LE1DSC1IE COURANT. ZATURDAG 21 MAART. JACHT EI VISSCfSERïJ. Li IN N EN LA ND SC HE B E HG T EN~ De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p, p, 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, hutten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommcrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. 1874. De BURGEMEESTER VAN LEIDEN brengt ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande saizoen 1874/5 in het bezit wenschen te zien van Jacht- of Vlschaetenof wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der visscherijdat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zijbehoor lijk ingevuld en onderteekendvóór den I5den April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des Konings in deze provincie te worden ingezonden. Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht dat blanco ver zoekschriften tot het bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrij ven van schadelijk gevogelte mei pistoolschotenhet schieten van konijnen en ander schadelijk gedierte en het visschen als het water met ijs bedekt is, van heden af, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijg baar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, Leiden. 13 Maart 1874. v. d. BRANBELER. LEIDEN, 20 Maart. Van Reuters Off. ontvingen wij heden het volgende telegram: Penang 20 Maart. De Hollanders versterken Atchin en voorzien hunne magazijnen van voorraad. De luit.-generaal van'Swieten gaat tegen 20 Maart naar Batavia. De generaal-majoor Vcrspyck zal er blijven met 2000 man. Eene derde expeditie zal de operation met October aanvangen, bijaldien de vrede voor dien tijd niet gesloten is. Gislereren avond is in eene vergadering van het studenten-corps alhier hel onderwerp vastgesteld van de maskerade, te houden in 1875ter viering van hel 300-jarig bestaan der akademie. liet is eene historisch-allegorische voorstelling van «Leidens roem", verdeeld in drie hoofdgroepen, waarin zoo wel als de beroemdste geleerden, die gedurende dat tijdperk alhier geleefd hebbenook de aanzienlijkste en voortreffelijkste studenten zullen worden voorgesteld. De Leidsche sledemaagd zal, als allegorie van den moed en de trouw der burgerij, nevens den doorluchtigen stichter der hoogeschool en Minerva eene eereplaats innemen. Naar wij vernemen is heden door bh. commissarissen van bet studen ten-muziekgezelschap Sempre Crescendo aan den heer burgemeester alhier ter hand gesteld eene som van 73, zijnde de zuivere opbrengst van een door dat gezelschap gegeven concert op IV February jl., ten voordeele van de algemeene armen dezer gemeente. Het studenten-gezelschap Arena Studiosorum gaf in den schouwburg gisteren avond eene gymnastiek-voorstelling en wapenstrijd, ten voordeele der armen van Leiden. Het doel en de voorstelling in aanmerking geno men was zeker een talrijker publiek dan er tegenwoordig was verdiend geweest. Billijkheidshalve moet het toch worden erkend, dat zij, die zich tal van moeiten noch kosten spaarden, om ter wille van de armen iets te doen, op meer steun en erkentelijkheid hadden mogen kunnen reke nen, De voorstelling zelve gaf vele blijken van spierkracht en oefening te bewonderen en de wapenstrijd leverde den toeschouwers menig pikant oogenblik. Wij vestigen de aandacht van belangstellenden op de hierachter voor komende aankondiging van de commissie van opperloezigt en beheer der kweekschool voor zeevaart alhier, waarbij zij kennis geeft dat op den 30S,CD dezer weder eene keuring zal plaats hebben van knapen die zich bij 's rijks zeedienst willen verbinden. Voor hen die deze loopbaan mogten verkiezen is hel allezins raadzaam daarmede een begin te maken op die school, aan gezien zij aldaar op eene degelijke wijze voor hunne roeping worden be kwaam gemaakt, waarvan zij naderhand het nut volkomeu zullen besefïen. Door het gouvernement wordt, tot aanmoediging, eene premie van 30 uit betaald voor eiken jongen bij indiensttreding en deze som wordt zonder kor ting door bemiddeling der commissie aan ouders of voogden ter hand gesteld. Uit Erlangen wordt gemelddat prof. Selenka van Leiden aldaar is beroepen als hoogleeraar in zoölogie en vergelijkende anatomie. Met den aan vang van het zomer-semester zou hij zijne lessen aldaar openen. M.v.d. D Prof. ter Haar, te Utrecht, heeft dezer dagen aan zijne leerlingen medegedeeld dat hij besloten had vooralsnog niet af te treden en dus zijne betrekking zou blijven waarnemen. Van de band van den heer P. Louwersc, wiens Feestliederen voor de Nederlandschc jeugd ter gelegenheid van het zilveren krooningsfeest des koniDgs