BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 23 Maart 3374, V°. 69. Naar wij vernemen heeft de senaat onzer hoogeschool in eene gisteren gehouden vergadering besloten bij de tweede kamer der staten-generaal in te dienen, en levens vastgesteld een adres, waarbij hij zijne adhaesie aan het thans aanhangig ontwerp van wet op het hooger onderwijs in het alge meen te kennen geeft. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan G. J. van Leeu wen, te Alkmaar, voor hel tijdvak van Vrjjdag 27 Maart tot en met Vrij dag 15 Mei 1874, vergunning verleend voor eene stoombootdienst tot vervoer van vee, van het stoomgemaal de Lijnden (Vijfhuizen) naar Leiden en tus- schen gelegen plaatsen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 103 tot 115 volwassen personen en 37 tot 45 kinderen. Men meldt ons uil Voorschoten: De raad der gemeente Voorschoten heeft in zijne vergadering van Donderdag 19 dezer tot hoofdonderwijzer te Voorschoten aan den Rijndijk, na gehouden vergelijkend examen, op 10 en 11 Maart jl.ter vervanging van den heer I. de Jong, als zoodanig eervol ontslagen, benoemd den heer C.van der Graaf, hulponderwijzer te Rotterdam. De feestviering van den 12,leo Mei e. k. zal te Voorschoten op Woensdag den 20»"11 daaraanvolgende gevierd worden. De feestcommissie, over eene voldoende somzoowel voor de feestviering als voor eene bijdrage tot het nationaal geschenk, kunnende beschikken, heeft besloten te doen ringrijden door liefhebbers van veertien tot dertig jaren, om vijf prijzen in goud en zilver; om touwtje te doen springen en draadje knippen door meisjes van tien tot twintig jaren, om tien prijzen in zilver; om mast te doen klimmen door jongens van tien tot twintig jaren, om tien prijzen in geld, en om dan nog de kinderen van twee tot twaalf jaren gratis poffertjes te laten eten; terwijl er eindelijk den geheelen dag muziekuitvoering zal plaats hebben door de muzikanten van het 4C regiment infanterie. Te Oegstgeest had, naar men van daar aan het D. v. 's Gr. meldt, de commissie tot feestelijke viering van 'skonings zilveren krooningsfeest be sloten, op voorstel van haar eere-voorzilter, op 17 Maart den dag van het treurig afsterven van Z. M. koning Willem II, maar ook den dag waarop onze beminde koning vóór 25 jaren den troon aanvaardde, op een der kruiswegen in de gemeente een eik te plaatsen en dien den naam van Koningseik te geven. Niettegenstaande het zeer ongunstig weder, had die planting toen in bjjzijn der leden van de commissie en velen der ingezetenen plaats, waarbij het lid der commissie, d". A. R. Ruitenschild, eene toe spraak hield. Den 12de0 Februarij is in de brievenhuis aan den Binnenwegschcn weg te Rotterdam gesloken een brief, aan het adres van de hh. B. R. C. en Zn., Üudezijdsburgwal nr. 139, te Amsterdam, waarin was gesloten een wissel, geteekend N. A. van Gelder, groot ƒ487. welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. De officier van justitie te Rotterdam verzoekt opsporing, aan houding en berigt, Volgens berigt van den officier van justitie te Utrecht is in het begin van Maart jl. te IJsselmonde uitgegeven een gulden met de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1848, welke door het muntcollegie onder zocht en bevonden is valsch te zijn. De hoofdcommissie voor het Christelijk nationaal zendingsfeest heeft besloten, regtspersoonlijkheid aan Z. M. den koning aan te vragen en daar toe de statuten harer vereeniging ontworpen. Het berigt dat het feest waarschijnlijk te Middachten zal gehouden wordenis voorbarig. Definitief is dienaangaande nog niets bepaald. Eergisteren kwam een landbouwer uit Waddinxveen van de Goudsche markt. Op den Bloemendaalsclien weg geraakte zijn paard met den wagen en eene daarin zittende vrouw in het water; de eigenaar en de man dier vrouw sprongen er nog bij tijds uit. De gemeente-veldwachter J. M. Brui- nedijk, juist tegenwoordig, sprong te water en had de zelfvoldoening de vrouw te redden. In eene plegtige zitting van de arrondissements-regtbank te Rotterdam had gisteren de installatie plaats van de heeren mrs. G. A. van Hamel en W. H. 