uitbreiding der middelen van verlichting wordt verzekerd. Aan die uituoo- diging werd nu voldaan door de aanbieding der rapporten van de heeren Stang en Brouwer dd. 17 Februarij jl. en van dr. van Doesburgh dd. 28 Fe bruary daaraanvolgende. In deze rapporten wordt uitgewerkt een plan tot oprigting van zoodanige succursale of bulpfabriek, wier omvang op het behoud der bestaande fabriek is berekend. Dal plan is in tweeledigcn zin opgemaakt: bel beoogt óf de oprigting der hulpfabriek aan de Sprank, óf op eenig terrein in de nabijheid der bestaande fabriek. Burg. en weth. merken op, dat het hier toch inderdaad geldt eene beslissing, wier gevolgen van zoo grooten invloed zullen zijn op dc belangen der gemeente. En ofschoon de uitnoodiging van 28 October 1873 alleen strekt lot het beramen van een plan, mogen burg. en weth. de verklaring niet terughouden dat, naar de overtui ging der leden van dc commissie en van hun collegie, het voortdurend be houd der bestaande fabriek niet mag worden aangeraden. Een herhaald ernstig onderzoek heeft hen eenparig doen deelcn in hel gevoelen, door dr. van Doesburgh in zijn advies van 28 February uitgesproken. Wordt alzoo, in overeenstemming met de commissie en de deskundige adviseurs, de bouw ééner fabriek op breede grondslagen, en wel aan de Sprank, bo ven elk plan eener hulpfabriek aanbevolendaarin ligt niet opgesloten dal burg. en weth. de bestaande inrigting, tot wier overneming is beslo ten, niet zooveel en zoo lang mogelijk willen benuttigen. Integendeel, ook bij aanneming van hun voorstel zou daarvan nog jaren worden ge bruik gemaakt; want de fabriek van de Sprank zou eerst van lieverlede die uitbreiding erlangen, waardoor zij alléén in de behoefte kan voor zien. Wat vooral bedenkelijk voorkomt is aan de oude gebouwen en toestellen, die immers onverwachts zware herstelling kunnen vorderen, grooolc sommen ten koste te leggen om die te maken tot eene blijvende inrigting; terwijl daerenboven de voortdurende exploitatie van twee fabrie ken, al draagt ook de eene den naam van succursaal, dubbel gasvcrlies en j onnoodigc kosten van beheer zal veroorzaken. Dc 's Gravenhaagsche kermis begint dit jaar op Maandag 11 Mei en l eindigt Dingsdag 19 Mei daaraanvolgende. BUITKNLANDSCIIE HKHHi'l liiN. dc eerste en tweede kamer, de commissarissen des konings en de burge meesters uit de voornaamste gemeenten van ons vaderland. Behalve Z. M. den koning, die, wanneer in het programma geenc wijziging komt, te paard zijn inlogt zal doen, zullen II. M. de koningin en alle prinsen uit het vorste lijk huis, benevens het militaire huis des konings, deel van den stoet uit maken. De koningin zal in een galarijtuig plaats nemen. Het declamato- rium, dat in den schouwburg zal worden ten tooncele gebragt, is gedicht door den heer 11. Dinger, muziek van ileinze. De vcreenigde looneclislen zullen een gelegenheidsstuk van W. J. Hofdijk opvoeren. Met hel bouwen der ecrepoorten wordt een begin gemaakt. Die op het Koningsplein zal ge heel uit bloemen bestaan. De Willemspoort wordt in een tempel her schapen. Naar men uit Hoorn meldt is een beambte van het huis van correctie in hechtenis genomen, als verdacht van het maken van valsche handteeke- ningenhet verduisteren van brieven enz. Te Utrecht zijn eergisteren door de politie aan het station van den Rijn-spoorweg twee deserteurs aangehoudendie met den Centraal-spoorweg van Harderwijk waren gekomen en voornemens waren naar hun geboorte land, België, te vertrekken; aan het polilie-bureau gaven zij voor terug te keeren om andere papieren te halen. Men ontdekte echter onder hunne b'aauwe kielen hunne soldaten-kleeding. - Bij enkele landbouwers in Ambt-Almelo, Vriezenveen, Ubbergen en Weerseloo is sedert eenige dagen eene ziekte onder het rundvee ontslaan, bestaande in een sterken doorloop, waaraan in eerstgenoemde gemeente reeds een paar zou zijn bezweken en welke ziekte men toeschrijft aan het gebruik van lijnmecl, dat uit Deventer te Almelo zou zijn ingevoerd. Naar men verneemt, is door de bevoegde magt genoemd meel aan een scheikun dig onderzoek onderworpen. -• Uil de noordelijke provinciën wordt gemeld, dat de jongste stormen het water op onrustbarende wijze hebben doen rijzen; op de meeste plaat sen in Friesland slaat liet lol aan den spoordijk. De oeverlanden lusschen Meppol en de gemeenten Staphorst- en Zwartsluis staan geheel blank. De arrond.