1}lT 1T EN L ANDSC 11E UKIilGTEN. is op eens een watervloed gekomen van ongeëvenaarde lievigheid. Voor het land in liet algemeen waren die stortvloeden van regen natuurlijk van groote dienst; maar voor de meest winstgevende plek op de diamantvelden, het Colesberg Kopje, had die overvloed van water een noodlottig gevolg. Een groot gedeelte van het rif, waarlangs de mijnen liggen, stortte in en begroef de diep uitgewerkte mijnputten onder zware rotsmassa's. Toevallig was er wegens die sterke regens niemand in de mijnen aan het werk, zoodat gelukkig geene menschenlevens bij die ramp te betreuren zijn. Maar dat neemt niet weg, dat liet enorm veel kosten zal alvorens men weer een weg zal kunnen banen tot den aldus begraven diamanthoudenden bodem. Maar ook in andere opziglen is het met de velden treurig gesteld. Zooals het gewoonlijk gaat, hebben de rijkdommen aldaar een enormen handel uitgelokt, die nu erg wordt gestremd door de verminderde productie en de in nog grootere mate verminderde prijzen. Koopliedendie diamanten bij de bankiers hebben geplaatst als waarborg van geleende kapitalen, worden bij verval der wissels gepresseerd, en een gedwongen verkoop gaat natuur lijk met ruïneuse opofleringen gepaard. De Transvaalsche goudvelden trek ken velen tot zich, die bij de diamantvelden vergeefsche pogingen hebben aangewend om fortuin te maken. Maar volgens alle berigten is het goud graven tot dusver niet erg beloonend bevonden. De arbeid is zwaar en de doorloopende winst middelmatig. 'sGRAVEN'IIAGE. 2 April. Door Z. M. den koning groot-hertog zijn de lih. F. Laurent, hoogleer- aar aan de universiteit van Gent, Gloesener, oud-hooglceraar aan de liooge- school te Luik, en Ronnberg, directeur bij het dep. van binnenlaitdsche zaken in België, tot kommandeurs der orde van de Eikenkroon benoemd; de heer Steichen, oud-hooglceraar aan de militaire school en lid van de kon. academie van België, tol ollicier dier orde. Tot regter in de arrond.-rcgtbaiik te Amsterdam is benoemd de heer mr. J. van Eik Jz., thans subslituut-griffier bij die regibank, en tot substi tuut-griffier bij die regibank de heer mr. C. C. van Valkenburg, advocaat aldaar. Tot telegraphist 3e kl. zjjn benoemd: J. A. A. Sehwan, thans klerk; 11. Tjebbes, thans adsistent, en T. 11. E. Sauveur en S. Hoven, thans klerk bij den rjjkslelegraaph. Z. M. heelt goedgevonden den luit.-kolonel van der Dusscn, plaatselijk kommandant te Nijmegen, op zijne aanvrage, op pensioen te stellen, met toekeiming van den rang van kolonel; voorts te benoemen; bij den groolen staf, tot luit.-kolonel den majoor de Koekadjudant van Z. K. II. den prins van Oranje; bij den plaatselijken staf. tot kolonel, plaatselijk komman dant 2e kl. te Nijmegen, den luit.-kolonel Butgault, van het 2e rcg. in fanterie; bij het wapen der infanterie, 2e reg.tot luit.-kolonel, den majoor F. G. U. Driessen, van het 4Je reg., en bij het 4Je reg. lot majoor den ka pitein W. A. baron Mulert tot de Leemkule, van hel reg. grenadiers'en jagers. De 2e luit. E. Stoppcndaal, van het 3,le reg. vesting-artillerie, is 'in rang en ancicnneleit overgeplaatst bij het wapen der artillerie van het leger in Nederl. Indië. Het huis van baron Fagel aan den Kneuterdijk op den hoek van het llartogstraatje is in eigendom overgegaan aan Z. M. den koning. Het is bestemd voor Z. K. 11. prins Alexander. Gisteren had in de Oranje-kazerne te dezer stede ten overstaan van eenc commissie, bestaande uit de heeren: van Bel. luit.