BUITENLANDSCHE BEB1GTEN. PER TELEGRAAF. lioople spoedig een ontwerp tot het verleenen der concessie bij den raad van state in te dienen en het wets-ontwerp daartoe aan de kamer voor het zomer-reces. Hij zou zoo veel mogelijk spoed betrachten, terwijl hij ook zeer gezind was den aanleg van buurtspoorwegen te bevorderen. Ove rigens zou hij geene voordragt indienen als hij niet overtuigd was van de financiële magt van het consortium. De minister Gericke bevestigde het sluiten van liet tractaat met Pruissen en Oldenburg over de aansluiting te Ihrbove, alsmede van een tractaat tusschen Nederland en Duitschland. Hiermede was de interpellatie afgeloopen. Voor den hoogen raad werd gisteren in revisie gepleit in zake de Hol- landselie ijzeren spoorweg-maatschappij, eischeresse in revisie, tegen den staat der Nederlanden, verweerder, betreflende de door gemelde maatschappij ingestelde vordering tot schadevergoeding tot een bedrag van ruim 6.000.000 wegens bet tegen den penning 20 gekapitaliseerd bedrag van ƒ84000 jaar lijks aan mindere ontvangst en meerdere uitgaaf ten gevolge van de aan sluiting aan en doorsnijding door de Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij. Het betrof thans in revisie de vraag, of de spoorwegmaatschappij, oorspron kelijke eischeresse en declaranle. nu eischeresse in revisie, bezwaard is bij het arrest van den hoogen raad dd. 14 Maart 1873, waarbij aan haar decla- rante zijn ontzegd eenige posten, op den staat van schade voorkomende, en of zij is bezwaard door de wijze, waarbij de taak der benoemde deskundi gen is omschreven. Van de zijde der eischeresse is eenvoudig gepersisteerd bij de door genomen conclusie tot vernietiging van het in eersten aanleg gewezen arrest en toewijzing der oorspronkelijke vordering. Voor den staat is opgetreden de lands-advocaat mr. A. de Pinto, die ook thans wederom de verschillende stellingen en beweringen, waarop de volgens hem overdreven en ongegronde eisch berust, heeft bestreden, zoo wat betreft het niet-bewe- zene der voorgestelde schade, als het ongerijmde om van deze te gewagen ook met het oog op lijnendie nog komen moetenen waarbij het dan al weer, even als bij de bestaande aansluiting, geldt niet de schade door de doorsnijding zelve, maar door de concurrentie van die lijnen geleden. Ook kwam hij vooral op tegen de voorstelling van belemmering, gevreesde bot sing, tegenzin of ontstemming bij het reizend publiek, en dergelijke bewe ringen meer, die hij als volkomen ongegrond, overdreven en uit de lucht gegrepen beschouwde, terwijl hij de gestelde cijfers mede achtte te berusten op conjectures, niet op bepaalde feiten. Het nemen van conclusie door het openbaar ministerie is bepaald op 2 April a. s. Naar men verneemt is de levering van de 40 a 50000 illumineerglazen, ten dienste van de verlichting van gemeentewege op 12 Mei aanst., toege staan aan de firma Winkel en Wolff alhier, die wel niet de minste inschrij vers waren, maar aan wie uit hoofde van de qualiteit de voorkeur is gegeven. ENGELANB, LONDEN20 Maart. Dë Daily News deelt mede dat de regering spoedig de nog gevangen gehouden fenians in vrijheid zal stellen. De regering van de Argentijnsche republiek heeft aan eenen Engelschen ondernemer concessie verleend voor den aanleg van eenen spoorweg van Buenos Ayres naar Chili. De weg zal 840 Eng. mijlen lang zijn; dé re« gering van Chili verleent een vast jaarlijksch subsidie van 20000 en die van de Argentijnsche republiek eene rentegarantie tot een maximnm van 300.000 'sjaars, onder voorwaarde dat de spoorweg in Februarij 1881 geheel voor het verkeer zal geopend zijn. Voor den overlogt tusschen Dover en Calais worden door verschillende maatschappijen nieuwe sloombooten gebouwd. Het eerste vaartuig zal in April van stapel loopen en in Junij in dienst gesteld worden. Het schip bestaat uit twee kielen, die boven aan het dek gebonden zijn. Het staat dus als het ware op twee beenen en de uitvinder verwachtdat daardoor de schommelende stampende beweging op zee zoozeer verminderd zal wor den, dat schier niemand last zal hebben van zeeziekte. De boot, die uit sluitend voor passagiers is ingerigt, is 290 voet lang en 60 voet breed. Voor 600 passagiers is er plaats. Het schip bevat eerste en tweede klasse salons, kamers voor dames, een rookkamer, een menigte afzonderlijke hut ten en een groot aantal wachtkamers. Boven de beide salons is een wan- deldek gemaakt. Het Engelsche stoomschip Laconia, dat te Alexandrie 278 naar Algerie lerugkeerende bedevaartgangers naar