PER TELEGRAAF. ners van Portsmouth voor hem rn zijnen staf tot een openbaar gastmaal aangenomen tegen een nader te bepalen dag, daar hij, de verandering van luchtgesteldheid gevoelende, eenigen tijd in een warm klimaat denkt te gaan doorbrengen. In het officiële blad is de tekst van het tractaat opgenomen, dat lus- schen de koningin van Engeland en den keizer van Rusland gesloten is betreffende het huwelyk van den hertog van Edinburgh. De keizer van Rusland verleent aan zijne dochter den gewonen bruidschat van Russische princessen, ten bedrage van een millioen roebels (ƒ1,800,000), welk kapitaal in Rusland blijft, maar waarvan haar 5 pCt. rente wordt uitgekeerd. Als een bijzonder blijk zijner toegenegenheid verleent de keizer aan zijne doch ter nog een jaarlijksch inkomen van 75000 roebels (ƒ135,000). Voorts verleent de keizer zijne dochter nog een buitengewone bruidschat van een millioen roebels, en daar de hertogin nog beschikken kan over haar eigen kapitaal dat 000,000 roebels bedraagt, heeft zij een jaarlijksch inkomen van ƒ369,000. De hertog van Edinburgh ontvangt van den Engelschen staat een jaarlijksch inkomen van ƒ300,000, benevens een jaargeld van zijne moeder. Het gemeentebestuur van Londen heelt besloten aan de hertogin een gou den presenteerblad aan te bieden ter waarde van ƒ00000. Vrijdag 11. heelt een buitengewoon hooge springvloed het water van den Theems zeer hoog opgevoerd en cene overstrooming te weeg gebragt. De schade hierdoor veroorzaakt is zeer groot. De hooge kaaijen langs de Theems stonden onder water, liet water stroomde de straten, die tusschen Blackfriars- en Waterloo-Bridge op de rivier uitkomen, binnen. De onderste verdieping der huizen stonden vier voet onder water. Eenige lieden werden met moeite gered, terwijl zij bezig waren zooveel mogelijk van hun goed te redden. Men zag groote mannen, met het water lot de schouders, hun vrouwen en kinderen op den rug in veiligheid brengen. Op plaatsen waar de straten helden en de stroom buitengewoon snel was, klampten enkele mannen, die aan het redden van goed waren, zich vast aan lantaarnpalen, ten einde niet medegesleept te worden en te verdrinken. De kelders van de groote bierbrouwerij van Barclay, Perkins O. zijn, even als verschillende' pakhuizen, ondergeloopen. Bij honderden telde men de arme menschendie al hun bedden en meubelen verloren hadden door den vloed, en die bij het invallen van den nacht geen plaats hadden om onder dak te komen. Hoe wel deze hooge spriugvloed vooruil aangekondigd was, had men gecne voor zorgen genomen. Uit Puebla in Mexico is te New-York het berigt ontvangen dal het volk eene protestantsche kerk aangevallen en den geestelijke gesleenigd heeft, PRAKHR W H. In de Zaturdag door de nationale vergadering gehouden zitting wérd- liet wets-ontwerp ter invoering eener belasting op hel vervoer van goederen met de spoorwegen aangenomen, na verwerping van het amendement, waarbij ontheffing van dit regt voor liet vervoer van steenkolen, tegen verhooging van het invoerregt op dat artikel, werd toegekend. De commissie voor de legcr-oi'ganisatie bragt haar verslag ter tafel over het wets-ontwerp betrek kelijk het aanleggen van nieuwe verdedigingswerken om Parijs. Eenige leden verzochten dal dit wets-ontwerp, hetwelk op voorstel det commissie urgent werd verklaard, in comité generaal zou worden behandeld. Nadat dat voorstel door de regering en door een lid der commissie was bestreden,- werd hel ingetrokken. De olficieuse Fr an gain zegt dat zeer waarschijnlijk het voorstel om het Paaschreces der nationale vergadering vast Ie stellen op 28 Maart—4 Mei zal worden aangenomen. «Wij erkennen, voegt het blad er .bij, dat wij het reces korter hadden gewenscht. De schatkist heeft er groot belang bij dat de belastingenwelke de plaats der afgestemde verhooging van d<? zoutbelasting moeten vervullen, zoo spoedig mogelijk worden vastgestelden groote politieke belangen vereischen dat men de beraadslaging over de con stitutionele wetten zoo min mogelijk uitstelle." Het monopolie van het vervaardigen van lucifers, dat de regering zich toegeëigend heeft, komt de schatkist op groote geldelijke offers te staan. De