en tie werken alhier opnemen en tiaar liet resultaat van dat onderzoek gunstig is geweest, gelool ik, dat de goede indruk, dien zulk een deskun dige heeft gekregen van hetgeen lijj hier heeft gezien, meer waard is dan de oppervlakkige blik van een doorreizend keizer. De Czaar wordt den Ildtn Mei verwacht; hij zal Nederland dan reeds in feestdos getooid vinden, 's GRAVE NU AGE, 17 Maart. Door Z. M. zijn benoemd: tot subst.-ofTicier van justitie bij de arrond.- regtbank te Heerenveen de heer mr. R. D. Raart de la Faille, thans kanton- regter te Rauwerd; tot subst.-officier van justitie bij de arroud.-regtbank te Jloorn de heer mr. H. van Manen, thans subst.-griffier hij de arrond.-regl- bank te Amsterdam tot subst.-griffier bij de arrond.-reglbank te Amster dam de heer mr. W. H. J. Cambier van Noolen, advocaat aldaar; tot griffier bjj het kantongeregt te Hiilegersberg de heer mr. J. P. R. van der Mandere, thans griffier bij het kantongeregt te Ootmarsum; tot griffier bij het kantongeregt te Edam de heer mr. E. A. E. van der Kemp, thans griffier bij hel kantongeregt te Ommen. Aan de rijks-ontvangers A. M. J. Dibbits, te Giesen, en A. C. Reighard tc Gcmcrt, is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend. Tot schoolopziener in het 7de schooldistrict van Gelderland is benoemd de lieer A. M. van Voorthuysen, te Nijmegen; en tot schoolopziener in het 8tl' schooldistrict van Noordholland de heer mr. J. Uerdenier, te Hoorn. De luit.-kolonel jhr. W. U. C. ridder van Rappard, van het 2e reg. vesting-artillerie, is. op verzoek, op non-activiteit gesteld. - De officier van administratie 1® kl. J. C L. K. van Wcly, geplaatst bij hel kon. institnut voor de marine te Willemsoord, en de officier van administratie 2e kl. J. Reijer, dienende aan boord van het ramschip Buffel worden op non-activiteit gesteld en vervangen respectivelijk door den officier van administratie 1® kl. J. C. Coops en dien der 2e kl. F. Hora Adema. De luit. ter zee 1® kl. J. Spanjaard wordt geplaatst in de rol van het wacht schip te Willemsoord. In de zitting van de tweede kamer van heden zjjn de geloofsbrieven ingekomen van het nieuw verkozen lid dr. A. Kuyper. Deze zijn gesteld in handen ecner commissie, bestaande uit de hh. van Knyk. van hynden, lilusse', de Roo en Mackay. De heer Idserda heeft verlof bekomen op een nader te bepalen dag de ministers van binnenl. en van buitenl. zaken te interpelleren over den aanleg van spoorwegen hier te lande en de aansluiting van den Noorder-spoorweg aan de Pruissische westbaan. Vervolgens is een aantal wets-ontwerpen aangenomen, waaronder dat tot bepaling van den dag der verkiezing van leden voor de provincirfe staten voor dit jaar op 7 Mei. Daarna is de discussie over het voorstel van den lieer van Zuylen, tot herziening van het reglement van orde, aangevangen. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad zjjn breedvoerige discussiën gevoerd over het afwijzend praeadvies van burg. en welk., op het adres houdende bezwaren tegen de verleende vergunning lot oprigting van het standbeeld voor Thorbecke. Een voorstel van den lieer Mock, om de vergunning in le trekken en aan liet comité voor liet standbeeld in overweging te geven van de zaak af te zien, werd verworpen en daarna het praeadvies aangenomen, echter aldus gewijzigd dat een nader onderzoek zal worden ingesteld omtrent de plek voor de oprigting. Ter herinnering aan den dag. waarop koning Willem II vóór 25 jaren overleden is, was heden door een onbekende aan het standbeeld van dien vorst op het Binnenhof eenige versiering aangebragt en was aan den voet een frissche lauwerkrans nedergelegd. Door den voorzitter van de sociëteit »de Besognekamer" alhier is het volgende antwoord ontvangen vair den luit.