-reglbank te Breda heeft uitspraak gedaan in de zaak van het classikaal bestuur van den Ned. herv. kerkeraad in de classis Breda tegen den heer Koeken, predikant te Moerdijk. De gedaagde is bij gemoti veerd vonnis niet ontvankelijk verklaard in zijn verzoek en in de kosten daarop veroordeeld. liet Fad. verneemt nog de volgende bijzonderheden betredende dc Middelburgsche worstgeschiedeiiis. Dc slagter zou, naar men beweert, wel inlichting kunnen geven, maar deze blijft gesloten, et pour cause. Naar men wil, zou een gestorven en reeds gedeeltelijk tot ontbinding over gegaan varken door dezen zijn gekocht en tot worst zijn verwerkt: van waar en van wien is nog onbekend. Een arme vrouw heeft het varken van een onbekenden boer builen de stad in ontvangst genomen en naar een-haay aangewezen huis in Middelburg gebragtwaar de slagter het beeft overge nomen en haar moeite met slechts tien centen heelt beloond. Verstoord over deze geringe betaling, vertelt deze, aan wien het maar hooren wil, dat het een gekuild en opgegraven varken is geweest. 's GRAVENIIAGE 3 April. Z. M. heeft, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, aan A. Rae- maekers, te Roermond, wegens de redding van een drenkeling, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Door Z. M. is aan den majoor der infanterie, kommandant der troepen en van het garnizoen in Suriname, J. C. F. van Eps; aan den kapitein- kwartiermeester N. Nielson; aan den kapitein der infanterie II. Knoch; aan den kapitein der artillerie P. F. Boer; en aan den 10D luit.-magazijnmeester der artillerie J. Lammers, eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, met toekenning van pensioen, en aan den kapitein-kwartiermeester Nielson voornoemd, van den litulairen rang van majoor. Voorts zijn bij dc land- magt in Suriname bevorderd: lot majoor der infanterie, kommandant der troepen en van het garnizoen, de kapitein der infanterie M. Romer Price: j tot kapitein der infanterie, de le luit. van dat wapen A. Boomgaart; bij de landmagt op Curac.io, tot lfD luit. der infanterie, de 2e luit. van dat wapen E. A. van Romondt, en benoemd: tot kapitein der arlillerie bij het leger in Nedcrl. Indie de lieer F. F. G. Richard, tot dusverre kapitein der artillerie bij de landmagt in Wesi-Indie. 11. M. de koningin. Z. K H. prins Alexander en Z. K. H. prins Hen drik w aren heden middag ten 2 ure in de Kloosterkerk bij de voorbereiding tot het Heilig Avondmaal tegenwoordig. De predikbeurt werd vervuld door d". van den Broek. In de gisteren gehouden zitting van den hoogen raad, regtdoendc in 1 revisie, heeft de advocaat-generaal Smits zijne conclusie voorgedragen in de zaak van de Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij tegen den staat waarbij schadevergoeding wordt gevorderd voor de doorsnijding der lijn van genoemde maatschappij ten gevolge der concessie verleend aan de Nederland- sche Rijnspoorweg-maatschappij tot aanleg van de lijn 'sGravenhage Gouda, liij liet arrest van den raad in eersten aanleg gewezen is een onderzoek van deskundigen bevolen. Advocaat-generaal heeft zich hoofdzakelijk gerefereerd aan zijne conclusie het arrest in eersten aanleg voorafgaande en waarvan destijds de hoofdinhoud is medegedeeld en thans geconcludeerd tot vernieti ging van het beroep in revisie en bevestiging van bedoeld arrest van 14 Maart 1873. De uitspraak is bepaald op 22 Mei. Burg. en weth. alhier hebben, in de laatste zitting van den gemeente raad, hun praeadvies uitgebragt in zake de gasfabriek. Zij zeggen daarin, «lat hel voorstel tot oprigting cener gasfabriek op het terrein aan het ka naal nabij de Sprank aan de Koninginnebrug, in de zitting van 28 October 1873 