam vertrokken, ten einde de in het Paleis voor Volksvlijt aldaar geopende bloemententoonstelling te bczigtigen. In de zitting van de eerste kamer van heden zijn tegen Maandag een aantal ontwerpen van geringen omvang aan de orde gesteld. Vervolgens werd de openbare vergadering veranderd in comité, ter bespreking van het geen de kamer zal doen ter gelegenheid van de feestviering van 12 Mei. Nu het tijdstip der viering van het feest der 25-jarige regering van Z. M. den koning, zijnde 15 Mei e. k., bekend is geworden, worden hier ter stede voorbereidende maatregelen beraamd om dien dag op gepaste wijze le gedenken. Heden vernemen wij dat door eenige geachte sladgenooten uit den burgerkringdie zich tot eene commissie hebben gevormdpogingen in het werk zijn gesteld tot het zamenstellen van eene eerewacht te voet, welke Z. M. bij HD. komst in de residentie op 15 Mei zal ontvangen en vergezellen. EKKELAN». LONDEN10 April. Aan de Times wordt met betrekking tot de opdragt der souvereinileit over de Fidji-cilanden aan Engeland nog gemeld dat de oorzaak van die op dragt hoofdzakelijk in den berooiden toestand der financiën van dat land moet gezocht worden. De inkomsten des lands hebben in de beide laatste jaren niet meer dan 42000 en de uitgaven 124,000 bedragen, zoodat de regering buiten staat was geweest de renten te voldoen van de door haar opgenomen gelden. In afwachting van de beslissing der Britsche rege ring op de door den Britschen consul onder voorbehoud aanvaarde opdragt, was eene voorloopige regering ingesteld. FRANKRIJK. In den Frangais wordt medegedeeld, dat de Fransche regering thans van haren consul te Sydney het berigt ontvangen heeft van de ontvlugting van Rochefort en andere gedeporteerden uit Nieuw-Caledonie. Er zal, volgens dat blad, een streng onderzoek worden ingesteld naar de omstan digheden waaronder die ontvlugting heeft plaats gehad, en, mogt het blijken dat de ontkomenen medepligtigen hebben gehad, dan zullen deze terstond worden teregt gesteld. Er loopen geruchten omtrent het voornemen van den heer de Broglie om af te tredenalleen zou hij nog weifelen omtrent het oogenblik dat daartoe het geschikschte zou zijn. Het Journ. off. bevat weder eene Irjst van ontslagen of verplaatste prefecten. De voorjaarszitting der algemeene raden begint aanstaanden Maandag. De minister van binnenlandsche zaken heeft de prefecten nadrukkelijk aan bevolen om, zoo veel dit in hunne magt staat, het voeren van, bij de wet verboden, discussiën over staatkundige vraagstukken te voorkomen of tegen te gaan. Verscheidene prefecten zijn zelfs naar Parijs ontboden om mon delinge en confidentiële instrnctiën in dezen geest te ontvangen. Te Tarijs is een voornaam Chinees aangekomen, een neef van prins King, die tijdens de minderjarigheid des keizers regent van het rijk is ge weest. Zijne zending moet van industriëlen aard zijn. De derde algemeene vergadering der //katholieke comité s van Frankrijk" is dezer dagen in de lokalen der landbouw-maatsehappij te Parijs geopend geworden en zal den \2ia> dezer maand worden gesloten. De kardinaal- aartsbisschop van Parijs, msgr. Guibert, heeft dat congres met een gebed geopend, en nadat door het bestuur een telegram naar den Paus was afge zonden, waarin Z. H. kennis werd gegeven van den aanvang der werkzaam heden van de vertegenwoordigers der katholieke vereenigingen uit alle oorden van Frankrijk, heeft de voorzitter der vergadering, de afgevaardigde Ches- nelong, eene uitvoerige openingsrede uitgesproken, waarin hij een overzigt leverde van den tegenwoordigen toestand der kerk in