-generaal van Swieten, op een gelukwcnsch hem gezouden bij het bcmagtigen van den kraton: //Wij zijn gelukkig dit gedeelte onzer taak le hebben volbragt en ook dat de moeije- lijkheden, die wij hebben overwonnen, zooveel sympathie hebben verworven. En waarlijk, de dapperen, die dat met hun leven gekocht of er hun bloed voor hebben gestort, verdienen dat wel. De moed van officieren en minderen is inderdaad onovertrefbaar." DlilTKNLANDSCIIE BEIUO1 LN. K X E A X 1». LONDEN, 16 Maart. De oud-minister lord Grey deelt in de Times eenige beschouwingen mede omtrent de staatkunde die, zijns inziens, door Engeland aan de Goudkust zou moeten gevolgd worden. Ik zou het nuttig achten, zegt hij, dat men het reeds meermalen geopperde denkbeeld verwezenlijkte en de in het protectoraat gevestigde hoofden tot eene confederatie vereenigde, welke als een afzonderlijke staat onder bescherming van Engeland zou staan. De verhouding van dezen staat tot de kroon zou ongeveer dezelfde zijn welke voorheen tusschcn de Ionische eilanden en de kroon bestond; deze eilanden zijn nooit lot het grondgebied van het Britsche rijk gerekend, ofschoon de Brilsche souvercin daarover de onbeperkte gebieder was. Was deze confe deratie eenmaal opgerigt geworden, dan behoorden de bescherming en de gunsten van Engeland onverbiddelijk geweigerd te worden aan alle hoofden en stammen, welke daarvan geen deel mogten willen uitmaken of zich niet mogten willen onderwerpen aan het bestuur der confederatie, hetwelk uitgeoefend zou worden door eenen niet te talrijken raad van stamhoofden, onder de goedkeuring der beschermende mogendheid benoemd. Lord Grey verklaart, in overeenstemming met sir Barlle Frete, welke dezer dagen in eene openbare lezing dezelfde meening uitte, met leedwezen in sir Garnel Wolseley's depêches te hebben gelezen dat het rijk van As hantee waarschijnlijk ten gevolge van den jongsten oorlog te gronde zal gaan. Hoe wreedaardig en barbaarsch de regering van den koning van Ashantee moge geweest zijn, zij is toch in elk geval beter dan in hel ge heel gecne regering. Kwam dit rijk nu ten val, dan zou die gansche be volking aan anarchie en verwarring overgeleverd worden, en het voormalige volk van Ashantee zou weldra die mate van ontwikkeling verliezen, waar door het thans boven zijne naburen uitsteekt. Dit zou Engelandter wille zijner eigene veiligheid, niet mogen dulden, en het zou dus geene andere keuze hebben dan hetzij zich onmiddellijk met het bestuur over Ashantee te belasten, hetzij daartoe middellijk over te gaan door een of anderen be- vrienden vorst tot koning van Ashantee aan te stellen en aan hem eene krachtige ondersteuning en bescherming te vcrleenen. Dit zou in de hoogste male noodlottig zijn. Het British Med. Joiim. heeft uit de officiële depêches van sir Gar net Wolseley opgemaakt, dat van de troepen der iandmagt, die aan de expeditie tegen Ashantee hebben deelgenomen, officieren, onder-officieren en soldaten, zijn gesneuveld 8 man; gewond: gevaarlijk 12. zeer zwaar 9; zwaar 77 en ligt 163. De marine-brigade is hierbjj niet in rekening gekomen. - Te Portsmouth en andere havensteden worden toebereidselen gemaakt om de militairen, die als overwinnaars van de Goudkust terugkeeren, op regt feestelijke wijze te ontvangen. Op Cambden House, het verblijf van de ex-keizerlijke familie, zijn ter gelegenheid van de meerderjarigheid van den prins 6200 kaartjes, alle van Franschen, afgegeven De prins heeft aan den hertog van Padua zijn dank betuigd voor de trouwe herinnering aan de nagedachtenis des keizers. Verder verklaarde hij dal de openbare mcening in Frankrijk, ondanks het vertrouwen, hetwelk de eerlijkheid van Mac Mahon inboezemt, voor een beroep op het volk is. Dij zal zich aan die uitspraak onderwerpen, hetzjj dat de meerderheid gunstig is voor hel tegenwoordig bewind in Frankrijk, hetzij de naam van Napoleon voor de achtste maal uil de stembus le voor schijn komt. Volgens de Anglo-Brazilian Times worden de betrekkingen tusschen Brazilië en de Argentijnsche republiek zoo slecht, dat men voor vijandige botsingen begint te vrcezen. Reeds was de admiraal baron Laguna naar de Platarivier vertrokkenom het bevel over de aldaar zamangetrokken mari time strijdkrachten