LMUSCIIE COURANT, 1874. V. 71. WOENSDAG 25 MAART. BINNENLANDSCHE BEiUGTEN. - Bl'ITENLAiNDSClIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50/ met het ï'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35", franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Ad verten tien is van 14 regexs f 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN-24 Maart. Naar men verneemt hebben zich 460 candidate» (mannelijke en vrou welijke) aangemeld om deel te nemen aan de aclen-examens voor Zuidhol land, die op 8 April beginnen. Hieronder zijn 76 candidaten, die de hoold- onderwijzers-acte vragen en 70 die van hulponderwijzer. Candidaat-hoofd- ondervvijzcressen zijn er 7 en voor de acte van hnlponderwijzcres 47. In de gemeente Leiderdorp is de longziekte uitgebroken. Bij een vee houder aldaar zijn reeds zeven aangetaste dieren onteigend en afgemaakt. Te Katwijk aan Zee zijn den 20stt" en 21■teD dezer 35 schuiten, met noordwesten-storm en vrij hooge zee niet buiten gevaar, aangeland. Ite Noordvaarderschuiten besom den ƒ190 a ƒ130 in 8 dagende Binnenlek schuiten besomden f 120 a 70 in 5 dagen. Tarbot, long en groote schol worden nog niet veel gevangen. Besteed voor groote tarbot ƒ10 a ƒ6 per stuk: voor kleine 4 a 2; voor tong 35 cents 10 cents per stuk. Naar men uit 's Hage meldt is de burgemeester der hoofdstad bij Z. M. den koning ontboden ter bespreking der feestelijkheden op 12 Mei aanslaande. Dezer dagen is een voermansknecht, genaamd S.te Haarlem in hech tenis genomen, ter zake van het volgende: Kort geleden bevond hij zich inel zekeren B., van Spaarndamin eene herberg en had hij opgemerkt, dat deze ruim voorzien was van geld en en gouden horloge met ketting. Na het verlaten der herberg was hij met den weg opgegaan naar Spaarn dam, voorgevende dat hij hem wel naar huis zou brengen, omdat B. te veel sterken drank had gebruikt. Onderweg heeft hij hem echter aangevallen en heeft hij hem zijn jas, geld en horloge ontnomen. B. is door eenige jongens, die naar gemeld dorp gingen, uit eene sloof gehaald, waarin hij ten halven ljjve werd gevonden. S. heeft zijne schuld réeds bekend. {11.*C.) Te llaltem is Zaturdag II. reeds het zilveren koningsfeest gevierd. De feestcommissie had gemeend daarvoor den dag te moeten kiezen waarop voor 25 jaren de kon. proclamatie verscheen. De straten waren in groene dreven herschapen en prijkten met 13 eerebogen. Ook de illuminatie was algemeen. De muziek van het instructie-bataillon te Kampen luisterde het feest op. Te Hellevoetsluis is de herinnering aan den dag waarop Z. M., 25 jaren geleden, aan wal slapte, om de regering te aanvaardenmede feestelijk gevierd. Van Vlieland meldt men dat aldaar Donderdag avond en den daarop volgenden nacht een allergeduchiste storm heeft gewoed. Een schelpvis- scher, Dirk Bakker, was met geen andere hulp dan die van twee zijner zoontjes, den een 12 en den ander 14 jaar oud, aan boord van zijn klein vaartuigje des voormiddags van Harlingen gekomen; hij had vruchteloos ge poogd de haven te bereiken, en was genoodzaakt geweest, in de Monniken- sloot ten anker te gaan. Des ochtends, van zijn beide ankers weggeslagen, deed hij pogingen om de haven te bereiken, maar geraakte tegen de Richel, een zandbank, aan den grond. Van den havendijk waren verschillende kijkers op hem gerigt; men zag dat zijn vaartuigje vreeselijk stootte, ter wijl de zee er van voren tot achter overheenliep, en dus vol water moest raken en hevig werkte, zoodat men ieder oogenblik moest vreezen dat het omslaan zou. Niettegenstaande den hevigen storm en den sterk loopenden stroom, besloot B. Snooy, schipper van het klaringsvaartuig, met zijne reserve-klaarschuit een poging aan te wenden, om de in nood verkeeren den te naderen en zoo mogelijk te redden, in overleg en daarin bijgestaan door T. de Waard, post-praaischipper, G. Molenaar en T. Meijer, loodsleer- lingen, L. Lipjes, schipper, C. Klok, J. en M de Waard, schippersknechten. Deze wakkere zeelieden kwamen eindelijk bij het in nood verkeerende vaar tuig en moesten op omstreeks 120 meter afstand op 10 voet water ten anker komen; een hevige bui brak toen los, waardoor het aan den grond zittende vaartuigje van Bakker uit elkander sloeg. In allerijl werd de jol der resërve-klaarschuit bemand, daar men geen oogenblik verliezen mogt; een vreeselijk schouwspel vertoonde zich toen aan de ter redding toegc- snelden. Schipper Bakker was bij het uiteenslaan van zijn vaartuig in zee op de zandbank geraakt en men zag hem hel eene oogenblik tot aan zijn schouders in het water staan, met vreeselijke krachtsinspanning zijne kin deren boven water houden, terwijl een volgend oogenbiik de zee hem over stelpte. Zoo zag men hem met den dood worstelen en kampen om het leven zijner kinderen. Tot driemalen werd hij door de zeeën bedolven, maar telkens herrees hijbij twee stortvloeden telkens een zijner kinderen verliezende; uitgeput waggelde hij nog eenige passen over de zandbank; zijn krachten schenen hem te begeven, hij dreigde ineen te zakken, maar gelukkig greep men hem van uit de jol, welke door den sterken stroom