's Jacob, de eerste benoemd tot substituut-officier en de laatste tot regter-plaatsvervanger. Door den gemeenteraad van Wageningen is aan de hoogere burger school met voortgezet landbouwonderwijs aldaar tot leeraar in de schei-, aard- en delfslofkunde benoemd de lieer dr. J. J. van Renesse. te 'sGraven- hage, die met den heer dr. Hiebendaal, van Gorinchem, door burg. en weth. op de voordragt was geplaatst. Nabij Elburg is eergisteren avond door het stormachtige weder eene visschersschuit in zee, niet ver van de havengezonken. De schipper en zijn knecht hebben zich slechts te naauwernood kunnen redden. De schuit had eene lading in van 9% last haring en bovendien zijn aan geldswaarde nog ongeveer ƒ700 verloren gegaan. Men meldt uit Deventer: Het testament van mevr. de douairière Ek- slein-Cortheyligers zal waarschijnlijk aanleiding geven tot eene procedure, vermits zijzooals gemeld ishaar vermogen heeft gelegateerd aan de Ne- derlandsche vrijmetselarij, en deze niet erkend is als reglspersoon. Door den gemeenteraad van Leeuwarden is besloten ter gelegenheid van de openstelling der nieuwe veemarkt, naar het door burg. en weth. aangeboden voorstel op den 17de0 April a. s. te bepalen, premiën uit te loven voor de aanvoerders van het grootste aantal vee en wel voor den aanvoerder van het grootst aantal hoorndragend vee een voorwerp ter waarde van ƒ50, en zoowel voor deu aanvoerder van het grootst aantal schapen als van varkens een voorwerp ter waarde van 75. De prijs der boter aan de waag aldaar wasle soort ƒ63.—2C soort ƒ.59- -, per 14 ton. Bij de in het kiesdistrict Sneek gehouden herstemming ter verkiezing van een lid van de provinciale stalen van Friesland is als zoodanig gekozen de heer H. Jouslra, met 563 van de 1107 geldige stemmen. De heer M. 11. Tromp bekwam 544 stemmen. Ongeveer 900 kiezers waren niet opgekomen. Te Bolsward is Donderdag avond een hevige brand uitgebarsten op de bovenverdieping in de kastenmakerij van C. Fischer, die zoo snel toe nam, dat in een uur tijds het gansche bovenhuis in vlam stond. Door gepaste maatregelen, geholpen door de rigting van den wind, die de naaste percelen spaarde, heeft de brand zich tot dit perceel bepaald. Het is binnen weinige jaren reeds de derde keer, dat in deze kastenmakerij brand uit breekt. Naar men verneemt zou de .eigenaar gearresteerd zijn. De officier van justitie bij de arrond.-rcgtbank te Breda heeft zijn requisitoir genomen in de zaak van d'. Koeken, te Moerdijk. Volgens dat requisitoir moet de cisch van d®. Koeken, het oproepen van den kerkeraad, hem ontzegd Worden. Naar het inzien van den officier is het niet gebleken dat er te Moerdijk een kerkeraad bestaat. De uitspraak van de regtbank is bepaald op 31 Maart. Te Vlissingen is tot predikant bij de hervormde gemeente beroepen dr. F. L. Rutgers, pred. te Brummen. Te Maastricht is dezer dagen op nieuw een kinderlijkje gevonden. Het was thans in een vischnetje besloten. De opvoering van //Lara", door het Fransche opera-gezelschap uit den Haag, was gisteren avond middelmatig bezocht. Toch is deze muziek van Maillart wel eenige belangstelling waardig, want zelden voorzeker werd met meer talent plagiaat gepleegd als in deze compósitie door den schrijver. Tal van koren en aria hebben slechts een schijn van oorspronkelijkheid en niettemin maakt het geheel een aange- namen indruk. Wat de uitvoering aangaat, deze liet nu en dan wel iets te wenschen over. De koren b. v., en in //Lara" komen er vele voor, waren zwak en voldeden zelfs niet altijd aan de eischen der zuiverheid. De dames Mezeray en Massart en de heeren Horeb en Jourdan vervulden de eerste partituren. Mevr. Mezeray zong zeer goed en de zang van mevr. Massart zou zonder haar uitstekend schoon spel en aangenaam voorkomen zeker weinig indruk maken. De heer Horeb zong in de le acte de romance hoogst verdienstelijk en was de geheele voorstelling door zeer gelukkig. De heer Jourdan, die den titelrol vervulde, mogt daarin wel slagen, hoewel het in de laatste acte merkbaar was, dat die partij zijn krachten overtrof Het beste moment van den avond was zeker in de 2e acte, toen Lara met het koor de schoone aria «Quand un Lara marchait en guerre" zong. Daar overtrof Jourdan zichzelf en het koor niet minder. De herhaalde toejuichingen, die hij op dat oogenblik verwierf, waren ten volle verdiend, al is ons publiek in den regel wel wat al te gul met zijn applaus. 