BU1TKNLANDSCIIK HKHIG'l KIN. gevonden, veel ldeiner dan de Kaapsehe, doch moeien dooi' een schitterender gloed nitniunten. De verhuizingen, vooral van de diamantvelden, naar de goudstreken houden aan. Verscheiden gezelschappen uit de kolonie zjjn over Aluval Noord derwaarts op reis gegaan. Men verzekert toch, dat over die stad de kortste weg uil de Kaap-kolonie derwaarts loopt. Men wil dat wel 3000 personen van de diamant- naar de goudvelden op weg zjjn of zul len vertrekken. En zeker zijn, een enkel bengt mogeljjk uitgezonderd, de jongste tjjdmgen van de goudslreken niet dan gunstig te heelen. Men gaat met het doen van onderzoekingen voort; de goud-commissaris heeft zijn kan toor overgebragt naar Pelgrimsrust. De Advocate schrijft van daar, dat zelfs oude delvers verwonderd zijn over het vinden van zooveel grof korre lig goud. Bijna allen, die werken, vinden; maar. voegt hel blad er bij, men moet werken. Aan goede werklieden wordt tusschen de 3 a 4 per week betaald, benevens den kost. Er werden nu plekken verkocht voor 50 tot 100 maar men vreest, dat de prijzen binnen weinige maanden zeer zul len stijgendaar het we! geen twijfel lijdtof binnen kort zal zich daar eene talrijke bevolking bevinden Door de regering is aan de tweede kamer aangeboden een wets-ont- werp tot wijziging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1873. Tot toelichting van de voorgestelde verhooging wordt o. a. gezegd; Art. 56. liet toenemend aantal van hen, die zich voor de examens aanmelden, veroor zaakte eene jaarlijksche vermeerdering van de kosten der examens. In 1873 zijn die kosten bij uitstek hoog geweest. Maatregelen tot vermindering dier kosten in het vervolg zijn bereids getrolTen. Art. 57. Verhooging van dit art. is noodig wegens de kosten van onteigening van besmette voorwerpen, waartoe verschillende besmettelijke ziekten, aziatische cholera, dysenterie enz., aanleiding hebben gegeven. Bovendien is tot bevordering der inenting meer uitgegeven dan vroeger, en opliet terrein van 's rijks veeartsenij school eene inrigling tot voortplanting van oorspronkelijke koepokstof gevestigd. 's GBAVENIlAGE13 Maart. Bij kon. besluit van 10 Maart is het octrooi, bij kon. besluit van 5 Maart 1869 voor den tijd van 5 jaren verleend aan Ed. de Beaumont, te Maastricht met gelijken termijn verlengd. De officier van gezondheid 3e kl. dr. F. M. Cowan wordt op non-acti viteit gesteld. De soiree, welke Z. K. H. de prins van Oranje voornemens is te geven, zal, naar wij vernemen, aanstaanden Woensdag plaats hebben. In eene der laatste vergaderingen van de llaagsche afdeeling der vereeni- ging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid in Nederland was men, naar aanleiding van daarop gedane mededeelingen omtrent de wereld tentoonstelling, speciaal wat Nederland betrof, bijna algemeen van opinie dat onze industrie achterlijk is bjj het buitenland ot althans daarmede geen gelijken tred hield. Eene bijeenkomst gisteren avond in het locaal der sociëteit de vereeniging gehouden en die, daar hel publiek vrijen toëgang had, nog al druk bezocht was, had ten doel de bespreking der vraag: de Nederlandsche industrie ten achteren bij die van andere landen? Zoo ja i wat kan hiervan de oorzaak zijn en welke zijn de middelen tol herstel?" j In eene uitgebreide en doorwerkte rede, gegrond op statistieke cijfers,; werd door den heer Grandia dit onderwerp voor de daarover vervolgens ge-' voerde debatten ingeleid. De conclusie, waartoe die spreker bij de beant woording van bovengemelde vraag kwam, was in het kort deze: 1». de; Nederlandsche industrie is niet ten achteren bij die van andere natiën waar zij gegrond is op soliditeit. Tot staving van deze stelling wees de spreker op een paar voorbeelden, nl. de papier- en meubelfabricatie, welke zeer goed aan andere landen het hoofd kunnen bieden en waarvan de cijfers van in- en uitvoer niet onbeduidend zjjn; 2°. die achteruitgang is in eenige