veel werk gehad had hem te bereiken, en op dien togt werd ook een der kinderen opgevischt, dat door den stroom haar te gemoet was gevoerd. De jol kon wegens den stroom de klaringschuit niet meer bereiken en moest dus zien de reede Ie krijgen, zij hield op de aldaar liggende sleepboot Magnet van Harlingen aan, welke zij na twee uren van de grootste inspan ning bereikte. Te Boxtel is een wisselwachler bij den spoorweg onder den trein geraakt, waarbij hem een der beenen werd verbrijzeld. De minister van koloniën heeft geantwoord op het afdeelingsvcrslag wegens het ontwerp lot bekrachtiging van credieten door den gouverneur- generaal van Ned. lndië geopend boven de Indische begrootingen voor 1871, 1872 en 1873. De onderstelling, dat in 1873 nog meer uilgaven voor de krijgsverrigtingen tegen Atchin gedaan zijn dan de in het wets-ontwerp ge doemde som van ƒ3.455,000, is juist, liet te dier zake nader door den gouv.- generaal geopend crediet zal, gelijk door den minister in de zitting van 21 dezer is medegedeeld, eerlang aan de bekrachting der wet worden onderworpen, liet aanzienlijk bedragdat na aftrek daarvan nog voor openbare werken overbleef, 975,000, gaf aanleiding om aan te dringen op zuinigheid en over- I leg bij de Indische regering en tevens om den wensch uit te spreken, dat van het openen van credieten een spaarzamer gebruik mogt worden ge maakt. Ofschoon de minister meent dat de stand der zaak gunstiger is, vereenigt hij zich met het gevoelen dat van het middel van crediel-opening zoo spaarzaam mogelijk gebruik moet worden gemaakt en dat daartoe, meer bepaaldelijk wat de bouw- en waterstaatswerken betreft, alleen de toevlugt mag worden genomen in een van de buitengewone gevallenwaarop in het verslag werd gedoeld. Dat de verwarring in het beheer der Indische flnantiën zou toenemen kan niet worden toegegeven. Integendeel schijntop grond van de onlangs lot stand gekomen hervormingen in de comptabele voorschriften, ten deze eene betere toekomst te wachten. 's GRAVENHAGE24 Maart. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer A. Clermont, directeur r„n den Luik-Maastrichtschen spoorweg, tot het dragen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. Z. M. heeft, op verzoek ,veervol ontslag verleend aan den heer P. H, Vclscn. adjunct-commies bij het departement van financiën. Tot burgemeester der gemeente Zevenbergen is benoemd de heer jhr. C. van Citters, en aan den heer mr. B. J. Buma is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Utingeradcel. De luit. ter zee le kl. E. L. Ehnle, dienende als eerste officier aan boord van het raderstoomschip de F alk, wordt vervangen door den luit. ter zee lc kl. W. J. A. Nolthenius. Door Z. M. is bepaald dat Zijner Majesteits adjudant in buitengewone dienst, de vice-admiraal O. A. Uhlenbeck, beschouwd zal worden met den IS^0 Januarij jl. eervol le zijn ontheven van de betrekking van kommandant der zeemagl en chef van het departement der marine in Nederl. Indië, onder dankbetuiging voor zijne daarin bewezen diensten. In de zitting van de tweede kamer van heden heeft de heer de Jong verlof gevraagd en bekomen om de regering te interpelleren omtrent hare voornemens ten aanzien der zilver-aanmunting, met het oog op den termijn van 30 April, waarop het verbod lot aanmunting vervalt. Het wetsontwerp tot vaststelling van het tarief van geregtskoslen in strafzaken, is na eenige discusie en met enkele wijzigingen met algemeene stemmen aangenomen. De beraadslagingen over het ontwerp der regering betreffende de consulaat-regtcn zijn aangevangen. Morgen zal de behande ling der artikelen aanvangen. Na afloop daarvan is de interpellatie van den heer de Jong aan de orde. Z. K. II. prins Hendrik is heden ochtend per trein van 9 u. 8 min. langs den llollandschen spoorweg naar Amsterdam vertrokken. ENGELANS, LONDEN23 Maart. In de beide huizen van het parlement werd Vrijdag 11. mededeeling gedaan vau het voornemen der regering om een crediet aan te vragen van 10 millioen door de Indische regering bij geldleening te hcflen tot het bestrijden van den hongersnood in Britsch Indie. Die som zal worden besteed om granen in le koopen en in pakhuizen op te slaan en de middelen van gemeenschap te verbeteren, onder andere door stoombooten in de vaart te brengen welke de levensmiddelen op de kleine rivieren landwaarts in zouden vervoeren, naar male die langs de spoorwegen op de hoofdpunten van het verkeer waren aangebragl geworden. In hel lagerhuis werd door lord George Hamilton het daartoe strekkende wets-ontwerp ingediend. In het hoogerhuis gaf lord Salisbury tevens de verzekering dat de tegenwoor dige hongersnood in Indie voor de regering een spoorslag zou zijn om de zaak van verbetering en uitbreiding van verkeermiddelen te land en te water, alsmede de irrigaliewerkenmet kracht ter hand le nemen. De generaal Wolscley is met zijnen staf van de Goudkust teruggekeerd. De generaal is terstond door de koningin ten gchoore ontvangen. De generaal TVoIseley heeft de uitnoodiging van den mayor en de inwo-

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1