LEIBSCME COUltANT. V ?9. VRIJDAG 3 APRIL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. tm, De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3. franco p. p. 3.50; het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35 franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 met 's jaars buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. 6 Cents. LEIDEN, 2 April. De minister van financiën heeft bekend gemaakt dat bij hem ontvan gen zjjn lwee muntbillettente zamen groot ƒ20, door een onbekende, onder het postmerk Leidenten behoeve van 's rijks schatkist ingezonden. De visschersvloot te Katwijk, die na de laatste aankomst gehoopt had terstond weder uit te zeilen, ten einde deze week aan de vele vraag naar visch te kunnen voldoenheeft daarvan wegens aanhoudenden storm moeten afzien. Met kleine tusschenpoozen van eenige windstilte stormt het sedert Zondag dan ook onophoudelijk terwijl de zee hoogst onstuimig is. Twee schuitenvan de weinige uren kalmte gebruik makende om zee te kiezen, zijn, stormweer en buijen trotserende, gisteren nog behouden teruggekeerdmet cene kleine vangst, die, ondanks hooge prijzen, gereede koopers vond. Hetgeen van verschen visch heden werd aangevoerd kwam van Zandvoort en bedroeg weinig. De visschcrslui, weerhouden in de uitoefening van hun beroep, nu er een goede penning zou te verdienen zijn, hebben alzoo cene kwade week, terwijl menigeen zich zonder visch moet vergenoegen. liet getal Mei-liedjes is door de uitgevers van Egmond Heuvelink te Arnhem met één vermeerderd. Het is een nieuw Wilhelmuslied. Bij de vele bestaande liederen voor die dagen is er niet een, waaraan zulk een onderscheiding is ten deel gevallen als aan dit lied. Bij een vereerend schrij ven nl., namens Z. M. den koning, is den schrijver, den heer A. J. C. Kre- mer, de bijzondere vergunning verleend liet te mogen uilgeven onder den titel van: Koninklijk gebed. Het is een volkslied, waarin de koning zelf spreekt. Dat dit lied 'skonings goedkeuring verwierf is zeker een onder scheiding', die de natie zal waarderen en die een algemeenen bijval waarborgt. Wjj meenen de feest-commissiën op dit nieuw Wilhelmuslied, ter uitdeeling of slrooijing onder het volk, attent te moeten maken. In de Zaturdag 11. gehouden vergadering van de wis- en natuurkundige afdccling van de kon. akademic van wetenschappen is o. a. ingekomen eene missive van den minister van binnenlandsche zaken houdende berigt van liet verleenen eener extra-subsidie aan de Akademie groot ƒ15200, tot be strijding der voor het jaar 1874 geraamde uitgaven voor de waarneming van den overgang der planeet Venus voorbij de zon. Volgens het Fad. heeft liét census-onderzoek den minister van bin- •nenlandsche zaken geen aanleiding gegeven zijn census-ontwerp te wijzigen. De Nederlandsch Amerikaansche stoomvaart-maatschappij heeft verslag nilgebragt van bare werkzaamheden over 1873, nl. van 1 Mei 1873 tot uit» December. Het resultaat is, dat aan de aandeelhouders een dividend van ƒ29.25 per aandeel kan worden uitgekeerd, gelijkstaande met eene rente van 1\ pCt. in het jaar. Hoewel, meldt hel Hbl,, het feestprogramma van 12 Mei e. k. nog niet door Z. M. den koning is bekrachtigd, meenen wij met eenige zeker heid te mogen medcdeclendat hel plan is als volgt: inlogt 11 Mei, feest viering in de Nieuwe kerk en illuminatie 12 Mei, gala-voorstelling in den schouwburg 13 Mei, bezoek aan Arlis 14 Mei (Hemelvaartsdag), vertrek 16 Mei (den Zaturdag na de feestviering). De IV. R. C. deelt mede dat het arrondissements-comité Rotterdam, in zake het kindergeschenk aan Z. M. den koning, aan het centraal-comité het volgende in overweging heelt gegeven Ieder arrondissement wordt bij de aanbieding van het geschenk vertegen woordigd door één kind; de aanwijzing van dat kind wordt overgelaten aan elk comité; voor een behoorlijke geleiding van dat kind wordt, zoo noodig, door de arrond.-comité's gezorgd; voor de huisvesting zorgt het centraal-comité. De kosten van een en ander te dragen door het centraal- comité. Dit comité wijst aan, welk arrondissement een jongen, welk een meisje afvaardigt. Bij de aanbieding van het geschenk worden de kinderen vergezeld door een commissie van 7 personen, bestaande uil: den heer Sey- bel, 2 leden van het centraal-comité, 4 leden uit de arrondissements-comilés. Deze laatslen worden gekozen door het centraal-comité uit de candidalcn, waarvoor elk arrond.-comité er één benoemt. Het arrond.