Mekka had aan boord genomen, is tus schen eerstgenoemde stad en Tunis door een zwaren storm beloopen, gedu rende welken 117 der genoemde Muzelmannen door eene stortzee over boord zijn geslagen, zonder dat een enkele hunner gered is kunnen worden. Twee matrozen, die insgelijks over boord waren geraakt, maar niet, zooals de pelgrims, door burnussen in hunne bewegingen belemmerd werden, zijn er in geslaagd weder aan boord te komen. Naar men zegt, hebben de verongelukte pelgrims hunnen dood aan zich zeiven te wijten, daar zij, ondanks alle aanmaningen van den kapitein en van het scheepsvolk, het dek niet hebben willen verlaten. Omtrent de onlusten, die te Bombay hebben plaats gehad;, zijn de volgende meer uitvoerige berigten ontvangenDe Parsees en Mohammedanen hebben twist gekregen. Een Parsee had eene levensbeschrijving van Mo hammed uitgegevenwaarin de groote profeet //een onkuisch man" genoemd werd. Overal werd deze zinsnede voorgelezen en wraak werd gezworen tegen //den afgodendienaar". Het groote jaarlijksche feest der Mohammeda nen »het Mahierrum" viel hierop in, wanneer de dweepzucht der geloovi- gen steeds wordt aangewakkerd, en den 13deD Februarij barstte de storm los. De Parsees werden in alle gedeelten van Bombay tegelijk aangevallen en ouderdom nog sekse ontzien. De huizen der rijke Parsees werden zon der uitzondering geplunderd en vernield en zagen er den volgenden dag uit als de bouwvallen van verbrande gebouwen. Het oproer werd ten laatste gesust, en om de opwinding te doen bedaren, werd het houden van Mo- 1 hammedaansche optogten gedurende het feest verboden. Tien dagen moest dit feest echter nog duren, en de godsdienstige opwinding nam toe in plaats van te bedaren. De woede der Parsees was groot. Bombay zag er uit als een belegerde stad. Vierduizend man Engelsche troepen patrouilleerden door de stadten slrijde uitgerust. Armstrong-kanonnen waren aan het einde van elke straat gesteld, en op de open plaatsen waren batlcrijen 12-ponders opgericht. De Parsees, die 45,000 in getal zijn en tot de rijkste en meest ontwik kelde inwoners belmoren, wapenden zich zoo goed mogelijk, en terwijl de i militaire magt voornamelijk de oogen had op de 140,000 Mohammedanen, ten einde de hervatting van den strijd te voorkomen, waren het de Parsees, die den aanval begonnen. De militairen maakten nu echter kort werk met de strijdenden. De cavalerie chargeerde en de orde werd hersteld, i schoon niet zonder aanmerkelijk bloedverlies. FR AIV KR IJK. In den officieusen Frangais wordt gezegd dat het gerucht aangaande het terugtrekken en niet door een ander oorlogsschip vervangen van het in de wateren van Civita-Vecchia gestationeerde Fransche fregat Orénoque geheel zonder grond is. De hertog van Padua, de woordvoerder op het verjaarfeest van den keiz. prins te Chislehurst, is door de regering geschorst in zijne betrekking van maire der gemeente Courzon d'Aulnay (dep. Seine-et-Oise). //Na de door de regering afgelegde verklaringen, zegt een der officieuse dagbladen, zal deze beslissing bij niemand, zelfs bij den hertog van Padua niet, ver wondering wekken." De uitslag van de in de nationale vergadering Woensdag 11. gehouden interpellatie betreflende de uitvoering door de regering gegeven aan de wet op de benoeming der maires is reeds met een enkel woord vermeld. Blijkens het officieel verslag deelde de voorzitter mede dat er drie motiën van orde waren voorgesteld, door een algevaardigde van de uiterste linkerzijde, door een aantal afgevaardigden van het linker-centrum en door de regterzijde. De laatste hield in het overgaan tot de orde van den dag; de eerstbedoelde motie luidde aldus: //De nationale vergadering, overwegende dat de uitingen van het algemeen stemregt bewijzen dat de dubbelzinnige politiek van het kabinet door de natie wordt afgekeurd; dat ten gevolge daarvan de zede lijke en stoffelijke toestand des lands met den dag slechter wordt; ver klaart geen vertrouwen in het ministerie te stellen en gaat over tot de orde van den dag." De motie van het linkercentrum luidde: //De nationale vergadering, het betreurende dat de handelingen van het ministerie niet met zijne woorden strooken, gaat over tot de orde van den dag." Nadat deze voorgestelde motiën kortelings verdedigd waren werd de eenvoudige orde van den dag aangenomen met 370 tegen 310 stemmen. De nationale vergadering heelt een crediet van 100,000 fr. toegestaan voor het bestrijden der onkosten van de Fransche geleerden, die den door- togt van Venus over de zonneschijf zullen