LEIDSC1IE C 0IIR A N T. ZATURDAG 28 MAART. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.— franco p. p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. ƒ3 85. Het verslag afzonderlijk js verkrijgbaar voor ƒ2.50 s jaarsbuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Gentsfranco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenttën is van 1 4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. isn. Van het ALPHABETISCII REGISTER op het Verslag der Han delingen van den Gemeenteraad, over 1873 (3 vel), zijn exem plaren verkrijgbaar k 30 cents. BINNENLAiNDSCIIE BEBIGTEN. LEIDEN, 27 Maart. Door Z. M. is benoemd tot president der Nederlandsche handelmaat schappij de heer N. Trakranen, oud-minister van koloniën. De commissaris des konings in deze provincie heeft nadere voorschrif ten aan de gemeentebesturen gegeven omtrent het vervoer van verdacht vee naar de weide en medegedeeld een plan ter bestrijding der longziekte gedu rende den aanstaanden weidetijd. Vooropstellende dat de uitbreiding dier ziekte dezen winter in Fries land ongetwijfeld een gevolg was van onvoldoende afzondering van verdacht vee gedurende den vorigen zomer in de weide, behooren volgens Z. Exc. thans maatregelen te worden genomen om dat vee, zoolang het in verdach ten toestand verkeert, van gezond vee verwijderd te honden. Dientengevolge zal geene vergunning tot vervoer van verdacht vee naar de weide mogen worden gegeven dan onder voorwaarde dat dit vee gebragt worde naar eene weide, omringd van gronden waarop zich geen vee be vindt, aan te wijzen door den districts-veearts. Zooals in eene vroegere circulaire is voorgeschrevenmoet vooraf de geheele koppel door een ge- examineerden veearts zijn ingeënt Kan aan deze beide voorwaarden niet worden voldaan, het vee moet alsdan in den stal blijven. Ook bij verweiding moet op dezelfde wijze voor volstrekte afzondering worden gezorgd. Is deze niet mogelijk dan moet het verdacht vee onder de noodigc voorzorgen naar den stal worden teruggebragt. Geene transactie met hel beginsel van volstrekte afzondering, zoolang het vee in verdachten toestand blijft, worde toegelaten. Indien verdacht vee om eene der bovenvermelde redenen in den stal moet blijven gedurende den weidelijd, die gerekend wordt op 1 Mei aan te van gen en op 31 October te eindigen, kan aan den eigenaar van dat vee, ter tegemoetkoming in de meerdere kosten der stalvoederiug, eene toelage van tien cents per rund en per dag worden toegekend. Met het Engelsche stoomschip Warrior, dat in het begin van April van het Nieuwe Diep door de stoomvaart-maatschappij Nederland naar Java zal gezonden worden, zal een detachement suppletietroepen, sterk 200 man, de reis medemaken. De maatschappij heeft dit stoomschip gehuurd om geen vertraging in de dienst te hebben. De heer dr. Wcsterhoff, sedert 1849 lid van de tweede kamer der stalen-generaal, is overleden. Men meldt uit Amsterdam: Gelijk reeds van verschillende zjjden ge meld werd, heeft voor eenige dagen de burgemeester dezer gemeente zich op verlangen des konings naar de residentie begeven. Men voegde er bij dat Z. M. den burgemeester wenschte mede te dcclen, dal hij de uitnoodi- ging, om den I2dcn Mei bij de feestelijkheden tegenwoordig te zijn, aannam. Ofschoon hieraan wel niet te twijfelen valt, was evenwel het doel der audiëntie een ander Rij die gelegenheid is aan Z. M. een voorloopig programma der feestelijk heden op dien dag aangeboden, hetwelk wel aangenomen, maar daarom nog niet met 's konings goedkeuring bekrachtigd is. Plannen bestaan om in de Nieuwe Kerk de plegtige begroeting van Z. M. te doen plaats hebben. Er zou dan eene cantate uitgevoerd worden, waarvan de muziek van den heer Joh. J. Verhulst, de woorden van den heer J. J. L. ten Kate zijn. Voor de uilvoering zijn uitnoodigingen gedaan aan een 400-tal dames en heeren leden van zangvereenigingenvoor de koren, en aan mejufvrouw Wilhelmina Gips, uit Dordrecht, en den heer W. Deckers, uit 's Herlogen- bosch, voor de solo-partijen. De regeling dezer plegtigheid wacht nog op den uitslag van een verzoek des kerkeraads van de Ned. hervormde gemeente, strekkende om de ontvangst van Z. M. op zulk een uur te stellen, dat ge legenheid worde gelaten aan de leden der verschillende gezindten om het feest met eene godsdienstoefening aan te vangen. Vrij zeker zal ook eene gala-voorstelling in den stads schouwburg plaats hebben, althans is door Z. M. aan de feest-commissie vergunning verleend 11D. pensionnaire, mejuf vrouw Franciska Stoetz, uit te noodigen de solo-partij op zich te nemen, in vereeniging met de zangvereeniging Euterpe, bij de uilvoering ecner com positie van den heer G. A. lleinze. Eergisteren namiddag had te Delft een treurig ongeluk plaats. Twee knaapjes, de een vijf en de ander drie jaren oud, kinderen van den tuinier P., woonachtig in de Lakenraam. speelden in eene schuur, liet oudste der kinderen nam een geweertje, dat aldaar stond en legde hel op zijn broertje aanniet wetende dat het geladen was. Het schot ging af en de kleine tuimelde doodelijk in de keel getroffen ter aarde. Eenige oogenblikken later gaf het den geest. Te Amsterdam is heden de eerste paardenmarkt gehouden. Er waren eenige honderden paarden aan