LEIIMIE €'01 BA NT. 1874. 85. ZATURDAG 11 APRIL. STADS-BER1CHTEN. Ljeiden, 2 April 1874. v. d. BRANDELER, Burgemeester. JACHT El¥ VISSCHERIJ. BliMNENLA^DSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p. p. 3.80; met het erslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditickostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Tweede Zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 92 der wet van den 19den Augustas 1861, betrekkelijk de nationale militie Staatsblad n°. 72): Gelet op de missive van den Generaal-MajoorMilitie-Commissaris in het 3de dis trict der provincie Ziiidholiarid Doen te weten: dal de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente wordt gehouden in een der vertrekken van het Raadhuis^ op Maandag den 13dcD en Vins dag den 14den April 1874, op eerstgeinelden dag des vooriniddags te half tien* tot liet doen van uit^p^-aak omtrent stBIe 5n de eer§tezittii>g niet afgeitane zaiten op laatstgemelden dag des voormiddags te elf uren, tot het «Boen van uitüpmati osntrent hen, die als plaatsver vanger of neanmierverwisselaar verlangen op te treden voorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukkenvan heden af, ter Secretarie dezer gemeente, van des voormiddags tien tot des namiddags drie uren, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid dc belanghebbenden worden vermaand zich te nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde wet, door den Koning, niet dan in bijzondere gevallen, bet stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misverstand, nog opgemerkt dat de loteling omtrent wien de Militieraad in zijne eerste zilting reeds uitspraak Iieeft geilaan *IKT in de tweede zitting behoeft te verschijnen, ten ware bij daarin een plaatsvervanger of een nuDiimerverwisselaar mocht willen voorstellen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER VAN LEIDEN brengt ter kennis van lien, die zich voor het aanstaande saizoen 1874/5 in het bezit wenschen te zien van Jacht- of Vischacten, of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der visscherijdat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zijbehoor lijk ingevuld en onderteekendvóór den 15,lcn April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht dat blanco ver zoekschriften tot bet bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrij ven van schadelijk gevogelte niet pistoolschoten, het schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het water met ijs bedekt is, van heden af, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijg baar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 13 Maart 1874. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 10 April. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is een adres aan de tweede kamer der staten-generaal ingediend, omtrent het aanhangige wets-voorslel in zake den arbeid van kinderen, door den heer van Houten gedaan. Dit adres is hierachter in zijn geheel opgenomen. Rij de heden gehouden aanbesteding van het éénjarig onderhoud der kazernegebouwen alhier is daarvan aannemer geworden de heer P. van Rooijen, thans reeds met dat onderhoud belast, voor de som van ƒ5854. Heden middag viel aan de Oude Vest nabij de Bakkcrslecg een 5-jarig kind in het water, hetwelk spoedig begon te zinken. G. van der Sluis, werkzaam hij den lieer Spaanderman, hel gevaar ziende, sprong geheel ge kleed van de brug in het water en mogt er in slagen het kind te redden. Van der Sluis heelt reeds meermalen zich door dergelijke daden onderschei den, waarvoor hem het ecre-metaal werd toegekend. Bij den uitgever C. van Benltim, te Utrecht, is verschenen eene goed- koope uilgaaf van Neêrtands zilveren vreugdedag, 12 Mei 1874, gedenk plaat der 25-jarige regering van Z. M. onzen geëerbiedigden koning, ont worpen door den heer H. J. van Lummel en gedrukt bij de hof-lithographen Treating en C". Z. M. de koning heeft de opdragt dezer plaat welwillend aangenomen. Eene beschrijving van deze plaat Ie geven, zou ons te uit voerig doen worden, maar gaarne willen wij verklaren dat de ontwerper gelukkig is geslaagd, en dal dc plaat in een kort bestek alles in zich verce- uigt, wat men op den feestdag in herinnering wil brengen. Met vrijmoe digheid kunnen wij dan ook instemmen met den lof reeds vroeger aan deze tiiigavc toegekend. Bij denzelfden uitgever zijn ook een paar feestliederen uitgegeven. Een Wilhelmus-lied voor het volk, een ander, het Oranjebloempje, voor de jeugd. Deze liederen zijn in eenen goeden geest gesteld en kunnen op den feestdag goede diensten doen. De prijs is uiterst matig. Dc minister van binncnl. zaken heeft ter algemeene kennis gebragt, dat welhaast gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens Ier verkrijging van hel diploma of van acten