Frankrijk, ook in hare verhouding tol den staat. Die rede is herhaaldelijk met geestdrift toe gejuicht geworden. De heer Chesnelong werd op het spreekgestoelte opge- j volgd door den heer Bailloud, voorzitter van het Parijsche comité, en daarna werd de voorlezing der reeks van rapporten aangevangen door een verslag van dr. Champeaux, van Rijssel, omtrent hetgeen sedert de vorige vergade ring met opzigt tot de organisatie der katholieke universiteiten is verrigt. Hij deelde o. a. tficde. dat door de gedelegeerden van het boorden besloten is Rijssel tot den zetel eener katholieke universiteit te maken, aan welker hoofd eene theologische faculteit zul staan. Indien de wet op het hooger onderwijs door de nationale vergadering wordt aangenomen, zal die universiteit, waarvoor de fondsen reeds zijn bijeengebragt en de lokaliteit is aangewezen, in October geopend kunnen worden. Omtrent de te Angers op te rigten hoogeschool deelde hij insgelijks de gunstigste berigten mede. Dit rapport werd met veel geestdrift toegejuicht. De kardinaal Guibert besloot de eerste bijeenkomst van dit congres met eene toespraak, waarin hij, in warme bewoordingen, zijne smart over het lot van den gevangene van het Vaticaan ontboezemde. Wat den II. Vader zeiven betreft, verklaarde de kardinaal, dat hij het voorwerp was eener aanhoudende wonderdadige tusschenkomst. ITALIË. Volgens berigten uit Rome heeft de quaestie betreffende het verblijf van het Fransche fregat Orénoque te Civita Vecchia onverwachts eene vreemde wending genomen. Op dat vaartuig toch werd op 23 Maart ter eere van het jubilaeum van den koning van Italië de Italiaansche vlag ge- heschen. In het Vaticaan heeft het gebeurde eenen ongunstigen indruk ge maakt. De kardinaal Antonelli heeft, naar men verzekert, terstond den graaf de Corcelles ontboden en hem op uitdrukkelijken last van den Paus medegedeeld, dat de H. Stoel de handelwijs van den Franschen scheepsbe velhebber als de ergste beleediging beschouwt welke hem had kunnen aan gedaan worden, en er thans zelf op moest aandringen dat de Orénoque teruggeroepen wierd. bij gebreke waarvan hem niets anders overschoot, dan door eene uitdrukkelijke verklaring alle betrekking met het //geprofaneerde" schip af te breken. Kort daarop vertrok de markies de Noailles, Fransch zaakgelastigde bij de Italiaansehe regering, naar Parijs, zoo het heette om zijne familie van daar af te halen; doch zoo het waar is, gelijk verzekerd wordt, dat de beschikking over het genoemde oorlogschip reeds sedert Januarij van den Franschen gezant bij den H. Stoel op den Franschen ge zant bij het Italiaansche hof is overgegaan, dan staat zijn vertrek ongetwij feld in verband met de Orénogw-e-quaestie. Het geschil tusschen de Italiaansche regering en die der republiek San Marino is, naar men verneemt, in der minne geschikt. OOSTENRIJK. Het gemeentebestuur van Weenen heeft, bij wijze van proefneming, aan den stedelijken hoofd-ingenieur den bouw opgedragen van een oven, bestemd voor het verbranden van lijken. BERLIJN, 10 April. De nationaal-liberale partij heeft bijna eenstemmig besloten voor het door de regering verlangde cijfer der legersterkte op voet van vrede (401,000 man) te stemmen, wanneer de vaststelling van dit cijfer voorloopig geschiedt vóór 7 jaar. BERLIJN, 10 April. Von Moltke. Kamecke en Voigts Retz hebben heden met den keizer weder eene langdurige conferentie gehad, ten einde te beraadslagen over de mogelijkheid om zich te bepalen tot eene voorloopige zevenjarige vaststelling van de sterkte des legers op voet van vrede op 401,659 man. In den