PER TELEGRAAF. - De werkstaking in de kolenilislriclen van North-Stafïordshire is thans zoo goed als geëindigd. Patroons en werklieden hebben van weêrskantcn iels toegegeven ten opzigle van de vermindering in de loonen, waarover de strijd was ontstaan. In Soulh-Staffordshire daarentegen breidt de werksta king zich uit en berekent men, dat er niet minder dan 14 a 15000 werk lieden aan de werkstaking deelnemen. Te Nagasaki zijn vier man aangebragt van de bemanning van de Nil. Volgens hnn verhaal is de NU den 20stcn Maart, 'savonds ten II ure, op een rots gestoolen, waarvan het schip wel losraakte, doch om dadelijk te zinken. 80 ntenschen zouden hierbij het leven verloren hebben. Elke po ging om de lading te redden wordt als onmogelijk beschouwd. De Japan- sche commissie, welke van de Weener tentoonstelling naar haar land terug keerde, was aan boord van dit vaartuig. FRANKlt I.i !i. In alle dagbladen van Parijs is, in den vorm van een manifest, het in de laatste bijeenkomst van de afgevaardigden der linkerzijde, jl. Maandag, j vastgestelde proces-verbaal opgenomen. Daarin wordt o. a. gezegd: Frank rijk bevindt zich op bet oogenblik in dezelfde bezorgheid, welke hel in October 1873 ondervonden heeft. De vereenigde voorstanders der monarchie komen op nieuw openlijk voor hun voornemen uit om hunne pogingen tot herstel van het koningschap te hervatten. De republiek, de souvereiniteit der natie, het algemeene stemregt, allen in gelijke mate bedreigd, eischen meer dan ooit dat al luinne voorstanders zich aaneensluiten en medewerken, liet lijdt geen twijfel of de partiële verkiezingen hebhen, sedert den 2deD Julij 1871, aanhoudend de krachten der republikeinsche partij in de natio nale vergadering versterkt; het lijdt geen twijfel of Frankrijk ooit duide lijker zijne behoeften gevoeld en zijnen wil uitgesproken heeft. Echter is liet werk nog niet voltooid, omdat het algemeen stemregt, de regelmatige en vreedzame uiting van deze volksovertuiging, zelf bedreigd wordt. Som migen willen millioenen van burgers builen het kiezersvolk stellen; anderen geven alleen hoog van de volkssouvereiniteit op, om haar, in den vorm van een plebisciet, tot eene vrijwillige abdicatie te bewegen. Een volk, hetwelk gedurende drie jaren zoo vele bewijzen gegeven heeft van zelfverloochening, wijsheid en waardigheid, heeft getoond niet alleen geregtigd, maar ook be kwaam te zijn om ziclt zelf te regeren. Niemand heeft het regt aan dat volk de gelegenheid om zijnen wil door middel van algemeene verkiezingen te openbaren te onthouden, welke het verlangt. Op dit oogenblik moeten alle republikeinen een strenge lucht bewaren, daar Frankrijks val en Frank- rijks wedergeboorte op het spel staan. Een groot deel der leden van het regter-centrum heeft Parijs nog niet verlaten; naar men zegt zullen zij nog eene gewigtige beraadslaging houden. De jongste verkiezingen hebben bij de leiders dier partij, inzonderheid bij den hertog d'Audiffrel Pasquier, groole bezorgdheid opgewekt. Zij houden hel voortzetten der politiek van den heer de Broglie voor bedenkelijk en zouden de voorkeur geven aan eene staatkunde, welke aan het linker-centrum en zelfs aan de gematigde linkerzijde mogelijk maakte zich aan de regering aan le sluiten. Volgens de Decentralisation bestond bij de regering bet plan prins Napoleon aan te zeggen, dat bij liet Fransche grondgebied moest verlaten; doch daar een invloedrijk persoon te zijnen gunste is tusschen beide ge komen is aan het plan geen gevolg gegeven. Voorts zegt men dat de raad van state weldra uitspraak zal doen over de vraag, ol de rang van divisie- generaal bij hel leger beschouwd kan worden den prins alsnog wettig toe te komen. De regering heeft aan dc wapenfabrieken te Tarbes verboden wapenen aan de Carlisten te leveren. De legilimistische bladen geven daarover hun ongenoegen te kennen en vragen of dit verbod geinspireerd is door de zucht om don Alfonso te ondersteunen of wel door Pruissische bevelen. In den officieusen Francais wordt berigt dat op het uitdrukkelijke verzoek van den civilen gouverneur-generaal, den generaal Chanzy, de staat van beleg in de kolonie Algcrië zal worden afgekondigd. FOrdre beval een brief van den heer Granier de Cassagnac. Deze is van zijn ambt als maire te Plaisance ontslagen, wegens deelneming aan de manifestatie le Chisiehurst. Dit ontslag is eerst daags na de verkiezing in la Gironde gegeven, en le /'ays (hel dagblad van de Cassagnac) had de candidatuur van den rcgcringscandidaat Larrieu tegenover den Bonapart isli- schen candidaat ondersteund. Thans zegt de Cassagnac in zijnen zeer hef- tigen brief, dal hij met meerderheid van stemmen door den