onbeslist blcel. Burg. en weth. zijn toen uitgenoodigd omin overleg met de raadscommissie voor de aangelegenheden der gasverlichting, een nader plan te beramen, waardoor, met behoud der bestaande gasfabriek, de ESSEÏjAHÖ, LONDEN 2 April. In de jongste vergadering van hel lagerhuis heeft de heer Russell Gur- ncy de aandacht gevestigd op de eerstdaags te wachten aankomst van dr. Livingstone's stoffelijk overschot; de autoriteiten van de abdij van West- minster hadden aan die overblijfselen eene plaats in de abdij aangeboden, inaar konden evenmin als de familiebetrekkingen van den beroemden reizi ger over fondsen voor eene openbare begrafenis beschikken; bij vroeg dus of de regering de zorg daarvoor niet op zich zou nemen? De heer Disraëli antwoordde, dat slechts ééne meening bestaan kon over de aanspraken, welke dr. Livingstone heeft op de dankbare en eerbiedige nagedachtenis der natie. Dat het lijk op 's lands koste» naar Engeland gebragt werd, loonde, dat het de regering niet aan dien eerbied ontbrak. Verschillende omstan digheden maakten het echter moeijelrjkthans reeds een besluit le nemen. De lord-mayor der hoofdstad heeft een gala-diner ter eere van sir Gar net Wolseley gegevenwelk feest vereerd werd met de tegenwoordigheid van den prins van Wales, prins Arthur, den hertog van Cambridge, eenige ministers, verscheidene veldoversten enz. In de beantwoording van den dronk, op hem ingesteld, zeide generaal Wolseley, dat bij ondervond hoe gemakkelijk het aan krijgslieden viel hunnen pligt le volbrengen, beter dan dien le beschrijvenvooral in een zoo aanzienlijk gezelschap als hetgeen hij nu toesprak. De generaal roemde het. gedrag der troepen en hunne worste ling tegen dc meest verpeste luchtstreek. Wat de geschiedenis van den oor log betreft, verwees spr. zijne hoorders naar een boek, dat door een der officieren zal worden uitgegeven. Ik geloof, zeide de generaal, dat deze oorlog reeds jaren lang geleden door den koning van Ashantee beraamd was, en maar al te dikwijls kocht hij, ik zeg het met leedweven, wapenen en ammunitie van Engelsche kooplieden. Het is in Ashantee de gewoonte voor eiken koning, zich door de eene of andere heldhaftige daad beroemd te maken. De tegenwoordige koning had nog geene gelegenheid daartoe gehad, en verwachtte dus door het ondernemen van een logt tegen hetgeen wij ons protectoraat kunnen noemen niet slechts den verlangden roem, maar ook buit en voordcel te behalen. Sir Wclselcy schetste vervolgens de moei- jelijkheden van verschillenden aard, waarmede het leger te kampen had, zooals gebrek aan lastdierenhel gemis van vleesch voor voedsel in hel land te vinden, de afstand van Coomassie, de branding die de kust omgordde enz. Verder bleek het, dat het plan om 30 Engelsche mijlen spoorweg aan le leggen bij sir Wolseley opgekomen was, ten gevolge van inlichtingen hem in Engeland over de landstreek gegevendoor personen wier gevoe len hij zeer waardeerde, doch die, zoo als later bleek, niets van den toestand wisten. De generaal had al het mogelijke gedaan om het ge schil met den koning van Ashantee in een vredelievende schikking te doen overgaan, doch hij bevond dat hel niet mogelijk was den strijd te vermijden. De inboorlingen, die als hulptroepen dienden, waren zoo lafhartig, dat de generaal om drie regimenten naar Engeland schreef en deze magt werd met voorbeclde-looze spoed overgescheept. De vrou wen waren echter veel moediger dan de mannenen het verwonderde hem niet dat de koning van Dahomey, zoo als spreker ergens gelezen had. een vrouwen-leger bezat ol bezeten had. De oorlog met Ashantee, even als die met Abyssinië, hadden de les geleerd om aan een bevelhebber volkomen vertrouwen te schenken, hem te geven wat hij vraagt, op hem te vertrouwen en hem bovenal niet te belemmeren. De generaal gewaagde van den misslag, vroeger in Nieuw-Zeeland begaan, en verklaarde dat indien er een gouverneur of een gezant aan zijne zijde had gestaan, hij nooit Coomassie bereikt zou hebben.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2