waarnemen. L'L'nivers is thans weder in het licht verschenen. De heer Veuillot deelt een schrijven mede door hem van den Paus ontvangen, waarbij deze hem bemoedigt om bij de door hem gevolgde gedragslijn te volharden. DVITSCHLAND. Bij den rijksdag is ingekomen een adres uit Elzas-Lotharingen, waarin dringend wordt verzocht, de vroegere keizerlijk Fransche tabaksfabriek te Straatsburg over te dragen aan de particuliere industrie. Omtrent den diefstal, in de Grieksche kapel te Rothenberg gepleegd, verneemt men nog dat onder de gestolen voorwerpen behooren een pracht- bijbel in massief gouden band, ter zwaarte van 12 pond en ter waarde van 80000 zilv. roebels; voorts afbeeldingen van heiligen, met edelgesteenten versierd en deels in gouden, deels in zilveren lijsten, een groot en een klein crucifix met paarlen en juweelen bezet, kostbare altaar-sieraden, zilveren hanglampen, een zilveren model der Izadks-kerk te St. Petersburg, enz. De daders moeten, na te vergeefs beproefd te hebben het slot open te breken, de ijzeren deur door middel van buskruid hebben doen springen. De toestand van den zoologischen tuin te Berlijn blijft nog ongunstig. Het getal slagtoffers, dat vergiftigd schijnt, neemt toe. Thans is ook de 8 voet hooge Afrikaansche struisvogel gestorven en bij de opening bleek dat de bloedvaten met gekleurd gips waren gevuld. Ook is het Antilopenhuis met zieken gevuld, waarvan men er echter nog hoopt te behouden. VERSAILLES, 20 Maart. In de nationale vergadering heeft de heer Ganivet een voorstel ter tafel gelegd om de zittingen van 28 dezer lot 4 Mei e. k. te schorsen en eene permanente commissie te benoemen. Dit voorstel is urgent verklaard. WEENEN, 20 Maart. Hel huis van afgevaardigden heeft het tweede der confessionele wetsontwerpen na de derde lezing met 192 tegen 38 stemmen aangenomen. Het debat over de begrooting is begonnen. PESTH, 20 Maart. Het kabinet is thans als volgt zamengesteld: Bitto, minister-president; Ghyczys, financiën; Bartol, minister van koophandel; Szabary, binnenlandsche zaken; Pauler, onderwijs; en W'enkheim, Chiczy, Szende en Peiacevitsch voor de overige portefeuilles. Morgen zullen de nieuwe ministers den eed afleggen. De zittingen van den rijksdag zullen voor korten tjjd geschorst worden. ROME, 21 Maart. Naar verzekerd wordt, zijn de pogingen om Garibaldi over te halen in Spanje de Carlisten te helpen bestrijden, nog niet geheel opgegeven. BERLIJN, 21 Maart. De commissie voor de militaire wetten heeft, na tweede lezing, met 22 tegen 6 stemmen de eerste paragraaf en eveneens de vaststelling van de sterkte van het leger in vredestijd op 384,000 man verworpen. Daarop heeft de minister van oorlog verklaard, dat zonder de aanneming van het bedoelde cijfer de regering van de verdere behandeling van het ontwerp moest afzien. De Nordd. Zeit. verneemt, dat prins Bismarck zijn krachten herwint en weer beter slaapt LONDEN, 21 Maart. Lord Salisbury heeft aangekondigd dat de regering zal voorstellen het sluiten eener leening van tien millioen om Indië te hulp te komen. Drie millioen zijn onmiddellijk noodig. LONDEN, 20 Maart. De eerste afdeeling troepen, die van de Goudkust terugkecrenworden morgen te Portsmonth verwacht. VERBETERING. In ons vorig nommer staat onder de benoemingen bij hel O. I. leger abusivclijk vermeld de bevordering van W. Dumonlier; lees IV. Dumortier. Een boer welke vijftig passen achter een heer liep, haalde hem in en vroeg: is het langs hier dat men langs daar gaat? De heer denkende dat men hem voor den gek wilde houden, zeide, neen, maar het is van daar dal men naar hier komt om het te komen vragen. De boer was geheel verwonderd en nog meer toen de heer hem toevoegde: hoe sneller dat je van hier gaat zooveel te gaauwer ben je daar, en zooveel te gaauwer je daar benzooveel te gaauwer kan je in Rome wezen. De boer was geheel verwonderd en zeide, de stadsmenschen hebben toch meer vernuft dan boe ren, want ik begrijp er niets van, is UEd. Brabander? Ja, ik ben van Ant werpen. Zoo, en wat doet UEd. voor de kost? ik ben reiziger van den heer Marbaix. Oh! zeide de boer, is dat die heer Marbaix die het Eau d'Anvers uitgevonden heeft, ik ben juist naar de stad geweest om een flesch te koopen, het is wat lekker. De kennismaking begon; nu de heer zag dal het een klant was, hield bij hem niet meer voor den gek, doch noodigde hem uit, wat te gebruiken, en beiden leegden een flesch wijn op het Eau d'Anvers van Aug. de Marbaix. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1874 | | pagina 6