-kolonel, Jaconier de Lompret en Doorman, kapiteins, en Engelbregt, luitenant bij het reg. grena diers en jagers, het examen plaats voor lotelingcn van de nationale militie, ligting 1874, die «nder de gunstige voorwaarden, door Z. Exc. den minister van oorlog vastgesteld, persoonlijk hunnen militiepligt wenschen te vervullen en tot den graad van sergeant opklimmen. Door p. m. 20 jongelingen werd aan het examen voldaan. Onder de toegelatenen bevonden zich, be halve uit 'silage, ook militairen uit andere plaatsen. -- De policic alhier heeft gisteren ccne belangrijke aanhouding wegens diefstal gedaan. Gedurende den laatsten tijd werd van cenen hooizolder aan het Groenewegje eene aanzienlijke hoeveelheid hooi, daar geborgen, vermist. De policie, hiervan onderrigt, deed een onderzoek instellen, waar uit bleek dat de knecht, die gewoonlijk op den zolder kwam, gemeene zaak maakte met zijnen buurman, een schuitenvoerder, wiens stal zich onder de bergplaats bevond, waarin nu en dan door de zoldering, waarin men eene opening had gemaakt, het hooi nederdaalde. De knecht was juist bezig zijn medepligtige van hooi te voorzien toen zij door de verschijning van de policie werden verrast. De agent die hem beet pakte viel met den gearres teerde, die alstoen eenigen tegenstand bood, al worstelende door het ronde zoldergat, zonder evenwel letsel te bekomen. honger en gebrek omgekomen. In de laatste week zijn 38000 tonnen rijst uitgedeeld, waarvan 21500 van regeringswege. FKANKRMK. De permanente commissie uit de nationale vergadering heeft Maandag hare eerste vergadering gehouden. Daarin werden alleen de vragen bespro ken of de commissie vooruit de dagen van bijeenkomst zou vaststellen en of het noodig was een vasten vorm aan te nemen voor hare betrekkingen met de regering. Ten aanzien der eerste vraag werd besloten dat de com missie telken reize den dag harer volgende vergadering zou vaststellen, en de eerstvolgende vergadering vervolgens op 9 dezer bepaald. Wat de be trekkingen met de regering betreft deed de voorzitter opmerken dat het niet noodig was daarvoor een bepaalden vorm aan te nemen, dat de leden, welke aan de regering inlichtingen wenschen te vragen, hem daarvan slechts hadden te verwittigen, zullende hij dan verzoeken dat de betrokken minis ter in de volgende vergadering tegenwoordig was; verder zou elke bijeen komst der commissie door een of meer ministers worden bijgewoond, en dus aan de leden gelegenheid gegeven worden de regering te interpelleren. Voorts zeide de voorzitter dat hij van zijne bevoegdheid om de commissie ten allen tijde bijeen te roepen gebruik zou maken, zoo vaak eenige gewig- tige gebeurtenis hem zulks noodzakelijk deed achten. De omstandigheid dat bij de laatste verkiezing in het depart. Gironde de radicale candidaat verkozen is met 73000 stemmen, terwijl er 47000 waren uitgebragt op den Bonapartistischen en slechts 25000 op den conser- vativen candidaat, geeft den olïicieusen Franpais aanleiding om te wjjzcn op het gevaar dat steeds van de zijde der Bonapartistische partij dreigt. Een gedeelte der natie, zegt het blad, de verdeeldheid der conservative par tijen moede en wanhopende van haar kalmte en zekerheid te zullen verkrjj- genis gereed zich in de armen des keizerrijks te werpen. De mannen der ongeduldigde regterzijde en de republikeinen van het linker-centrilm moeten wel weten waaraan zij zich te houden hebben. Zoo zij voortgaan met hun eigen weg te volgen, de eersten de witte vlag blijven opsteken en de ande ren leve de republiek! blijven roepen, zullen zij stellig, geene van beide partijen, eene meerderheid vinden voor hunne denkbeelden. Maar zij zullen beide, in even groote mate, de natie verschrikken en haar naar het Bona- parlismus drijven, indien zij haar niet aan het radicalismus overleveren. Zjj zullen noch hunne republiek noch luinne monarchie vestigen, maar zij zul len de monarchie opbouwen van Napoleon IV of de republiek van mijnheer Naqnct, zoo niet beide. En wanneer zij het zoo ver zullen hebben gebragt, zal hun geene andere troost overblijven dan elkander verwijtingen te doen en wederkeerig tot elkander te zeggen dat zij het wel hebben zien aankomen. Volgens de Figaro worden de geruchten van Rocheforts ontvlugting uit Nieuvv-Caledonië bevestigd. Het blad voegt hierbij het volgende: Voor een dag of .zes kwam een zaakgelastigde van Rochefort den heer G.bankier te Parijs, kennis geven, dat hij 1000 aan Rochefort te Sydney moest doen toekomen. De heer G. zou om de onwaarschijnlijkheid van dit berigt ge aarzeld hebben, dit geld over te maken, uit vrees