wij onlangs aankondigden, zyn thans bij den boekhandelaar W. Cambier van Nooten, te Alphen, onder den titel van Wij doen ook meê, licor! verschenen kleine liedjes om gezongen te worden door het jonge volkje op bewaarscholen en in de laagste klasse der lagere scholen op de feestdagen in Mei. Inhoud en toon dezer liedjes strekken ten waarborg dat zij bij die gelegenheid een gunstig onthaal zullen vinden. De prijs is, vooral by honderdtallenmatig gesteld. Bij P. Noordhof en M. Smit, te Groningen, is ook een viertal liederen verschenen, onder den titel van Het zilveren Meifeest van 1874, door F. Bruins. Ook deze liederen onderscheiden zich door een goeden geest; in het laatste: «Vijfentwintig jaren", worden niet onaardig de voornaamste ge beurtenissen herdachtdie onder 's konings regering voorvielen. Ook van deze liederen is de prijs uiterst matig gesteld. De uitslag der te Rotterdam gehouden veiling van gouvememenls-koflfij, zegt het Ubl.is zeer ver beneden de taxatie gebleven. Gemiddeld was de opbrengst 13% cent per half kilog. minder dan op grond van de laatste veilingen geschat was. Is deze uitkomst aangenaam voor tallooze verbrui kers van koffij, welk artikel in het laatste jaar een ongekend hoogen prijs had bereikt en nu weder aanmerkelijk dalen zal, minder voordeelig is zij voor de schatkist. Wel levert zij gecne misrekening op, omdat bij de In dische begrooting voor 1874 slechts op een prys van 45 cent per hall kilog. dooreen is gerekend, en de opbrengst van de verschillende soorten eergiste ren nog lusschen 47 en 67 cent afwisselde, maar tegenover de enorme kosten, die de oorlog met Atchin met zich voert, ware ook dit jaar de buitengewone winst, die uit de stijging der koffijprjjzen in het vorige jaar voortgevloeid is, niet onwelkom geweest. Op de 84000 balen, die geveild zijnveroorzaakt de daling een winstderving voor het rijk van niet minder dan 13 a 14 ton. Naar men uit Amsterdam meldt is bij den kerkeraad der Ned. herv. gemeente aldaar eene aanvraag ingediend om bij het aanstaande kroonings feest, op 12 Mei e. k., de Nieuwe Kerk beschikbaar te stellen voor de plegtigheid der officiële ontvangst van Z. M. den koning. Aan het station van den Rijnspoorweg te Breukelen had gisteren avond een droevig ongeluk plaatsDe adsistent van buitendienst bij gemeld station, de heer v. Z., een oppassend jongeling, is, terwijl hij van het eene plat form naar dat van de overzijde wilde loopen, op de rails gestruikeld en door een aankomenden trein overreden, waardoor zijne becnen van liet ligchaam werden gesneden. Met den meesten zorg van Breukelen per Rijnspoor naar Utrecht overgebragt zijnde, om vervolgens naar het gasthuis aldaar te worden vervoerd, is hij, naauwelijks in laatstgenoemde plaats aangekomen, aan de gevolgen bezweken. - Meu meldt uit Losser: Nu gebleken is dat de raad alhier slechts de som van ƒ15 beschikbaar heeft gesteld om p. m. 600 schoolkinderen in deze gemeente op 12 Mei a. s. te onthalen, werd gisteren in de buurtschap Lutte een feest commissie benoemd. Het eigenaardig feestprogramma luidt als volgt: 's Morgens 9 uur kanongebulder; daarna een feestrede, te houden door den lieer Kok; vervolgens onthaal der schoolkinderen op chocolade en krente- brood en daarna een algemeen paonekoeken-diuer ten huize van den grond eigenaar Sanderink op Binkhorst. Te Groningen is het berigt ontvangen dat de overeenkomst tussclien Pruissen en Oldenburg betreffende de verbinding van onzen staatsspoorweg met de Westbaan in Pruissen, by Ihrhove, te Berlijn is gesloten. In een brief uit Atchin, van 27 Jan., door het V. D. medegedeeld, komt o. a. voor: Den 24s,'n des middags ten 12 ure rukten dc troepen den kraton in. die, zonder stormen en zonder een aantal menschenlevens te kosten, in onze handen gevallen is; tegen aller verwachting bestond de heele kraton in eene greote. door cenige muren omringde ruimte, met een aantal vuile bamboehuizen, het was er zelfs zóó onzindelijk, dat men het er niet kon uithouden van den stank; drie doode paarden lagen in verre- gaanden staat van ontbinding en daarbij waren de laatste dagen de heeren Atchinczen gelegerd geweest. Zondag 25 was een feestdag: er was orde gegeven aan de schepen om te vlaggen en hel salut, dal de Zeeland den vorigen dag op het eerste berigt had gedaan, werd door alle'schepen herhaald; 'savonds werden de hooge autoriteiten en de kommandanten dei- oorlogschepen bij den opperbevelhebber geïnviteerd. Wij hebben dus den kraton, die nog nooit genomen is; wat zal er nu gebeuren9 Van overgave

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1