de lijn, waarvan velen ter mededinging naar de uitgeloofde prijzen. Te Utrecht, waar men de cholera thans als geheel geweken beschouwde, daar in de laatste drie weken zich geen enkel geval had voorgedaan, is thans weder een ziektegeval aangegeven. Door wijlen den heer A. A. Hamburger, in leven koopman in antiqui teiten, den 20ileD dezer maand te Utrecht overleden, zijn de navolgende be schikkingen gemaakt, als: voor het Centraal Israëlitisch weeshuis, ge vestigd aldaar f 1000, voor het genootschap tot opvoeding van Israël. Ulrechlsche wezen ƒ200, voor het genootschap tot verpleging van Israel, zieken ƒ200, voor het genootschap tot buitengewone ondersteuning van min vermogenden 200, voor het gereformeerd burgerweeshuis aldaar ƒ500, voor het roomsch-kalh. burgerweeshuis ƒ500, voor hel lulh. wees- oude mannen en vrouwenhuis en voor het weeshuis der oud-bisschoppelijke clcrezy 200. Te Arnhem is gisteren nacht brand ontslaan in de sigarenfabriek van den lieer de llartog in de Zwanesteeg. De geheele fabriek is een prooi der vlammen geworden. Slechts de muren zijn blijven staan. Van den inboedel is weinig gered en de bewoners moesten met hunne kinderen ongekleed vlugten. De voorraad tabak en de meubelen waren niet verzekerd. De brand weer heelt zich moeten bepalen lol het behoeden der omliggende gebouwen, waarin zij gelukkig is geslaagd. Op de te Zwolle Woensdag gehouden groote Palmpaardenmarkt waren p. m. 450 paarden aangevoerd en op de voormarkt ruim 150 enkel paarden van weelde. De handel was zeer levendig, vooral door de aanwezigheid van vele uitlandsche paardenkoopers, die voor prachtpaarden besteedden I». qttal. ƒ650 a 900, 2°. qual. ƒ500 a 630; goede werkpaarden golden van ƒ200 tot 480. De wissel wachter, die te Boxtel dezer dagen werd overreden en dien het linkerbeen en de regtervoct zijn afgezet, is aldaar overleden. Te Middelburg verzamelde zich Dingsdag avond eene menigte volks vóór de woning van den spekslager, die de beruchte leverworst verkocht had. Men zong, schold en wilde de glazen inwerpen. De policie mogt er in slagen, de gemoederen tot bedaren te brengen en de menigte te doen uiteengaan. Woensdag avond herhaalde zich dit, terwijl het getal wederom grooter was en meestal uit jongens bestondmen bleef echter thans niet voor bedoelde woning staan, doch vergenoegde zich met de gansehe stad al zingende door te trekken. Men meldt uit Neuzen aan de Midd. C.\ Sedert Maandag zijn hier in de woningen van drie ingezetenen van wege de justitie huiszoekingen ge daan, in verband staande met het uitgeven van valsch Relgisch bankpapier. Dientengevolge zijn in arrest genomen en gevankelijk naar Goes overgebragt S. Bobbe, winkelier in manufacturen enz., en diens gehuwde dochter: de man dezer laatste, hoewel in voorloopig arrest genomen, is echter weder ontslagen. Op beide gearresteerden rust het vermoeden van valsche Belgische bankbilletten van 1000 fr. te hebben uitgegeven of daartoe behulpzaam te zijn geweest. De aanbehuwdzoon van genoemden Dobbe, te Brussel woon achtig en aldaar het vak van graveur uitoefenende, wordt als de vervaar diger aangewezen en moet reeds te Brussel zijn aangehouden, terwijl men. naar gezegd wordt, door diens bekentenis te weten is gekomen, dal eeu pakket nagemaakte bankbilletten naar hier was gezondenwelke dan ook hier, in de welput achter de woning 'van de aangehouden dochter va» Bobbe, zijn gevonden. Naar men uit Maastricht meldt heeft de heer Bussel, drukker en redac teur van het blad L'Ami du Limbourg, nu zijn beroep in cassatie door den hoogen raad is verworpen, zich met der woon naar Smeermaas (Belgie) begeven, ten einde de cellulaire gevangenisstraf van zes maanden te ontwij ken, waartoe hij wegens hoon en beleediging van m'. van der Does de Willebois, commissaris des konings in Limburg, is veroordeeld. 's GBAVEN11AGE 27 Maart. Ten voordcele van de Nederlandsche legcrmagt en vloot in Atchin werd gisteren avond een luisterrijk concert gegeven door de mannen-zang., vereeniging Caecilia alhier, tl. M. de koningin vereerde dezen kunstavond met 11 li. tegenwoordigheid en woonde het concert tot het einde bij, terwijl een talrijk publiek in de zaal Diligenlia was opgekomen. In de tweede afdeeling werd fclleda, een dramatisch oratorium, herinnerende aan het tijdvak van Christus geboorte, uitgevoerd met strijk-orchest, soli en Caeciiia's- koor. De partij van de profetes Velleda werd voorgedragen door mevrouw v. P. v. B., sopraan, die de eer mogt genieten door de koningin te worden gecomplimenteerd. De gunstige bepalingen door Z. Exc. den minister van oorlog vastge steld ten aanzien van de miliciens der ligting van 1874. die in Mei e. k. bij het leger worden ingelijfd, vinden zeer veel bijval hier ter stede. Dagelijks ontvangt een 25-tal jongelingen in de Oranje-kazerne uitstekend onderwijs in den wapenhandel, zoowel practisch en theoretisch De voor deden daaraan verbonden zijn niet gering; immers heeft de loteling, die vooraf instructie geniethet voorregt boven andere miliciens van a^eëx- cercccrd te zijn bij zijne inlijving bij de corpsen en ten andere erlangt hij daardoor verkorting van werkelijken diensttijd, zoodat de miliciens, die van

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1