uitgebreidste fabrieken van dit artikel worden te Marseille aangetroffen. De twee voornaamste fabrikanten, de firma's Four Comp. en Meiflren Comp., hebben eene schadeloosstelling van 11 millioen en van ruim 10 mil lioen voor de onteigening hunner industrie van den staat gevorderd. Deze heeft aan Four ongeveer 2 millioen, aan Meiffren 156.000 fr. aangeboden. De jury van onteigening heeft dezer dagen eene uitspraak in deze gedaan, die niet zeer in het voordeel der schatkist is uitgevallen. Zij heelt aan de eerstgenoemde firma eene vergoeding van 6,105,000, aan de laatslvermeldc van 3,308,000 lr. toegekend. De brief van den president betreffende zijne adbaesie aan het gespro kene door den heer de Broglic heeft weinig voldoening geschonken aan de legilimislische bladen. De l'nion verklaart o. a dat noch de verklaring van de Broglie, noch de hrief van den maarschalk de opvatting van de Caze- nove, dal de vergadering Chambord geen zeven jaar aan de deur zal laten wachten, weerspreekt en verzekert dat. zoo de Broglie verklaard had, dat het //Septennium" alle vrijheid van handelen en hopen van monarchale zijde afsneed, hij nimmer de 90 stemmen der regterzijde verkregen zou hebben, waardoor hij gered is. De oud-soldaten van het eerste keizerrijk hebben in het Palais Royal hun jaarlijksch leest gevierd De vergadering wordt van jaar tot jaar min der talrijk. Van dc 3000, die in 1852 aanzaten, zjjn er nog maar 50 in leven. SPANJE, Omtrent het gevecht tusschen den Carlislischen bevelhebber Saballs en den generaal Nouvilas wordt het volgende medegedeeld. Saballs had ver nomen, dat Nouvilas van Gerona met 2000 man aanrukte tol ontzet van Olothetwelk door dc Carlisten met 3000 man en 4 kanonnen omsingeld was. Hij marcheerde terstond naar Castelfullit, eene hoog gelegene plaats aan den ingang van ccn dal, door hetwelk de weg van Olot loopt, terwijl hij het kleine dorp Miana door Huguet deed bezetten. Den 14,ltn dezer om streeks 1! ure des voormiddags kwam de colonne Nouvilas, welke den nacht in Tortella doorgebragt had, aan den noordelijken kant van het dal aanrukken en begon de Carlisten, die van Castelfullit uit het dal be- iieerschten maar ook de hoogten aan beide zijden bezet hadden, aan te tasten. Zij was in spijt van alle inspanning niet in staat eenig terrein te winnen; vooral werd door het balaillon guides, hetwelk op bijkans ontoe gankelijke rotsen post gevat had, een moorddadig vuur tegen de kolonne onderhouden. Inmiddels was Huguet van Miana uit over de rivier gegaan en had in het dorp Montagut de kleine achterhoede des vijands aangetast. Toen Nouvilas ontwaarde wat er in zijnen rug plaats had, zag hij af van alle verdere pogingen om voortwaarfs door te dringen, en trok haastig naar Montagut terug, door Saballs vervolgd wordende. Maar reeds had Huguet het dorp hemagtigd en belette aan dc terugtrekkenden den door- togt. De republikeinsche colonne geraakte in verwarring; een gedeelte, waarbij de uil vier stukken beslaande artillerie zie!) bevond, trachtte den grooten weg weder te bereiken, terwijl het andere gedeelte, met Nouvilas zelf, over de hoogten wilde marcheren. Daar deze inmiddels door de Car- listischc tirailleurs bezet waren, mislukte zoowel de eene als de andere poging, en na een kortstondigen tegenstand moest de ingesloten kolonne de wapenen nederleggen en zich overgeven. Aan de dagbladen is ten strengste verboden eenige medcdeeling te doen omtrent de bewegingen van het leger onder Serrano. -- Serrano heeft een decreet uitgevaardigd, dat giften voor de gekwet sten, in natura aan de militaire intendances, en in geld aan de bank moe ten worden algclcverd om ter beschikking van dc administratie van het noorderleger te worden gesteld. Bij hel publiek staat de meening vast dat al wat voor een liefdadig doel bestemd is. wanneer het in handen der administratie komt, bij de beambten blijft hangen. ITALIË. Bij gelegenheid van den 25s,cn verjaardag van de troonsbeslijding des konmgs heeft de kamer van afgevaardigden Z. M. het volgende adres aangeboden: Sire! Voor vijfentwintig jaren stcegt gij op den troon, dien Uw door luchtige Vader vrijwillig verlaten had, nadat hij te vergeefs den dood op het