het slagtoffer van den een of anderen schelm te zijn. Rochefort had te Parijs 00000 fr. in depo sito gelaten, de opbrengst van zfin blad le Mot d'Ordre en van zijn jong- sten roman. De wijze hoe het den bannelingen gelukt is te vluglen is nog een raadsel, doch in zekere kringen beweert men met de toedragt der zaak bekend te zijn. Reeds eenigen tjjd was een vaartuig, onder Engelsche vlag, in hel gezigt van Noumea gestationeerd. Dit schip had, naar gezegd werd, voorwerpen ten behoeve der veroordeelden aan boord, doch wachtte zeer lang op vergunning om zijn lading le ontschepen, en bleef inmiddels de gemeenschap met den vasten val onderhouden. Op zekeren morgen ver nam men te Noumea, dat het aan vier veroordeelenwaaronder Rochefort, gelukt was le onlvluglen en aan boord van het zoogenaamd Engelsch vaar tuig te komen. Zij werden door de autoriteiten onmiddellijk opgeëischt, doch de kapitein weigerde de uillevering en bleef bovendien veertien dagen in het gezigt van de kust, met de vlugtelingen aan boord; toen eerst zette hij koers naar Sydney. Het bestuur van het Comploir d'Escomple heeft de betaling aangekon digd van de April-coupon der Turksche schuld en de obligation van 1869, die bij de trekking van 5 dezer uit de bus zullen komen. De regtbank te Parijs Leeft een persoon, die tijdens den oorlog van 1870 door Gambella belast was met het approvianderen van het leger en die daarvoor over 30 millioen fr. mogt beschikken, tot een jaar gevange nisstraf en een hoogc boete veroordeeld wegens misbruiken, bij het uitvoeren dezer opdragt door hem gepleegd. Die persoon, die voorheen eenige malen in staat van faillissement was geweest en uit het commissieloon hoogstens 50000 fr. had kunnen trekken, kocht na den oorlog een groot landgoed en is thans in het bezit van een groot fortuin. Dit wekte achterdocht en leidde tot de ontdekking, dat hij met de leveranciers zou hebben geknoeid. Er was namelijk 3 pCt. op de som van 30 millioen aan commissieloon voor lusschenpersonen door hem in rekening gebragt en hel bleek, dat die lus- schenpersonen de leveranciers zelve waren. De Parijsche politie heeft weder eenc belangrijke inhechtenisneming gedaan in de zaak van het Commune-oproer. Tc Saint-Denis is namelijk geval Grossin, gewezen sergeant van het G6e bat. der gefedcreerden, dat de execulie-pcletons geleverd heeft voor hel fusilleren der gijzelaars van la Ro quet te en van den graaf de Beaufort. Hij heeft Parijs en den omtrek dier stad niet verlaten en was onder allerlei namen steeds aan het werk geble ven. Onder Napoleon was hij //sergeant de ville", doch wegens dronkenschap ontslagen. Zijn zoon is wegens deelneming aan den opstand lot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld. SPANJE. Volgens de berigten door de correspondenten van de Ind. Beige en de Temps gegeven omtrent de eerste dagen van den strijd nabij Bilboa, was dje strijd wel zeer hevig, maar heeft hij niet die gevolgen gehad die de regering zich daarvan had voorgesteld. De stellingen der Carlisten zijn EAGEbAAD. LONDEN, 1 April. In de biide huizen van het parlement zijn met eenparige stemmen be sluiten genomen, waarbij dank wordt betuigd aan den opperbevelhebber, de onderbevelhebbers, officieren en manschappen van de land- en zeemagt, die aan de expeditie tegen het Ashantijnsche rijk hebben deel genomen. In het lagerhuis werd voorts de begrooting voor bet leger aangenomen, na verwerping, met 256 tegen 45 stemmen, van een door sir Lawson voor gesteld amendement, hetwelk strekte om de sterkte van het leger, door de regering op 128,994 man voorgesteld, met 10000 man te verminderen. Ook keurde het huis het voorstel der regering goed tot bepaling van het cijfer der sterkte van de marine-troepen en schepelingen op 60000 koppen. Volgens het wekelijksche officiële telegram van den onderkoning is de toestand in Indic niet veranderd. De door de regering genomene maatre gelen blijken voldoende te zijn. Tol dusver zijn slechts zes menschen van

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2