gemeenteraad tot maire gekozen was en dat zijn opvolger, een republikein, een man van 4 September is. -- Thans verhaalt men dat Rochefort en zijne makkers uit Nieuw-Cale- donic zijn ontvlugt door middel ecner kleine boot, waarmede zij zich in zee gewaagd hebben. Nadat zij drie dagen op het water gedobberd hadden, werden zij door een Engelsch zeilschip, bestemd naar New-Caslle, in Nieuw Zuid-Wallis, ontdekt en aan boord genomen. De gezondheidstoestand van llochelort is beter dan toen bij uil Frankrijk naar Nieuvv-Caledonie inge- scheept werd. De Figaro berigt dal de heer Edmond Adam, een der vrienden van Rochefort cn de voogd zijner kinderen. Zondag te middernacht het eerst het berigt van zijne ontvlugting gekregen heelt en wel in een telegram van Rochefort zeiven. Terstond zond hij iemand naar bet huis van Victor Hugo, waar eenigc vrienden bijeen waren, met het verzoek dat men op hem wach ten zou, daar hij belangrijke tijding aangaande Rochefort kwam brengen. De eene lezing is, zegt Figaro, dat de gevraagde som bjj den bankier G. werd opgenomen, maar een andere lezing luidt, dat die bankier van Roche fort geen geld in deposilo bad en dal toen Victor Hugo C000 fr. heeft ge geven, Adam eene gelijke som, terwijl door de overigen 13000 fr. werd bijeengebragl. O ai S T S C iï Ij A 78 SB. De aartsbisschop Ledochovvski <n dc kannunnik Wojczewski zijn door de dislrictsregtbank te Posen wegens het onwettig aanstellen van geeste lijken bij verstek veroordeeld, dc eerste tot 1000 rd. en de laatstgenoemde tot 200 rd. geldboete of subsidiair tot zes weken gevangenisstraf. KONSTANTINOPEL1 April. De Poi'te heeft gisteren Andon-Bey last ge geven heden de kerk van den II. Verlosser over te geven aan de anli-Has- sounisten. De priesters weigerden le gehoorzamen. De vizier zond een 30-lal zapties, die vroegen toegelaten te worden. Zij vonden echter de toe- gangen gesloten. Om dit verzet heeft de bevelhebber der gendarmerie nieuwe instructies gevraagd. LONDEN, 2 April. Aan het comité der houders van buitenlandsche schuld brieven is door zijne agenten berigt, dat de Spaansche minister van finan ciën, na ontvangst van bet protokol betrekkelijk de ten aanzien der verschenen coupons gemaakte schikking, onmiddellijk tot het vervullen van de vcreischte wettelijke formaliteiten voor de agenten van het comité (den Council of foreign bondholders) is overgegaan. Die agenten hielden zich thans bezig met bet uitzoeken van die //pagares", welke nationaal eigendom zijn, en hoopten met hunnen arbeid nog in den loop dezer week gereed komen. Het comité zal dan overgaan lot de inwisseling der coupons tegen nieuw uit te geven 5 pCt. schuldbrieven. MADRID, 2 April. De Carlisten hebben bij de laatste gevechten belang rijke verliezen geleden. Alleen op 27 Maart werden meer dan 2000 man builen gevecht gestefd. Zeer vele Carlistische gekwetsten blijven onver zorgd bij gebrek van genees- en heelkundigen. De toebereidselen voor den aanval worden steeds voortgezet. IN«EaöN0EN. De bezwaren door O. aangevoerd legen eene algemeene illuminatie op 12 Mei a. s. zijn wel gegrond en waren door II. ook wel overwogen, maar, nog deze vraag tot slot: Zal Leiden, om reden bet a. s. 3 Oktober-feest cn het Academie-feest in het volgend jaar en nog om meer redenen, het 25-jarig Kroningsfeest van onzen Koning, waar le recht ieder Hollander trotsch op wezen mag, slechts half vieren met eene kcrmis-illuminalie, om dat het iels meer kosten zal Dan zoude men eenige dagen later in de couranten kunnen lezen; "In "Amsterdam den Haag, enz., enz., was de geestdrift groot en de illuminatie "algemeen, maar in Leiden waren alléén de straten, waar gewoonlijk de "kermis-kramen staan en dan de meeste drukte heerschl, geïllumineerd "voor hel overige was de stad als naar gewoonte verlicht." En welk Leidenaar zal dit wenschen te lezen? H. ADVEtt'ÏKSTIK*. Getrouwd: J. P. 11. SURINGAR, Notaris te Rotterdam, en IiIaabssen, 2 April 1874. C. J. P. 11. DE VLUGT. Bevallen van eene SSochjer C. MEERBURG VAN BEEK. Leides, 2 April 1874. Bevallen van eene lêocJiter M. G. ENGELS HEESTERMAN. Leiden, 3 April 1874. algemeene kennisgeving. lieden overleed mijn innig geliefde Echtgenoot P. KOOREMAN Pz., na eene kortstondige ziekte cn smartelijk lijdenin den ouderdom van 33 jaren, mij nalatende drie kinderen, le jong om hun verlies te beseffen. Leides, 31 Maart 1874. J. PLATTEEL, Wed. P. Kooreman. Den 1i"' April overleed te Gorinchem onze geliefde Dochter JACOBA i PETRONELLA VAN EYK VAN VOORTHUYZEN - VAN TEYLINGEN. J. C. VAN TEYLINGEN, gep. Majoor. J. C. M. VAN TEYLINGEN, Rouffaeb. Bezoeken worden niet afgewacht.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 3