van bevoegdheid als arts of hnlpapolhekcr in art. 18 vermeld. Tijd en plaats wanneer en waar de voor melde examens worden afgenomen, zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tol de geneeskundige examens wenschen te worden toegelaten, wor den verzocht daarvan vóór 30 April e. k.; zij, die tot de natuurkundige of die van hulpapotheker wenschen te worden toegelaten, vóór 15 Mei e. k., schriftelijk opgave te doen aan den voorzitter der commissie van examen; voor het natuurkundig examen, den staatsraad, hoogleeraar dr. P. L. Rijke, te Leiden: voor het geneeskundig examen, den hoogleeraar dr. A. E. Simon Thomas, te Leiden, en voor het examen van hulpapotheker, den hoogleeraar dp. I'. J. van Kerckhofl. te Utrecht. Zij, die alleen wenschen te worden toegelaten tot het leveren der bewijzen, bedoeld in de eerste zinsnede van art. 4 en in de tweede zinsnede van art. 8 der wet van 1 Junij 1865, en alzoo liet natuurkundig examen of dat van hnlpapolhekcr voor alsnog niet wenschen af te leggen, belmoren daarvan vóór 15 Mei e. k. schriftelijk op gave te doen aan den voorzitter der commissie van examen. Gisteren werd te 's Ilage voortgezet liet examen voor de acte van hulp onderwijzer. Van de 24 candidaten werden er 8 afgewezen en 16 toegela ten, als de lib. J. van Andel, uil Hazcrswoude: G. van Bemmel, uit Koude kerk; J. J. Cockiiyt, P. de Jong, A. J. de Lange, J. A. Leget, A. Waas dorp en N. van der Wallc, uit Leiden; K. Benjcrt. uit Dubbeldam, G. Friedhofï, uit Botterdam; C. Pannekoek. uit Benthuizen; P. Ponsen, K. Roos en Z. van Schelt, uit Dordrecht; J. S. Sikkel, nil Voorschoten, en Ai de Vries, uit Zoelerwoude. Het I). v. 's Gr. kan met zekerheid melden; Z. M. de keizer van Rusland zal den 12*tB Mei, ten 12 ure des middags, te "Utrecht aankomen. Z. M. zal zich van daar onmiddellijk begeven naar Amsterdam, om 2ijn gelukwenschen te brengen aan IIII. MM. den koning en de koningin. De Czaar zal mei 11H. MM. het déjeuner gebruiken en na vier uren in de hoofdstad te hebben vertoefd, naar Vlissingen vertrekken om scheep te gaan naar Londen. Naar men verneemt, meldt het V. D.zal het kindergescherik, dat Z. M. den koning op 12 Mei aangeboden zal worden en bij den lieer van Kempen te Voorschoten vervaardigd wordt, wegens te late bestelling niet op dien datum gereed kunnen zijn; alsdan zal aan Z. M. een model in gips worden aangeboden. Dc vergadering van dc confessionele vereeniging zal op 30 April le Utrecht gehouden worden. De Ned. herv. prcdikanlen-vereeniging zal op 29 April aldaar bijeenkomen. Dooi' wijlen mej. A. G. Scheflers is aan het gereformeerde weeshuis le Haarlem gelegateerd eene som van ƒ2000, vrij van suceessieregt, maar onder verpligling, om de rente aan eene derde gedurende haar leven uit te keeren. Naar aanleiding van'de daarop betrekkelijke ui! noodiging van de-synode der Nederl. herv. kerk heeft de kerker iad der Waa sche gemeente te Am sterdam den predikanten, die de voormiddag-godsdienstoefeningen in die ge meente op Zondag 10 Mei zullen leiden, verzocht, hij die gelegenheid het nationale feest van den 12Jcn Mei te gedenken. 11e kolonel J. C. J. Kempees. kommandaiit van hel instruclie-bataillon, die, wegens redenen van gezondheid, op zijne aanvrage dezer dagen op non- activitcit werd gesteld, is overleden. Het Nederlandsche leger verliest in hem een zijner verdienstelijkste hoofdofficieren. Zoowel om zijn strikte regtvaardigheid als om zijn uitstekende bekwaamheden en hoedanigheden van geest en hart, werd hij door zeer velen, inzonderheid door de officie ren en minderen van liet instructie-balaillon. hoog geacht en bemind. Ook huilen liet leger zal zijn dood als een zwaar verlies worden betreurd, daar hij zicli als ijverig beoefenaar der wiskundige wetenschappen en door zijn talrijke uitgegeven werken allergunstigst heeft onderscheiden. --Tc Zaandam is dezer dagen tusschen den gemagtigde van de pachters der asch en faecaliën en zijne arbeiders een geschil ontstaan, dal dc staking der werkzaamheden ten gevolge had. Zij, die reeds met dc tonnetjes be deeld waren, zagen te vergeefs naar de ophalers daarvan uil, zoodat de ver ordening ter bevordering der reinheid tol liet omgekeerde aanleiding geeft. Te Ommen werden dezer dagen weder twee deserteurs van het kolo niaal werfdepot te Harderwijk, een Belg en een Franschman, aangehouden, Tc Middelburg is wederom een persoon, ten gevolge van de worst- vergiftiging, overleden, zijnde nu het achtste slagtoffer. 's GRAVENHAGE 10 April. Tol plaatsvervangend kantonregter te Alphen is benoemd de heer mr, F. G. van Marlc, ontvanger der registratie aldaar. De heer G. Bergsmathans ontvanger der registratie en domeinen te Noordwijk, is als zoodanig benoemd te Hulst.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1