BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag d3 oipril 3#74, A°. 86. STADS-BERICHT EN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien de missive van den Inspecteur voor het Geneeskundig Staatstoezicht in de provincie Zuid-Holland, van den 10den April 1874, n». 2088; Gelet op art. 21 der Wet van den 4dcn December 1872 Staatsbln°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat de Mazelen in de gemeente epidemisch voorkomen en dat in de afgeloopen week geene personen aan die ziekte zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 11 April 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 11 April. Heden werd hier de 20"e algemeene vergadering gehouden der vereeni- ging van Zuidholl. onderwijzers en onderwijzeressen, om, bij overlijden hunne weduwen, kinderen of andere erfgenamen, te verzekeren eenetoelage in ée'ns. Uit het jaarverslag bleek dat er niet minder dan 8 leden door den dood aan de vereeniging ontvielen en 2 voor hun lidmaatschap bedankten. Aan de erven der overleden deelnemers werd uitbetaald een bedrag van 3490,50. Het aantal sterfgevallen was sedert 1838, het jaar der oprigting, geklommen tot 135 en de som der uitkeeringen tot ƒ47320,85, d. i. gemiddeld aan ieder lid ƒ350 en per jaar ƒ1310. Tot de vereeniging traden in het afgeloopen jaar toe 1 donateur in de 4dc klasse; 4 leden in de l»,e klasse: 1 lid in de 3de klasse en 1 lid in de 6de klasse. Op 1 Januarij 1874 telde dus de vereeniging: 1 donateur lste klasse; 7 donateurs en 1 donatrice 4de klasse; 1 donatrice 6de klasse; 109 leden ls,e klasse; 2 leden 2de klasse; 58 leden 3d< klasse; 19leden4deklasse; 28 leden 5de klasse en 27 leden 6de klasse, en bedroeg alzoo de som der uitkeeringen voor de erven van een lid der lsle klasse ƒ533,50: 2de klasse ƒ478,50; 3d« klasse ƒ422,50; 4dc klasse ƒ337,50; 5d« klasse ƒ239 en 6d« klasse ƒ126,50. Met een ernstig woord tot aanbeveling der vereeniging in het welbegrepen belang van weduwen en weezen werd het verslag gesloten. Het doet ons genoegen te kunnen melden, dat de heer J. Bakker Korff, opzigter der 2e sectie, Hollandsche spoorweg-maatschappij, bij zijn aanstaand vertrek naar Amsterdam, als dankbaar aandenken heeft ontvan gen, van de beide onderopzigters, thans opzigters. een gouden horlogie, en van het dienstdoend personeel een fraaije vergulde pendule, met het woord er bij: //Wij zouden gaarne een maand tractemcnt hebben willen missen, wanneer wij u als chef hadden kunnen behouden." De Hollandsche spoor weg-maatschappij wordt met zulk een ambtenaar geluk gewenscht. Ten gevolge van het verleend eervol ontslag aan den heer E. F. van Grasstek, als adsistent-chirurgijn bij de gevangenissen te Leiden, wegens ligchaamsgebrekenis aan dien heer bij kon. besluit van 25 Maart jl. n». 16. een pensioen, ten laste van den staat, toegekend van ƒ133 'sjaars. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 86 lot 107 volwassen personen en 30 tot 41 kinderen. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat op het rijkstelegraafkantoor te Amsterdam behoefte bestaat aan adsis- tenten. Zij, die voor die betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten daarvan doen blijken door inzending, vóór den lsttn Mei aanst., aan het departement van financiën van een eigenhandig op zegel geschreven adres, met naauwkeurigc opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. Personen die na den lsten Junij 1873 tweemaal, voor welke standplaats ook, met onvoldoenden uitslag zijn onderzocht, zullen later niet meer tot het onderzoek worden toegelaten. Blijkens eene officiële opgave zijn in het jaar 1873 1293 hoofden van gezinnen en op zich zelf staande personen als landverhuizers uit Nederland over zee vertrokken; met die personen vertrokken nog 637 vrouwen, 1926 kinderen en 11 dienstboden, gevende een totaal van 3867 personen. Van de 1293 boven vermelde personen konden 102 als welgesteld, 968 als min- gegoed en 223 als behoeftig worden aangemerkt. Onder die personen was er een die 78 jaren oud en een die 81 jaren ond was. Van 1165 personen werd als reden van vertrek opgegeven verbetering der middelen van bestaan; 12 vertrokken tot het verkrijgen of aanvaarden eener betrekking. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademievan wetenschappen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Volgens een berigt uit Pcnang, door Reuters off. medegedeeld, hebben de Nederlanders verscheidene havens van Atchin weder voor den handel open gesteld. Het stoomschip Koning der Nederlanden is op 8 dezer te Batavia aangekomen. Het stoomschip Prins van Oranje is den 10dcn van daar vertrokken. Naar het N. v. d. D. verneemt, zou de heer dr. J. Cramer, pred. te Amsterdam, bedankt hebben voor de benoeming tot hoogleeraar in de god geleerdheid te Groningen. Te Avereest en Alkmaar zijn in beslag genomen een valsch guldenstuk en een 25centsstukje. Van de 23 candidalcndie zich gisteren te 's Hage aan het examen voor hulponderwijzer hebben onderworpen, werden door de prov. commissie 7 afgewezen en 14 toegelaten, te weten de hh. P. F, Fuchs, C. J. T. tlail- lard, J. J, Herman, J. L. Mussert, A. S. Schoevers, P. G. Smelik, II. P. Teeuwisse en D. H. Wanders, allen uit 'silage; A. J. Fyan en C. de Hoop, beiden uit Gouderak; J. Hoek, J. Landsman en H. J. de Wijn, allen uit Rotterdam, en A. G. van Willigen, uit Moordrecht. Twee candidaten zijn onder het examen vertrokken. Z. K. H. de prins van Oranje en eenige hooggeplaatste heeren in de residentie vormden onlangs het planeen bewijs van hulde te schenken aan de moedige Urker visschers E. Bakker en C. Hoefnagel, die met hun matrozen in December 11. twaalf menschen van het wrak der Hamburger stoomboot Crania, welke op Norderney was gestrand, met groot levens gevaar van een anders wissen dood gered hebben. Dat huldeblijk, bestaande voor Bakker en Hoefnagel in een diploma, voor ieder een prachtige zilveren tabaksdoos met inscriptieop het feit der redding betrekking hebbendeen daarbij voor elk hunner de som van ƒ50, benevens voor twee matrozen ieder ƒ35, voor één ƒ20 en voor den jongen ƒ10, werd hun dezer dagen, in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur van Urk en andere belang stellenden, door den burgemeester van het eiland uitgereikt. Te Amsterdam is thans in het Paleis voor Volksvlijt de aangekondigde bloemen-tentoonstelling geopend. Fraaije perken op ruimen afstand van el kander aangelegd, zoodat het publiek zich gemakkelijk kan bewegen, sieren de groote zaal; voor bet tooneel prijkt een smaakvolle decoratie met rustieke tentjes en tegen de pilasters liggen breede vakken met planten en bloemen gevuld. Op de gaanderijen en in de nevenzalen zijn de hulpmiddelen bij de bloem- en boomkweekerijtuinsieraden, bouquetten enz. tentoongesteld. De geheele tentoonstelling munt niet uit door groote hoeveelheid, wel door hoedanigheid. De inzendingen, ten getale van 157, zijn afkomstig van 52 inzenders. Onder de op deze tentoonstelling bekroonden komt voor J. Maters, chef der firma von Siebold, te Leiden, aan wien is toegekend eene gouden me daille voor eene verzameling bontbladerige koude kasplanten en eene ver guld zilveren medaille voor Primula's. Voor de gelijktijdig aldaar te houden tentoonstelliug van honden zijn 330 stuks ter mededinging ingeschreven. Bij den gemeenteraad van Rotterdam is van den directeur van het kabinet des konings, op last van Z. M., het berigt ontvangen dat Z. M. de koning en H. M. de koningin voornemens zijn op 21 Mei aan Rotterdam een bezoek te brengen tot bijwoning van de feesten. Te dien einde ziet Z. M. het programma van de feestelijkheden tegemoet. Te Rotterdam werd eergisteren 200 kilogr. rundvleesch en 40 kilogr. kalfsvleesch, dat van Schoonhoven was aangevoerd, door de policie aange houden, daar het bleek dat het bedorven was. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van mr. F. Serrurier, heeft het prov. geregtshof in Gelderland de volgende voordragt opgemaakt voor raadsheer in dat collcgie: 1°. mr. E. H. Karsten, regter te Tiel; 2°, mr. G. A. Visscher, subst.-officier te Arnhem; 3°. mr. P. van Bcm- melen, regter te Leiden; 4°. mr. J. II. André de la Porte, regter te Arnhem; 5°. mr. J. J. Del Baere, president der regtbank te Goes, en 6°. jhr. mr. B. Sandberg, officier van justitie te Almelo. Voor de arrond.-regtbank te Arnhem stond dezer dagen teregt de notaris W.te Z., wegens misbruik van vertrouwen. Nadat ten zijnen overstaan onroerende goederen waren verkocht, had hij het door de koopers gestorte bedrag van 10 pCt. van den koopprijs niet besteed voor het daar voor bepaalde doel om die goederen op naam van de koopers te doen over schrijven, maar die gelden ten eigen bate aangewend. Hij beweerde derge lijke bemoeijingen niet te verrigten in qualileit van notarismaar als ge woon lasthebber. Dingsdag aanst. zal de uitspraak plaats hebben. •- Naar men uit Winschoten meldt, loopt het monument te lleiligerlee groot gevaar spoedig vernield te worden. Het is aan weer en wind bloot gesteld en bestaat uit een weeken steenwaarvan slechts de oppervlakte kunstmatig is verhard. Het water is door de voegen tusschen het monu ment en het voetstuk doorgedrongen; de steen is uitgezet, de huid is gebarsten, en neemt men geen voorzorgen, dan zal dit gedenkstuk zijn langsten lijd geleefd hebben. Het zeer zeldzame geval, meldt de Ass. C., dat eene vrouw van hon derd jaren nog onder curatele moet worden gesteld, doet zich thans te Njjeveen voor. Zekere Aaltje Jans, die den 10den April 1774 werd geboren en gehuwd is aan Pielcr Willems Veen. is geheel kindsch en onnoozel en daarbij stokdoof. Ten einde in hunhe behoeften kunne worden voorzien, is het noodig, dat eenige onroerende goederen, aan haar persoonlijk toeko mende, worden verkocht. Door haar toestand van onnoozelheid kan zij daartoe geen last of toestemming geven en het is daarom noodig, dat zij onder curatele gesteld wordt, ten einde de te benoemen curator voor haar kunne handelen. In eene veenderij onder Borger heeft men het verbrande lijk van een man gevonden. Men denkt dat hier het onmatig gebruik van sterken drank de oorzaak is; naar hel schijnt had de man vuur willen halen, om zijne hut te verwarmen, maar is hij, door drank bedwelmd, onderweg in brand geraakt en jammerlijk omgekomen. Men meldt uit Leeuwarden: Naar men verneemt zal de oplogt, den 13 Mei a. s. alhier te houden en waaraan meer dan 70 personen zullen deelnemen, een en ander geregeld en uitgevoerd door de leden van de rederijkerskamer //van Halmael," voorstellen den intogt van Prins Willem binnen Dordrecht. De prijs der boter aan de waag alhier was: le soort ƒ60,50 a 59, 2e soort ƒ56, per li ton. In de provincie Groningen heeft Maandag 11. een vrij lievig onweder gewoed. De bliksem heeft den houtzaagmolen van den heer A. van der Goot getroffen. Een der wieken is geheel verbrijzeld, de as beschadigd, enz. De knechtswoningen zijn bovendien ook erg gehavend: daar is geen enkel glasraam in heel gebleven. De schok was zoo hevigdat in onder scheiden huizen van het dorp hanglampen en spiegels naar beneden zijn ge vallen, raampjes voor de glazen zijn weggeslingerd, enz. Tc Nieuwe Pekela

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5