LEID8CHE COURANT. 1874. WOENSDAG 8 APRIL. N° 82. STADS -BERICHTEN. BINNENLANDSCHEBERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50 met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.35. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars. buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van LeidenDonderdag 9 April 1874, des namiddags te twee uren. Onderwerpen Benoeming van een Secretaiis van Curatoren van het Gymnasium. (71). Idem van ecne Commissie tot voorbereiding van de uitvoering der nieuwe organisatie van de Bank van Leening. (75). Idem van een stads-geneesheer. (76). Idem van een onderwijzer der 2Je klasse aan de school n". 1 voor min vermogenden. (79). 5". Verzoek van J. C. De Munck, om vrijstelling van de betaling van gabel- geld aan de Delflsche trekvaart. (72 en 81). Idem van A. P. M. Van Oordt, ter bekoming in eigendom van grond buiten de voormalige Wittepoort. (73 en 81). Idem van de Verceniging '/Bouwkunst en Vriendschap", betrekkelijk de aanwijzing van bouwterrein. (74). Idem van M. 11. Fontein, om eene stoep met palen te plaatsen, Nieuwe Rijn. (77). 9°. Snppletoire slaat van begrooiing, dienst 1873, van het Werkhuis. (78). 10°. Verzoek van H. Vecfkind, ter bekoming in gebruik van grond nabij de Langegracht. (82 en 83). 6°. 8». LEIDEN, 7 April. Wij zijn in staal gesteld aan onze lezers mede te deelen dat eerstdaags door burgemeester en wethouders voorloopig zal wórden vastgesteld het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1874, en dat het evenredig percent, hetwelk van het belastingschuldig cijfer moet worden geheven, dit jaar zal bedragen 3.40, terwijl dit percent ten vorigen jare werd vastgesteld op 2.60, een en ander in verband met de op de begrooting uitgetrokken opbrengst der plaatselijke directe belasting, bedragende voor 1873 ƒ92000 en voor 1874 121700. Bij de heden op het raadhuis gehouden verkooping van cokes zijn de volgende prijzen besteed Hoogste prijs. Minste prijs. partijen van 100 hectoliters ƒ50.— ƒ50. 50 25.25. ff 10 ff 5.30 5. ff ff 5 ff ff 2.55 2.50 Door het comité voor de viering van 'skonings krooningsfecst op 12 Mei aanst. zijn, ter goedmaking van de koslen der alhier te geven volks feesten, uitgegeven 5432 inschrijvings-billettenwaarvan blanco zijn terug ontvangen 3132 billettcn. Ingeschreven is voor een bedrag van ƒ2281.65; voorts is nog anonym ontvangen ƒ2.00 en in de bus aan het bureau der Leidsche Courant gestort 4.75; in het geheel is dus ontvangen ƒ2288.40. Het comité ziet zich dus, tot zijn leedwezen, nog niet in slaat gesteld aan de ontworpen plannen volledig uitvoering te geven, aangezien wij vroeger, van goederhand, vernamen dat daartoe eene som van ƒ4000 werd vercischt. Ter uitvoering van het kon. besluit nopens de voorreglen aan miliciens toegekend, heeft Z. Exc. de minister van oorlog ter kennis van de militaire autoriteiten gebragt, dat de fijne uniform, die door lotelingen voor eigen rekening buiten dienst mag worden gedragen, moet vervaardigd zijn uit ge lijke stoffen, als waaruit de kleeding voor onder-officieren bestaat, en naar de bestaande modellen moet worden gesneden. Z. M. de koning heeft bepaald dat als onderscheidingsteeken voor de veld-telegraphisten bij het bataillon mineurs en sappeurs zal worden gedra gen een emblema, beslaande uit een bundel bliksemstralen, voor onder-offi cieren van goud en voor minderen van roode wol vervaardigd. -• Overeenkomstig zijne belofte, heeft de minister van binnenlandsche za ken het door de commissie van rapporteurs uit de tweede kamer verlangd onderzoek naar de werking der voorgestelde census-verlaging doen instellen. Om dit voor het aangegeven doel zoo vruchtbaar mogelijk te doen zijn, heeft hij zich vooraf met de commissarissen des konings in de verschillende provinciën in betrekking gesteld en na hun zijne denkbeelden te hebben medegedeeld, hunne voorlichting verzocht omtrent de gegevens, die ter be reiking van hel doel het meest ter zake dienende konden worden geacht. Ten aanzien der voormalige steden stond op den voorgrond, dal hel in confesso is dat de census daar te hoog is opgevoerd. Overigens liep het onderzoek over de grondslagen van het aanhangig wets-ontwerp, zoodat dan ook niet blijkt van eenige wijziging in den daarin opgenomen census. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, is aan den heer J. D. Dietz, gewezen directeur der recderij voor drijvende droog dokken te Amsterdam, concessie verleend tot den aanleg van een drijvend droogdok te Nieuwe Diep. Naar men verneemt, zal dit jaar het artillerie-kamp te Soesterberg in twee seriën betrokken worden, waarvoor de miliciens van de ligting van 1873 in twee afdeelingen ouder de wapenen zullen moeten komen, en wel ieder voor zes weken. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Nieuwe Diep, is eergisteren le Porl-Saïd aangekomen en heeft gisteren morgen de reis naar Napels voortgezet. De procureur-generaal in Overijssel heeft berigt dat den 14d'D Maart jl. door de politie te Zwolle op het vermoeden van valschheid is in beslag ge nomen een rijksdaalder met de beeldtenis van koning Willem III en het jaartal 1871 welk muntstuk, na door het munlcollegie onderzocht te zijn, valsch is verklaard en vervaardigd in nabootsing van eene echte rjjks- munlspecie. Wij kunnen, zegt het Uil.als zeker mededeelen, dat Z. M. de koning Woensdag 13 Mei eene gala-voorstelling zal bijwonen in den stads-schouwburg, vergezeld van het vorstelijk gezin, de leden der eerste kamer en waarschijn lijk ook de verschillende gezanten der vreemde mogendheden bij het Ned. hof, waarvoor de geheele loge (thans balkon) wordt beschikbaar gehouden. In het ffdeclamatorium," dat bij die gelegenheid ten gehoore wordt gebragt, zullen de beide hoofdrollen, voordragt en zang, worden vervuld door de talentvolle kunstenares mej. de Vries en door mej. Fr. Stoctz, de gunstig bekende kweekcling van Z. M. Ook vernemen wij, dat de burgemeesters der voornaamste gemeenten in ons land zullen worden uitgenoodigd tot een gala-diner, dat in de feestweek hier ter stede ten hove zal gegeven worden. Te Botterdam gingen Zaturdag nacht vier personen uit rijden; een hunner, die in slaap was gevallen, vermiste later eene som van 2255 aan bankpapier uit zijn zakboekje, hetwelk hij in zijn broekzak had gestoken, doch bij zijn ontwaken in de vigilante vond. Zaturdag avond is onder Nieuwenhoorn de bouwmanshoeve van P. Qualm afgebrand. De bewoners konden naauwelijks hun leven redden. On geveer 20 stuks vee is omgekomen. Men schrijft uit Ootmarsum. De feestcommissie, die zich belast heeft met het inzamelen van gelden voor de feestelijkheden op 12 Mei, ontving totdat doel van den heer E., een der rijkste ingezetenen alhier, eene bijdrage van.... 2 grosschen en één halve cent, zijnde 12% cent. Men meldt uit Hoogeveen, van 5 dezer, aan de N. R. C.: Heden nacht is hier een schrikkelijk misdrijf gepleegd, en wel een vierdubbelen moord. Zekere Jan Kroesen, die met nog twee andere huisgezinnen één huis bewoonde, klom vroeg in den morgen door een raam bij een zijner huurlieden binnen, gewapend meteen hooivork. De bewoners, door dit binnenkomen, dat natuurlijk met vrij veel geraas vergezeld was, verschrikt, trachtten den woedenden man te ontkomen, heigeen hun aanvankelijk met hulp van een buurman gelukte. Kroesen vervolgde hen echterachterhaalde hen, en bragt hen allen, man, vrouw en twee kinderen, op eene gruwe lijke wijze om het leven. Noch wraakzucht, noch dronkenschap, noch hebzucht is hier in het spel geweest, maar de daad moet bedreven zijn in een vlaag van godsdienstigen waanzin. Naar men thans verneemt, zouden de bij de overstrooming van den West- polder. onder Ulrum, omgekomen personen grootendeels zeiven de oorzaak van hun dood geweest zijn. Bij het opkomen van den vloed, door een hevigen stormwind voortgezweept, weigerden zij hunne keeten te verlaten, en toen zij daartoe wilden overgaan, was het te laat. Het werk is hervat, de keeten zijn herbouwd en thans binnen den bestaanden zeedijk gesteld. Te Woudrichem had Dingsdag avond II. ten huize van den kastelein R. de Graaff eene vechtpartij plaats, met het ongelukkig gevolg, dat zekere Malt hijs Borg, van beroep schipper, wonende aldaar, zoodanig werd mis handeld, dat hij den volgenden namiddag aan de gevolgen is overleden, nalatende eene nog jeugdige weduwe met drie kinderen. Te Middelburg wordt Donderdag aanst. eene soiree gegeven ten voor- deele van de lijders aan de worslvergiftiging. De meeste zieken die slechts langzaam herstellen en zeer zwak blijven, hebben dringend behoefte aan

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1