mate het geval daar waar de kunst op de industrie moet worden toegepast, het geen hij uit verschillende cijfers en bescheiden aantoonde; 3'. het onderwijs is in beginsel oorzaak van dien teruggang, waardoor onverschilligheid voor het schoone geboren wordt. De kanker onzer kunstinduslrie werd voorna melijk door hem geweten aan het onderwijs, dat niet het minst de strek king heeft tot opwekking van het kunstgevoel bij de jeugd, getuige onze teeken-akademie, die met betrekking tot de opwekking van het schoone zeer karig is. Dat kunstgevoel ontbreekt niet alleen bij den minderen, maar ook bij den hoogeren stand. Daardoor vermindert de waardering der kunst, de vraag wordt zeldzamer en de erkenning van ware verdiensten blijlt ten achteren, hetgeen zeer ontmoedigend werkt. Na op eenige lichtpunten in onze nijverheidzooals den aanleg van spoorwegenden bruggenbouw en de waterstaatswerkengewezen te hebbenbesloot spr. zjjnc zaakrijke rede met een woord van opwekking tot onderlinge waardering van elke poging, die tot verbetering was of zal worden aangewend. Deze inleiding tot de verdere bespreking werd met buitengeuieenen bijval begroet en weldra ontspon zich daaruit een levendig debat, waarvan de uitslag was dal bij acclamatie door de vergadering werd aangenomen eene motie ongeveer aldus luidende: De vergadering, ingelicht omtrent de redenen der achterlijkheid van onze industrie bij die van andere landen, acht 't van belang dat de industrie zelve pogingen tot verbetering aanwende, en acht 'l noodig dat de verbe teringen in den laatsten tijd in bet onderwijs aangebragt zich ook uitstrekken tot de aankweeking van kunstzin en dat de regering de pogingen daartoe zooveel mogelijk onderstcune. In de laatst gehouden zitting van de kamer van koophandel en fabrie ken alhier heeft de heer Hoven de aandacht gevestigd op de belemmeringen, welke aanhoudend worden in den weg gelegd aan het direct vervoer van goederen van bulten 'slands naar 'sGravenhage. Eene bezending, den 28s,cn Fcbruarij 1874 uit Aken verzonden met regtstreeksch adres naar 's Graven hage, liet men de reis maken over Gladbach, Veulo, 's Ilerlogcnbosch, Utrecht, Rotterdam; cn van laalstgenoemde plaats kwam het in den avond van 9 dezer per Rijn spoor in 's Gravenhage aan. Eene andere bezending van Dusseldorf naar hier bleef 14 dagen onderweg. In hel belang van den handel hoopte hydat de middelen zullen kunnen worden gevonden, om aan zulk een staat van zaken een einde te maken. Door het kiescollegie der Ned. hervormde gemeente alhier is, ter voor ziening in de vacerende predikantsplaats, de volgende nominatie opgemaakt: dp. Gerth van Wijk. te Groningen; llogerzeil, te Arnhem; dr. van Maasdijk, te Haarlem; van Toorcnenbergen, te Rotterdam; dr. de Ilartog, te Rotter dam; Knoltnerus, te Dordrecht. ENGELAND. LONDEN. 12 Maart. De koningin heeft als eerste oorlogs-lropée uit den oorlog met de As- hanlijnen het zonnescherm van koning Coflée ontvangen. Voor den inlogt van den hertog cn de hertogin van Edinburg in de hoofdstad zijn de prijzen der kamers in het beste gedeelte der stralen waar de intogt langs zal trekken geklommen tol 30 en 50 Voor een zit plaats aan een venster, waar vijf personen gebruik van kunnen maken, vraagt men van 10 lot 15 en voor enkele zitplaatsen wordt 1 a 2 betaald. Berigten uit Indië maken melding van eene buitengewoon strenge koude, die in üpper-Indië heerscht, en van een ongelooflijke massa sneeuw, die daar gevallen is. Ook van godsdienstige beroeringen, die een Moham- mcdaansch feest te Bombay veroorzaakt heeft. De Mohammedanenen achtten den grooten profeet door een uitdrukking in de vertaling van Washington Irvings Leven van Mohammed beleedigd en namen een dreigende houding aan. Den 10,le° Februarij vierde het gepeupel naar hartelust aan zijne neiging voor oproer, roof en verwoesting bot. Meer dan 60 der onrust stokers werden gevangen genomen. Hel zijn voor hel grootste deel fanatieke