cou m WOENSDAG 18 MAART. met De Cóurant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3, franco p, 3.50; et het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3 85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar; Vfior f 2,50 jaarsi buiten-de erpediliekostenAfzonderlijke nomntcrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 14 reeels 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant' nordi verzonden N>. 16 (blad 18) der Handelingen van den Gemeenteraad. STADS-RERICIITEN. Vergadering van- den Gemeenteraad van LeidenDonderdag 19 Maart 1874', dés namiddags te twee uren. Onderwerpen 1». Benoeming van eene hulponderwrjzcrcs in de vrouwelijke handwerken aan de scholen 11°. 2 voor on- en minvermogenden. (49) 2°. Idem van een hulponderwijzer aan de jongensschool der ltte klasse. (50) 3". Voordracht tot openbaren verkoop van het Bonhuis op de Langegracht. (46 en 55) 4". Idem tot afschrijving van plaatselijke directe belasting. (47, 48 en 60) 5". Idem tot verhooging van den post voor verpleging in het Akademisch Ziekenhuis en voor Onvoorziene Uitgaven der begrooting, dienst 1873. (51 6". Verzoek van G. Planlema om ontslag als hulponderwijzer aan de school n®. 1 voor minvermogenden. (52) 7?. Idem van Mevrouw G. De Vrics-Gockinga om het kosteloos gebruik van, een der lokalen van de Stads-Gehoorzaal. (53) 8'. Voordracht betrekkelijk eene uitbreiding van. het hulppersoneel aan de jongensschool der 2dc klasse. (56) 9». Idem als voren aan de meisjesschool der Ist® klasse. (57) 10°. Verzoek van G. J. Boelen, ter bekoming van grond aan den Vestwal nabij de voormalige Heerenpoort. (58) 11®. Voordracht betrekkelijk de opheffing der Stadskweekerjj met supple- toiren staat van begrooting; (59 en 67). 12". Voordracht tot openbare verpachting van de-opbrengst der bruggelden aan de Spanjaardsbrug en der tolgelden; aan: liet Zijl hek. (6L en 68). Verzoek van W. R. Van de Vliet, om ontslag als oudejw ijzelt 2"® klasse aan de school n;'. 1 voor minvermogenden. (66) Idem van D. De Brnijn om ontslag als ambtenaar belast met het toe zicht op de honden. (65) 15®. Idem van J. Van der Tas om twee stoepen te leggen vóór zijne huizen óp de gedempte Koepoortsgracht. (64) 16». Voordracht betrekkelijk het herstellen van riolen. (62 en 69) 13' 14 BINNENLANDSCHE BEBK5TEN. LEIDEN, 17 Maart. De majoor der veld-artillerie C. J. van Orsov Veeren zal van hier naar 's Hage worden overgeplaatst, om belast, te worden met het kommando der aldaar in garnizoen liggende batterijen van dat wapen, ter vervanging van den lot luit.-kolonel benoemden majoor van ltijssen. Het bevel over het alhier in garnizoen liggende detachement veld-artillerie wordt opgedragen aan den majoor Taets van Amerongen, thans te Utrecht. Door de algemeene synode der Ned. herv. kerk is in hare laatste zit ting eenparig besloteneene uitnoodiging te rigten aan de kerkeradenom het aanstaande krooningsfeest van Z. M. den koning op door hen te bepa len tijd en wijze godsdienstig te gedenken. Ook werd aan de synodale commissie opgedragen omop de wijze als haar meest geschikt zal voorko men, ter gelegenheid van bedoeld feest, namens de synode aan Z. M. de verzekering te geven van hare belangstelling in die heugelijke gebeurtenis. Blijkens het rapport der Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschappij over 1873 zijn door bemiddeling harer commissien in dat jaar 120 men- schen gered, terwijl de krachtige hulp, die de hoofdbestuurders van velen mogten ondervinden,, hen in slaat stelde, de soms aanzienlijke kosten van cenige reddingen te bestrijden en tevens de reddingsmiddelen en boothuizen behoorlijk en steeds in bruikbaren staat te houden. De reddingboolen gin gen 8 maal met gunsligen uitslag in zee. daar zij ieder keer schipbreuke lingen behouden aan wal bragten. Het streven der maatschappij is steeds daarnaar te trachten, dat bij elke stranding op de kusten, onder haar ressort, geen schip in gevaar kan verkecren, of ten spoedigste moeten de reddingmiddelen ter plaatse aanwezig zijn om al die hulp te verleenen, die menschelijkerwijs te verleenen is. Het hoofdbestuur blijft zich beijveren om steeds de noodige middelen op de stations aanwezig te hebben, en wel van de beste qualiteit; het legt er zich op toe om alles zooveel mogelijk en zoo spoedig mogelijk afdoende te voorzien, waartoe de bijdragen van de vrien den der zeevarenden het tot hiertoe in staat stelden; en het bljjft het doel matig gebruik en het onderhond