rijksdag zou voor eene dergelijke voorloopige vast stelling eene aanzienlijke meerderheid verkregen worden: de conservatieven, de vrijc-conservatieven en de nationaal-liberalen. Omtrent 's Keizers besluit is -nog niets bekend. MUNCIIEN, 10 April. Het rapport der rijkscommissie over de quaestie der erkenning van den oud-katholieken bisschop lleinkens in Beijeren luidt, dat deze erkenning niet langs administratieven weg, maar slechts bij de wet en wel bij een organieke wet geschieden kan. WEENEN, 10 April. In de zitting van het heerenhuis waren alle geeste lijke leden tegenwoordig. Aan de algemeene beraadslagingen over de con fessionele wetsontwerpen werd door 5 hunner deelgenomen; zij bepleitten het voorstel om ten aanzien dezer wetten tot de orde van den dag over te gaan en werden door 4 andere sprekers beantwoord. Morgen voortzetting der algemeene beraadslagingen. PARIJS, 10 April. Eindelijk wordt offieiëel gemeld, dat Rochefort en Grousset c. s. uit Nieuw-Caledonië gevlugt zijn aan boord van een Engelsch schip dat naar Australië ging; dat de vlugt geschiedde terwijl de gouver neur van Nieuw-Caledonië op een rondreis was, en dat de minister van marine een generaal met de noodige volmagt derwaarts gezonden heeft. MUNCHEN, 10 April. De sociaal-democraten zijn voornemens met ge weld zich toegang te verschaffen ter heden gehouden vergadering van libe ralen, waar over de militaire quaestie beraadslaagd en besloten zal worden. Men vreest rustverstoring en heeft dus de militaire magt gerequireerd. MADRID, 9 April. De Epoca en de Biario Espanol zijn tot geldboeten veroordeeld, ter zake van het openbaar maken eener tijding betreffende de militaire operatiën. MADRID, 10 April. De Gaceta meldt het volgende berigt van Serrano: //Gisteren heeft de artillerie de Carlistische stellingen beschoten, en door deze is het vuur niet beantwoord. Het derde legercorps zou te Santander komen." SAINT-JEAN DE LUZ, 10 April. De geruchten betreffende eene schikking met de Carlisten zijn onjuist. De generaals Concha, Echague en Reina worden verwacht om een operatie-plan te ontwerpen. Maarschalk Serrano heeft er in toegestemd bij hel bombardement van de stad Santurce de Car listische ambulances te sparen. De stad Bilbao lijdt veel door de ontberingen welke zij verduurt. BERLIJN, 11 April, in eene heden gehouden bijeenkomst van de natio naal-liberale fractie werd aangenomen het voorstel van vergelijk, waarop de toestemming der rijksregering tot zevenjarige vaststelling der legersterkte zal volgen, bijaldien gelijktijdig de vrijstelling der officieren van gemeente belastingen weder wordt ingevoerd. De conservativen en vrije conservativcn stemmen met het voorstel in', maar onderschrijven het echter niet. Heden voormiddag in eene zitting van den bondsraad deelde de heer Del- brtick mede dat Pruissen geneigd wüs het voorstel tot vergelijk aan te nemen. De overige gevolmagtigdcn namen die mededceling goed op; zij zouden ter stond instructiën vragen. Maandag neemt de beraadslaging over de militaire wet in den rijksraad een aanvangwaarin de officiële regeringsverklaring zal gedaan worden. RMEUMATISME, Als men bij het eerste gevoelen van Rheumalisme zich met Eau d'Anvers van Mr. Augusle de Marbaix inwrijft, gebeurt het zeer zelden dat de kwaal niet na eenige wrijvingen ophoudt, Rheumatisme reeds lang bezittende, is; dikwijs zeer verlicht of geheel verdwenen door zich eenige dagen zonder ophouden met het Eau d'Anvers te wrijven. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. RRABBE.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6