's GRAVENHAGE 21 Maart. Z. M. heeft goedgevonden den officier van gezondheid 2e kl. bij de zee- magt H. Moermans, op zijn verzoek, wegens ongeschiktheid voor de militaire dienst, ten gevolge van ligchaamsgebrekenop pensioen te stellen. Door den Nederl. consul-generaal te Londen is de heer W. Lemasurier aangesteld tot zijnen vice-consul op Guernsey. Door den minister van koloniën zijn krachtens de laatste alinea van art. 1 van het kon. besluit van 13 Dec. 1873, de hh. P. J. J. Boogaert, in genieur le kl. voor het stoomwezen te Maastricht, dr. A. C. Oudemans Jf. F. J. van den Berg, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delften F. Ph. J. Mahieu, algemeen opziener op het stoomwezen der spoorweg diensten te 'sGravenhage, benoemd, de eerstgenoemde tot voorzittend lid, en de laatstgenoemden tot leden der commissie belast met het in Nederland alnemen van het vergelijkend examen over de in de bekendmaking van het dep. van koloniën dd. 23 December 1873 omschreven vakken, ter bepaling wie van de hiervoren bedoelde candidaten in aanmerking kunnen komen voor de vervulling der vacature van ingenieur der tweede klasse van het stoomwezen in Nederl. fndië. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van heden heeft de heer Messchert van Vollenhoven zfjne vragen aan de regering nopens Atchin korlelijk toegelicht en vooral ophelderingen gewenscht zoowel omtrent het finantiële als nopens de voornemens der regering met het oog op de toekomst. Nederland, betoogde spr.welks goed en bloed bij deze zaak zoo zeer betrokken zjjn, heeft regt op volledige openbaarmaking. De minister van koloniën verklaarde zich daartoe volkomen bereid, zoo zelfs dat hij geen comité-generaal noodig acht; er bestaat geenerlei reden voor terughouding. Hij verzekerde dat aan alle eischcn van personeel zoo wel als van materieel wordt voldaan, zelfs boven het aangevraagde. Hierbij deelde de minister nog mede dal lijsten van gesneuvelden, gewonden enz. nog niet ontvangen waren, maar m de Java Courant van 10 Maart jl. zijn opgenomen, zoodat zij in den loop van April hier kunnen worden open baar gemaakt. Wat het finantiële aangaatde tot dusverre bekende cre- dieten voor uitgaven bedragen omstreeks 14 millioen en uit het overzigt der geldmiddelen van O. 1. blijkt, dat nog 28 millioen op de dienst van 1874 beschikbaar zijn, die hij hoopt dat niet zullen behoeven gebruikt tê worden. De minister verklaarde voorts, dat de oorlog zal moeten worden voort gezet tot dat wij een bevredigend resultaat zullen hebben erlangd. Wat verstaat de regering onder bevredigend resultaat? Hier moet de minister wijzen op de aanvankelijke en de tegenwoordige bedoeling der regering. Aanvankelijk was die, met Atchin een tractaat te sluiten in den geest van het Siak-traclaat, maar nieuwe toestanden hebben nieuwe voorzieningen noodig gemaakt. Naar aanleiding van een telegram van generaal van Swieten van 29 Januarij 1874 vroeg de gouv.-generaal Loudon of hij den veranderden toestand het niet het beste was Atchin onder het direct bestuur van ons gezag le brengen en met de onderhoorigheden tractaten te sluitenvooral naar aanleiding van de opmerkingen door den generaal van Swieten ge maakt, dat wij een ruw, onbeschaafd volk hadden bedwongen, dat een zendeling van hem, generaal, vermoord, zijne brieven verscheurd, lijken verminkt, graven gehoond had. Welwillendheid en vertrouwen waren daardoor te loor gegaan en men diende eene andere gedragslijn te volgen. Er moest worden geantwoord. Na rijp beraad, zijn, eerst den 2den Fe bruarij, den raad van state gehoord, in dien geest instructiën gegeven, tc weten: Atchin bljjven te versterken, de onderhoorigen te dwingen de Nederlandschc vlag thans aan te nemen, het Nederlandsch opperbestuur le er kennen. Met handhaving van de integriteit kan niet langer genoegen wor den genomen. Onze positie werd daardoor zuiverder. Alle verschil tusschen geannexeerde landen vervalt en eene gelijkvormige regeling wordt bevor derd. Geene tractaten dus, maar acten van erkenning. Met den jongsten mail is ontvangen een politiek verslag van generaal van Swieten aan den heer Loudon: dit zal in de Staats-Conrant worden ge publiceerd. De minister volhardt, dat de regering omtrent het verledene alle inlichtin gen verstrekt heeft, doch ter tegemoetkoming aan het verlangen naar meer dere iulichtingenzal zij alle stukken overleggen, onder bepaalde voor waarde van stipte geheimhouding en verzegeide terugzending vóór 9 April, als de eerste kamer bijeenkomt. Naar aanleiding van deze gewigtige mededeelingen besloot de kamer, op voorstel van den heer Nierstrasz, de interpellatie te verdagen. De kamer heeft verder het wets-onlwerp tot overbrenging van enkele be voegdheden der arrond.-regtbanken bij de kanlongeregten aangenomen met 40 tegen 8 stemmen. Daarna had de interpellatie plaats van den heer Idserda over de spoor wegen. De minister Geerlsema heeft geantwoord dat met een consortium van bankiers onderhandeld is over den aanleg van spoorwegen ook in Noordholland en West-Friesland en aansluiting met Almelo-Zwolle. Hij

Leydse Courant | 1874 | | pagina 5