te aanvaarden. Ook troepen werden naar den kant van Paraguay in beweging gesteld. De Braziliaansehe regering verklaarde intus- schen dat deze militaire voorzorgen slechts maatregelen van voorzigtigheid zijn tegen de uitbreiding der revolutie in Paraguay. Volgens berigt uit Rio-Janeiro is de bisschop van Olinda door het hoog- geregtshof veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf. F ük A IV li li Ï«S 14. In het Mém. dipl. leest men: Wij meenen te welen dat in de laatste dagen de betrekkingen tusschen de kabinetten van Berlijn en Versailles een zeer bevredigend karakter hebben aangenomen. Tot dit gelukkige resultaat moet de gematigde houding der Fransche bisschoppen bij hun openlijk optreden veel hebben bijgedragen. Naar men zegt moet prins von Bismarck zich in dien zin hebben uitgelaten, en zou hij aan de regering van den maarschalk-president hebben doen weten dat hij, uitgezonderd in de kerke lijke quacstie, nergens eenige aanleiding tot misverstand tusschen de beide kabinetten kon bespeuren. Het kabinet van Berlijn zou daarenboven hebben verklaard dat het zorgvuldig alles vermijden zou, waardoor het werk der inwendige reorganisatie van Frankrijk zou kunnen belemmerd worden. Volgens La Patrie heeft de sub-commissie, belast met het onderzoek der verkiezing van Ledru-Rollinzich met de vraag beziggehouden of het dood vonnis, over dezen uitgesproken, tegen zijne verkiesbaarheid kan worden ingebragt. Eenige commissieleden meenden dat de verkozene door de am nestie hiertegen is gewaarborgd. Over het algemeen was men van gevoe len, dat daar de verkiezing van Ledru-Rollin in 1871 was goedgekeurd men in het algemeen die van 1874 niet afkeuren kon. Naar men zegt zou de president er ernstig aan denken om, in zoover het van hem afhangt, aan Parijs zijne vorige regten als hoofdstad terug te geven, en dringt hij bij zijne ministers aan op het indienen van een voor stel in dien zin bij de kamer. De bezoekendie Mac Mahon in den Iaatsten tijd aan Parijs heeft gebragt, moeten hem versterkt hebben in de overtui ging, dat zoolang Versailles de zetel der regering blijft, aan geen verbetering van den handel en de nijverheid le Parijs te denken valt. Volgens den Pays waren er den 13dcn reeds 500 Bonaparlisten uit Frankrijk le Chislehurst aangekomen, en werden er in het geheel 2000 verwacht. De heer Paul de Cassagnachoofdredacteur van den Pays, was bij den prins toegelaten en had een langdurig onderhoud met hem. Het vertrek uit Parijs heeft tot geencrlei opschudding aldaar aanleiding gegeven. Naar het scheen hadden de hoofden der partij aanbevolen alles te ver mijden wat aan den togt het voorkomen eener demonstralie kon bijzetten. Sommigen slechts droegen kleine ruikers viooltjes aan het knoopsgat. Zaturdag middag is van het station van den noorder-spoorweg eene groep naar Engeland bestemde reizigers vertrokken, die ongeveer 200 personen, meereudeels tot de handwcrksklasse beboorende, sterk was en die zich niet langs den kortsten weg naar het station begeven heeft. Het bestuur had buitengewone politie-maatêegelen lot het tegengaan van mogelijke manifes- taliën genomencn de politie verzuimde niet zich op de hoogte te stel len van het aantal en het maatschappelijk gehalte der vertrekkenden. Eene dezer dagen te Parijs kinderloos overleden dame, mevr. de wed. Lenoir-Jonsseran, heeft, gelijk gemeld werd, eene som van 10 mill. fr. gelegateerd voor het stichten van een groot gasthuis in den omtrek der hoofdstad, en tevens eene door haren echtgenoot bijeengebragle verzamelin"' van curiositeiten, ter waarde van 800,000 Ir., aan den staat vermaakt. Naar men meent, zal de wettigheid der schenking ten behoeve van het te bouwen gasthuis door de nagebleven verwanten van de erflaatster in regten worden betwist. DliIT§CHLANI». De rcglskundige commissie bij den bondsraad heeft eenige wijzigingen voorgesteld in het wets-ontwerp betreffende maatregelen tegen gestrafte

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2