daarvan, alsmede de oefeningen met boot en vuurpijltoestel met vertrouwen aan de plaatselijke besturen aanbevelen. Hel materieel is goed onderhouden, zooals gedeeltelijk uit de inspectie bleek, het werd vermeerderd met ééne nieuwe boot en wagen aan de Koog te, Texel. Een vuurpijltoestel, en wagen voor Huisduinen wordt nu gereed ge maakt. De gewone beproeving der vuurpijlen had in het najaar op alle stations plaats, en bevestigde den roem en de deugdzaamheid der pjjlen,, die door de welwillende beschikking van den minister van oorlog, in het Pyroteehnisch Laboratorium te Delft, zoo uitmuntend vervaardigd worden. - Bij kon. besluit van 8 Maart is Makkum, gemeente Wonseradeel, aan gewezen als standplaats van een postkantoor, dat met 1 April in werking zal komen. Het stoomschip Koning der Nederlanden is den 14ien het Suez-kanaal ingegaan en den 16dtn te Suez aangekomen. In den namiddag van dien dag heeft het de reis voortgezet. Baron v. L. v. S. te 's Hage heeft ƒ2500 geschonken als bjjdrage voor de oprigting en instandhouding van een seminarie nabij Batavia. Tot predikant bij de Waalsche gemeente te Zwolle is beroepen dl. Laatsman, pred. te Haarlem. Te Kage is Zondag 11. de nieuwe kerk, uit liefdegaven gesticht, door den voorzitter der commissieden heer D. Beeckmanpredikant te Voor schoten, op plegtige wijze ingewijd. Ten aanhoore van eene zeer talrijke: schare ontleende hij zijne toespraak aan I Koningen 9, vers 3. Dank werd- toegebragt aan alle bekende en onbekende gevers en ook aan de provinoialq staten voor het verleende subsidie. Volgens de N. R. C. zjjn alle pogingen, om den heer W. Bargid iqs het belang der toonkunst voor Rotterdam te behouden, vruchteloos geweest, Met 1 April zal hij zijne betrekking te Berlijn aanvaarden. De arrond.-regtbank te Haarlem heeft gisteren uitspraak gedaan ij»: de dezer dagen vermelde strafzaak van G. H. L. Smit. Bij het uitvoerige toip* nis is de beklaagde vrijgesproken van drie der hem bjj de dagvaarding tft last gelegde bedriegelijke opligtingen, maar schuldig verklaard aan negen bedricgclijke opligtingenen te dier zake veroordeeld tot eeue gevangenis-, straf van 4 jaren en 6 maanden, 9 geldboeten van 25 en voor den tgdL van 10 jaren ontzet van de burgerlijke en burgerschapsregten. Voorts is, de officier van justitie niet-ontvankelijk verklaard in zijne vordering, vooy zooveel daarenboven veroordeeling van den beklaagde ter zake van 22 (in; de dagvaarding niet omschrevene) bedriegelijke opligtingen gerequireerd werd, en heeft de regtbank verklaard, dat er geene termen bestaan om, dg» zaak, uithoofde van gepleegde valschheid in de door den beklaagde aange gane contracten, ten criminele te verwijzen. Te Utrecht had eergisteren aan het station van den Centraalspoorweg een ongeluk plaats. Een werkman, op eene locomotief willende stappen, terwijl deze in beweging was, trad mis en geraakte met een voet onder het wielzoodat dit ligchaamsdeel van het been werd afgesneden. Te Harderwijk zijn twee Zwitsers binnengebragt, die plan, hadden., na het ontvangen van hun handgeld, naar Engeland te deserteren. Reeds waren zij op de bootdie hen naar Londen zou voeren, Zij, hadden vele voorzorgen genomen om zonder stoornis de reis te doen, maar zij zjjp door de Rotterdamsche policie in het uitvoeren van hun plan verhinderd, Te Deventer overleed dezer dagen mevrouw de douairière Eckstein-. Cortheiligers. Naar men verzekert, heeft zjj behalve eenige legaten, baai geheel vermogen aan de Nederlandsche vrijmetselarij gelegateerd. Te Wildervank is een treurig gerucht in omloop. De. geladen, praam van schipper Te Velde van Veendam zou op Schildmeer gezonken, en de schipper met zijn geheele gezin, uit vrouw en 5 kinderen bestaande, om gekomen zijn. Men meldt uit Middelburg aan het 11. D.: Gij hebt reeds melding ge maakt van de vermoedelijke komst van Z. M, den keizer aller Russen te Vlissingen op zijn doorreis naar Engeland. Hoewel het zeker van belang is te achten, dat zulk een magtig souvereiu kennis maakt met de grootsche werken, die hier bestaan, zou ik nog meer hechten aan het Dingsdag jl. plaats gehad hebbend bezoek van den beer Alquié, directeur der Bussische spoorwegen, vergezeld van zijn secretaris, en den heer Gbreeo, controleur van het mouvement bij onze exploitatie-maatschappij, met een extra-trein van zes Russische waggons. De heer Alquie' kwam met het oog op de voorgenomen reis van den Czaar den toestand van onze spoorweg-inrigting

Leydse Courant | 1874 | | pagina 1