Sunnielen. In Daily Telegraph, komt eene verklaring voor van den slagler Charles Orlon, waarin deze mededeelt dat zijn broeder Arthur Orion, de zich noemende baronet, gedurende geruimen jlijd zijne broeders cn zusters geld toegezonden heeft, om daarvoor hun stilzwijgen of liever hunne valsche getuigenis te koopen. FRANKS IJ K. Volgens l'Assemblee Nat. zou de beer Kératry bij de nationale verga dering een petitie hebben ingediend, waarvan de conclusie aldus luidt: /'De nationale vergadering, overwegende dat het overtuigend is bewezen, dat de heer Gambetta, oud minister van oorlog en binnenl zaken, die het leger vergezelde en de militaire operatiën leidde, de gardes-mobiles uit Bretagne niet heeft willen wapenen, verklaart dat de heer Gambetta de belangen der nationale verdediging aan zijn politieke bedoelingen heeft opgeofferd." Men beweert voorts dat de niet republikeinsehe afgevaardigden uit Bre tagne, 45 in getal, naar aanleiding van dit verzoekschrift zouden voorstel len dat de heer Gambetta in staat van beschuldiging wierd gesteld; de republikeinsehe afgevaardigden uit die landstreek, 16 in getal, uilgenoodigd zijnde om zich bij dit voorstel aan te sluiten, zouden dit hebben afgewezen. De overeenstemming tusschen de beide centrums van de nationale ver gadering, waartoe dezer dagen van de zjjde van het regter-cenlrum pogin gen zijn aangewend, is niet lot stand gekomen. De zaak blijft bij het oude. Het feest door de regtbank van koophandel te Parijs den president der republiek en zijne gemalin aangeboden was zeer schitterend. Het hotel was als in een tooverpaleis herschapen. Vooral met het licht is men kwis tig geweest. Behalve het electrisch licht, dat aan den koepel was aange bragt, brandden er 7000 waskaarsen, en werd er voor 1000 fr. aan gas verbruikt. Mac Mahon en zijne gemalin verschenen ten 9 ure en werden aan den ingang van het hotel door de leden der regtbank ontvangen en binnengeleid De prinsen van Orleans waren ruim vertegenwoordigd. De policie te Parijs heeft op het postkantoor aldaar beslag gelegd op een aantal exemplaren ecner circulaire van den volgenden inhoud: Verjaar dag der socialistische omwenteling van 18 Maart 1871. Er zal, ter vie ring van dien verjaardag, op Woensdag 18 Maart in de St. George's Hall te Londen eene openbare meeling worden gehouden onder de leiding der leden van de Internationale, van de Londensche democraten en van de uit gewekenen der Parijsche Commune. Voorzitter; de burger Jung; ondervoor zitters: Ranvier en Hals. Eene dezer dagen te Parijs overledene kinderlooze weduwe, mevr. Lenoir Joussereau, heeft aan Parys de som van 10 millioen gelegateerd, die, vol gens de beschikking der overledene, aangewend zal worden tot oprigling en onderhoud van een nieuw hospitaal. Uit Liinoges meldt men het overlijden van den vermaarden genees- cn heelkundige Cruveilhier, leerling en opvolger van Dupuylren. Hij was in 1791 geboren en promoveerde in 1816. Na eene rijke ervaring als genees heer bij de grootc Parijsche gasthuizen opgedaan te hebbengaf hij zijne Anatomie pathologiqne du corps humain in het licht, waardoor hij zich (Augustus 1835) den door Dupuytren opgcrigtcn nieuwen leerstoel voor de pathologische ontleedkunde verwierf. DUIT§C1ILAND. Omtrent de plaatsing van het nieuwe parlements-gebouw is weder een nieuw plan ontworpen. Volgens dat plan zou het geplaatst worden voor den Krollschen Garten. De vleugels van het gebouw zouden dan de over winningszuil als het ware omvallen, en beide zouden dan in bouwkundigen zin tot een groot geheel zamensmellcn. Dit nieuwe ontwerp wordt krach tig ondersteund. Wegens het uitbreken der longziekte in hel noord-oostelijk gedeelte van Nederland, is de invoer van Nederlandsch rundvee aan de grenzen der landdrosty Osnabriick verboden. Daar men nu verwacht dat de invoer van vee uit Nederland over Emmerik zal beproefd worden, is aan de autoriteiten

Leydse Courant | 1874 | | pagina 2