slagveld had gezocht. De nalatenschap die hij u achterliet strekte om een eerbiedwaardig ongeluk te herstellen en in dc toekomst groote dingen te volvoeren. Op dien dag van rouw hebt gij u voorgenomen. Italië één te maken. Die gelofte, den 23sten Maart 1849 te Novara afgelegd, hebt gij vervuld. In eenige jaren lyds hebt gij een werk tot stand gebragt, dat sinds eeuwen Italië's wensch was. Zwaar was de taak, groot waren de moeijelijkhedcn die gij op uw weg ontmoette!; maar sterk door uw onwrikbaar gelooi. door uw onwankelbaar besluit, noch door iltusiën. noch door staatkundige overwegingen u van uw doel latende afbrengenvertrouwen stellende in de reglvaardigheid uwer zaakin de magt der vrije instellingenin de liefde des volks, hebt gij de gevaren getrotseerd en die overwonnen. Gij hebt uw doel bereikt. Italië is thans vrij en neemt de plaats in onder de be schaafde natiën, die het toekomt. Door aan de Italianen hunne hoofdstad terug te geven, hebt gij aanspraak op de erkentelijkheid en den bijval van het menschelijk geslacht, want daardoor hebt gij de belangen van de gods dienst en van de beschaving voor een gemeenschappelijk gevaar behoed. 1IIIT8CHLAIVD. De aartsbisschop Ledochowski, die tegen 15 April gedagvaard is om voor het kerkelijke gcregtshof te Berlijn te verschijnen, heeft te kennen gegeven dat hij aan die dagvaarding niet kan beantwoorden. Volgens berigten uit Bern zijn uit den Jura op nieuw vijl geestelijken verbannen en te Delsberg en Laufen de localenwaar bijzondere godsdienst oefeningen gehouden werden, door de overheid gesloten. BERLIJN, 23 Maart. De rijksdag bragt heden de tweede lezing der druk perswet ten einde. De slotbepaling, volgens welke de wet niet terstond voor Elzas-Lotbaringen van kracht wordt, gaf aanleiding tot zeer levendige debatten. Een voorstel van de heeren von Hoverbeck en Guerber, om deze bepaling Ie doen vervallen, werd met 174 tegen 129 stemmen verworpen. VERSAILLES, 23 Maart. De prorogatie-commissie heeft besloten voor te stellen, de zittingen der nationale vergadering van 28 Maart tot 5 Mei te schorsen. De kamer keurde heden het wets-ontwerp betreffende de spoorwegconces- siën goed, na de aanneming van een amendement, volgens hetwelk dc spoorweg-maatschappijen obligatiën mogen uitgeven slechts lot het helft van het actie-kapitaal. BERLIJN, 23 Maart. De keizer heeft gisteren persoonlijk alle gclukwen- schingen ontvangen, en deel genomen aan den kerkgang en aan den fa- miliedisch; deze was van 57 couverts en alleen vorsten en prinsen zalen aan. 's Avonds woonde de keizer eene partij van 550 personen bij, waar ccn tooncelvoorstclling werd gegeven. Aan de zijde der keizerin wandelde hij vlug en minzaam door de gasten. VVEENEN, 23 Maart. De Montags-revue berigt: «De confessionnele com missie uit het hccrenhuis heeft met geringe wijzigingen het wets-ontwerp regelende verhouding van de katholieke kerk tegenover den staat goedge keurd, zooals het door het huis van algevaardigden is vastgesteld. Tot rap porteur is de heer llasner benoemd. Mogeljjk begint reeds Donderdag de discussie hierover in het heerenhuis." BAYONNE, 22 Maart. De pastoor Santa-Cruz is op de grenzen door de Fransche overheid aangehouden. Heden ochtend wordt hjj naar Bayonne vervoerd. De hertogin van Madrid beviel gisteren te Pan van eene dochter. LISSABON, 21 Maart. De minister van marine heeft aan de Cortes de begrooting van ontvangsten en uitgaven der koloniën overgelegd en voor gesteld het batig saldo van een millioen lr. te gebruiken tot aankoop en aanbonw van' oorlogschepen en tot verbetering der vloot. ADVËM'FKvVri RA. Bevallen van een Zoon VV. G. PEKELHARING CAMPERT. Leiden, 23 Maart 1874. Voorspoedig bevallen van een Zoon J. VAN ROSSEN FONTEIN. 23 Maart 1874. Heden overleed, in vier en veertig-jarigen leeftijd, mijn geliefde Echtge- noote BEATRIX VAN GEER, mij nalatende drie jeugdige kinderen. Leiden, 24 Maart. J. T. TERBURGII, Apolh. Visites worden niet afgewacht. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij mijne benoeming tot Kapitein, betuig ik mijnen hartclijken dank. Leiden, 24 Maart 1874. G. J. F. WOLLWEBER.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2