-comité Rotterdam zag gaarne, dat de andere comité's zich met bovenstaand voorstel konden vereenigen. Voor het prov. geregtshof in Noordholland zal morgen alhier leregt staan C. Schoonewil, wonende te Ouddorp, beschuldigd van valschheid in vijf onderhandsche geschriften, door zich op vertoon van briefjes, die hjj met den naam van een ander bad onderteekend, lood en gereedschap te doen afgeven. Verder van opzettelijk den brand te hebben gestoken in brandstoffendie derwijze geplaatst waren om den brand op een gebouw te doen overgaan. Hij zou een op zijn bed liggend laken met lucifers heb ben aangestokenopdat de vlam zich aan de bedstede en verder aan de woning zou mededeelen. In de zitting van den gemeenteraad van Amsterdam van gisteren is besloten den pachter van den stads-schouwburg restitutie te verleenen aan de vier eerste grondslagen der personele belasting. Bij het pacht-contract was aan die zaak niet gedacht, en voor den pachter was die aanslag zeer aanzienlijk, naar men verneemt meer dan ƒ1000. Naar men uit Arnhem meldt is de commissie voor den optogt, aldaar te houden ter gelegenheid van het zilveren krooningsfeest des konings, zeer teleurgesteld door de ontvangst van een afwijzend antwoord van den minister van oorlog op haar verzoek, om eenige manschappen en paarden van liet regiment vcld-artilleriealdaar in garnizoen, voor dien optogt beschikbaar te stellen. Door de policie te Arnhem zijn aangehouden en aan de justitie over geleverd een vijftal knapen, die uil het pakhuis van den koopman P., al waar zij eene ontvreemde gaspijp te koop aanboden, een aantal bunsing- en hazenvellen hadden medegenomen. Nadat zij de alzoo ontvreemde velles hadden verkochthebben zij de opbrengst tot verschillende doeleinden aangewend. Te Aalten hebben dezer dagen eenige arbeiders, werkzaam aan het slechten van wallen en het dempen der daaraangrenzende gracht te Brede- voort, eene oude vesting, in die gemeente, een kanon van zwaar kaliber gevonden, dat aanvankelijk scheen verroest, doch bij eenige zuivering nog vrij goed geconserveerd bleek te zijn. Het dagteekent waarschijnlijk uit een lang vervlogen tijdvak, toen die sterke, door de graven van Loon aan gelegde, en Maarten van Rossum weder versterkte vesting herhaaldelijk door de prinsen Matirils en Frederik Hendrik op de Spanjaarden werd veroverd en door Barend van Galen, bisschop van Munster, in 1672 werd genomen ent«t bloedigen strijd aanleiding gaf. Met het kanon, dat nog met kogels van verschillende grootte was gevuld, werden proeven genomen, ten einde te zien of het bij de feestviering van 12 Mei kan dienen tot het lossen van saluutschoten. Te Gorsel zijn dezer dagen enkele wilde zwijnen, uit het Gorsselsche bosch komende, gezien. Des nachts hebben zij veel schade aan de te veld staande rogge toegebragt. t Men meldt uit Vlissingen aan de N. R. C.: Dingsdag vroeg in den morgen zag men hier van den wal een Grieksche brik op de zandbank, de Elleboog zitten. Bij nader onderzoek bleek het schip een lading graan in te hebben, aangevoerd van de Zwarte Zee, met bestemming naar Ant werpen. Het was, naar men zegt, door de onbekendheid van den loods, een Engelschman, met dit vaarwater, op de bank geraakt. Hoewel het hevig woei en het naderen van de bank steeds zeer gevaarlijk is, begaven zich eenige garnalen-visschers met een hoogaars, onder bestuur van visscher C. van Üijen, naar het bedreigde vaartuig, om, zoo mogelijk, de bemanning te redden, welke echter weigerde bet vaartuig te verlaten, terwijl zij den loods met geweld daarin verhinderde. In den loop van den ochtend stoomden nu twee sleepboolen naar de brik om haar, zoo mogelijk, van de bank te slepen. Hoewel dit onmogelijk bleek, bleef de bemanning weigeren de brik te verlaten, en bond zij den loods, die in zee wilde springen, op het achterdek vast. Intusschen had de Belgische loods Baslcyns zich van de sleepboot aan boord van de brik begeven, en bleef daar op, hoewel men hem het ten sterkste afraadde. Tegen den middag, met het opkomen van het water en terwijl de wind toenam, begon de brik zóó te werken, dat zij omsloeg, met het ongelukkig gevolg, dat de bemanning, beslaande uit 12 man, en de beide loodsen hun graf in de golven vonden, behalve één matroos, die, op een stuk hout drijvende, door den Hellandsohen loodskolter n°. 2 gered werd. liet Kaapsche Volksbl. van 25 Febr. meldt o. a.: Be handel heeft veel geleden door liet verval van de diamantopbrengst. Nog steeds bljjft de markt overvoerd met dit kostbaar gesteente, zoodat het moeijclijk een winsl- gevenden prijs kan behalenmaar door onderscheidene oorzaken is de arbeid van het diamantgraven bovendien ontzettend bemoeijclijkl. Na lange droogte

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1